Skocz do zawartości

Kwas cytrynowy do zakwaszania zacieru


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Na forum znalazłem tylko kilka wpisów odnośnie używania kwasu cytrynowego do zakwaszania zacieru. Czy bardziej doświadczeni koledzy mogą się wypowiedzieć dlaczego obecnie zaprzestano stosowania kwas cytrynowy do zakwaszania? Jedyną wadą jaką znalazłem, to możliwość cytując za kolegą Czes

 

Tyle, że kwas cytrynowy może w jakiejś mierze (?) pozbawić zacier jonów wapnia potrzebnych alfa-amylazie, a potem drożdżom do kłaczkowania, bo jego sole wapniowe są kiepsko w wodzie rozpuszczalne i mogą się ewentualnie strącać podczas zacierania.

 

Ktoś po 3 latach może rozwinąć coś w tej kwestii?

 

W metryczce wody mam PH 7,2 więc trochę sporo, w dodatku moja woda jest bardzo twarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum znalazłem tylko kilka wpisów odnośnie używania kwasu cytrynowego do zakwaszania zacieru. Czy bardziej doświadczeni koledzy mogą się wypowiedzieć dlaczego obecnie zaprzestano stosowania kwas cytrynowy do zakwaszania? Jedyną wadą jaką znalazłem, to możliwość cytując za kolegą Czes

 

Tyle, że kwas cytrynowy może w jakiejś mierze (?) pozbawić zacier jonów wapnia potrzebnych alfa-amylazie, a potem drożdżom do kłaczkowania, bo jego sole wapniowe są kiepsko w wodzie rozpuszczalne i mogą się ewentualnie strącać podczas zacierania.

 

Ktoś po 3 latach może rozwinąć coś w tej kwestii?

 

W metryczce wody mam PH 7,2 więc trochę sporo, w dodatku moja woda jest bardzo twarda.

 

jakieś małe nieporozumienie, kwas cytrynowy nie usunie jonów wapnia z brzeczki. Cytrynian wapnia jest dobrze rozpuszczalny w wodzie/brzeczce i się nie wytrąci tak jak węglan wapnia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum znalazłem tylko kilka wpisów odnośnie używania kwasu cytrynowego do zakwaszania zacieru. Czy bardziej doświadczeni koledzy mogą się wypowiedzieć dlaczego obecnie zaprzestano stosowania kwas cytrynowy do zakwaszania? Jedyną wadą jaką znalazłem, to możliwość cytując za kolegą Czes

 

Tyle, że kwas cytrynowy może w jakiejś mierze (?) pozbawić zacier jonów wapnia potrzebnych alfa-amylazie, a potem drożdżom do kłaczkowania, bo jego sole wapniowe są kiepsko w wodzie rozpuszczalne i mogą się ewentualnie strącać podczas zacierania.

 

Ktoś po 3 latach może rozwinąć coś w tej kwestii?

 

W metryczce wody mam PH 7,2 więc trochę sporo, w dodatku moja woda jest bardzo twarda.

 

jakieś małe nieporozumienie, kwas cytrynowy nie usunie jonów wapnia z brzeczki. Cytrynian wapnia jest dobrze rozpuszczalny w wodzie/brzeczce i się nie wytrąci tak jak węglan wapnia ...

wrzuciłem hasło cyntrynian wapnia do googla i wyskoczyło mi takie cuś: http://www.ciam.pl/skladnik-e333 - tam mówią, że cytrynian wapnia jest trudno rozpuszczalny - to jak wreszcie jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wina się często używa kwasku cytrynowego. Do piwa sklepowego kiedyś był dodawany- pisało przeciwutleniacz E330. Na testy jak wrzucisz jedną cytrynkę do wrzątku to się nic nie stanie, możesz potem opisać czy piwo Ci smakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tylko o to, że niektórzy mówią, że cytrynian wapnia jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, inni że słabo. Ma to znaczenie w przypadku zakwaszania brzeczki kwasem cytrynowym - czy może się strącać rzeczony cytrynian, czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic Ci się nie strąci.

Jeżeli nie wierzysz to weź kawałek kamienia z czajnika wrzuć do szklanki dolej wody i wsyp kwasku zobaczysz że po chwili będziesz miał klarowny roztwór

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytrynian wapnia jest dobrze rozpuszczalny w wodzie/brzeczce i się nie wytrąci tak jak węglan wapnia ...

No właśnie cytrynian wapnia (sól) jest słabo rozpuszczalny w wodzie.....

Jeżeli nie wierzysz to weź kawałek kamienia z czajnika wrzuć do szklanki dolej wody i wsyp kwasku zobaczysz że po chwili będziesz miał klarowny roztwór

a to co tu podajesz to przykład na właściwości chelatujące kwasy cytrynowego - tam się nie tworzy sól tylko chelat wapnia.

 

Wydaj mi się, że w wątku mieszają się dwa pojęcia - tworzenie soli i chelatacja jonów wapnia

a odpowiedzią na problem kolegi Karczmarza jest to co napisał Zgoda

Po co kombinować, skoro mlekowy kosztuje grosze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie utrudniajmy sobie życia, w temacie ktoś napisał że kwas cytrynowy usunie jony wapnia z roztworu przez co gorzej się zatrze.

rozpuszczalność to nie tylko dysocjacja ...

w brzeczka jest kwaśna więc na pewno będą jony wapnia, rozumując tą drogą najlepiej zakwaszać k. solnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Edyt: cuś mi się "pomięliło", więc wymazałem tą część postu.

....

Albo użyć słodu zakwaszającego, nie może być przecież aż taki drogi.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna#Zacieranie_sterowane_temperaturowo_.28step_mash.29

 

 

30-32* - przerwa zakwaszająca, przy jej wydłużeniu do paru godzin uzyskamy lekkie zakwaszenie brzeczki, które jednak łatwiej jest uzyskać innymi sposobami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem paski pH to zrobię tak: zmierzę pH zacieru, wleje sok z cytryny, znowu zmierzę i sie podziele co mi wyszło. Te wszystkie kwasy mlekowe i inne to nie są zbyt zgodne z duchem kraftu :P

 

Nie wiem po co ludzie sobie utrudniają życie i kombinują wyważając otwarte już wielokrotnie drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Kwas cytrynowy ... z cytryny???? To ostatnie źródło jakie mi przychodzi do głowy.. Najdroższe, najmniej pewne...

Przecież dostępny jest za grosze w każdym spożywczym praktycznie pozbawiony smaku kwasek cytrynowy w proszku...

 

Przy cenie innych kwasów i ich kłopotliwości, kompletnie nie rozumiem po co je stosować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.