Skocz do zawartości

Cichy Browar


Cichus

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś testy nowego taboretu gazowego. Zobaczymy co się uda z niego wycisnąć. Na warsztat idzie owsiany stout w ilości 30 l.

 

Warka No. 51 - Stout owsiany

 

Zakładana objętość: 30 l


Zakładany ekstrakt: 14°Blg/14,5°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pale ale, Strzegom - 6,5 kg 
  • Płatki owsiane górskie - 1,2 kg
  • Słód kawowy 250 EBC, Castle - 300 g
  • Słód pszeiczny czekoladowy, Fawcett Malsters - 300 g
  • Palony jęczmień, Strzegom - 300 g

Chmiele:

  • Iunga 11,5%AA - 40 g

Drożdże:

  • FM13 "Irlandzkie Ciemności" - gęstwa

Zacieranie:

  • Kleikowanie płatków owsianych - 30 minut. Płatki wsypane do wrzątku.
  • 67°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C 

Filtracja i wysładzanie: 

  • Roszczelniona uszczelka przy kranie powoduje zwolnienie filtracji. Trzeba będzie kupić nową.

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga 40 g - 60'

 

Fermentacja:

  • 3 tygodnie fermentacji głównej w temperaturze otoczenia (około 20°C).
  • Drożdże zadane 17 IV około północy.

Rozlew:

  • 25 V 2015 - rozlano do 60 butelek 0,5 l wraz z 110 g cukru białego.

 

Uwagi:

  • Przy następnym podejściu do tego stylu muszę zwiększyć ilość płatków owsianych dwukrotnie.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem warzyć (w sumie to przed 22). Przed gotowaniem miałem godzinną przerwę. Brzeczka zdąrzyła w międzyczasie przestygnąć. Aby doprowadzić ją do wrzenia potrzebowałem około 50 minut, a na poprzednim taborecie zajęłoby to ze dwa razy dłużej. Drugi plus to czysty garnek. Stary taboret kopcił jak szalony, a ja nie mogłem sobie z nim dać już rady. Zmiana zdecydowanie na lepsze.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś został zabutelkowany kooperacyjny wędzony saison oraz uwarzona zostala kolejna kooperacyjna warka. Przy saisonie popełniliśmy błąd w sztuce i niestety piwo będzie dofermentowywało w butelkach. Po miesiący fermentacji zesło do 5°Blg, więc trzeba pobawić się w sapera. Poza tym wędzonka jest świetna. Ogólnie piwo jest dosyć mocno fenolowe - dominują nuty boczkowo-lizolowe. :D Do tego dochodzą słodkie estry. Będzie petarda, tak czuję (jeśli, oczywiście, piwo nie zostanie bombą rurową). Mam jednak plan spuszczać ciśnienie co 12h początkowo, przechodząc do 24h po kilku dniach. Poniżej dzisiejsza receptura.

 

Warka No. 52 - Cherry Stout

 

Zakładana objętość: 50 l


Zakładany ekstrakt: 14°Blg/15°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pale ale, Strzegom - 5 kg 
  • Słód wiedeński, Strzegom - 4 kg
  • Słod pszeniczny, Strzegom - 800 g
  • Płatki owsiane - 800 g
  • Słód karmelowy 150 EBC, Strzegom - 600 g
  • Słód Caramunich II, Weyermann - 700 g
  • Słód pszeiczny czekoladowy, Fawcett Malsters - 200 g
  • Palony jęczmień, Strzegom - 1 kg

Dodatki:

  • Wiśnie mrożone (fermentacja cicha) - ? g

Chmiele:

  • Fuggles 4,9%AA - 130 g

Drożdże:

  • FM13 "Irlandzkie Ciemności" - gęstwa
  • Wyeast 1028 "London Ale" - starter

Zacieranie:

  • Kleikowanie płatków owsianych. Płatki wsypane do wrzątku. Czas nieokreślony, około godziny
  • 67°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C 

Filtracja i wysładzanie: 

  • Śmieszna sprawa, na początku szło sprawnie, niiestety z czasem zaczął się przeciek i zwolniło. Ogólnie jechaliśmy na dwa taborety (o tak! Moc była z nami) i poradziliśmy sobie bardzo szybko mając na prawdę gorącą wodę. 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Fuggles 130 g - 60'

 

Fermentacja:

  • 3 tygodnie fermentacji głównej w temperaturze otoczenia (około 20°C).
  • Drożdże zadane 18 IV około 18:30.
  • Oba piwa zlane na cichą, wersja na London Ale ciut wcześniej. 18 V 2015 dodano wiśnie. Blg przed dodaniem wiśni - 5°Blg

Rozlew:

  • 2 VI 2015 zabutelkowano. Fermentor z London Ale z dodatkiem 88 g cukru białego. Wyszło 38 butelek 0,5 l. Fermentor z Irlandzkimi Ciemnościami z dodatkiem 98 g cukru białego. Wyszło 41 butelek 0,5 l.

 

Uwagi:

  • Nowy taboret to koks. Sporo skrócił czas warzenia. Przede wszystkim dlatego, że aby brzeczkę doprowadzić do wrzenia  Poza tym taboret kolegi również bardzo mocno się przydał i wyrobiliśmy się od 11 do 18 (gdzie godzinę zajęło kleikowanie owsa i butelkowanie saisona).
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być Marcowe III, ale postanowiłem dać jeszcze chwilę Pilsowi, więc mała zmiana planów.

 

Warka No. 53 - Saison III

 

Zakładana objętość: 50 l


Zakładany ekstrakt: 14°Blg/15°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Strzegom - 5 kg 
  • Słód pilzneński 6-rzędowy, Castle - 5 kg
  • Słód wiedeński, Strzegom - 2 kg
  • Cukier biały - 600 g
  • Słód karmelowy 150 EBC, Strzegom - 500 g

 

Chmiele:

  • Iunga - 35 g
  • Styrian goldings - 100 g
  • Saaz - 100 g

Drożdże:

  • WY 3724 - gęstwa
  • WY 3726 - gęstwa

Zacieranie:

  • 62°C - 50'
  • 72°C - 10'
  • Wygrzew do 78°C 

Filtracja i wysładzanie: 

  • Filtracja poszła bardzo gładko. Zmieniłem kran przy fitratorze (poprzedni był pękł), tym razem na metalowy.
  • Wysładzałem po rant garnka, odebrałem 10 l brzeczki i o niej zapomniałem. 

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 35 g - 60'
  • Saaz, 30 g - 30'
  • Styrian Goldings, 30 g - 30'
  • Saaz, 30 g - 15'
  • Styrian Goldings, 30 g - 15'
  • Saaz, 40 g - 5'
  • Styrian Goldings, 40 g - 5'

 

Fermentacja:

  • 3 tygodnie fermentacji głównej w temperaturze: dla 3724 powyżej 30°C, dla 3726 powyżej 24°C.
  • 23 IV 2015 r. około 20:00 fermentacja wyraźnie ruszyła w obu fermentorach.
  • 24 IV 2015 - do obu fermentorów podpiąłem kable grzewcze.
  • Oba piwa odfermentowały w granicach 1-2°Blg

Rozlew:

  • 9 VI 2015 - oba piwa rozlane. WY3726 z dodatkiem 156 g cukru białego, WY3724 z dodatkiem 138 g cukru białego. Wyszły łącznie dwa kegi, dwie butelki 0,4 l i 10 butelek 0,65 l.

 

Uwagi:

  • Zobaczymy jak oba szczepy wypadną w porównaniu ze sobą.
  • Tym razem WY 3726 również dam się pogrzać, bo w American Saisonie nie do końca jestem zadowolony z efektu.
  • Wyszło trochę mniej niż 50 l, gdybym dodał do gotowania resztę brzeczki pewnie by wyszło 50 l, ale co mi tam i tak mam tego piwa bardzo dużo.
  • 9 VI 2015 - oba piwa różniły się zarówno charakterem, jak i wyglądem na etapie rozlewu. Wersja na WY3726 jest bardziej fenolowa i rześka, estry są słodkie, mnie osobiście kojarzące się z kwiatami, natomiast w WY3724 mamy cięższy lekko winny aromat o bardzo intensywnej owocowości - jabłka, gruszki, morele, brzoskwinie, bardziej w ten deseń z dekilatną pieprznością. Trzeba poczekać na nagazowanie.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem i zakegowałem dziś jedną część Weizena III, coś mało bananów znowu wyszło. Za to pojawił się goździk, którego praktycznie nie było w Weizenie II. Nie wiem czy to wpływ przerwy ferulikowej czy może zwiększyła się produkcja fenoli w drugim pokoleniu (gdzieś o tym czytałem), czy może jedno i drugie. Zobaczę co po nagazowaniu, ale mam wrażenie, że czegoś mu brakuje, w porównaniu z II. (pewnie chodzi o dekokcję ;) )

 

Również zabutelkowałem klona Heady Toppera. Na etapie butelkowania aromat chmielu świetny (nie ma się co dziwić). Wyszło też całkiem sporo chmielin - jakieś 3-4 l. Nie mogę się doczekać, aż się nagazuje, aby go przetestować. :D

 

Jutro z kolei na karuzelę idą WY1217 West Coast IPA i w piątek robię SH na Equinoxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No. 54 - American Pale Ale, Single hop Equinox

 

Zakładana objętość: 30 l


Zakładany ekstrakt: 11°Blg/12°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pale ale, Strzegom - 6 kg 
  • Słód karmelowy 30 EBC, Strzegom - 400 g

 

Chmiele:

  • Equinox, 13,1%AA - 250 g

Drożdże:

  • WY 1217 "West Coast IPA" - starter

Zacieranie:

  • 67°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C 

Filtracja i wysładzanie: 

 

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Equinox, 30 g - 60'
  • Equinox, 120 g - 0' i przetrzymany przez 60'

Chmielenie na zimno:

  • Equinox, 100 g - 3-5 dni 

 

Fermentacja:

  • Planowo - 3 tygodnie fermentacji głównej w temperaturze ~20°C.
  • Drożdże zadane około godziny 16:00, 24 IV.
  • 25 IV 2015, około godziny 11:00, wieko fermentora pięknie wybrzuszone. Fermentacja idzie w najlepsze.
  • 18 V 2015, zlałem na chmielenie na zimno. Ekstrakt 3°Blg.

Rozlew:

  • 27 V 2015 - zakegowane i zabutelkowane z dodatkiem 110 g cukru białego. Wyszedł 1 keg, 20 butelek 0,5 l i 3 butelki 0,65 l.

Uwagi:

  • Chcę uzyskać bardzo jasne piwo, o umiarkowanej goryczce, z intensywnym aromatem chmielowym. Wszystkie wczesne dodatki chmielu przesuwam maksymalnie na koniec warzenia. 
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan na jutro. W porównaniu z poprzednimi wersjami zmianie ulega zasyp, chmielenie i oczywiście drożdże. Pozostaje natomiast schemat zacierania i samej fermentacji.

 

Warka No. 55 - Marcowe III

 

Zakładana objętość: 50 l


Zakładany ekstrakt: 14°Blg/14,5°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód wiedeński, Strzegom - 6 kg 
  • Słód monachijski I, Strzegom - 3 kg
  • Słód monachijski II, Strzegom - 3 kg
  • Słód krótki (chit malt), Weyermann - 1,2 kg
  • Słód Aroma, Castle - 500 g

 

Chmiele:

  • Hallertauer Tradition 5,4% AA - 150 g

Drożdże: 

  • FM31 "Bawarska Dolina" - gęstwa

Zacieranie:

 

  • 63°C - 10'
  • Odebranie dekoktu i podgrzanie do 72°C, przerwa 10'
  • Następnie doprowadzenie dekoktu do wrzenia i gotowanie przez 10'
  • Zwrot dekoktu i ustabilizowanie temperatury na 72°C, przerwa 10'
  • Pobranie dekoktu i doprowadzenie go do wrzenia, zwrot.
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Nie mam uwag.

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Hallertauer Tradition, 80 g - 60'*
  • Hallertauer Tradition, 70 g - 30'

 

Fermentacja:

  • Planowo - 3 tygodnie fermentacji głównej w lodówce ustawionej na 8°C.
  • Miesiąc lub dłużej lagerowania w 2°C
  • Drożdże zadano 30 IV, około 21:00 do brzeczki o temperaturze około 17°C.
  • Ze względu na majówkę i wyjazd z nią związany, zostawiłem drożdże same sobie, więc ich aktywność mogłem zaobserwować dopiero 3 maja, wieczorem. Drożdże wybudowały bardzo ładną pianę.
  • 9 VI 2015 - jeden z fermentorów przelany na lagerowanie. Eksrakt = 5°Blg.

Rozlew:

 

Uwagi:

  • Postanowiłem spróbować z niemieckim chmielem, może tym razem goryczka będzie lepsza. 
  • Zastanawiam się też jak obecność słodu krótkiego wpłynie na pianę, którą niestety moje lagery mają raczej słabą. Podobno poprawia on pienistość piwa.
  • * - Niestety przy dodawaniu pierwszej dawki chmielu brzeczka w sporej ilości "wyszła na spacer". Nie jestem w stanie powiedzieć ile chmielu zabrała ze sobą, więc zwiększyłem drugą dawkę o te pozostałe 10 g. Prawdopodobnie i tak bym ich nie wykorzystał.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Również zabutelkowałem klona Heady Toppera. Na etapie butelkowania aromat chmielu świetny (nie ma się co dziwić). Wyszło też całkiem sporo chmielin - jakieś 3-4 l. Nie mogę się doczekać, aż się nagazuje, aby go przetestować.

 

Jak twój dojrzeje to z chęcią się umówię na jakąś wymianę :) Dostałem od znajomego z Wrocławia puszkę Heady Toppera, więc mogę poczekać z degustacją i zrobić test porównawczy. Mam też jeszcze jedną butelkę ze swojej próby klonowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! Ja bardzo chętnie, zwłaszcza, że mnie nie udało się zdobyć HT, a warto dać komuś do porównania z oryginałem.

 

W ogóle jestem zadowolony z Weizena III. IMO wyszedł bardzo dobry balans, lekko przechylony na stronę goździków. W porównaniu z II o niebo lepiej, choć i dwójka była dobra, ten robi robotę. W II prawdopodobnie za mocno zestresowałem drożdże. Świadczy o tym siarka na początku i słaby aromat. Ogólnie będzie to w miarę stała pozycja w moim portfolio, bo i zejście ma spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miało miejsce kolejne warzenie kooperacyjne. Na warsztat wzięliśmy potwora.

 

Warka No. 56 - Russian Imperial Stout, leżakowany ze szczapami dębowymi po domowej śliwowicy

 

Zakładana objętość*: 30 l/ 23 l 


Zakładany ekstrakt**: 30+°Blg/30+°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pale ale, Weyermann - 8kg
  • Słód wiedeński, Strzegom - 5 kg 
  • Płatki owsiane - 4 kg
  • Słód Biscuit, Castle - 700 g
  • Słód Kawowy, Castle - 500 g
  • Słód karmelowy 300 EBC, Strzegom - 500 g
  • Palony jęczmień, Strzegom - 1,2 kg

 

Chmiele***:

  • Iunga, 11%AA - 100 g
  • Mieszanka amerykańskich chmieli (Apollo, Columbus, Bravo, Cascade) - 70 g

Drożdże: 

  • WY1028 "London Ale" - gęstwa, około 1l

Zacieranie:

  • Kleikowanie płatków, w wodzie ~100°C, przez 30'
  • 67' - 90'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Filtracja podzielona na wiadro z oplotem i skrzynię. Skrzynia dramat, oplot spoko. 
  • Przed filtracją dodaliśmy wody, żeby trochę rozrzedzić zacier. 

 

Gotowanie i chmielenie****:

  • Łączny czas 150'
  • Cały chmiel - 60'

Fermentacja:

  • Planowo - 3-4 tygodnie fermentacji głównej w temperaturze otoczenia, następnie przeniesienie na fermentację cichą i zadanie szczapami
  • Drożdże zadane 6 V 2015 około 19:00.
  • Aktywność drożdży wyraźnie zauważalna 7 V, około godziny 10:00 - wieko fermentora bardzo mocno wybrzuszone.

Rozlew:

 

Uwagi:

  • *- Wydajność przy tak gęstym zacierze trochę wyszła niższa niż zakładana. Choć 23 l takiego potwora to i tak sporo.
  • ** - Założenia były ambitne, udało się je spełnić. Ogólnie ekstrakt nieznany, bo zabrakło skali w refraktometrze.
  • ***- Chmielenie mocno z przypadku. Chodziło o jak największe IBU dla takiego piwa, dlatego wrzuciliśmy najbardziej goryczkowe odmiany chmielu.
  • ****- Gotowanie przy kontroli refraktometrem, chmiel został wrzucony w momencie gdy brzeczka osiągnęła powyżej 26*Brix.
  • Generalnie rozważamy dodanie do refermentacji kolejnego szczepu drożdży, pradopodobnie zahartowanych Bayanusów, bo te mogą być dosyć mocno przetyrane, przy takim stężeniu alkoholu.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

** - Założenia były ambitne, udało się je spełnić. Ogólnie ekstrakt nieznany, bo zabrakło skali w refraktometrze.

 

Można to obliczyć. Należy odmierzyć objętość próbki, dolać odbierzoną objętość wody, ekstrakt się zmniejszy i tym samym można go zmierzyć. Później z proporcji policzyć jakie faktycznie było OG przed dolaniem wody.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

** - Założenia były ambitne, udało się je spełnić. Ogólnie ekstrakt nieznany, bo zabrakło skali w refraktometrze.

 

Można to obliczyć. Należy odmierzyć objętość próbki, dolać odbierzoną objętość wody, ekstrakt się zmniejszy i tym samym można go zmierzyć. Później z proporcji policzyć jakie faktycznie było OG przed dolaniem wody.

 

 

 

Rozciencza się wagowo a nie objetosciowo

Przy następnym takim potworze będę pamiętał o Waszych wskazówkach. Plusy lecą. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka No. 57 - Foreign Extra Stout

 

Zakładana objętość: 30 l 


Zakładany ekstrakt: 18°Blg/17°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pale ale, Strzegom - 4kg
  • Słód pilzneński, Strzegom - 3 kg 
  • Płatki żytnie, błyskawiczne - 800 g
  • Płatki jęczmienne, błyskawiczne - 400 g
  • Słód karmelowy 150 EBC, Strzegom - 300 g
  • Słód Caramunich II, Weyermann - 200 g
  • Palony jęczmień, Strzegom - 700 g

 

Chmiele***:

  • Iunga, 11%AA - 70 g
  •  

Drożdże: 

  • FM13 "Irlandzkie Ciemności" - świeża, przepłukana gęstwa

Zacieranie:

  • 67°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  •  

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 100 g - 60'

Fermentacja:

  • Planowo - 3-4 tygodnie fermentacji głównej w temperaturze otoczenia.
  • 18 V 2015r, 20:30. Drożdże zadane.
  • 19 V 2015r. 11:00 - wyraźna praca drożdży - wieko fermentora wybrzuszone i twarde.

Rozlew:

  • Po długich miesiącach oczekiwania na swoją kolej FES poszedł w butelki. Wyszło ich 60 półlitrowych, a cukru dodałem około 134 g. Odfermentowało do około 3°Blg.

 

Uwagi:

  • Inspirowane recepturą Dori. Nie byłbym jednak sobą, jakbym czegoś nie zmodyfikował, dlatego cześć płatków jęczmiennych zamieniłem na żytnie. Do tego więcej jęczmienia palonego jęczmienia. 
  • Piwo również pełni funkcję przewietrzacza magazynów.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka No. 58 - AIPA (Iunga, Oktawia, Kohatu, Mosaic)

 

Zakładana objętość: 30 l /20 l


Zakładany ekstrakt: 16°Blg/16°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pale ale, Strzegom - 6,5kg
  • Słód pszeniczny, Strzegom - 1 kg 
  • Słód karmelowy 30 EBC, Strzegom - 400 g

 

Chmiele:

  • Iunga - 40 g
  • Kohatu - 200 g
  • Oktawia (szyszka) - 200 g
  • Mosaic - 200 g

Drożdże: 

  • WY 1217 "West Coast IPA" - gęstwa

Zacieranie:

  • 67°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C 

Filtracja i wysładzanie:

  • ok

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 120'
  • Iunga, 40 g - 60'
  • Po 100 g pozostałych - 0' i zostawienie na 60'
  • jw. na zimno

Fermentacja:

  • Planowo - 3-4 tygodnie fermentacji głównej w temperaturze otoczenia.
  • 25 V 2015 - drożdże zadane około 22:30
  • 28 V 2015 około 2:30 - widać, że buduje się piana. Dłuuugi start fermentacji. Za długi. Gdzieś popełniłem błąd, cholera. 
  • 25 VII 2015 - zlanie na chmielenie na zimno. Dodałem po 50 g Mosaica i Kohatu. Odfermentowało do 4°Blg.

Rozlew:

 

Uwagi:

  • Założeniem jest tutaj otrzymanie piwa o kwiatowo-owocowym aromacie, z nienachalną goryczką (wydaje mi się, że goryczka w moich piwach ostatnio jest za duża, przez chmielenie na 0', zastanawiam się nad wrzuceniem ich do 90°C).
  • Już na etapie przelewania na chmielenie na zimno założenia co do goryczki poszły się j***ć. Sposób chmielenia.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tak to już bywa, pies utonął, łańcuch pływa." Zamiast 30 l zostałem z 20 l. Wszystko przez ilość chmielu i druciak. Naiwny myślałem, że szyszka+druciak da radę odfiltrować elegancko całą brzeczkę. Niestety, granulat pozapychał druciak i z 5 l zostało z osadami. Nie chce mi się z tym bawić. Pocieszam się faktem, że chmiele, których użyłem zrobią robotę - świetna Oktawia, Kohatu, które potrafi też wnieść ciekawe nuty i Mosaic, który równych sobie nie ma. 

 

W między czasie zabutelkowałem owsianego stouta. Myślę, że będzie niezły. Choć wiem, że na przyszłość lepiej dać więcej płatków, żeby było bardziej aksamitne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zabutelkowałem oba fermentory z Wiśniowym Stoutem. Ogólnie testy wypadły pozytywnie. Piwo jest wiśniowe w smaku i aromacie, do tego ma podwyższoną kwaśność. Mocniej nagazowane niż zwykły stout (czyli jakieś 2,0 COobjętościowo) powinno nadać mu przyjemnej rześkości. Ogólnie jesteśmy zadowoleni z efektu, zobaczymy co będzie dalej.

 

W między czasie próbowaliśmy RISa przed dodaniem szczap. Zszedł do 11°Blg i już chyba niżej nie zejdzie. Jest moc, piwo jest gęste, bardzo treściwe, nie ma przesadzonej słodyczy. Aktualnie dominuje jednak alkohol, który myślę jest rzędu 11-12% objętościowo.

 

Odszpuntowałem również kega z dziesiątką na bawarskiej dolinie. Przyjemne piwo. Dla mnie za słodkie, jednak ja "jestę hopheadę". Ogólnie wniosek jest jeden - wincyj pilsów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak ostatnio mi się plany rozjeżdżają. Jedną z przyczyn jest permanentny brak butelek (zarówno czystych, jak i brudnych, które można przerobić na czyste). Drugą była impreza rodziców, która miała miejsce w ostatni długi weekend. Parę stron wcześniej koledzy ostrzegali, że kegi potrafią kończyć się w niewyjaśnionych okolicznościach. Pils został wypity praktycznie w jedno popołudnie, także śladu po tym piwie już niestety się nie uświadczy. Zapasy innych piw również się mocno uszczupliły. Nadszedł więc czas, aby nadgonić trochę z warzeniem i zrobić jakieś piwo (przy okazji uzupełnić zapasy). Kolejne podejście do Saisona, może mniej klasyczne, za to ze sporym udziałem płatków owsianych, na aromat chmielonego Lubelskim.

 

Warka No. 59 - Saison IV

 

Zakładana objętość: 40 l


Zakładany ekstrakt: 15°Blg/15°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód Pilzneński Premium, Weyermann - 6 kg
  • Słód pszeniczny, Strzegom - 1 kg 
  • Płatki owsiane - 2 kg
  • Cukier - 700 g

Chmiele:

  • Iunga - 40 g
  • Lubelski - 100 g

 

Drożdże: 

  • WY3724 - gęstwa
  • WY3726 - gęstwa

Zacieranie:

  • Kleikowanie płatków
  • 62°C - 50'
  • 72°C - 10'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Dramat z gatunku tragedia. Czyli standardowo w sumie.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 40 g - 60'
  • Lubelski 40 g - 30'
  • Lubelski 60 g - 10'
  • Cukier, 700 g - 10'

Fermentacja:

  • Planowo - 3-4 tygodnie fermentacji głównej w temperaturze: dla WY3724 - ~30°C, WY3726 - ~25°C.
  • Drożdże zadane 9 VI 2015 około godziny 21:00.

Rozlew:

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dawno nic nie warzyłem. Przyszedł czas, żeby zebrać drożdże AIPA. W planach było żytnie IPA. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Z powodu panujących upałów postanowiłem przenieść fermentor do piwnicy gdzie jest około 15°C.

 

Warka No. 60 - Rye IPA II

 

Zakładana objętość: 30 l


Zakładany ekstrakt: 15°Blg/16°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód pale ale, Strzegom - 5 kg
  • Słód wiedeński, Strzegom - 1 kg 
  • Słód żytni, Strzegom - 3 kg

Chmiele:

  • Iunga - 50 g
  • Amarillo - 100 g
  • Mosaic - 100 g
  • Simcoe - 100 g

 

Drożdże: 

  • WY1217 - gęstwa

Zacieranie:

  • 66°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C 

Filtracja i wysładzanie:

  • Nadspodziewanie szybko. Żyto to kapryśny zacier, więc postanowiłem zacząć w piątek wieczorem. Pomyliłem się. Poszło jak zazwyczaj czyli powoli, ale jak na żyto to bardzo sprawnie. Dwie godziny i przefiltrowane już było.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 60'
  • Iunga, 50 g - 60'
  • Przerwa chmielowa po spadku temperatury brzeczki do około 70°C - po 50 g Amarillo, Mosaic, Simcoe.

Fermentacja:

  • Planowo - Start w tych 15 stopniach*, a pootem zobaczę. Może podepnę kable i dogrzeję na koniec do jakiś 19°C.
  • Drożdże zadane 25 VII 2015 około godziny 19:00.
  • 12 VIII 2015 - piwo zlane na chmielenie na zimno. Ja na razie mało chmielowe, za to ma piękny żytni aromat. 

Rozlew:

  • 18 VIII 2015 - rozlane do 20 butelek i kega pepsi. Planowane nagazowanie 2,0.

Uwagi:

  • *-chłodzenie nie było takie efektywne, więc schłodziłem do 24°C. Jak na razie (26 VII, rano) drożdże nie wykazują jakiejś wybitnej aktywności, więc może nie będzie tak źle. 
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rzutem na taśmę dziś kolejna warka, #mianowicie będzie to czeski pils. Drożdże trochę niestety postały w lodówce (w 2°C), ale myślę, że jest ich taka ilość, ze spokojnie dadzą radę się zabrać do roboty.

 

Warka No. 61 - Pilzner I

 

Zakładana objętość: 50 l


Zakładany ekstrakt: 12,5°Blg/12,5°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód Bohemian pils, Weyermann - 10 kg
  • Słód carapils, Weyermann - 0,7 kg 

Chmiele:

  • Iunga, 11,5% AA - 50 g
  • Saaz, 2,88% AA - 170 g

 

Drożdże: 

  • FM31 "Bawarska dolina" - gęstwa

Zacieranie:

  • Wsypanie słodów do wody i ustalenie temperatury na 62°C, pobranie dekoktu.
  • Dekokt podgrzany do wrzenia i zwrócony.
  • Ustalenie temperatury na 72°C, pobranie dekoktu.
  • Podgrzanie do wrzenia i zwrot.
  • Ustalenie temperatury na 78°C - wygrzew.

Filtracja i wysładzanie:

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas 120'
  • Iunga, 50 g - 60'
  • Saaz, 50 g - 30'
  • Saaz, 60 g - 15'
  • Saaz, 60 g - 0'

Fermentacja:

  • Planowo - około 3 tygodni w lodówce ustawionej na 8°C. Następnie lagerowanie około 1 miesiąca. 
  • Drożdże zadane 28 VII około 23:00.

Rozlew:

  • Odfermentowało do 3. Rozlew koło 15 października.

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kolega cos sie zaniedbal , garnki prawie pordzewialy a na domiar zlego po tak dlugiej przerwie zaczal, wg. zapiskow,  uzywac drozdzy 1217 west coast ipa do pilznerow    :smilies:

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kolega cos sie zniedbal , garki prawie pordzewialy a na domiar zlego po tak dlugiej przerwie zaczac, wg. zapiskow,  uzywac drozdzy 1217 west coast ipa do pilznerow    :smilies:

Kopiuj-wklej tak się właśnie kończy. Dzięki za czujność. ;) Btw, garnki mam z nierdzewki.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.