Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj na spotkaniu firmowym dałem chłopakom parę moich piw do spróbowania  i między nimi była #XXIV

Wszyscy zgodnie (łącznie ze mną) stwierdzili że główne skrzypce gra bardzo wyraźna brzoskwinia. Początkowe truskawki uleciały i może gdzieś w tle majaczą. Dominuje aromat takiej bardzo fajnej dojrzałej brzoskwini. Potwierdza się to co wyczytałem gdzieś na amerykańskich internetach że drożdże jakich użyłem do tego piwa dają właśnie taki efekt w piwie. Cóż, odżałowałem sobie te truskawy bo w tej wersji piwo jest zajebiście smaczne... a o to przecieź chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że bardzo się cieszę mogąc być tym szczęśliwcem i mając możliwość zrobienia paru piw na nich. Moim zdaniem jedne z najlepszych drożdży do wszelkich APA, IPA itd...

CDA wyszło też super. Próbka przy rozlewie smakowała bardzo świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego Black IPA jestem mniej zadowolony, ale to przez chmiel jakiego użyłem, chociaż ogólnie dobre. Ich największą zaletą jest to, że w temperaturze pokojowej nie dają takiej siary jak dajmy na to US-05. Też uwżam, że to najlepsze drożdże do mocno chmielonych piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zalegało mi w lodówce trochę chmielu angielskiego więc pomyślałem czy aby nie zrobić czegoś w rodzaju IPA....a więc jest.

Zrobiłem też przy okazji porządki z kilkoma słodami.

 

 

XXVI - "Beerl Grey" - IPA - warzone 17.03.2015

Zakładane - 10l , 13,5 blg , 43 IBU, 5,4% ABV


Zasyp:

- Pale Ale Soufflet - 1,7 kg
-  Monachijski Strzegom - 0,17 kg
-  Caramel -  0,17 kg
-  Carahell -  0,12 kg

-  Melanoidynowy - 0,12 kg

Dodatki:
2,5 ml - lactic acid do wysładzania
0,6 kg - płatki żytnie

Zacieranie:

- 120' - 67 °C
- 15` - 75 °C

Chmielenie:

40 g - East Kent Goldings - FWH
40 g - Fuggle - FWH
20 g - East Kent Goldings - 15 min
12 g - East Kent Goldings - 0 min
25 g - East Kent Goldings - na zimno 5 dni 10 torebek - Earl Grey na zimno na ostatnie 24h  22h

Drożdże:
S - 04 suche, uwodnione , zadane w temp 17°C w dniu 18.03.2015 i przeniesione w temp 17°C w dniu 18.03.2015


Po wysłodzeniu otrzymałem 12 l
Po gotowaniu i dekantacji uzyskałem 10 l, 13 blg

FFT zszedł do 2 blg

30.03.2015 - przelane na cichą.

15.04.2015 - rozlane z syropem z cukru 54g Zakładane nagazowanie 2,2 v/ v.

Wyszło 20 x 0,5 l. Zeszło do 3 blg co daje mu 5,15 % alk


Komentarz:

W aromacie Earl Grey dosyć wyraźny, w smaku również wyczuwalny dosyć mocno.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierałem się już od ponad roku do IPA z Earl Grey, popełniłem więc identyczną warkę jak poprzednia z tą różnicą że na cichą pójdzie herbata zamiast chmielu. Zmiana planu - na zimno idzie chmiel a do XXVI idzie herbata

 

XXVII - "Ryenglish" - IPA - warzone 17.03.2015

Zakładane - 10l , 13 blg , 43 IBU, 5,9% ABV


Zasyp:

- Pale Ale Soufflet - 1,7 kg
- Monachijski Strzegom - 0,17 kg
- Caramel -0,17 kg
- Carahell -0,12 kg

- Melanoidynowy - 0,12 kg

Dodatki:
2,5 ml - lactic acid do wysładzania
0,6 kg - płatki żytnie

Zacieranie:

- 120' - 67 °C
- 15` - 75 °C

Chmielenie:

40 g - East Kent Goldings - FWH
40 g - Fuggle - FWH
20 g - East Kent Goldings - 15 min
12 g - East Kent Goldings - 0 min
10 torebek - Earl Grey na zimno na ostatnie 24h      25 g - East Kent Goldings - na zimno 5 dni

 

Drożdże:
Gęstwa Yeast Bay - Vermont Ale, IV pokolenie , zadane w temp 17°C w dniu 18.03.2015 i przeniesione w temp 17°C w dniu 18.03.2015


Po wysłodzeniu otrzymałem 12 l
Po gotowaniu i dekantacji uzyskałem 10 l, 13,5 blg

FFT zszedł do 1 blg

30.03.2015 - przelane na cichą.

15.04.2015 - rozlane z syropem z cukru 54 Zakładane nagazowanie 2,2 v/ v.

Wyszło 19 x 0,5 l i 1 x 0,33 l. Zeszło do 1,5 blg co daje mu 6,2 % alk


Komentarz:

Fermentacja przebiegła dosyć spokojnie i już po trzech dniach jest spokój. FFT też dosyć szybko przefermentował i jutro albo pojutrze sprawdzę stopień odfermentowania.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdziłem testy z warek XXVI i XXVII.   Amerykańskie drożdże odfermentowały głębiej, a i aromaty obu próbek zdecydowanie się różnią. Ta na S-04 w aromacie bardziej słodowa i tu zaczynam się zastanawiać czy aby tego Earl Grey`a nie dać właśnie tutaj. Obawiam się że przy większej wytrawności piwa może wyjść taninowość od herbaty która może dać zalegająca goryczkę.

Najwyżej zrobię próbkę przy zlewaniu na cichą i wtedy podejmę decyzję co robić.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# XXVI i XXVII poszły na cichą. #XXVI na s-04 o aromatach słodowych a XXVII na Conanach bardzo owocowa z wyraźną brzoskwinią. Dochodzę do wniosku że Earl Greya jednak dodam do XXVI. Szkoda tą brzoskwinię przykrywać herbatą tym bardziej że warka na Conanach jest głębiej odfermentowana co z pewnością pogłębi odczucie goryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#XXVII dostała EKG na 5 dni. Po otwarciu wieka zauważyłem niepokojący objaw. Mianowice widoczna na powierzchni mała ok. 15 cm plama, jakby mgiełka taka jak na zimnej herbacie umiejscowiła się na środku. Nie wiem czy to infekcja tlenowcem czy inna cholera. Piwo pachnie normalnie. Poczekam te 5 dni i zobaczę wtedy czy w butelki czy w kanał.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warki XXVI i XXVII poszły w butelki.

 

XXVI

Zeszło do 3 blg. Wyszło dosyć mętne. Zapewne wpływ ma udział żyta i krótkie schładzanie. Nie chciało mi się też bawić w żelatyny. W sumie nawet gdy się ie wyklaruje w butelce to najważniejsze aby było smaczne :)

 

XXVII

Zeszło do 1,5 blg. Conany dosyć mocno schodzą i tego się spodziewałem. Tu piwo już klarowne, w odróżnieniu do XXVI. W obu udział żyta jest taki sam, więc pewnie drożdże tutaj lepiej flokulują. W aromacie "dupy nie urywa" ale jest delikatna kwiatowość i słodkie białe owocowe. W smaku bardzo przyjemne.

 

Mam nadzieję że oba będą fajnymi piwami na, mam nadzieję, ciepłe dni majówkowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XXVIII - Dry Stout "Elemental"- warzone 18.04.2015

Zakładane - 17l , 10,5 blg ,33 IBU, 4% ABV


Zasyp:

- Pale Ale Strzegom - 2 kg
-  Jęczmień palony - 0,25 kg

-  Carafa III special - 0,15 kg

Dodatki:
8 g - gips
0,8 kg - płatki jęczmienne

0,4 kg - płatki owsiane

5 g - mech irlandzki

Zacieranie:

- 60' - 67 °C
- 15` - 75 °C

Chmielenie:
 

40 g - EKG - 60min

Drożdże:
S - 04 gęstwa , zadane w temp 17°C w dniu 18.03.2015 i przeniesione w temp 17°C w dniu 18.03.2015


Po wysłodzeniu otrzymałem 20 l
Po gotowaniu i dekantacji uzyskałem 17 l, 10,5 blg


.....04.2015 - przelane na cichą    - Bez przelewania

10.05.2015 - rozlane z syropem z cukru 78g Zakładane nagazowanie 2 v/ v.

Wyszło 31 x 0,5 l. Zeszło do3 blg co daje mu 3,8 % alk


Komentarz:

 

https://youtu.be/wUlm0uPXpD4

 

 

02.06 - Chyba franca trafione jest bo po niecałym miesiącu już druga butelka zaczyna wychodzić z butelki. Jakiś tydzień temu po otwarciu nie było takich oznak a piwo miało aromat czekoladowy, było łagodne. Teraz aromatu tego nie czuć prawie, a piwo zrobiło się jakby "ostrzejsze". Ostatnio coś mi ciemne piwa "wyłażą" z butelek. Muszę przyjrzeć się zapiskom i zobaczyć w czym problem...

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś tj. po tygodniu od butelkowania spróbowałem obu piw XXVI i XXVII.

 

XXVI - bardzo mętne, jak pszeniczne. Nie wiem dlaczego. Może od słodu żytniego? Raczej nie, bo druga warka już zaczyna się klarować. Może od herbaty dodanej na zimno?

Nasycenie delikatne, ale to przecież dopiero tydzień. W aromacie czuć delikatnie Earl Grey ale nie nachalnie. Aromat ten nie dominuje i fajnie się komponuje. W smaku czuć że piwo jest młode alei tutaj herbata dała delikatny posmak i też nie dominuje. Żeby nie ta mętność to byłby nawet fajnie.

 

XXVII - lekko mętne, ale widać że zaczyna się klarować. Nasycenie również delikatne. Aromat dosyć mocno zaburzony i tak naprawdę nie umiałem go jeszcze określić. Miałem wrażenie że czułem lekkie aromaty winne, ale te drożdże takich nie dają a i temperatura fermentacji nie była wysoka. Pewnie musi się ułożyć i wtedy da się wyczuć coś konkretnie.

W smaku charakterystyczna lekka żytnia kwaśność. Na dzień dzisiejszy nie umiem określić tego piwa. Zobaczę za 2-3 tygodnie co w nim wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne testy ostatnio butelkowanych warek.

XXVI dalej cholera mętna, choć już nie tak jak na początku. W każdym bądź razie wygląda na Weizena a smakuje jak ale z aromatem Earl Grey. W smaku lekko słodowe, kontrowane goryczką. W tle czuć herbatę, ale delikatnie. W aromacie czuć najpierw aromaty herbaty połączone z piwem. Generalnie bardzo fajne połączenie. Piana na jeden palec, redukuje się do pół cm i pozostaje do końca.

 

XXVII już się fajnie wyklarowało. Nasycenie już ok. Aromaty delikatnie kwiatowe i chmielowe. W smaku czuć pracę drożdży. Piwo jest wyraźnie wytrawniejsze od XXVI. Zdecydowanie bardziej odfermentowane. Chyba też dlatego goryczka jest intensywniejsza, choć nie zalegająca. Wyczuwalna też lekka kwaskowość,  zapewne od żyta.

 

Jeśli tylko weekend majowy będzie na tyle ciepły żeby pogrilować to z pewnością oba piwa znajdą się w plenerze :)  .....a jak nie to pomyślę co wybrać, whisky czy piwo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XXIX - "WiTBier...Conception - Flow"  - warzone 02.05.2015

Zakładane - 23l , 11,5 blg ,  13 IBU,    4,9% ABV


Zasyp:

Pale Ale Strzegom - 2,7 kg


Dodatki:
- płatki pszenne - 2,7 kg

- suszona skórka słodkiej pomarańczy - 50 g - 10 min

- świeża skórka z cytryny - 50 g - 10 min

- kolendra indyjska - 21 g - 5 min

- kolendra indyjska - 18 g - na zimno 3 dni

 

Zacieranie:

- 30`- 50 °C

- 60`- 65,5 °C

- mash out 10` - 78 °C

Chmielenie:
 

9 g - Iunga  - 75 min

19 g - Hallertauer Hersbrucker - 15 min

Drożdże:
Gozdawa Witbier suche uwodnione , zadane w temp 20°C w dniu 03.05.2015 i przeniesione w temp 18°C w dniu 03.05.2015


Po wysłodzeniu otrzymałem 27 l 
Po gotowaniu i dekantacji uzyskałem 23,5 l , 11 blg 


25.05.2015 - rozlane z syropem z cukru 163 g Zakładane nagazowanie 2,7 v/ v. 

Wyszło 46 x 0,5 l. Zeszło do 2 blg co daje mu 4,6 % alk


Komentarz:

https://youtu.be/n5-4dFs7Y3c

 

 

18.05 - Przeniesione na tydzień do temp. otoczenia 17°C. Zeszło do 2,5 blg.

 

21.05 - na zimno poszło 18 g kolendry. W sobotę planowany rozlew. Po 48 h kolendrę usunąłem a rozlew zmuszony byłem przenieść na 25.05

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj uczyniłem syrop z mniszka pod Saisona. Wczoraj nazrywałem kwiatów i zagotowałem.  Po 24h odsączyłem i po uzyskaniu ok 1.5 l płynu dodałem 1,5 kg cukru i sok z cytryny + skórka.Całość gotowałem aż do do uzyskania konsystencji miodu. Całość pod koniec gotowania zachowywała się jak cukier konwertowany i kolor też taki uzyskała. Generalnie ciekawy aromat, ziołowy i cytrusowy. Nie wiem co wyjdzie finalnie w piwie....ale spróbować można :P

 

.... a wszystko to "zakropiłem" słuszną ilością whisky, bo przy piątuniu aż się prosiło :D

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# XXVIII  - "Elemental"  poszła dziś w butelki. Próbka dosyć delikatna, lekko czekoladowa z elementami paloności.

 

#XXIXI - "Conception..."   przeniesione do wyższej temperatury ( 23 °C )

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XXX -   " Élan "-  warzone 15.05.2015

Belgian Speciality Ale

Zakładane - 16l , 16,5 blg ,    16 IBU,    7% ABV


Zasyp:

Pale Ale Soufflet - 4 kg

- Biscuit Castlemalting - 0,2 kg

- Special B   Castlemalting - 0,2 kg


Dodatki:
- Syrop z mniszka lekarskiego - 0,7 kg   (domowy)

 

Zacieranie:

- 60`- 68 °C

- mash out 15` - 75 °C

Chmielenie:
 

41 g - Halleutauer Tradition - 60 min

14 g - Hallertauer Tradition - 10 min

Drożdże:
Gozdawa BFSAY suche uwodnione , zadane w temp 21°C w dniu 15.05.2015 i przeniesione w temp  17°C w dniu 15.05.2015


Po wysłodzeniu otrzymałem 21 l 
Po gotowaniu i dekantacji uzyskałem 17 l , 16 blg 

 

FFT zszedł do 2,5 blg

 

 

25.05.2015 - przelane  na cichą

18.06.2015 - rozlane z syropem z cukru 102g Zakładane nagazowanie 2,4 v/ v. 

Wyszło 32 x 0,5 l i 2x 0,33

 

Zeszło do 2 blg co daje mu 7,2% alk


Komentarz:

https://youtu.be/zPonioDYnoY

 

 

Rano 18.05 przeniesione do temperatury otoczenia 21°C. Drożdżaki cały czas aktywnie pracują.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otworzyłem buteleczkę Sasquatch`a  żeby zobaczyć i poczuć jak się układa. ... i przerósł moje oczekiwania :)

Po otwarciu lekkie psyknięcie i zapach z butelki czekoladowy, lekko palony, słodki. Po nalaniu do kieliszka otwiera się feeria aromatów których nazwać nie umiem. Jest słodko, kwaskowo. W tle czuć wpływ płatków na Bourbonie. Ten aromat pięknie się uzupełnia z pozostałymi. Żebym nie był dupa nie sensoryk to pewnie bym więcej wyłapał.... :)

Wysycienie lekkie i takie jakie powinno być. W smaku, słodycz miesza się z goryczką i lekką kwasowością od ciemnych słodów. Wszystko jednak tworzy dobry balans. Główne skrzypce gra czekolada, taka słodka Belgijska, praliny, trochę kawy. Nad wyraz pijalne. Alko wcale nie czuję i dopiero po długiej chwili wraca lekkie rozgrzewanie w przełyku. Jest cholera zdradliwe :)

Nie wiem czy to wpływ płatków które dałem do gotowania, ale jest niesamowicie aksamitne, gęste ale nie ulepkowate. Myślę, ze eksperyment z płatkami mogę uznać za udany. Na jesień mam nadzieję będzie jeszcze lepiej.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak planowałem, dzisiaj rozpocząłem kolejny etap w browarze. Na warsztat poszedł sour. Na razie zrobię kilka warek na 100% dzikusach a dopiero gdy się oswoję i poznam ich trochę to przejdę do kolejnego etapu tj. łączenie sacharomyces z bretami itd.

Na pierwszy ogień poszły Wyeast 3209 Oud Bruin Blend.
Mam też fiolkę Bretanomyces Trois, ale po ostatnich informacjach że tak naprawdę są to sacharomyces, doszedłem do wniosku że lepiej już zadać blend który mam, a Trois pozostawię na White IPA które niebawem uwarzę.
 

 

 

Warka no. 31 - Red 100% Oud Bruin " Breathe into me"

 

Sour

Zakładane - 10l , 15 blg ,  20 IBU,  7 % ABV


Zasyp:

Pale Ale Soufflet - 2,4 kg

- Special B Castlemalting - 0,4 kg

- Biscuit Castlemalting - 0,1 kg


Dodatki:
- cukier Demerara - 0,5 kg

 

Zacieranie:

- 60`- 71 °C


Chmielenie:
 

10 g - Iunga - 60 min.


Drożdże:
Wyeast 3209 Oud Bruin Blend  , zadane w temp 25°C w dniu 23.05.2015 i pozostawione w temp. 21°C w dniu 23.05.2015


Po wysłodzeniu otrzymałem 12 l 
Po gotowaniu i dekantacji uzyskałem 10 l , 15 blg 

 

FFT zszedł do 2 blg

 

 

....06.2015 - przelane na cichą

31.07.2015 - rozlane z syropem z cukru 71 g Zakładane nagazowanie 2,6 v/ v. 

Wyszło 20 x 0,5 l. Zeszło do 0 blg co daje mu 7,7 % alk


Komentarz:

https://youtu.be/PunwXMDTNKw

 

 

Wydajność słaba więc musiałem podbić blg cukrem. 

Bardzo powolny start fermentacji. Do dzisiaj tj. 25.05 zero oznak żeby fermentacja ruszyła. Zgodnie z zaleceniami lekko napowietrzyłem i zostawiłem w spokoju.

26.05 wieko wyraźnie wybrzuszone a więc mikroby w końcu podjęly pracę.

28.05 - fermentacja w pełni. Duża piana. Po raz kolejny napowietrzałem przez ok 20-30 sekund i pozostawiam na kolejne 48h

30.05 - kolejne 20 -30 sekundowe napowietrzanie. Piana ciągle obfita.

01.06 - kolejne napowietrzanie. Piana dalej obfita.

03.06 - napowietrzanie c.d.

08.06 - po dłuższej przerwie spowodowanej wyjazdem na weekend znowu napowietrzyłem. Piana  dalej dosyć wysoka ale widoczne są już oznaki spowolnienia fermentacji.

10.06 - cd

12.06 - cd napowietrzania. Piana na powierzchni wyraźnie opada. Fermentacja widocznie spowolniła

15.06 - cd 30s

22.06 - trochę było brak czasu więc nie było regularnego napowietrzania. Dopiero dziś znalazłem chwilę na pół min.

12.07 - jeszcze jedno z napowietrzań. Ostatnie. Próbka pobrana smakuje dosyć ciekawie. Jest już odpowiednia kwaśność i teraz tylko pozostaje kontrola odfermetowania i butelkowanie w odpowiednim czasie.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziwna sprawa z moim Dry Stoutem której nie mogę rozkminić. Wczoraj w komentarzach wspomniałem, że mam obawy czy aby coś nie tak z piwem bo z dwóch butelek pod rząd zaczęło szybko wychodzić na spacer. Dziś znowu dwie kolejne po otwarciu nie miały tych objawów. Piwo tym razem nie miało najmniejszego zamiaru gdziekolwiek iść. Nie wiem czy niedomyte butelki, źle wymieszany syrop cukrowy. Mimo wszystko mam obawy co do reszty. Albo szybko spić albo kontrolować nagazowanie w butelkach.... Długi weekend przed nami to będzie czas na sprawdzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś w końcu znalazłem chwilę czasu i # XXX poszła w butelki. Odfermentowało do 2 blg. W aromacie czuć Belgię. Próbka smakuje nawet fajnie, początkowa słodkość przechodzi w wytrawność na finiszu. Teraz tydzień w temp pokojowej a później piwnica i do jesieni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

32 - " Killers "-warzone 30.06.2015

Belgian Speciality Ale

Zakładane - 10l , 19,5 blg ,  37 IBU,   11% ABV

 

Dupa blada. Dzień popieprzony i zagmatwany. Najpierw telefony się "urywały" od klientów a później padł mi komp. Z tego wszystiego popieprzyłem wodę do zacieru i w rezultacie wyszło 17 litrów i 15 blg.

Zasyp:

- Pale Ale Strzegom - 1,8 kg
Pale Ale Soufflet - 0,7 kg

- Special B Castlemalting - 0,2 kg

- Biscuit Castlemalting - 0,12 kg

 


Dodatki:
- Cukier Demerara - 1 kg - 10`

- Rodzynki - 200 g - 10`

- skórka słodkiej pomarańczy - 25 g - 5`

Zacieranie:
- 20` - 45 °C
- 60`- 64 °C



Chmielenie:
20 g - Iunga - FWH

25 g - Perle - 15 min

25 g - Perle -   5 min

Drożdże:
Gozdawa BFSAY gęstwa I pokolenie , zadane w temp 21°C w dniu30.06.2015 i przeniesione w temp17°C w dniu 30.06.2015


Po wysłodzeniu otrzymałem 20 l 
Po gotowaniu i dekantacji uzyskałem 17 l ,15 blg 

 

 

 

..........2015 - przelanena cichą

31.07.2015 - rozlane z syropem z cukru 61g.  Zakładane nagazowanie 2,1 v/ v. 

Wyszło 23 x 0,5 l

 




Komentarz:

 

https://youtu.be/UpjdYOIjJTg

 

 

06.07 - przeniesione do wyższej temperatury (23°C)

 

Zabutelkowałem większą część piwa pozostawiając ok 5l które zostanie zaszczepione Wyeast 3209 Oud Bruin Blend i dodana zostanie 1 kg aronii.

 

30.09.2015 - do pozostawionego 5l piwa zaszczepionego Oud Bruin powędrował 1 kg aronii. Nie odkażałem tylko mroziłem przez rok i teraz dodałem.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.