Skocz do zawartości

Aromat suszonych grzybów


ZiomBEER

Rekomendowane odpowiedzi

A pleśnie to nie bardziej aromaty piwniczne i ziemiste? Jestem tego w sumie też ciekaw, bo w trzech ostatnich butelkach mojego Tmavego miałem wyraźne aromaty suszonych grzybów, co czyniło te piwo niestety nie pijalne, a nie jestem pewien od czego to. No i druga sprawa czy pleśnie w piwie są szkodliwe? Z tego co czytałem raczej tak i takie piwo należy wylać...

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, większość pleśni wydziela mykotoksyny oraz alergeny (również produkują antybiotyki), to raczej dyskwalifikuje takie piwo do spożycia.

A pleśnie to nie bardziej aromaty piwniczne i ziemiste?

no właśnie też mnie to zastanowiło, może to przy okazji jakaś inna wada się uwidacznia, cholera wie.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W metrczce mojego portera bałtyckiego znalazł się zapis o suszonych grzybach :) Do tej pory byłem przekonany, że to drożdże dolnej fermentacji w ten sposób podziękowały mi za niestabilną temperaturę fermentacji, ale teraz już nie jestem taki pewien. Pleśń? nie no chyba nie, bo skąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budex właśnie z tego co rozmawiałem, z bardziej doświadczonymi piwowarami, zrozumiałem, że taki aromat to nie koniecznie jest pleśń. Więc powstaje pytanie czy połączenie palonych słodów z drożdżami lagerowymi- dolnej fermentacji, może powodować takie aromaty? Nie potwierdzę swoich domysłów, może ktoś z lepszych sensoryków się wypowie. Została mi butelka jeszcze tego Tmavego, jak się uda dam spróbować komuś z większym doświadczeniem, bo nie mam pojęcia skąd te grzyby w aromacie się wzięły.

 

A jeszcze pytanie Psiombro w jakim piwie komercyjnym je miałeś? Z ciekawości pytam... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary chmiel

 

Może rozwiń swoją myśl, bo stary chmiel to raczej inne aromaty dawał... Dodam, że użyłem 4 różne chmiele do tego piwa, kupione na sezon lagerowy (było to moje drugie piwo w sezonie dolniaków) więc szybko zużyte, do tego trzymane w zamrażalniku w workach strunowych. Po za tym potrafiłem po 40 warkach rozpoznać stary chmiel, a takiego bym nie użył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny aromat przypominający suszone grzyby jaki spotkałem w piwowarstwie domowy, to właśnie stary (+3 letni) chmiel w granulacie.

Nie jestem w stanie przypomnieć sobie odmiany, ale europejski. Możliwe, że to przypadek / moje skojarzenie aromatu, więc nie będę upierał się przy tej tezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pleśnie to nie bardziej aromaty piwniczne i ziemiste? Jestem tego w sumie też ciekaw, bo w trzech ostatnich butelkach mojego Tmavego miałem wyraźne aromaty suszonych grzybów, co czyniło te piwo niestety nie pijalne, a nie jestem pewien od czego to. No i druga sprawa czy pleśnie w piwie są szkodliwe? Z tego co czytałem raczej tak i takie piwo należy wylać...

 

W ostatnich butelkach ? Czyli wcześniej wszystko było ok a z czasem pojawił się zapach grzybów? Jak długo po rozlewie to było i jak tłumaczysz pojawienie się tych aromatów ?

 

Wysłane z mojego Pro dual 10 core przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wcześniej tego nie było, jest to lager więc dopiero rozpiłem jakieś 1,5 miesiąca od rozlewu. Aromat ukazał się pod koniec drugiej skrzynki czyli gdzieś pół roku od rozlewu w trakcie dojrzewania, odłożyłem ostatnie 6 butelek bo już było nie pijalne jak dla mnie. No właśnie wyjaśnienia aromatu próbuje się doszukać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co jest przyczyną aromatu suszonych grzybów w piwie? W piwie komercyjnym.

 

Wiem że zabrzmi to może głupio, ale podczas robienia swojego angielskiego bittera miałem dodać chmiel Marynka do chmielenia. Po otwarciu opakowania z tym chmielem do mojego nosa zaleciał zapach ..... suszonych grzybów. Jeszcze się śmiałem z tego iż czuć grzybkami halucynkami :P Więc wziąłem drugie opakowanie i już nie było tego zapachu. Tak na marginesie dobrze że go miałem :) Czyżby chmiel marynka był źle przechowywany lub stary? ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.