Skocz do zawartości

Browar u mikuna


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co tak ludzie narzekają na kraniki ja prawie 80 warek przeleciałem na samych fermentorach z kranami ;) Mycie fermentorów w NaOH likwiduje problem infekcji, a jakoś do tej pory z żadnego kranu mi nie ciekło... Oprócz jednego który złamałem :D No nic kto jak lubi to jak dyskusja z rurkowcami i bezrurkowcami. Choć sam przechodzę na fermentory bez kranów, ale mam jeszcze 3 z nimi i korzystam z nich normalnie, to nie widzę żadnych przeciwwskazań dla nich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kwestia egzemplarza, zależy jaki się trafi, ja mam 4 szt. i tylko jeden mi nie przecieka... Żeby było ciekawiej to właśnie ten najstarszy ;)

Podobnie jest z kapslownicami, wciąż czytam na forum, jak wszyscy wkoło narzekają na Gretę, a ja taką mam i jestem zadowolony. Na sporo ponad 1000 zabutelkowanych piw (chyba ok. 1300) tylko 1 butelka mi się rozwaliła i poza nią nie trafiłem żadnej, której nie dałaby rada zakapslować, więc póki się trzyma, nawet nie myślę o zmianie na inną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wiadra umyte. Nie spodziewałem się, że nazbierało się w nich tyle syfu, zawsze wydawało się, że są iedalnie czyste, a po umyciu woda z NaOH była cała żółta i nagle przestały z nich się wydobywać jakiekolwiek zapachy... W tej chwili nie czuć różnicy między używanym fermentorem, a nowym.

 

Co kilka warek będzie trzeba to powtarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#35. Tripel

Wg receptury z wiki: http://www.wiki.piwo...iowski_(sziszi)

 

Słód:

Pilzneński - 4,5kg

Monachijski - 0,8g

Carapils - 0,1kg

 

Chmiel:

Iunga - 10g

Marynka - 20g

Cascade - 30g

Lubelski - 20g

 

Zacieranie:

62-63 st. - 40 min.

72 st. - 30 min.

76-78 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

Iunga 10g, Marynka 20g - 60 min.

Cascade 20g - 15 min.

Cascade 10g, Lubelski 20g - 1 min.

 

Drożdże: Gozdawa BFSAY (gęstwa po #34.)

 

19l 15,5blg (przed dodaniem cukru)

 

 

Po kilku dniach dodam 1kg cukru rozpuszczonego w wodzie, więc blg powinno wyjść ok. 20. Zamiast Magnum poszła Iunga i Marynka, a zamiast Saaz - Lubelski. Ilości chmielu trochę zwiększone, bo były to resztki Marynki i Lubelskiego, które leżały u mnie już ładnych kilka miesięcy.

 

[EDIT (14.10.2014): Dodałem 1l wody z 1kg cukru po 3 dniach, jak już się fermentacja uspokoiła. O ile dobrze liczę, to chyba wyjdzie trochę ponad 19blg, a nie 20, ale to w sumie mało znaczący szczegół.]

 

[EDIT (17.10.2014): Po 8 dniach burzliwej poszło na cichą, w tym czasie zeszło do 3,5blg, więc całkiem nieźle.]

 

[EDIT (25.10.2014): Zabutelkowane po 12 dniach cichej, zeszło do 3,0blg. Na razie to jest najmocniejsze piwo jakie zrobiłem :) Oczywiście degustacja przy butelkowaniu była i piwko już jest świetne.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#36. Pszeniczne

 

Słód:

Pszeniczny - 2,0kg

Pilzneński - 1,4kg

Carapils - 0,2kg

Melanoidynowy - 0,1kg

 

Chmiel:

Perle - 20g

 

Zacieranie:

43 st. - 20 min.

64 st. - 40 min.

72 st. - 30 min.

76-78 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

Perle 20g - 60 min.

 

Drożdże: Fermentum Mobile FM41 Gwoździe i Banany

 

17l 12,0blg

 

 

Ilość celowo trochę zmniejszona w celu rozruszania drożdży. Jeśli piwo się uda, to zrobię kolejne podejście do weizenbocka na gęstwie.

 

[EDIT (05.11.2014): Zabutelkowane po 16 dniach przy 3,0blg, nie przelewałem na cichą. Gęstwy trochę zebrałem, ale była bardzo rzadka i nie było jej zbyt dużo, chociaż chyba i tak jej nie wykorzystam. Za kilka dni test, zapowiada się lepiej, niż ostatnia, ale wciąż bez szału. Jakieś owoce w tym czuć, ale ciężko określić jakie, banana niestety prawie nie ma.]

 

[EDIT (09.11.2014): Jest jednak lepiej, niż się spodziewałem. Co prawda banana w smaku prawie nie czuć, jest bardzo delikatny, ale i tak piwo jest dużo lepsze, niż podczas butelkowania. Nie jest to może wzór weizena, ale wyszło naprawdę nieźle i chyba dam tym drożdżom jeszcze jedną szansę, spróbuję zrobić za jednym zamachem weizenbocka i dunkelweizena.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z belgów został mi już do zrobienia tylko Strong Dark Ale, generalnie do tej pory cała seria na BFSAY wyjątkowo udana :) Tylko Belgian Abbey na tą chwilę jest taki sobie, ale pewnie to przez 0,5kg słodu Abbey i będzie musiał trochę poleżeć i dojrzeć.

Pszenica zapowiada się dużo lepsza, niż ostatnia, ale dalej chyba nie będzie to, co bym chciał... Po 7 dniach fermentacji zeszła do 4,5blg, banan bardzo słaby, a na tym mi najbardziej zależy... Coś mi nie wychodzą te pszeniczki. Niby fermentacja się jeszcze nie skończyła, ale na cuda nie liczę. Po zabutelkowaniu odczekam kilka dni i po degustacji podejmę decyzję czy robić weizenbocka na gęstwie.

 

Z innej beczki: zastanawiam się nad zrobieniem domowej whiskey. Kupię 5kg słodu whiskey z Bruntala i spróbuję coś z tego zrobić, sprzętu do destylacji nie mam własnego, ale znam kogoś, kto ma i użyczy :P

 

[EDIT (30.10.2014): Chyba naprawdę dam sobie spokój z pszenicami, aktualna też jest prawie bez smaku. Odfermentowała do 3 blg w 2 tygodnie i już w sumie mogę butelkować, ale nie wiem czy warto się męczyć... Fermentacja w 20-21 st. i przez pierwsze kilka dni aromat z fermentora nawet niezły, ale po kolejnych kilku wszystko zniknęło. Po czasie dochodzę do wniosku, że ta pierwsza zacierana też nie była zbyt udana i głównie czuć w niej słodkość z monacha, a typowych weizenowych posmaków nie ma wiele.

Chyba zabutelkuję część tej warki, a reszta razem z drożdżami wyląduje w kiblu, weizenbocka sobie odpuszczę i zrobię coś innego, pszenice będę musiał po prostu kupować.

Ostatniego weizena też będę wylewał, bo jest bez smaku. Nie jest to nic, co mogłoby mi się kojarzyć z infekcją, więc raczej to nie to, po prostu totalny brak smaku i aromatu.] Jest OK, musiało postać kilka dni w butelkach.

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#37. Belgian Dark Strong Ale

 

Receptura na podstawie piwa stworzonego przez Kościaka (http://www.piwo.org/...180#entry297344)

 

Słód:

Pilzneński - 3,9kg

Monachijski - 0,85kg

Pszeniczny - 0,34kg

Special W - 0,34kg

Caramunich - 0,17kg

Melanoidynowy - 0,13kg

Caraaroma - 0,045kg

 

Chmiel:

H.Tradition - 20g

Sybilla - 25g

Styrian Goldings - 15g

 

Zacieranie:

52 st. - 10 min.

66 st. - 75 min.

76 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

20g H. Tradition - 60 min.

25g Sybilla - 60 min.

15g S.Goldings - 30 min.

 

Drożdże: Gozdawa BFSAY (gęstwa po #35.)

 

15,5l 17blg (przed dodaniem cukru) + po 3 dniach 0,5kg cukru Demerara + 0,2kg cukru białego rozpuszczonego w ok. 0,6l wody - ok. 20blg (?)

 

 

Mniejsza warka - zmniejszony zasyp o ok. 15%, trochę zmieniłem chmielenie - wykorzystałem część resztek i celowo odrobinę niższe blg z racji drożdży, które nie odfermentowują zbyt głęboko i mają mniejszą tolerancję na alkohol. Za kilka dni dodam cukier (0,5kg Demerara i chyba trochę zwykłego białego, bo nie mam gdzie kupić Dark Muscovado). Na razie jest to ostatnie piwo na BFSAY, to już 5. warka na tych drożdżach i jestem z nich bardzo zadowolony. Kiedyś spróbuję pewnie zrobić jakieś belgi na płynnych dla porównania, ale do tych na pewno i tak wrócę.

 

[EDIT (19.11.2014): Po 3 dniach dodałem 0,5kg ciemnego cukru (Demerara) i 0,2kg białego. Po kolejnych 5 dniach przelane na cichą, 5,0blg.]

 

[EDIT (29.11.2014): Zabutelkowane po 8 dniach burzliwej i 10 dniach cichej przy 4,5blg.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dzisiaj to zauważyłem, ale 6 dni temu mój browar ukończył rok :okey:

W tym czasie zrobiłem 36 warek (w tym 10 z puchy i nie liczę dzisiejszego BDSA), niestety 3 były zainfekowane, z czego 2 skończyły w kiblu, a jedną udało się szybko wypić w sezonie grillowym, zanim zrobiła się niepijalna :D Latem nastąpił też kryzys, gdzie z 5 warkami po kolei miałem jakieś problemy, a to infekcja, a to kiepski słód i do tego moje błędy itp., potem jeszcze infekcja przy weizenbocku.

Generalnie przez ten rok dużo się nauczyłem, mam już opanowany cały proces i wszystko idzie dużo sprawniej, niż na początku, liczę też, że kolejne piwka będą coraz lepsze :beer: Piwa w sklepie już prawie nie kupuję, prawie cała najbliższa rodzina też już się tak przyzwyczaiła do moich wyrobów, że innych najczęściej nie chcą pić. Dodatkowo mam taki układ, że ja prawie nie kupuję surowców, z reguły zajmuję się tylko warzeniem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#38. Weizenbock

#39. Dunkelweizen

 

Drugie podejście do FM41. i mam nadzieję, że tym razem otrzymam chociaż trochę banana.

Za jednym zamachem zrobiłem dwie mniejsze warki, poszedłem na łatwiznę i dunkelweizen to po prostu część weizenbocka rozcieńczona wodą :P

 

Słód:

Pilzneński - 1,7kg

Monachijski - 1,3kg

Pszeniczny - 2,7kg

Karmelowy 40-60 - 0,1kg

Karmelowy 120 - 0,2kg

Karmelowy pszeniczny - 0,15kg

Karmelowy 600 - 0,25kg

Melanoidynowy - 0,1kg

 

Chmiel:

Sybilla - 40g

 

Zacieranie:

42 st. - 50 min. (sam pszeniczny)

dosypanie reszty słodów

63 st. - 20 min.

72 st. - 45 min.

76 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

40g Sybilla - 60 min.

 

Drożdże: Fermentum Mobile FM41 - gęstwa po #36.

 

Weizenbock: 12l 17blg

Dunkelweizen: 12l 12blg

 

[EDIT (24.11.2014): Widać różnicę przy fermentacji na gęstwie, po ok. 12h od zadania drożdży już była bardzo duża piana w obu fermentorach. W weizenie na drożdżach zadanych z fiolki przez cały czas piana była nieduża, na kilka cm, a teraz jest mniej więcej takiej samej wysokości, co piwo. Przy 20l z pewnością by wyszła z wiadra...]

 

[EDIT (04.12.2014): Dunkelweizen zabutelkowany po 11 dniach fermentacji przy 4,5blg. Weizenbock jeszcze czeka w fermentorze.]

 

[EDIT (05.12.2014): Weizenbock zabutelkowany po 15 dniach - 6,5blg. Dunkelweizen po 5 dniach od zabutelkowania jest całkiem niezły, pojawił się nawet lekki aromat banana :) ]

 

[EDIT (21.12.2014): Wrażenia po ok. 2 tygodniach od zabutelkowania dużo lepsze, niż wcześniej. Dunkelweizen bardzo udany, natomiast Weizenbock wydaje mi się trochę zbyt słodki i sądzę, że lepszy byłby jakbym zrobił na tym zasypie ok. 15-16 blg. Mimo to i tak jest ok, a może jeszcze trochę się to ułoży.]

 

[EDIT (29.01.2014): Weizenbock już się ułożył i też jest OK. Nie mogę powiedzieć, żeby te drożdże były jakoś wybitnie bananowe, ale piwka wyszły naprawdę dobre.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#40. Brown Ale

 

Słód:

Pilzneński - 3,7kg

Karmelowy czerwony - 0,3kg

Caraaroma - 0,1kg

Czekoladowy 400 - 0,05kg

 

Chmiel:

Perle - 40g

 

Zacieranie:

63 st. - 40 min.

72 st. - 30 min.

77 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

20g Perle - 60 min.

20g Perle - 10 min.

 

Drożdże: Gozdawa U.S. West Coast - 1 saszetka

 

22l 11blg

 

[EDIT (08.12.2014): Przelane na cichą po 8 dniach przy blg=3,0. Z racji temperatury fermentacja przebiegała bardzo spokojnie, przez cały czas w fermentorze było 17-18 st.(przez większość czasu 17)]

 

[EDIT (17.12.2014): Zabutelkowane po 7 dniach cichej, blg już nie zeszło niżej (3,0).]

 

[EDIT (21.12.2014): Brown Ale wyszedł trochę mało brown, ale bardzo fajny. Od dawna nie zrobiłem takiego lekkiego piwka i trochę mi tego zaczęło brakować.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#41. Lager

 

Słód:

Pilzneński - 3,6kg

Pale Ale - 0,2kg

Karmelowy 30 - 0,2kg

Carapils - 0,2kg

 

Chmiel:

Iunga - 20g

Sybilla - 30g

 

Zacieranie:

63 st. - 15 min.

67 st. - 20 min.

72-73 st. - 30 min.

77 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

20g Iunga - 60 min.

30g Sybilla - 5 min.

 

Drożdże: Gozdawa GLW35 - 2 saszetki po 7g

 

21,5l 12blg

Planowałem zrobić coś na S-04, a dopiero potem zabrać się za dolniaki, ale nie wyrobiłem się z planami (kilka dłuższych przerw w warzeniu, niż zamierzałem), a skoro temperatury sprzyjają, to zrobię jeszcze kilka piwek dolnej fermentacji, górniaki pewnie dopiero na wiosnę. Jeszcze tylko dokończę serię na gęstwie US West Coast, skoro już zacząłem.

 

Trochę nietypowy schemat zacierania, bo skończył mi się gaz podczas podgrzewania :smilies:

Miało być bez Pale Ale, ale nie chciałem otwierać nowego worka z pilzneńskim, żeby brać z niego tylko 200g i resztę odkładać.

Wydajność w tej i poprzedniej warce trochę wyższa niż zwykle, zapewne przez to, że robione na pilzneńskim z Weyermanna. Mimo to różnica nie jest ogromna, więc przy najbliższej okazji i tak zrobię zapasy w Optimie (kupuję zawsze trochę większą ilość przy okazji jak przejeżdżam obok, więc wychodzi mi najtaniej).

 

[EDIT (18.12.2014): Przelane na cichą po 12 dniach przy blg=3,0. Temperatura fermentacji przez pierwszej 10 dni 13-15 st., teraz niestety trochę cieplej bo ok. 16 st. Gęstwa w lodówce, poczeka na zimniejsze dni.]

 

[EDIT (05.02.2015): Zabutelkowane po 10 dniach cichej przy blg=2,25-2,5.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#42. American IPA

Wg receptury z wiki: http://www.wiki.piwo...tof_Kula_(kuli), jedyna różnica to o 5g mniej Amarillo na 60'

 

 

Słód:

Pale Ale - 5,0kg

Monachijski - 0,7kg

Carapils - 0,3kg

 

Chmiel:

Amarillo - 100g

Cascade - 20g

 

Zacieranie:

66-68 st. - 60 min.

76-77 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

30g Amarillo - 60 min.

30g Amarillo - 30 min.

30g Amarillo - 15 min.

10g Amarillo, 20g Cascade - 1 min.

 

Drożdże: Gozdawa U.S. West Coast - gęstwa po #40.

 

20l 16,0blg

 

[EDIT (19.12.2014): Przelane na cichą po 10 dniach przy 4,5blg, fermentacja cały czas w 17 st. Gęstwa zebrana i pewnie będzie użyta jeszcze w ten weekend.]

 

[EDIT (21.12.2014): Po 3 dniach cichej dodałem 50g Cascade, 13g Citry i 10g Chinook.]

 

[EDIT (29.12.2014): Po 11 dniach cichej (w tym 8 dni z chmielem) poszło do butelek - 3,5blg.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#43. Chinook India Red Ale

Wg receptury Scooby'ego http://www.piwo.org/...-india-red-ale/ z małymi modyfikacjami

 

Słód:

Pale Ale - 4,3kg

Monachijski - 0,4kg

Karmelowy 120 - 0,3kg

Caraamber - 0,1kg

 

Chmiel:

Chinook - 55g

 

Zacieranie:

66-68 st. - 70 min.

76-77 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

25g Chinook - 60 min.

30g Chinook - 10 min.

 

Drożdże: Gozdawa U.S. West Coast - gęstwa po #42.

 

19l 15,0blg

 

Na cichą pójdzie Chinook i Cascade.

 

[EDIT (01.01.2015): Przelane na cichą po 11 dniach w 16-17 st. przy blg=5,0.]

 

[EDIT (08.01.2015): Po 6 dniach cichej dorzuciłem 20g Chinook i 10g Cascade.]

 

[EDIT (15.01.2015): Zabutelkowane po kolejnych 5 dniach, blg=4,5. W sumie fermentacja 11+11 dni.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#44. Koźlak

Wg receptury z wiki: http://www.wiki.piwo...Kantor_(kantor) tylko trochę przerobiony pod to, co akurat miałem pod ręką + lekko zmienione chmielenie i temperatura, która mi uciekła w trakcie zacierania

 

Słód:

Pilzneński - 3,4kg

Monachijski - 2,0kg

Special B - 0,3kg

Melanoidynowy - 0,3kg

Caraamber - 0,2kg

Carapils - 0,1kg

 

Chmiel:

Iunga - 10g

Spalt Select - 35g

 

Zacieranie:

66 st. - 40 min.

72 st. - 30 min.

76 st. - 10 min.

 

Chmielenie:

10g Iunga - 60 min.

20g Spalt Select - 60 min.

15g Spalt Select - 15 min.

 

Drożdże: Gozdawa GLW35 - gęstwa po #41.

 

19l 17,0blg

 

[EDIT (16.01.2015): Poszło na cichą po 2 tygodniach przy 5,5blg. Temperatura na początku ok. 12 st., pod koniec ok. 14, więc udało się utrzymać na w miarę rozsądnym poziomie.]

 

[EDIT (29.01.2015): Zabutelkowane po 13 dniach cichej. Blg = 5,0.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#45. Black IPA

Wg receptury Scooby'ego (tutaj), ale dość sporo zmian z racji posiadanych takich, a nie innych surowców.

 

Słód:

Pilzneński - 2,6kg

Pale Ale - 2,4kg

Karmelowy 30 - 0,4kg

Melanoidynowy - 0,08kg

Caraamber - 0,18kg

Carafa II Special - 0,5kg

+cukier biały - 0,25kg

 

Chmiel:

Iunga - 30g

Styrian Goldings - 35g

Cascade - 90g

Chinook - 10g

 

Zacieranie:

66 st. - 60 min. (Carafa wrzucona po 45 min.)

77 st. - 5 min.

 

Chmielenie:

30g Iunga - 60 min.

25g Cascade - 45 min.

35g Styrian Goldings - 15 min.

25g Cascade - 5 min.

40g Cascade + 10g Chinook - 0 min.

 

Drożdże: Gozdawa U.S. West Coast - gęstwa po #43.

 

20l 16,5blg

 

Chmielenie takie, jak wyżej, bo akurat to miałem i nie chciałem zostawiać sobie żadnych resztek po 5-10g. Odpuszczę sobie też chmielenie na zimno (niesamowicie mnie wnerwia później przelewanie), za to dałem dużo więcej na ostatnie minuty gotowania. Nie miałem też słodu Biscuit, ani nic zbliżonego, to zamiast tego dałem trochę melanoidynowego i Caraamber (wiem, że to żaden zamiennik, ale myślę, że i tak powinno być OK, okaże się wkrótce :) ).

 

To ostatnie piwo na tej gęstwie, potem w planach mam tylko grodziskie, wędzonkę i zrobię sobie chyba przerwę od warzenia, bo skończą mi się butelki (chyba, że trafi się jakaś większa impreza i trochę się wypije :) ). Po rozlaniu aktualnie fermentujących 2 warek i kolejnych 2 wspomnianych będę miał w skrytce ponad 500 pełnych butelek :smilies: (zimą u mnie się prawie nie pije piwa, robię zapasy na później).

Miałem w planach jeszcze jakiegoś pilsa lub dwa, ale wygląda na to, że się nie uda...

 

[EDIT (26.01.2015): Przelane na cichą po 10 dniach - 5,0blg.]

 

[EDIT (04.02.2015): Po 9 dniach rozlane w butelki, blg się nie zmieniło - 5,0.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#46. Wędzone
Na podstawie http://www.wiki.piwo.org/Classic_Rauchbier_,_Stanisław_Szeliga_(_Skar_)

Słód:
Wędzony Weyermann - 3,5kg
Monachijski - 0,8kg
Karmelowy 600 - 0,14kg
Karmelowy czerwony - 0,14kg
Carafa II Special - 0,05kg

Chmiel:
Iunga - 15g
Spalt Select - 15g

Zacieranie:
68 st. - 30 min.
73 st. - 20 min.
76 st. - 10 min.

Chmielenie:
15g Iunga - 60 min.
15g Spalt Select - 30 min.

Drożdże: Gozdawa GLW35 - gęstwa po #44.

22l 13,0blg

 

[EDIT (23.04.2015): Cicha po 6 dniach, po kolejnych 8 butelkowanie, 4,0 blg.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#47. Grodziskie

 

Słód:
Wędzony Grodziski Weyermann - 2,0kg
Pszeniczny - 1,0kg

Chmiel:
Iunga - 10g
Spalt Select - 25g

Zacieranie:
67 st. - 35 min.
73 st. - 30 min.
76 st. - 10 min.

Chmielenie:
10g Iunga + 5g Spalt Select - 60 min.
20g Spalt Select - 30 min.

Drożdże: Safbrew S-33

18l 8,0blg

 

 

Nigdy więcej grodzisza, filtracja to koszmar... Sraczrurka zawsze dawała radę i nigdy nie miałem problemów, a tu się po prostu poddała już na samym początku, musiałem co chwilę mieszać, a piwo wygląda jak błoto. Mam nadzieję, że nikomu nie przypadnie do gustu, bo drugi raz nie zamierzam się z tym męczyć    :smilies:

 

[EDIT (18.03.2015): Przelane na cichą po 9 dniach, blg = 4,0. Po 2 dniach dorzuciłem żelatynę, bo wciąż jest koszmarnie mętne.]

 

[EDIT (26.03.2015): Po 9 dniach na cichej poszło w butelki, wyglądało o niebo lepiej, niż na początku, ale mimo to wciąż nieciekawie. Na szczęście w smaku jest ok, mam nadzieję, że jeszcze się wyklaruje w butelkach. Zeszło do 3,0blg.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#48. Pale Ale

 

Słód:
Pilzneński - 3,9kg
Wiedeński - 0,3kg

Carapils - 0,5kg

Zakwaszający - 0,08kg

Chmiel:
Iunga - 30g
Saaz - 55g

Zacieranie:
64 st. - 20 min.
72 st. - 40 min.
76 st. - 10 min.

Chmielenie:
30g Iunga - 60 min.
25g Saaz - 30 min.

30g Saaz - 15 min.

Drożdże: Gozdawa OGA9 - 1 saszetka

22l 13,0blg

 

 

Pierwsze piwo od ponad miesiąca :) Wreszcie mam trochę miejsca i pustych butelek, więc znowu ruszam z produkcją.

Miał być pils, recepturę uszykowałem sobie jeszcze jesienią, ale się nie wyrobiłem zimą, więc wykorzystałem ją teraz i po prostu zmieniłem drożdże na górną fermentację. Zdecydowałem się na Old German Altbier 9, bo wg Gozdawy jest to raczej neutralny szczep, więc w temperaturze 15-17 st. (tyle jestem w stanie zapewnić) nie powinny naprodukować zbyt wiele estrów.

 

[EDIT (30.04.2015): Przelane na cichą po 7 dniach przy blg=4,0. Temp. fermentacji cały czas ok. 16 st.]

 

[EDIT (08.05.2015): Po kolejnych 7 dniach zabutelkowane przy 3,5blg.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#49. Oatmeal Milk Stout

 

Słód:
Pilzneński - 3,2kg
Monachijski - 0,5kg

Carapils - 0,1kg

Czekoladowy 1200 - 0,25kg

Jęczmień palony - 0,15kg

Płatki owsiane - 0,35kg

Płatki jęczmienne - 0,15kg

Laktoza - 0,5kg

Chmiel:
Magnum - 20g
Spalt Select - 25g

Zacieranie:

52 st. - 10 min.

63 st. - 35 min.

- dodanie czekoladowego
73 st. - 25 min.

- dodanie jęczmienia
76 st. - 10 min.

Chmielenie:
20g Magnum - 60 min.

Laktoza - 15 min.

25g Spalt Select - 10 min.

 

Drożdże: Gozdawa OGA9 - gęstwa

20l 16,0blg

 

Miałem trochę za mało płatków owsianych, więc dorzuciłem trochę jęczmiennych w to miejsce :)

 

[EDIT (16.05.2015): Zabutelkowane po 14 dniach bez przelewania na cichą. Końcowe blg = 6,5.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#50. Bitter

Słód:
Pizneński - 2,9kg
Karmelowy 30 - 0,3kg
Caramunich - 0,25kg

Chmiel:
Magnum - 24g
Fuggles - 38g

Zacieranie:
66-68 st. - 70 min.
76-78 st. - 10 min.

Chmielenie:
Magnum 24g - 50'
Fuggles 20g - 20'
Fuggles 18g - 5'

21l 10blg

Drożdże: Safale S-04

 

Miała to być powtórka #17. z minimalnie zwiększonym chmieleniem i innym chmielem, ale trochę się walnąłem i rzuciłem za dużo Magnuma :/ Wychodzi ponad 40IBU, trochę dużo jak na bittera...

 

[EDIT (28.05.2015): Zabutelkowane po 17 dniach bez przelewania na cichą. Blg = 3,0. Goryczka tak jak się spodziewałem jest trochę większa, niż planowałem, ale nie przeszkadza i piwko jest bardzo OK :) ]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

### Cydr

 

Sok jabłkowy z biedronki 2x 3l

 

Drożdże: Gozdawa FCG1

 

6l 12blg

 

[EDIT (28.05.2015): Zabutelkowałem po 12 dniach, blg zeszło do 0, dosłodziłem trochę słodzikiem z Lidla (kilka butelek po 1 szt. słodzika, a w kilku po 2 szt.).]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#51. Pale Ale

Słód:
Pizneński - 3,0kg
Monachijski - 0,7kg
Pszeniczny - 0,1kg

Karmelowy - 0,1kg

Carapils - 0,1kg

Chmiel:
Iunga - 20g
Challenger - 25g

EKG - 25g

Zacieranie:
66-68 st. - 30 min.

72 st. - 30 min.
76-78 st. - 10 min.

Chmielenie:
Iunga 20g - 60'
Challenger 25g - 20'
EKG 25g - 5'

19,5l 12blg

Drożdże: Safale S-04 - gęstwa po #50.

 

[EDIT (24.07.2015): No i infekcja, ale chyba sam się o to prosiłem... Z braku czasu piwo spędziło w fermentorze ponad 1,5 miesiąca (bez przelewania), tydzień temu zabierałem się za rozlewanie, ale nie zdążyłem, pobrałem tylko próbkę i spróbowałem (było OK), a dzisiaj wreszcie miałem czas i chciałem zabutelkować, a z wiadra waliło rozpuszczalnikiem... Nie jakoś bardzo mocno, ale jednak wyczuwalnie, od razu wszystko wylądowało w kiblu.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.