Skocz do zawartości

Cichy Browar


Cichus

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie to po fermentacji, w celu przyśpieszenia sedymentacji drożdży i wyklarowania piwa. Podczas cichej piwo jest przechowywane w temp. bliskich zeru.

Dori pisała m.in. o tym na swoim blogu http://blog.homebrewing.pl/?p=238.

Nie znałem tego określenia do tej pory :D. Zdarzało mi się tak robić przy piwach chmielonych na zimno i lagerach (lagerowanie). Teraz przy Saisonie II planuję tak zrobić, z tym że bez przelewania na cichą - chcę odzyskać jak najwięcej drożdży, a z kolei z piany boję się zbierać. Z resztą jak nie muszę, to nie przelewam na cichą, bo IMO jest to zbędne, a może tylko zaszkodzić (nie mówię tu o przypadkach kiedy stosuję chmielenie na zimno lub zlewaniu na lagerowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem pozlewać lagery na lagerowanie (masło maślane? ;P).

Wydaje mi się, że WY 2206 Bavarian Lager produkują piwa z tendencjami do dłuższego leżakowania, pozatym po prawie miesiącu fermentacji smród siarki pozostał.

Z kolei W34/70 - rewelacja. Piwo po stosunkowo krótkiej fermentacji bardzo dobre. Wyszło pełne, mocno wędzone. Jeśli tendencja się utrzyma to będzie dobry Rauchbier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wolnego czasu w piątunio, to można się wziąć do roboty, a tej dzisiaj sporo (i to nie koniecznie w browarze). Lato się zbliża wielkimi krokami, ja ostatnio zainwestowałem w nowy większy gar (chociaż myślę, że na starym by się ta sztuka udała;)), postanowiłem się nie szczypać i stworzyć warkę 50l! Żeby nie było tak nudno i 50l tego samego, to planuję również zrobić eksperyment. Będzie polegał na zastosowaniu i porównaniu drożdży: Fermentis Safale US-05 z Mangrove Jack's M44 US West Coast. Warkę podzielę na dwie części (mam nadzieję, że po 25l każda) i do każdej z nich zadam po saszetce drożdży. Poza tym będzie to również moje sprawdzenie popularnego ostatnio Vic Secret. I przy okazji będę miał dużo piwa, które mam nadzieję, będę mógł spożywać latem :D

 

Warka No. 27 - American Pale Ale, Single Hop Vic Secret

 

Ekstrakt:(zakładany/zmierzony) 13°Blg/15°Blg

 

Zasyp:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 5kg
  • Słód pale ale, Strzegom - 3 kg
  • Słód wiedeński, Strzegom - 2 kg
  • Słód pszeniczny jasny, Castle Malting - 1 kg
  • Słód karmelowy jasny (30 EBC), Strzegom - 1 kg

Chmiele:

  • Vic Secret 15,7%AA - 150g

Drożdże:

  • 25l - Fermentis Safale US-05
  • 25l - Mangrove Jack's M44 US West Coast

Zacieranie:

  • 90' - 67°C
  • Wygrzew do 78°C i przeniesienie do dwóch filtratorów.

Filtracja i wysładzanie:

  • "Na dwa baty" - tymczasowe rozwiązanie, gdzie skorzystam z dwóch kadzi fitracyjnych.
  • Kurde, poszło sprawnie, jak nie wiem. Oplot zrobiony dziś przeze mnie, spisał się na medal.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60'
  • Vic Secret 20g - 60'
  • Vic Secret 20g - 30'
  • Vic Secret 20g - 10'
  • Vic Secret 40g - po wyłączeniu palnika
  • Vic Secret po 25g/fermentor - chmielenie na zimno (planowo 4 dni, a potem do butelek)

Fermentacja:

  • Planowo po dwa tygodnie fermentacji w temperaturze otoczenia 19-20°C, potem przelanie do kolejnego fermentora na chmielenie na zimno.
  • Drożdże zadane około godziny 20:30, dnia 6 czerwca.
  • 7 czerwca, godzina 9:30 tj. po około 13 godzinach od zadania drożdży. US-05 zaczynają już tworzyć pianę - fermentacja hula. M44 niemrawo, też jakby rozpoczynały swoją aktywność.
  • 8 czerwca, godzina 12:00 druga doba od zadanie drożdży. W obu wiadrach fermentacja toczy się w najlepsze. Piana w obu fermentorach wznosi się w najlepsze.
  • 14 czerwca, widać, że fermentacja w obu fermentorach zwalnia. Jeszcze tydzień i będę przelewał na chmielenie na zimno.
  • 2 lipca - zlanie na chmielenie na zimno (do obu fermentorów trafiło po 25g chmielu). Oba piwa, jak to zaraz po fermentacji opalizujące, jednak US-05 były bardziej klarowne. Z kolei M44 wydawały się bardziej zbite na dnie. Pozatym odfermentowanie w obu przypadkach takie samo (3°Blg). Jeśli chodzi o smak, tyle ile można puki co wyczuć, to to że piwo z M44 zdaje się być bardziej rześkie i wydaje mi się, że miało ciut mocniejszy aromat chmielowy i na pewno bardziej zaznaczony aromat drożdży (tak jak pachnie gęstwa).

Rozlew:

  • Piwo zostało rozlane 9 lipca. Wyszło niecałe 5 skrzynek. Na ten moment M44 są bardziej klarowne niż US-05.

Uwagi:

  • Jestem ciekaw co wyniknie z eksperymentu, chociaż tak się zastanawiam, że APA to jest temat rzeka i wnioski wyciągnięte z niego każdy będzie musiał sobie zweryfikować sam ;)
  • Pierwsze spostrzeżenie. 35l wody ogrzewało się powoli, ale za to przy mieszaniu bardzo stabilnie. In plus ogólnie.
  • Shieeet... Gdzie popełniłem błąd? Ano pewnie, przy układaniu receptury i zamiast planowanych 50l o Blg równym 13 ostrzymałem 50l o Blg 15. Nie żebym narzekał, ale miało być APA, a wyszło w sumie AIPA ;) muszę chyba dokupić 50 g Vic Secret, bo teraz to będzie niedoaromatyzowane to piwo.
  • Zastanawiam się czy nie dać komuś tego piwa do ślepych testów, aby ocenić wpływ tych dwóch szczepów na smak. Ale to dopiero po zabutelkowaniu.

26 VII 2014

Obie wersje lekko przegazowane. Dziwne, ale nic to. Na wygląd i w smaku w porządku. Nadają się do dalszych testów.

 

6 VIII 2014

Wersja na szczepie oznaczonym literką "B" podchodzi mi zdecydowanie bardziej. Swoją drogą Receptura godna powtórzenia - jako baza pod ogólnie pojęte letnie APA. Piwo wyszło odpowiednio wytrawne w smaku, tak jak ja lubię. Do poprawy - obniżyć ekstrakt i wydaje mi się nieco goryczkę.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietna sprawa, w sumie przy takim wybiciu mozna pokusic sie nawet o 4 szczepy jednoczesnie stosujac te 15litrowe wiaderka z castoramy.

Powiem Ci szczerze, że nawet o czymś takim nie pomyślałem :D, ale opcja jest kozacka i warta rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po całym dniu warzenia (no niestety dzisiaj, przez nieznajomość, a czasem złośliwość sprzętu czas warzenia się wydłużył), postanowiłem napić się piwa. Długo ze sobą walczyłem, ale tak patrząc na Saisona, którego w celu prawidłowego nagazowania przeniosłem do swojego pokoju, byłem kuszony prawie że idealną klarownością w końcu się złamałem. I w sumie było warto. Miałem wypić jedną małą butelkę 0,33l, ale tak mi zasmakowało, że odpaliłem 0,5l.

W aromacie profil drożdżowy jak się patrzy tj. dużo estrów, sporo fenoli. Ogólnie mówiąć profil jest słodko-cierpki, mnie osobiście bardzo odpowiadający - aż chce się pić więcej.

W smaku równiez cierpkie, rześkie, nie zalepiające.

Piana trwała, drobnopęcherzykowa.

Ogólnie rzecz biorąc jestem z niego zadowolony.

post-6322-0-55511900-1402089150_thumb.jpg

post-6322-0-48833500-1402089850_thumb.jpg

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było tak nudno i 50l tego samego, to planuję również zrobić eksperyment. Będzie polegał na zastosowaniu i porównaniu drożdży: Fermentis Safale US-05 z Mangrove Jack's M44 US West Coast.

 

Są jeszcze Danstary BRY-97 American west coast, właśnie pije APĘ na nich, i jest bardzo dobrze, według mnie lepiej niż na us-05, do tego piwo jest ładnie sklarowane, poważny mankament to bardzo długi start, 48h, poczytałem i byłem na to przygotowany, ale można dostać zawału jak ktoś nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze Danstary BRY-97 American west coast, właśnie pije APĘ na nich, i jest bardzo dobrze, według mnie lepiej niż na us-05, do tego piwo jest ładnie sklarowane, poważny mankament to bardzo długi start, 48h, poczytałem i byłem na to przygotowany, ale można dostać zawału jak ktoś nie wie.

Hmmm... W sumie to podsunąłeś mi niezły pomysł. Następnym razem można skonfrontować M44 i BRY-97.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj rozlałem Saisona II. Ładnie odfermentował. Wydaje mi się, że ma trochę mniej estrów niż poprzedni, ale może mi się wydaje. Ogólnie trochę trzeba poczekać na wyniki. Teraz kolejne eksperymenty z tymi drożdżami. Przynajmniej jeszcze jeden "lżejszy" Saison i na pewno Saison IPA.

W ogóle to aktualnie na zabutelkowanie czeka 90l piwa! Kiedy ja tego wszystkiego narobiłem? ;)

Wsród tych 90l jest 40l lagerów, które od następnej warki będę warzył w ilości przynajmniej 30l, bo dobry lager nie jest zły i czasem trzeba oderwać się od tych wszystkich ejli. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wakacje nastały, to się można do roboty w browarze wziąć. W poniedziałek zabutelkowałem Rauchbiera - jak na razie wyszło to co zakładałem. Kiełbasa w płynie. Zobaczymy jak się nagazuje, ale nie wróżę mu długiego życia. :>

 

Po drugie dzisiaj zlałem APA, po 3,5 tygodniach fermentacji, na chmielenie na zimno. Piwo jeszcze młode, ale wydaje mi się, że można odczuć różnicę jeśli chodzi o drożdże. Na wyciąganie wniosków należy jednak jeszcze chwilę poczekać. Jak chcecie poczytać co do tej pory zaobserwowałem to odsyłam do tego posta.

 

Edit:

Zapomniałem dodać, że to nie koniec eksperymentu. Planuję na zebranej gęstwie uwarzyć american stout.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ciąg dalszy eksperymentu. Na zebranej gęstwie uwarzyłem dziś american stout, chociaż nie wiem czy nie będzie to bardziej porter. W każdym razie fest nachmielony. W między czasie aktywowałem saszetkę Belgian Ardennes. Już ładnie napuchła.

 

Warka No. 28 - American Stout

 

 

 

Ekstrakt: 13°Blg/15°Blg

 

 

Zasyp:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 9 kg (słód był śrutowany na śrutowniku u kolegi. Fajna sprawa, 15 minut i 25 kg słodu ześrutowane :D).
  • Płatki jęczmienne błyskawiczne, Szczytno - 1,2 kg
  • Słód karmelowy 30 EBC, Strzegom - 1 kg
  • Słód kawowy 500 EBC - 500 g
  • Słód czekoladowy 1200 EBC, Strzegom - 350 g
  • Palony jęczmień, Strzegom - 450 g

Chmiele:

  • Iunga 11% AA - 50g
  • Simcoe 13% AA - 100 g
  • Amarillo 8,9% AA - 100 g

Drożdże:

  • Fermentis, Safale US-05
  • Mangrove Jack's, M44

Zacieranie:

  • 90' - 66°C
  • Wygrzew do 78°C i przeniesienie do dwóch filtratorów.

Filtracja:

  • Dziś niestety to była masakra. Strasznie długo się filtrowało. Myślę, że winę za to ponoszą: a) oplot mojej roboty, b) zbyt drobno ześrutowany słód.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga 50 g - 60'
  • Simcoe 10 g - 60'
  • Amarillo 20 g - 30'
  • Amarollo 20 g - 10'
  • Simcoe 30 g - 10'
  • Amarillo 20 g - po wyłączeniu palnika i trzymane tak pod przykryciem 10'
  • Simcoe 30 g - jw.
  • Do fermentorów niestety trafiło po około 23l brzeczki, o ekstrakcie wyższym niż planowany - zbyt wysokie odparowanie.

Fermentacja:

  • Planowo trzy tygodnie fermentacji głównej w temperaturze otoczenia 20°C.
  • Drożdże zadane około godziny 22:00 5 lipca.
  • Godzina 9:00, 6 lipca - fermentacja już trwa. Na US-05 pokaźna piana.
  • 14 VIII - piwo zlane na chmielenie na zimno. Wersja na M44 odfermentowała do 5°Blg, a na US-05 do 4,5°Blg.
  • W końcu wdała się infekcja. To piwo było spisane na straty już chyba od samego początku. Gdybym je zabutelkował w "normalnym" terminie coś takiego by się nie wydarzyło. No cóż. Szkoda.

Uwagi:

  • Po raz pierwszy używałem samodzielnie śrutowanego słodu. Z wlasnej winy, bo przy zamawianiu przeoczyłem opcję śrutowania.
  • Poza tym przy zamówieniu zapomniałem domówić jęczmienia palonego i niestety musiałem się ratować słodem czekoladowym, wszystko to niestety wpłynęło na barwę piwa. Miało być czarne jak smoła, jest ciemno brunatne.
  • Filtracja na dwa kiblowęże to niestety nie jest dobra droga. Jutro jadę nabyć skrznię i rurki PCV.
  • Niestety posiedzi sobie z chmielem dłużej niż zakładałem. No nic, nie wszystko musi być idealne.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia już (niestety:( ) warka na WY3724 na tych drożdżach. Planowana objętość - 30 l.

 

Warka No. 29 - Saison IPA

 

Ekstrakt: 16°Blg/17°Blg

 

Zasyp:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 6,5 kg (własne śrutowanie)
  • Płatki owsiane górskie błyskawiczne - 1 kg
  • Słód Karamelpils, Steinbach - 400 g
  • Słód karmelowy 150EBC, Strzegom - 200 g

Dodatki:

  • Syrop kandyzowany morela, własnej produkcji, zrobiony z 1 kg cukru białego.

Chmiele:

  • Iunga 11% AA - 65 g
  • Amarillo 8,9% AA - 100 g
  • Mosaic 12% AA - 100 g

Drożdże:

  • Wyeast 3724 Belgian Saison - gęstwa po Saison II

Zacieranie:

  • Słody wsypane do wody o temperaturze 53°C i podgrzane do 63°C
  • 40' - 63°C
  • 20' - 72°C
  • Wygrzew do 78°C i przeniesienie do filtracji

Filtracja i wysładzanie:

  • Jakiś koszmar! Leciało dosłownie jak krew z nosa.
  • Wysładzałem do objętości około 35l.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga 40g - 60'
  • Amarillo 20 g - 30'
  • Mosaic 20 g -30'
  • Amarillo 20 g - 10'
  • Mosaic 20g - 10'
  • Iunga 25 - po wyłączeniu palnika i i przetrzymanie przez 30'
  • Amarillo 30 g - jw
  • Mosaic 30 g - jw

Fermentacja:

  • Planowo 3 tygodnie fermentacji w temperaturze około 30°C, w ogrzewanym fermentorze,
  • Drożdże zadane do brzeczki o temperaturze 30°C, o godzinie 18:40, 6 lipca.
  • 9:00, 7 lipca. Drożdże elegancko pracują. Niedługo zakładam ogrzewanie.
  • 14 VIII, piwo zostało zlane na chmielenie na zimno. Odfermentowało do 1°Blg!

Rozlew:

  • Piwo zabutelkowane po 3 dniach chmielenia na zimno. Aromat na tym etapie niesamowity. Chmielowo-drożdżowy, bardzo słodki i przyjemny. Smaku nie było mi dane dokładnie poczuć, ale zapowiada się gorzko.:> Wyszło 10 butelek 650 ml, i 45 butelek 500 ml. Do refermentacji użyłem 130g cukru białego w postaci roztworu.

Uwagi:

  • Jestem niesamowicie ciekaw efektu końcowego, bo zapowiada się niezwykle ciekawie.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wreszciena warsztat biorę porter bałtycki. Planuję podwójną dekokcję i gotowanie 2h, więc może się trochę zejść. Do filtracji zastosuję nowiutki filtrator rurkowy :)

Od wczoraj na karuzeli kręcą się Ardennsy. Jutro zostaną użyte do belgian pale ale.

 

Warka No. 30 - Porter Bałtycki

 

Zakładana objętość: 30l

 

Ekstrakt: 22°Blg/24°Blg

 

Zasyp:

  • Słód monachijski, Strzegom - 7 kg
  • Słód wiedeński, Bestmalz - 5 kg
  • Słód pilzneński, Strzegom - 1,5 kg
  • Słód Special B, Castlemalting - 500 g
  • Słód Caramunich II, Weyermann - 300 g
  • Słód karmelowy 600 EBC, Strzegom - 300 g
  • Słód czekoladowy 1200 EBC - 200 g

Chmiele:

  • Amarillo 9,5% AA - 20 g *
  • Lubelski 3,8% AA - 80 g

Drożdże:

  • WY 2206 Bavarian Lager - gęstwa po Marcowym II

Zacieranie:

  • Słody wsypane do wody, o temperaturze 66°C.
  • 20' w 63°C,
  • pobranie dekoktu,
  • podgrzanie dekoktu do 72°C i przerwa 10', następnie doprowadzenie do wrzenia i gotowanie 10'
  • Zwrot dekoktu i ustabilizowanie temperatury na 72°C,
  • 40' w 72°C,
  • pobranie dekoktu,
  • doprowadzenie dekoktu do wrzenia i gotowanie przez 10',
  • zwrot dekoktu i ustalenie temperatury na 78°C (wygrzew),
  • przeniesienie do filtracji

Filtracja i wysładzanie:

  • Fuck yeah! Wreszcie filtracja idzie tak, jak powinna. Duży gęsty zasyp - filtrator zdał egzamin. Zobaczymy jak pójdzie na zasypie z dużą ilością surowca niesłodowanego.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 120'
  • Lubelski 30g - 60'
  • Amarillo 20g - 60'
  • Lubelski 50g - 30'

Fermentacja:

  • Planowo schłodzenie brzeczki do 6°C i zadanie drożdży. Fermentowanie w lodówce ustawionej na 8°C, przez 3-4 tygodnie i przeniesienie na lagerowanie, z czego rozważam przeniesienie 5l do damy i zadanie płatkami dębowymi po np. whisky.
  • Drożdże zadane w temperaturze wyższej niż planowane 6°C, dzisiaj rano o godzinie 9:30.
  • 24 h od zadania drożdży tj 10 lipca, 9:00 - zaczęła tworzyć się piana. Myślę, że można powiedzieć, że drożdże zabrały się do roboty.
  • 17 VIII - piwo zlane na lagerowanie. Tydzień w 8°C, potem obniżamy do 2°C. Odfermentowanie do 11* Blg.

Uwagi:

  • *- W to miejsce miała iść Iunga, niestety kupiłem o jedną paczkę za mało, za to o jedną paczkę Amarillo za dużo. Ilość AA odpowiednia, więc na goryczkę się nada.
  • Warka, która w całości pójdzie w "bączki".
  • Dzisiejsza warka była leniwa i chyba aż za leniwa. Zaraz po zakończeniu warzenia miałem gości. Z tego wszystkiego zapomniałem sprawdzić ekstraktu przed schłodzeniem. Jutro będę musiał pobrać próbkę.
  • Próbka pobrana, a tu szok i niedowierzanie 24°Blg! Już nie chciało mi się nic rozcieńczać i postanowiłem pozostawić sprawę tak jak jest czyli zostawić ten porter imperialnym porterem. Może być za słodki, ale co tam! Następny będzie lepszy.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że starczy dla wszystkich. ;) Całe 30l planuję rozlać do butelek 0,33l, więc trochę tego powinno być.

 

Co do leżakowania to jeszcze się nie zastanawiałem. Na pewno po fermentacji trochę czasu mu dam. Muszę się postarać i kupić wreszcie słój albo balon 25l na takie okazje. Wtedy będę myślał co i jak. Jeśli chodzi o butelki to myślę, że na gwiazdkę do depozytu będą jak znalazł. ;)

 

EDIT

Miałem se zapisać, zapomniałem. Musze kupić większą kolbę, bo z tej niestety mi biomasa ucieka. :/ Przy 3724 tak było 3522 również tak mają.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter myślę, że już dobrze ukręcony. Niedługo mu stuknie 48 h na mieszadle. Pora się wziąć za warzenie. Na warsztat dziś biorę belgijskie pale ale. Znowu zrobię sobie porównanie drożdży. Wy 3522 z nowymi drożdżami od Fermentisa Abbaye.

 

Warka No. 31 - Belgijskie Pale Ale

 

Zakładana objętość: 50l, podzielone na dwa fermentory.

 

Zakładany ekstrakt: 12,5°Blg/14,5°Blg

 

Zasyp:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 7 kg
  • Słód wiedeński, Bestmalz - 3 kg
  • Słód Biscuit - 1 kg
  • Słód karmelowy 150 EBC - 600 g

Chmiele:

  • Styrian Goldings 4,1%AA - 130 g

Drożdże:

  • Wyeast 3522 Belgian Ardennes - 1l starter na 25l
  • Fermentis Abbaye

Zacieranie:

  • 20' w 63°C
  • 50' w 72°C
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 70'
  • Styrian Goldings 60 g - 60'
  • Styrian Goldings 30 g - 30'
  • Styrian Goldings 30 g - 15'
  • Styrian Goldings 25 g - po wyłączeniu palnika

Fermentacja:

  • Planowo 3 tygodnie w temperaturze otoczenia około 20°C.
  • Drożdże zadane około 20:00, 9 lipca.
  • 10 lipca, godzina 9:00 - piana praktycznie w obu fermentorach wychodzi na spacer!

Rozlew:

  • Wersja na Abbaye zeszła do 3,5 blg. Zabutelkowana ze 113g cukru białego w postaci syropu. Ogólnie nie jestem zadowolony, bo zbyt mało chatakteru te drożdże pokazały. Skojarzenie, jakie mam, to Ambree z Grimbergena.
  • Wersja na 3522 zeszła do 3,5 Blg. Zabutelkowana ze 111g cukru białego, w postaci syropu. Tutaj jestem bardzo zadowolony, bo charakter belgijski jest zachowany. Wyraźnie go czuć.

Uwagi:

  • Ciekawe, jak wypadnie porównanie obu szczepów i czy te Abbaye są czegoś warte?
  • Przedobrzyłem trochę z ekstraktem. Znowu. Nie chciało mi się rozcieńczać już.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie wersje APA zostały dziś zabutelkowane. Jak na razie M44 wygrywają. Aromat wydaje mi się być czystszy, a zlewane piwo klarowniejsze. Zobaczymy, jak się nagazuje. Wstawię do porównania po kila butelek do depozytu. Przy zlewaniu wykorzystałem podkolanówkę albo jak kto woli "antygwałt", bardzo dobra rzecz do oddzielenia chmielin. Największe ekstrakawalki owoców zostają w filtrze, reszta,to pikuś.

Swoją drogą, na tym etapie Vic Secret robił robotę. Aromat jak na razie to połączenie nut cytrusowych i innych słodkich owoców, wydawało mi się, że wyłapałem nuty arbuza, ale to może autosugestia była?

Jeszcze słówko o nowym filtratorze - bardzo dobry sprzęt! Wreszcie filtracja idzie, jak po maśle,bez zbędnego pierdzielenia sie. Chociaż jutro będzie test zasypu z 30% udziałem pszenicy. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rurkowym (przy mash-out) nie powinieneś mieć problemów z filtracją nawet 100% pszenicy. Tylko wtedy nie można się babrać z filtracją, konkretnie i w miarę szybko czyli okolice 1l/min.

Dzięki za wskazówkę, na pewno skorzystam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.