Skocz do zawartości

Zacieranie z dwoma przerwami – czy i kiedy warto?


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zacieram na lenia w zrobionym pudle izolacyjnym 67-68st 90.minut,bez mashout,spuszczam przedni i wysladzam,piszecie wyzej,ze druga przerwa w 72 znacznie zwieksza wydajnosc,czy dolac wrzatku do temp 72 do calosci,czy po odebraniu przedniej brzeczki? Skrobia jesli jeszcze jest to najwyzej w grubszych kawalkach,wiec moge chyba pierwsze wysladzanie potrzymac z 20-30min,co?

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego juz kilka lat temu powtarzałem żeby robić próbę jodową na młócie z zacieru a nie na brzeczce. Bierze się na biały talerz łyżeczkę "gęstego" i łyżeczką rozgniata.

Na rozgniecione młóto z zacieru nakrapla się jodynę i odczytuje wynik.

 

Ps

dobra robota chłopaki :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dolac wrzatku do temp 72 do calosci,czy po odebraniu przedniej brzeczki?

Rozsądniej będzie dolać do całości, ponieważ w tym czasie amylazy są już głównie w brzeczce i gdybyś odebrał przednią jej część, to mogłoby nie dojść do całkowitego rozłożenia skrobi wypłukanej po podniesieniu temp. zacieru. Ewentualnie trwałoby to dłużej. Nie sprawdzaliśmy tego dokładniej, ale wnioskuję, że mash-out też podniesie trochę ekstrakt, ponieważ jest to kolejne podgrzanie zacieru o ok. 5C. W tym ujęciu jest więc także zalecany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W osobnym poście chciałbym też napisać coś, czego zapomniałem w artykule, chociaż może to i lepiej, bo artykuł jest dostępny w całej sieci, a wpis na forum trafia prawie wyłącznie do osób zainteresowanych tematem. Otóż - jeśli ktoś ma ochotę przeprowadzić eksperymentalne zacieranie u siebie w browarze domowym z uwzględnieniem warunków podanych w artykule, to zapraszam do kontaktu ze mną. Jeśli znajdą się cztery takie osoby (lub zostaną poddane badaniu cztery różne brzeczki), to zgłaszam się na ochotnika w celu przeanalizowania ich i napisania artykułu cz.2, w którym oczywiście połączymy wnioski z przedstawionych wyżej doświadczeń z ewentualnymi nowymi. W razie czego proszę pisać PW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że refraktometry pokazują cukry fermentowalne, ale nie dekstryny. które rozpuszczają się w wodzie i wpływają na ekstrakt mierzony cukromierzem/balingometrem.

Nie zgodzę się. Norma PN-71/A-74700 mówi o pomiarze rozpuszczalności dekstryn białych za pomocą refraktometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że refraktometry pokazują cukry fermentowalne, ale nie dekstryny. które rozpuszczają się w wodzie i wpływają na ekstrakt mierzony cukromierzem/balingometrem.

Nie zgodzę się. Norma PN-71/A-74700 mówi o pomiarze rozpuszczalności dekstryn białych za pomocą refraktometru.

 

 

 

wogosz wczoraj chyba pisał po piwku swego posta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się. Norma PN-71/A-74700 mówi o pomiarze rozpuszczalności dekstryn białych za pomocą refraktometru.

 

Nie jestem legalistą, ale jak udało mi się sprawdzić to ta norma przestała obowiązywać w 2005 roku. Ale nie w tym rzecz. Nie wiem co to są dekstryny białe, uczyłem się w jakiejś archaicznej szkole, gdzie produkty rozpadu skrobi nazywano amylodekstrynami, erytrodekstrynami, achrodekstrynami i maltodekstrynami w zależności od długości łańcucha węglowego. Jeżeli Twój refraktometr uwzględnia wszystkie te dekstryny rozpuszczone w brzeczce, to znaczy że Twoje pomiary były dokładne. Ja niestety nie mam tak precyzyjnego refraktometru i mój większości dekstryn nie uwzględnia podając ekstrakt. Łatwo to zauważyć porównując ekstrakt mierzony refraktometrem z ekstraktem mierzonym ballingometrem. Im gęstsza brzeczka, tym różnica większa - przynajmniej w przypadku mojego refraktometru.

 

Co do uwagi Bnp; nie odniosę się do niej bo była mało merytoryczna - choć nie przeczę że prawdziwa :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że refraktometry pokazują cukry fermentowalne, ale nie dekstryny. które rozpuszczają się w wodzie

Jak nie spławik to pieprznie mi menzurka więc już prawie dojrzałem do refraktometru a tu taki psikus. Zawsze mi się wydawało, że refraktometr mierzy współczynnik załamania światła przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego, zależny właśnie od gęstości tychże (tudzież stosunku gęstości). Na chłopski rozum jak coś się w brzeczce rozpuszcza to czyni ją gęstszą, ergo wpłynie na wynik. Poprawcie mnie proszę, bo wygląda na to że się mylę, tylko że jeszcze nie wiem gdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie stwierdzenie, że refraktometr mierzy tylko cukry fermentowalne jest kompletnie nielogiczne, ponieważ gdyby tak było, każde piwo po zakończeniu fermentacji miałoby tyle Brix, że po przeliczeniu na Blg wychodziłoby 0. A tak nie jest.

Edytowane przez Mesive
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie stwierdzenie, że refraktometr mierzy tylko cukry fermentowalne jest kompletnie nielogiczne, ponieważ gdyby tak było, każde piwo po zakończeniu fermentacji miałoby tyle Brix, że po przeliczeniu na Blg wychodziłoby 0. A tak nie jest.

Nie rozumiem. Jak chcesz zmierzyć refraktometrem zawartość cukru w piwie po fermentacji? Jak przeliczasz stopnie Brix na Blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłem niedawno refraktometr robiłem pomiary OG zarówno nim jak i areometrem, wyniki były bardzo bliskie. Ostatnio kilka warek sprawdzałem po fermentacji dla sprawdzenia przeliczeń Brix. Przeliczenia były również bliskie ze wskazaniem areometru. Różnice były w granicach błedu pomiaru. Dla piwowara domowego to narzędzie sprawdza się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zmierzyć refraktometrem zawartość cukru w piwie po fermentacji?

Tak samo jak przed fermentacją - nakrapiam trochę brzeczki/piwa na szkiełko i odczytuję pod światłem. Jeśli masz rację, że refraktometr nie mierzy dekstryn, to dlaczego pomiar w każdym przefermentowanym piwie nie jest taki sam, czyli wynoszący ok. 0 Blg? Istnieją różne kalkulatory do przeliczeń. Możesz jakiś znaleźć w dziale "pliki".

Ostatnio kilka warek sprawdzałem po fermentacji dla sprawdzenia przeliczeń Brix. Przeliczenia były również bliskie ze wskazaniem areometru.

Dokładnie tak. Ja każde swoje piwo zabutelkowane z ciekawości sprawdzałem refraktometrem, choć przed butelkowaniem mierzyłem je aerometrem. Wnioski mam podobne jak WiHuRa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mocniejszych piwach te wyniki po "kalkulacji" na tyle odbiegają od rzeczywistości że używanie refraktometru po fermentacji nie ma sensu.

Mierzyłem piwo o OG 19,5°Blg i stosując korektę na alkohol otrzymałem zgodne wyniki z aerometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że już dawno zauważyłem wzrost wydajności przy długim zacieraniu (ale nie więcej niż 0,5-1 Blg, bo wysładzam do objętości). Czasem robię tak, że zostawiam zacieranie na drugiej przerwie na godzinę, dwie i jadę do miasta załatwić swoje sprawy. Jakoś to było dla mnie oczywiste, że wtedy będzie większa wydajność, ale z drugiej strony czasem szkoda czasu dla 0,5 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mocniejszych piwach te wyniki po "kalkulacji" na tyle odbiegają od rzeczywistości że używanie refraktometru po fermentacji nie ma sensu.

Mierzyłem piwo o OG 19,5°Blg i stosując korektę na alkohol otrzymałem zgodne wyniki z aerometrem.

I po jednym takim pomiarze jesteś na tyle pewien swego?

Ja takich pomiarów dokonywałem przez jeden sezon, bywały piwa które mieściły się w granicach błędu lub pomiar był taki sam, jednak w przeważającej ilości przypadków rozbieżności były powyżej 1 blg do blisko 3. Co spowodowało że pomiar odfermentowanego piwa robie balingomierzem i że używam refraktometru jedynie do pomiaru nieodfermentowanej brzeczki.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przed każdym pomiarem kalibrujesz refraktometr? Dopóki u siebie nie wykryję takich przekłamań, to będę pewny swego. Każdy niech robi jak mu wygodnie - moje posty nie mają na celu przekonywać kogoś do mojej metodyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że refraktometr robi psikusy, czasem trzeba zrobić pomiar kilka razy bo na pierwszy rzut oka wychodzą głupoty. Dlatego ostatnio sprawdzam go jeszcze areometrem. Na razie zrobiłem takie sprawdzenie ledwie 3 razy więc faktycznie nie można z tego wyciągnąć ostatecznych wniosków.

 

A skoro, tak doświadczony piwowar jak josefik wskazuje na ten problem nie śmiem twierdzić, że owy problem nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.