Skocz do zawartości

Cichy Browar


Cichus

Rekomendowane odpowiedzi

Warka, która została zaplanowana na szybko, bo trzeba będzie odpowiednio gości w sierpniu przyjąć. Założyłem tak niski ekstrakt mając nadzieję, na lekkie, pijalne piwo, które nie będzie poniewierał. Przy okazji zrobię test Białych Walonków.

 

Warka No. 62 - Wibier 8°Blg

 

Zakładana objętość: 30 l


Zakładany ekstrakt: 8°Blg/9°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód Pilzneński premium, Weyermann - 3 kg
  • Płatki orkiszowe - 2 kg

Chmiele:

  • Iunga, 11,5% AA - 15 g

Drożdże: 

  • FM20 "Białe walonki" - starter

Dodatki:

  • Kolendra - 10 g
  • Curacao - 10 g
  • Skórka z dwóch cytryn
  • Skórka z 5 mandarynek

Zacieranie:

  • Kleikowanie płatków (płatki wsypane do wrzącej wody) - 30'
  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Ok

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 15 g - 60'
  • Pozostałe przyprawy - 5'

Fermentacja:

  • Planowo - około 1,5-2 tygodni w piwnicy, gdzie temperatura nie powinna przekroczyć 20°C. 
  • Drożdże zostały zadane około 23:00 1 VIII, o godzinie 11:00 2 VIII wieko w fermentorze było wybrzuszone.

Rozlew:

  • 13 VIII 2015 - rozlane do 20 butelek i kega pepsi. Planowane nagazowanie 2,3.

 

Uwagi:

  • Jestem ciekaw efektu jaki dają te drożdże oraz czy wyjdzie faktycznie tak lekkie.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fermentacja w piwnicy jak na razie się sprawdza. Temperatura przy klapie fermentora 42 l wynosi gdzieś 18°C, ale prszy podłodze około 15,5°C. Wczoraj zlałem żytnie IPA na chmielenie na zimno i jak na razie jestem zadowolony. Na tym etapie czuć głównie słodowość i lekko chmielowy aromat. Dochmieli się. Witbiera 8* będę dziś zlewał do kega i butelek i wtedy stwierdzę jak smakuje. Tymczasem trzeba wykorzystać drożdże.

 

 Warka No. 63 - Wibier III

 

Zakładana objętość: 30 l


Zakładany ekstrakt: 11,5°Blg/11,5°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód Pilzneński premium, Weyermann - 3,5 kg
  • Pszenica niesłodowana - 2,5 kg

Chmiele:

  •  Iunga, 11,5% AA - 20 g

Drożdże: 

  • FM20 "Białe walonki" - przepłukana gęstwa

Dodatki:

  •  Kolendra - 10 g
  • Curacao - 10 g
  • Skórka z dwóch cytryn
  • Skórka z 8 pomarańczy

Zacieranie:

  • Kleikowanie pszenicy - 30'
  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  •  

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 15 g - 60'
  • Pozostałe przyprawy - 5'

Fermentacja:

  • Planowo - około 1,5-2 tygodni w piwnicy, gdzie temperatura nie powinna przekroczyć 20°C. 
  • 14 VIII około 16:00 - piwo elegancko fermentuje. 
  • Odfermentowało do około 3°Blg. Nie wiem czy nie za słabo.

Rozlew:

  • Rozlane do 17 butelek i 1 kega. Dodene łącznie 166 g cukru/30l. Byłoby ogólnie więcej, ale zagapiłem się przy zlewaniu do kega i ze 2 litry wyleciały na podłogę.

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozlałem żytnie IPA. Na tym etapie mogę swierdzić, że wyszło całkiem przyjemne. Nie ma tak nieznośniej goryczki jak poprzednie IPA, które warzyłem i jest zdecydowanie bardziej klarowne. Fermentacja w piwnicy zrobiła jednak swoje. Zobaczymy co będzie po nagazowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka No. 64 - Belgijskie Pale Ale II

 

Zakładana objętość: 30 l/25l*


Zakładany ekstrakt: 12°Blg/XX°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 4 kg
  • Słód wiedeński, Strzegom - 1 kg
  • Słód Biscuit, Castle Malting - 700 g
  • Słód karmelowy 300 EBC - 500 g

Chmiele:

  • Iunga, 11,5% AA - 12,5 g**
  • Lubelski 3,5% AA - 60 g

Drożdże: 

  • Wyeast 3655 "Belgian Schelde" - 2 litrowy, "miąchany" co jakiś czas starter, bo "mienszadło" magnetyczne się zepsuło.

Zacieranie:

  • 68°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Jak zwykle.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 15 g - 60'
  • Lubelski, 30 g - 30'
  • Lubelski, 30 g - 15'

Fermentacja:

  • Planowo - około 3 tygodnie w piwnicy, gdzie temperatura nie powinna przekroczyć 20°C. (4 IX - przy podłodze odnotowałem 16,5°C)
  • 4 IX 2015 - Drożdże były zadane około 22:30, rano około 8:00 wyraźne oznaki fermentacji - znaczy się dużo dwutlenku węgla się wydziela. 

Rozlew:

  • 25 X 2015 - rozlano do 16 butelek 0,5 l i kega pepsi z dodatkiem 110 g cukru białego. Odfermentowało do 3°Blg.

 

Uwagi:

  • Trochę stare drożdże, prawie roczne, ale zdają się być w dobrej kondycji.
  • *- Bardzo niska wydajność. Otrzymałem 25 l 12°Blg. Nie żebym płakał, ale następnym razem muszę chyba ciut wolniej wysładzać (dziś niestety nie miałem na to czasu, bo trzeba się było zbierać do pracy).
  • **- przy ważeniu chmielu okazało się, że brakuje kilku gramów Iungi. Sypnąłem w zamian więcej Lubelskiego na aromat.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejście do witbiera po raz czwarty. Ogólnie ten styl u mnie również na stałe zagości. Pierwsze próby mi nie podchodziły, ale z czasem (i odpowiednimi proporcjami surowców) udało mi się przekonać do niego. Dziś skusiłem się na mały eksperyment. Większość pszenicy z zasypu zamieniłem na żyto. Liczę na większą treściwość, a najlepiej oleistość.

 

Warka No. 65 - Żytbier

 

Zakładana objętość: 30 l/23l?


Zakładany ekstrakt: 12°Blg/13°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 3,3 kg
  • Płatki żytnie "ekologiczne" - 2,4 kg
  • Pszenica niesłodowana - 1,1 kg

Chmiele:

  • Iunga, 11,5% AA - 15 g

Drożdże: 

  • FM20 "Białe Walonki" - świeżo zebrana gęstwa po Witbierze III.

Dodatki:

  • Skórki obrane z 6 pomarańczy.
  • Kolendra w ilości 5 g.
  • Kminek w ilości 3 g.

Zacieranie:

  • Kleikowanie surowców niesłodowanych.
  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Jak to przy życie. Ch***o, ale stabilnie.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 15 g - 60'
  • Przyprawy - 5'

Fermentacja:

  • Planowo - około 3 tygodnie. Start w piwnicy, gdzie temperatura wynosi aktualnie około 15°C. Gdzieś po 3 dobach przeniesienie do 20°C.
  • Drożdże zadane do schłodzonej brzeczki 11 IX 2015 około 20:00.

Rozlew:

  • Rozlano 13 X 2015, z dodatkiem 129 g cukru białego.

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Płatki żytnie "ekologiczne" - 2,4 kg

 

Takie pytanie: czy w przypadku użycia płatków żytnich należy się spodziewać takich samych problemów z filtracją jak w przypadku słodu żytniego? Jak to wyglądało u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem, bo skończyło się kleikować. Jeśli chodzi o filtrację to przy słodzie żytnim w ilości około 30% problemów nie zauważyłem (jak na moje standardy było ok). Zobaczymy jak będzie teraz. Za jakieś 3 godziny będę wiedział na czym stoję. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za jakieś 3 godziny będę wiedział na czym stoję. ;)

Optymista :D:beer:

 

No to teraz wiem na czym stoję. Filtruje się, ale bardzo powoli. W zamian za to wydaje mi się, że przy podobnej ilości słodu żytniego w zasypie przy żytnim IPA, jest ono mniej lepkie niż filtrat który obecnie leci.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie (jeśli kogoś to interesuje) otrzymałem trochę mniej brzeczki niż zakładałem - powód prozaiczny, dałem prawie 1 kg słodu mniej, bo się okazało, że nie mam pilsa tylko pszeicę, co trochę gryzło się z moją koncepcją. Nie szkodzi, jak eksperymentować to na calego.

 

Btw przeglądając amerykańskie fora "brażnowe" natrafiłem na informację, iż płatki żytnie są "bardziej skoncentrowane" od słodu. Wydaje mi się, że coś w tym może być. Filtracja przy słodzie szła jak zawsze, tutaj delikatnie ciurkała, jednak leciała stabilnie. Natomiast brzeczka nastawna była baaardzo gładka. Dużo gładsza niż przy podobnej ilości słodu żytniego od Strzegomia (który, wydaje mi się, ze Steinbachem może konkurować, niestety, tylko ceną).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz drugi podejście do BPA w tym "sezonie". Początkowo chciałem zrobić piwo, aby rozruszać drożdże (WLP545) przed dyniowym (w tym roku planuję dobić do tych 20°Blg). W między czasie postanowiłem jednak trochę się pobawić i zamiast robić 30 l zmieniłem zdanie, że zrobię 40 l i połowę brzeczki zadam "Białymi walonkami". Ciekawe jak się spiszą. Barwę planuję w górnej granicy, zwłaszcza że idzie jesień, to ciemniejsze piwa lepiej mi pasują w tym okresie. 

 

Warka No. 66 - Belgian Pale Ale III

 

Zakładana objętość: 40 l


Zakładany ekstrakt: 12°Blg/12°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 6,2 kg
  • Słód wiedeński, Bestmalz - 1,8 kg
  • Słód Abbey, Castlemalting - 1 kg
  • Słód Caraaroma, Weyermann - 400 g

Chmiele:

  • Iunga 11,5% AA - 25 g
  • Lubelski 3,8% AA - 50 g

Drożdże: 

  • FM20 "Białe Walonki" - gęstwa po Witbierze III.
  • White Labs - WLP545 "Blegian strong ale" 

 

Zacieranie:

  • 62°C - 40'
  • 72°C - 20'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Poszła sprawnie (zbyt sprawnie jak na moje standardy :D). Dzięki małej modyfikacji kranu, który posiadał plastikowe sitko, które usunąłem. Nie wiem czy nie przegiąłem z wodą do wysładzania. Najwyżej będzie lżejsze.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 25 g - 60'
  • Lubelski, 20 g - 30'
  • Lubelski, 30 g - 10'

Fermentacja:

  • Planowo - około 3 tygodnie. Start w piwnicy, gdzie temperatura wynosi aktualnie około 15°C. Gdzieś po 3-4 dobach przeniesienie do 20°C.
  • Drożdże zadane około 18:00 15 IX 2015. 
  • 17 X 2015 - przelanie na krótką cichą - chciałem odzyskać drożdże, a nie miałem butelek, żeby to piwo do nich zlać. Odfermentowało do około 2°Blg.

Rozlew:

  • 3 XI 2015 - Wersja na WLP545 zabutelkowana z dodatkiem 100 g glukozy. Wyszło 40 butelek 0,5 l.

 

Uwagi:

  • Wreszcie normalna wydajność. Udało mi się uzyskać ponad 40 l brzeczki z czego kilka litrów spokojnie mogłem wylać z chmielinami w fermentorach mam zakładaną ilość.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nim człowiek się obejrzał mamy już s***ą polską jesień, bo złota się skończyła. Starożytny sezon piwowarski w pełni, więc albo trzeba zwiększyć produkcję, albo zginąć.

 

A tak serio, biorę się za warzenie na jesień, bo piwa wciąż ubywa. Dziś powinny dojechać świeże surowce + nowe drożdże do zabawy - Wyeast 3725 Biere de Garde i tej jesieni będę bawił się właśnie z tym stylem. Dziś jednak postanowiłem dalej zużywać pszenicę, której mam jeszcze dużo, więc zrobię planowanego już od jakiegoś czasu witbiera. Dziś jako przyprawę zastosuję (oprócz oczywiście standardowych cytryn, pomarańczy i kolendry) rumianek (w postaci ziół fix z Herbapolu). Zobaczymy co się z tego urodzi, najwyżej będę miał piwo o właściwościach p/zapalnych. Rozważam dodanie kminku, ale o tym zdecyduję przy rozlewie Żytbiera, patrząc jak będzie on smakował.

 

Warka No. 67 - Witbier IV

 

Zakładana objętość: 30 l


Zakładany ekstrakt: 13°Blg/12°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 3,5 kg
  • Pszenica niesłodowana - 3,5 kg

Chmiele:

  • Iunga 11,5% AA - 20 g

Drożdże: 

  • FM20 "Białe Walonki" - gęstwa po Żytbierze.

Dodatki:

  • Kolendra - 5 g
  • Curacao - 10 g
  • Skórki innych cytrusów (skórka obrana z 4 sk***skich pomarańczy i dwóch podobnie dużych cytryn),
  • Koszyczek rumianku fix, Herbapol - 12 g (4 saszetki)

 

Zacieranie:

  • Kleikowanie pszenicy - 30'
  • 62°C - 40'
  • 72°C - 20'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Miodzio.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 20 g - 60'
  • Przyprawy - 5'

Fermentacja:

  • Planowo - około 3 tygodnie. Start w piwnicy, gdzie temperatura wynosi aktualnie około 15°C. Gdzieś po 3-4 dobach przeniesienie do 20°C.
  • 14 X 2105, po jakiś 24 godzinach od zadania drożdży objawy fermentacji wyraźne. Białe Walonki, jak sama nazwa wskazuje, niskich temperatur się nie boją. ;)

Rozlew:

 

Uwagi:

  • Wydajność pewnie wyjdzie niższa niż zakładałem, więc zwiększyłem ogólną ilość pszenicy, żeby te 12°Blg chociaż wyciągnąć.
  • W smaku brzeczki dało się wyczuć coś co rumiankiem mogło być. Zobaczymy, jak wyjdzie po rozlewie. 
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszenica jest, trzeba ją zużyć. Na co najlepiej zużyć pszenicę, która jest i trzeba ją zużyć? Na piwa z dodatkiem pszenicy, którą... itd. Kolejna sprawa to posiadany przeze mnie balon szklany pięćdziesięciolitrowy. Nic tak nie konserwuje szklanego balonu, jak odpowiednia zawartość, więc przyszedł czas na lambika.

 

Warka No. 68 - Lambik II

 

Zakładana objętość: 50 l


Zakładany ekstrakt: 14°Blg/13°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 8 kg
  • Pszenica niesłodowana - 5 kg

Chmiele:

  • 3 letni Herkules - 70 g do zacierania

Drożdże: 

  • Fermentacja pierwsza - Fermentis S-33 x2
  • Fermentacja druga - Wyeast 3728 Lambic Blend x1

 

Zacieranie:

  • Kleikowanie pszenicy - 30'
  • 62°C - 10'
  • 72°C - 50'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Bezproblemowo.

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'

Fermentacja:

  • Planowo - około  9-10 miesięcy, aż pojawią się wiśnie i truskawki. Start standardowo w domu, gdzie panuje 18°C (w miejscu gdzie stać będą wiadra), na sucharach, po kilku dniach całość do balonu.
  • Suchary zadane 17 X 2015, około 15:00.
  • 18 X 2015 - po ponad 24 godzinach fermentacja w toku.

Rozlew:

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu zapiszę sobie jutrzejszą warkę. Tym razem klasyczna belgia.

 

Warka No. 69 - Belgian Blond Ale

 

Zakładana objętość: 30 l


Zakładany ekstrakt: 15°Blg/15°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 6 kg
  • Słód caramelpils, Bestmalz - 0,6 kg
  • Pszenica niesłodowana - 0,5 kg
  • Cukier biały - 0,7 kg

Chmiele:

  • Iunga - 25 g
  • Lubelski - 80 g*

 

Drożdże: 

  • White Labs - WLP545 "Blegian strong ale" - gęstwa

 

Zacieranie:

  • 67°C - 60'**
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • W najlepszym porządku.

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 25 g - 60'
  • Lubelski, 20 g - 30'
  • Lubelski, 50 g - 10'
  • Cukier, 700 g - 10'

Fermentacja:

  • Planowo - 3 tygodnie start w piwnicy, dalej w domu, gdzie panuje około 18°C.
  • 18 X 2015 - fermentacja ruszyła, chociaż te drożdże nie są super żwawe w niskich temperaturach.

Rozlew:

 

Uwagi:

  • *- W trakcie warzenia postanowiłem dodać jednak więcej chmielu na aromat.
  • **- Mała zmiana planów, trochę za mocno podgrzałem wodę i niestety nie udało się zbić temperatury.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jest! Starter z WY3725 zrobiony, trzeba coś na nich uwarzyć. Sezon na biere de garde otwarty. Jedyna wiedza jaką posiadam to opis stylu z BJCP i nikłe wspomnienia z degustacji Ce n'est pas IPA z PINTY (które pite dawno temu mi smakowało). Na tej podstawie spróbuję coś stworzyć. Na pierwszy ogień coś lekkiego, bursztynowego i o umiarkowanej mocy, poniżej widełek stylu. Jestem ciekaw, jak WY3725 wypadną w porównianiu z WY3655, których profilu jeszcze nie wypróbowałem. 

 

Warka No. 70 - Biere de garde I

 

Zakładana objętość: 40 l/43 l


Zakładany ekstrakt: 12°Blg/13°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 4,5 kg
  • Słód monachijski, Bestmalz - 3,0 kg
  • Słód wiedeński, Bestmalz - 1,0 kg
  • Słód Caraaroma, Weyermann - 0,5 kg

Chmiele:

  • Iunga - 25 g
  • Aramis - 70 g

 

Drożdże: 

  • Wyeast 3725 "Biere de garde" - 1,5 l starter,
  • Wyeast 3655 "Belgian Schelde" - przepłukana gęstwa

 

Zacieranie:

  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Uwag brak.

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 25 g - 60'
  • Aramis, 30 g - 30'
  • Aramis, 40 g - 10'

Fermentacja:

  • Planowo - 3 tygodnie start w piwnicy, dalej w domu, gdzie panuje około 18°C.
  • Drożdże zadane 25 X 2015 około 18:30.
  • 17 XI rozlane do dwóch kegów po 19l. W obu syrop cukrowy zrobiony z około 90 g cukru białego. Oba piwa odfermentowały w okolicach 2°Blg. 

Rozlew:

 

Uwagi:

  • Przy układaniu receptury założyłem niższą wydajność, niż oczekiwałem. Moje oczekiwania sprawdziły się - otrzymałem około 40 l około 16°Blg, co zbiłem wodą, do powiedzmy 13°Blg. 
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka do której zbierałem się przez długi czas - surowce były, chęci zrobienia startera/miejsca w lodówce/motywacji (niepotrzebne skreślić) nie było. Kolejne podejście do czeskiej dziesiątki. Nie chce mi się bawić dziś z dekokcją i 2 godzinnym gotowaniem, częściowo z lenistwa, częściowo z chęci sprawdzenia jak takie piwo wyjdzie czy lepiej, czy gorzej, czy będzie bardziej pełne czy mniej itd.

 

 

Warka No. 71 - Dziesiątka II

 

Zakładana objętość: 30 l/30 l


Zakładany ekstrakt: 10°Blg/10°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód Bohemian pilsner, Weyermann - 5 kg
  • Słód Carapils, Weyermann - 0,5 kg

Chmiele:

  • Iunga - 20 g
  • Żatecki - 100 g

 

Drożdże: 

  • Wyeast 2001 "Urquell Lager" - ponad 2 l starter

Zacieranie:

  • 62°C - 15'
  • 72°C - 45'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Brak uwag.

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 20 g - 60'
  • Żatecki, 40 g - 30'
  • Żatecki, 60 g - 10'

Fermentacja:

  • Tu mam zagwozdkę - startować w piwnicy, w której nie wiem jaka jest temperatura (myślę, że lagerowa) czy w lodówce, gdzie jest te 8°C. Pożyjemy zobaczymy.
  • Planowo 3 tygodnie. Lagerowanie krótkie 2-3 tygodniowe, w lodówce w 2°C.
  • Jednak padło na piwnicę, panuje w niej 10°C i myślę, że będzie spadało. Drożdże powinny sobie poradzić i nie nabałaganić.
  • Drożdże zadane 27 X 2015 około 14:30. 
  • 26 X 2015, około 7:00 widać coś się dzieje. Dosyć szybki start, jednak obawiam się, że jednak drożdże będą miały za ciepło na starcie.

Rozlew:

  • 25 III 2016 - rozlano z dodatkiem 129 g cukru białego do 1 kega 20 butelek 0,5 l oraz 9 butelek 0,65 l.

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na dalszy ciąg lagerów. W piwnicy utrzymuje się temperatura około 10°C, więc idealnie na dolną fermentację. Dziś podejście do stylu, z którym nie miałem okazji się zmierzyć, a już od jakiegoś czasu planuję -  Vienna Lager czy mówiąc po polsku lager wiedeński. Z posiadanych przeze mnie informacji jest to piwo bursztynowe podobne do marcowego, jeno o niższym ekstrakcie i różniące się jeszcze kilkoma pierdołami. 

 

Warka No. 72 - Vienna Lager I

 

Zakładana objętość: 30 l/30 l


Zakładany ekstrakt: 12°Blg/13°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 3 kg
  • Słód wiedeński, Steinbach - 3 kg
  • Słód krótki, Bestmalz - 0,5 kg
  • Słód Caraaroma, Weyermann - 0,2 kg

Chmiele:

  • Hallertauer Tradition, 4,5% AA - 20 g

Drożdże: 

  • Wyeast 2308 "Munich Lager" - ponad 2 l starter

Zacieranie:

  • 62°C - 15'
  • Odebranie dekoktu, doprowadzenie go do wrzenia, gotowanie 10' i zwrot,
  • 72°C - 10'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Brak uwag.

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Hallertauer Tradition, 30 g - 60'
  • Hallertauer Tradition, 40 g - 30'

Fermentacja:

  • Planowo 3 tygodnie. Lagerowanie w lodówce przez 3 tygodnie w 2°C.
  • Drożdże zadano 3 XI 2015 około 15:40.
  • 4 XI 2015, około 10:00 - Wieko fermentora nabrzmiałe, jak sk***yn, znaczy się fermentacja weszła na najlepsze tory.

Rozlew:

  • 23 II 2016 - Zabutelkowano ze 153 g cukru białego.

 

Uwagi:

  • Wyszło mocniejsze niż zakładałem. To zapewne zasługa dekokcji.
  • Piwo wykonane według tej receptury zajęło 6 miejsce w Szczecińskim KPD. Uważam to za sukces.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro powrót dyniowego. Dzisiejszy wieczór trzeba poświęcić na przygotowanie puree. Kupiłem sobie ćwierć dyni muszkatołowej, 6 dyń hokkaido, oraz 1 makaronową. Wszystkie trafiają właśnie do piekarnika i będą pieczone, aż zmiękną. Dalej pójdą do blendera i zostaną zmielone na papkę. Jutro dodam to wszystko do zacieru. Postanowiłem nie dodawać cukru. Zobaczymy jaki ekstakt uda mi się uzyskać dzięki dodatkowi dyni. Żeby nie pisać posta pod postem (co i tak w sumie robię) wstawię sobie od razu opis jutrzejszej warki.

 

Warka No. 73 - Pumpkin Ale II

 

Zakładana objętość: 40 l/40 l


Zakładany ekstrakt: 18°Blg/16°Blg*/**

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 8,8 kg
  • Płatki żytnie - 1,4 kg
  • Syrop kandyzowany - 1 kg 
  • Słód Caraaroma, Weyermann - 0,4 kg
  • Słód Carafa I Special, Weyermann - 0,2 kg
  • Puree z dyni w ilościach podanych wyżej.

Chmiele:

  • Iunga - 50 g
  • Hallertauer Tradition - 30 g

Drożdże: 

  • WLP 545 - gęstwa
  • FM 20 - gęstwa

Zacieranie:

  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • No tu jestem ciekaw, jak to pójdzie. Żyto i dynia, która też potrafi podobno przytkać.
  • Ch***o, ale stabilnie. Leci sobie powoli, oby bogowie okazali się łaskawi i nic się po drodze nie zatrzymało.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 50 g - 60'
  • Hallertauer Tradition, 30 g - 10'

Fermentacja:

  • Planowo 3 tygodnie, start dla FM20 w piwnicy, dla WLP545 w domu.

Rozlew:

  • Wersja na FM20 zabutelkowana została 12 XII z dodatkiem 88 g cukru białego.

 

Uwagi:

  • *- Ekstrakt liczony jest dla samych słodów i cukru, więc zobaczymy ile dynia da od siebie.
  • **- Ekstrakt wyszedł dużo niższy, niż się spodziewałem. Za taki stan rzeczy odpowiada prawdopodobnie zbyt wolna i mało efektywna filtracja. No nic, może jeszcze ze 2°Blg podbiję cukrem, ale to zobaczę.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś filtracja, jak się spodziewałem nie należała do najszybszych. Na szczęście była stabilna, wszystko w końcu, po 7 godzinach zleciało, jak miało zlecieć.:D Nie wiem czy się cieszyć, czy wręcz przeciwnie.Jednego jestem pewny, płatki żytnie to jest zło wcielone (albo raczej sprasowane), które (oczywiście jak ktoś lubi) warto dodać do piwa. Już 12% w zasypie dało nieźle klejący efekt. Nie wiem czy aby czasem nie jest to zasługa tych "ekologicznych", ale to rozkmina na inny czas.

Wracam do dalszego warzenia.

Siemanko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna warka kooperacyjna. Tym razem zgadaliśmy się z mężem kuzynki (który również jest piwowarem domowym, ale niestety obecnie "w stanie uśpienia";)), że może coś wspólnie uwarzymy. Wybór padł na Świąteczne. Wybraliśmy dogodny dzień czyli 11 XI, ale niestety jak to w życiu bywa czasem, niektóre rzeczy potrafią się przedłużyć. Tym razem zlekceważyłem przeciwnika i w finale trzeba było dokończyć warzenie 13 XI. Aby brzeczka nie sfermentowała przedwcześnie 12 XI zagotowałem ją i z braku czasu pozostawiłem do piątku.

 

Warka No. 74 (kooperacyjna) - Świąteczne 2015

 

Zakładana objętość: 30 l/30 l


Zakładany ekstrakt: 19°Blg/19°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 6 kg
  • Płatki pwsiane - 2,4 kg
  • Melasa trzcinowa - 1 kg* 
  • Słód Biuscut, Brewferm - 0,6 kg
  • Słód Special B, Castle Maltilng - 0,300 kg
  • Słód Carafa I Special, Weyermann - 0,250 kg
  • Słód Carafa III Special, Weyermann - 0,250 kg

Chmiele:

  • Iunga - 30 g
  • Lubelski - 60 g

Dodatki:

  • Samodzielnie przygotowana zaprawka z przypraw kojarzących się ze świętami. Nie chcemy przedobrzyć z anyżem i kardamonem.

Drożdże: 

  • WLP 545 - gęstwa, po tygodniu trzymania w lodówce. Oczywiście była płukana.

Zacieranie:

  • Kleikowanie owsa - 30'
  • 68°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Owies może być równie upierdliwy jak żyto, jak się okazało. Filtracja trwała kilka godzin.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 30 g - 60'
  • Lubelski, 30 g - 30'
  • Lubelski, 30 g - 15'

Fermentacja:

  • Planowo 3 tygodnie, w temperaturze otoczenia, która waha się w okolicach 19°C.
  • Drożdże zadane 13 XI 2015 około 20:00, rano 14 XI widać było objawy fermentacji. Mam nadzieję, ze z wiadra nie wylezą.

Rozlew:

 

Uwagi:

  • *- Melasę dodam w okolicach 16 XI.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biere de garde podejście drugie. Po wersji bursztynowej przyszła pora na wersję jaśniejszą i bardziej wytrawną. Chmielenie nie ulega wielkiej zmianie, drożdże pozostają jakie były. Jutro butelkowanie "jedynki", więc będę mógł pierwsze wnioski, nieśmiało wysnuwać. 

 

Warka No. 75 - Biere de garde II

 

Zakładana objętość: 40 l/40 l


Zakładany ekstrakt: 15°Blg/17°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 5 kg
  • Słód wiedeński, Steinbach - 5,0 kg
  • Słód Biscuit, Brewferm - 0,6 kg
  • Słód Karmelowy jasny (150 EBC), Strzegom - 0,3 kg
  • Cukier biały - 0,5 kg

Chmiele:

  • Iunga - 30 g
  • Aramis - 70 g

 

Drożdże: 

  • Wyeast 3725 "Biere de garde" - przepłukana gęstwa,
  • Wyeast 3655 "Belgian Schelde" - przepłukana gęstwa.

 

Zacieranie:

  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Uwag brak. No może jedna - na 100% jęczmień piwo leci miodnie.

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 30 g - 60'
  • Aramis, 20 g - 30'
  • Aramis, 50 g - 10'

Fermentacja:

  • Planowo - 3 tygodnie, start w piwnicy, dalej w domu, gdzie panuje około 20°C.
  • Drożdże zadane 17 XI 2015 około 13:00.

Rozlew:

  • Rozlane 23 II 2016 z 2x 86 g cukru białego.

Uwagi:

  • Zacieranie i filtracja - 16 XI, natomiast warzenie 17 XI.
  • Wydajność wyższa niż przewidywałem, więc zrezygnowałem z dodatku cukru. I tak będzie bardzo mocne.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to właśnie skończył mi się zapas kapsli. W 1,5 roku 2000 kapsli poszło. Jak do mnie przyszedł do mnie taki zapas to pomyślałem "k***a przecież to mi się nigdy nie skończy". A jednak.

Tak się zastanawiam czy może ktoś z łódzkich piwowarów nie miałby ochoty się złożyć na taką dużą paczkę kapsli (gdzieś około 10k sztuk)? Gdyby to podzielić na 4-5 (łatwiej się dzieli niż na 3) to można mieć dużą ilość kapsli za (stosunkowo) niewielkie pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.