Skocz do zawartości

Mangrove Jack's M44 US West Coast Yeast


Rekomendowane odpowiedzi

US West Coast Yeast

 

Drożdże suche odpowiednie do piw w amerykańskich stylach, zapewniające wyjątkowo czysty smak dla podkreślenia chmielowego charakteru.

 

Opis szczepu

Ze względu na fakt, że Stany Zjednoczone są liderem w piwowarstwie domowym, pojawiło się zapotrzebowanie na drożdże, które podkreślają wyraziste smaki chmielowe użytych odmian.

 

US West Coast Yeast jest głęboko odfermentującym szczepem górnej fermentacji, o wysoko neutralnym charakterze pracującym w szerokim zakresie temperatur i ekstraktywności. Wnosi średniowysoki poziom kwasowości, który pozwala na wyeksponowanie pikantnych cytrusowych aromatów pochodzących z chmielu podkreślając jednocześnie słodowe nuty ciemne i tostowe. Jeżeli zamierzasz użyć odmian chmielu pełnych cytrusowych i tropikalnych aromatów, drożdże te będą doskonałym wyborem.

 

Parametry:

Klasyfikacja szczepu: Saccharomyces cerevisiae

Rekomendowany zakres temperatur pracy: 18-23°C

Odfermentowanie: 4

Flokulacja: 4

Zbijanie/sedymentacja (compaction): 3

 

 

Obserwacje z przebiegu fermentacji

Szybki start i przebieg fermentacji pozwoli przeprowadzić fermentację burzliwą i cichą nawet w ciągu 2 tygodni. Piana będzie gęsta i kremowa, czasami obfita. Cierpliwość w leżakowaniu zostanie nagrodzona przyjemnie wytrawnym, neutralnym piwem.

 

Zaobserwowane cechy

 

Charakterystyka aromatu

Bardzo neutralny szczep nawet kiedy fermentuje piwa wysokoekstraktywne w wyższych temperaturach. Pikantne cytrusowe i sosnowe aromaty pochodzące od chmielu jak również tostowe, karmelowo-czekoladowe smaki słodowe będą wyeksponowane.

 

Charakterystyka smaku

Piwa fermentowane na tych drożdżach będą wytrawne. Ten szczep jest najlepszy w przypadku popularnych amerykańskich piw w stylu ale. Bardzo jasne ale mogą być lekko wodniste lub ściągające jeżeli zacieranie przeprowadzi się „na wytrawnie” (62-65 stopni). Kwasowość będzie na średniowysokim poziomie, eksponując w ten sposób smaki chmielowe i dając krótki finisz.

 

Piwa o wyższej zawartości alkoholu

Będąc bardzo neutralnym i balansując alkohol kwasowością, szczep ten przoduje w przypadku mocnych piw typu ale z prostym zasypem słodowym. Alkohol będzie dominował w smaku i zapachu i może być dość rozgrzewający ale nie ostry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem CDA na tych drożdzach. Bardzo powolny start, dopiero po ok. 2 dniach pojawiły się pierwsze oznaki fermentacji w postaci piany. Dziwne, bo w ogóle nie zaobserwowałem pracy rurki fermentacyjnej, ale może wynika to z jakiejś nieszczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo spostrzeżenie, w AIPA i CDA start bardzo długi po dwóch dniach dopiero mała piana się pojawiła, do tego dość długi czas fermentacji burzliwej (AIPA w 20C, CDAw 18C) pomimo sprzyjającej temperatury. Trzeba by było to zmienić w opisie, bo to co jest tam napisane na temat ich startu i fermentacji to bzdura, skoro kilka osób tak miało. Na efekt warto jednak czekać, drożdże wyciągają aromaty chmielowe na wierzch tak jak w opisie, przy podbudowie słodowej, którą też można wyczuć. Do tego są bardzo neutralne nie dają wiele estrów, piwa wychodzą bardzo klarowne po cichej, natomiast słabo one wiążą się na dnie fermentora, pozostaje dość luźny osad na który trzeba uważać przy nalewaniu do kufla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiliśmy z ojcem z 8 warek na nich, start zazwyczaj po 12-24h nawet w przypadku zadania gęstwy. Mi piwa na tych drożdżach pasują (APA AIPA) niedługo pierwsze testy piw w stylach ALT i Koelsh. Fermentacja zazwyczaj nie jest bardzo burzliwa i dzięki temu w fermentorze może być nawet 25l+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie pisałem jestem z nich w sumie zadowolony, w planach mam jeszcze American Amber Ale, ale to dopiero będzie za miesiąc najwcześniej. Na pewno wrócę do nich bo wydają mi się do Amerykanów bardzo dobre, ciekaw jestem w takim bądź razie efektów w Alt i Koelsh Andrzeju, no to jako jedyni chyba macie szybki start na nich, zobaczę jeszcze jak w AAA, na gęstwie się zachowają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo spostrzeżenie, w AIPA i CDA start bardzo długi po dwóch dniach dopiero mała piana się pojawiła, do tego dość długi czas fermentacji burzliwej (AIPA w 20C, CDAw 18C) pomimo sprzyjającej temperatury. Trzeba by było to zmienić w opisie, bo to co jest tam napisane na temat ich startu i fermentacji to bzdura, skoro kilka osób tak miało. Na efekt warto jednak czekać, drożdże wyciągają aromaty chmielowe na wierzch tak jak w opisie, przy podbudowie słodowej, którą też można wyczuć. Do tego są bardzo neutralne nie dają wiele estrów, piwa wychodzą bardzo klarowne po cichej, natomiast słabo one wiążą się na dnie fermentora, pozostaje dość luźny osad na który trzeba uważać przy nalewaniu do kufla.

 

Trzeba byloby sprawdzić czy przypadkiem dlugi start to nie jest wina partii drozdzy. Ja bede warzyl CDA w ten weekend to moze kupie te drozdze do testow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem drożdże w TB, Mat podejrzewam, że też. Niestety opakowanie jest już dawno temu w koszu więc partii nijak nie sprawdzę. Nic zaczekam na opinię innych osób w takim bądź razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również drożdże zakupiłem w TB. Wczoraj sprawdziłem szczelność pokrywy od wiadra, wydaje się OK. Nawet rurkę wymieniłem. I nadal nic, zero bulgotania. Dziwne. Ale z drugiej strony, nie należy się rurką sugerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

American Amber Ale spróbowany, drożdże nie zawiodły, chmiel wyeksponowany, tym razem piwo czyste bez estrów owocowych, fermentowane w 16C dało radę. Zabrakło trochę słodowości, ale to moja już wina, za mocną goryczkę zrobiłem w stosunku do ekstraktu, ale i tak poradziły sobie dobrze jestem z nich zadowolony, Piwa bardzo klarowne, ale osad w butelkach znowu luźny i trzeba uważać żeby nie przelać go do szkła. Myślę że te drożdże można postawić na równi z US-05 i S-04, choć trochę ten długi start nawet z gęstwy mnie dziwi, może to paczka, a może to charakterystyczne dla tych drożdży? Bo przy niektórych szczepach też piszą, że mają długie lagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam spostrzeżenia kolegów: uwodnione z saszetki drożdże zadane w sobotę o 9.00 rano, do pracy zabrały się następnego dnia o tej samej porze :) Na powierzchni niezbyt gruby dywanik piany.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga warka na tych drożdżach. Tym razem AIPA. Start normalny w kierunku do szybkiego :) Drożdże zadane wczoraj ok godz. 18:00. Dzisiaj rano ok godz. 8:00 przed wyjściem do pracy zauważyłem, że drożdże zaczęły pracować.

 

Nie wiem czy jest tak u innych, ale u mnie zaobserwowałem, że przy użyciu tych drożdży (dwie warki pod rząd), podczas burzliwej (końcówka) i cichej, wydziela się lekki aromat zielonego groszku konserwowego oraz kukurydzy. Po kilku tygodniach od zabutelkowania, drożdże bardzo ładnie eksponują aromaty chmielowe, a niepokojący aromat całkowicie znika. Tak jest w przypadku mojego CDA.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam

Czyli do AIPA drożdże jak najbardziej się nadają? A do IIPA? Do tej pory fermentowałem S-04 i US-05, ale chciałbym spróbować czegoś innego. Jakie drożdże zdać do IIPA, AIPA żyby usyskać piwo, które będzie miało uwypuklone aromaty chmielowe (amerykańskie chmiele), a przy okazji, żeby nie było tak bardzo wytrawne. Myślałem właśnie o:

Mangrove Jack's M44 US West Coast Yeast lub

BURTON UNION ALE M79 Mangrove Jack's

 

ale widzę, że chyba jednak źle myslałem. Czytam i raczej nie uzyskam tego co chcę. Może ktoś doradzić?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mangrove Jack's M44 US West Coast Yeast używałem 2 razy, CDA i AIPA. CDA wyszło bardzo dobre, co do AIPA to muszę jeszcze poczekać. Te drożdże idealnie nadają się do piw mocno chmielonych. Co do IIPA prawdopodobnie trzeba będzie użyć dwóch saszetek.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma eksponować chmiel bez przesadnej wytrawności to raczej US-05 albo Danstar Nottingham niż M44.

 

M44 produkowały mi piwa dość wytrawne. Wydaje mi się, że schodzą niżej niż US-05 albo Danstar Nottingham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M44 produkowały mi piwa dość wytrawne. Wydaje mi się, że schodzą niżej niż US-05 albo Danstar Nottingham.

 

 

 

Z moich doświadczeń wynika, że nie schodzą niżej niż Nottinghamy. Co do US-05 to zgoda, ale Nottinghamy sa bardziej żarłoczne od M44, przynajmniej w moich piwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że startują bardzo powoli. Jutro rano minie druga doba od zadania, a na razie brak jakiejkolwiek pracy. Zadane w 18-19 C. W rurce cicho, piany brak. Przeprowadziłem rehydratacje i zauważyłem, że drożdże mają tendencję do zbijania się w grudy. Nie tworzą samoistnie pięknego kremu jak S-04. Musiałem trochę pobełtać łyżeczką, żeby uzyskać odpowiednie rozpuszczenie. Zobaczymy... jeśli nic się nie wydarzy to zadam drugą paczkę, tym razem bez uwodnienia, wedle zaleceń producenta.

Edytowane przez Jugulator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.