Skocz do zawartości

Karczmarz warzy DB Goldbach


Rekomendowane odpowiedzi

#68 Classic Rauchbier 13,5o blg

 

Wiedeński wędzony - 4 kg

Monachijski II - 1,5 kg

Special B - 0,5 kg

Carapils - 0,5 kg

Belgijski Słód Aromatyczny - 0,5 kg

 

Korekta wody

3 ml kwas mlekowy 80%

8 g chlorek wapnia

7 g węglan wapnia

 

Chmiele

20g 60' - Sybilla

30g 20' - Sybilla

 

Drożdże

Saflager W70/40

 

 

 

 

#69 Schwarzbier 13o blg

 

Wiedeński - 2 kg

Monachijski 2 kg

Pilzneński - 1,5 kg

Carapils - 0,7 kg

Cukier 0,3 kg

 

Macerat

Barwiący Strzegom - 0,2 kg

Karmelowy 300 - 0,45 kg

 

Macerat wlany do zacieru przed wygrzewem.

 

Korekta wody

2 ml kwas mlekowy 80%

8 g chlorek wapnia

1 0g węglan wapnia

 

Drożdże

Gęstwa Budvar Lager (miała być Octoberfest, ale się zepsuła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#70 Belgian IPA 18o blg

 

5 kg pilzneński

2 kg monachijski II

1 kg pszeniczny

0,5 kg aroma

0,5 kg biscuit

0,5 kg karmelowy 30

1 kg cukier biały

 

Chmielenie

10g Magnum 60 min

20 g Sybilla 40 min

25 g Wakatu 4 x co 10 min

30 g Sybilla do Whirpola

 

Belgian Ardennes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#71 Traditional Bock 15o BLG

 

5kg Monachijski II

2kg Pilzneński

1kg Pszeniczny

0,35 kg Special B

0,5 kg Carapils

0,4kg Melanoidowy

0,3kg Chateau Aroma

0,3kg Chateau Biscuit

 

Chmiele:

30g Sybilla 60'

30g Sybilla 25'

 

Drożdże:

Gęstwa Wyeast Munich Lager od Jeżowski Browar Domowy

 

Wymiennik w trakcie chłodzenia zapchał się zupełnie (60g chmielu wtf?!) Toteż zlałem całość do fermentora i schłodziłem w wannie. Drożdże zadałem nazajutrz. Szykuje się DeeMeS Bock

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#72 Quadrupel 21o blg

Słody:

7 kg Monachijski II

3 kg wiedeński

3 kg Pilzneński

2 kg niesłodowana pszenica

1 kg Special B

1 kg Biscuit

1 kg Pszeniczny

1 kg Aroma (belgijski)

1,5 kg cukier biały

1 kg cukier kandyzowany

500g cukier Muscavado

 

Chmiele:

100g Sybilla 60'

 

Dekokcja jednowarowa + 50g barwiącego zmielonego na proszek.

 

Całość zadana gęstwą Belgian Ardennes (widoczne znaki infekcji).

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zadałeś brzeczkę zakażoną gęstwą, czy czegoś tu nie pojmuję w poniedziałek rano? :)

Dokładnie tak :) Za bardzo nie miałem alternatywy. Smak samego piwa ponad gęstwą był ok, jedynie kożuch nie wierzchu był symptomem, wiec zlalem piwo i zadałem drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trza się było odezwać, u mnie drożdży na razie dostatek, więc bym poratował - może nie belgi, ale wszystkie nówki nieśmigane :)

Gdyby to nie był belgijski styl, to bym dzwonił po okolicznych piwowarach, ale tak to mamy eksperyment. Fermentuje obecnie w 22 st wiec szybko stężenie alkoholu bedzie powyzej 5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem te kilkanaście warek ale cały czas czułem niedosyt. Czegoś mi brakowało w życiu. Nie mogłem osiągnąć pełnej harmonii bez tego "czegoś". Dopiero po degustacji Pilsa Made in Goldbach olśniło mnie. Tak ! Aipy Sripy to nie wszystko ! :D Czasem człowiek tęskni do dobrego pilsa. Jak wcześniej miałem wątpliwości czy inwestować w sterownik do lodówki tak teraz jestem już w 100 % przekonany, że w niego zainwestuję i będę warzyć piwa dolnej fermentacji. Bardzo smakował mi Czech Pils. Pianka była obłędna, drobnopęcherzykowa. Miałem wrażenie, że można na niej położyć kilo gwoździ, a i tak nie opadnie. Piwo w smaku było dobrze zbalansowane. Delikatna goryczka i chmielowy aromat bardzo przypadł mi do gustu. Nie wyczułem za to Citry. Więcej szczegółów nie potrafię zdefiniować bo jak na razie mam za małe doświadczenie degustatorskie. Dzisiaj z Dawidem popróbujemy GalaxyPA.

Gratuluję 1 miejsca w Krakowie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem te kilkanaście warek ale cały czas czułem niedosyt. Czegoś mi brakowało w życiu. Nie mogłem osiągnąć pełnej harmonii bez tego "czegoś". Dopiero po degustacji Pilsa Made in Goldbach olśniło mnie. Tak ! Aipy Sripy to nie wszystko ! :D Czasem człowiek tęskni do dobrego pilsa. Jak wcześniej miałem wątpliwości czy inwestować w sterownik do lodówki tak teraz jestem już w 100 % przekonany, że w niego zainwestuję i będę warzyć piwa dolnej fermentacji. Bardzo smakował mi Czech Pils. Pianka była obłędna, drobnopęcherzykowa. Miałem wrażenie, że można na niej położyć kilo gwoździ, a i tak nie opadnie. Piwo w smaku było dobrze zbalansowane. Delikatna goryczka i chmielowy aromat bardzo przypadł mi do gustu. Nie wyczułem za to Citry. Więcej szczegółów nie potrafię zdefiniować bo jak na razie mam za małe doświadczenie degustatorskie. Dzisiaj z Dawidem popróbujemy GalaxyPA.

Gratuluję 1 miejsca w Krakowie. ;)

Dzięki za opinie :D Pils w tym roku udał się rzeczywiście bardzo fajnie. Zawsze miałem problem z trafieniem w optymalną goryczkę, ale w końcu chyba się udało. Wczoraj piłem tego pilsa i również już nie czułem Citry, piwo bardziej czeskie się zrobiło z lekko ziołowym aromatem. Czekam na kolejne wieści z degustacji :smilies::beer:

Gratuluję 1 miejsca w Krakowie. ;)

W Szczecinie :D

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie zaszczepiłeś brzeczkę zainfekowaną gęstwą? Roboty ci nie szkoda? Niepojęte.

 

No ale twój cyrk, twoje małpy.

Tak jak pisałem już, na górze pojawiła się błonka około 3mm miała, zlałem ją i spróbowałem piwa. Niczego złego w smaku nie poczułem, zapach też nie odpychał.

Zacząłem fermentację od 22o C więc stężenie alkoholu już powinno być powyżej 5%, co moim zdaniem skutecznie zahamuje rozwój ewentualnej infekcji.

Jasne, że krew mnie zalewa za każdym razem, gdy jest infekcja, w tym piwie szczególnie się natyrałem, ale nie mogłem jednoznacznie stwierdzić, że ta gęstwa jest zakażona.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piwo jest zakażone, to gęstwa też jest.

Uznałem, że skoro piwo znad gęstwy smakuje ok, to mimo wszystko je zadam.

Jak piwo wyjdzie niepijalne, to mam nauczkę do ostatniej warki jaką wybiję.

A jak wyjdzie w miarę, to chętnie Ci prześlę butelkę i się wypowiesz :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy po degustacji wspomnianego wcześniej GPA. W aromacie czuć melon, bardzo intensywnie na początku potem wychodzi trochę cytrusów z Citry. Bardzo odpowiada mi goryczka w tym piwie. Dla mnie idealna od 1 łyku. Zupełnie inna niż w moich piwach. Jakby bardziej szlachetna. :D Piwo jest wytrawne. Piana już nie tak efektowna jak w pilsie ale zostaje do końca i ładnie oblepia szkło. Fajnie jest wypić browar od tak doświadczonego piwowara. Bardzo poszerza to horyzonty. Wiem do czego mam dążyć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraków, Szczecin - w zasadzie jeden czort ;)

Oczywiście gratki !!

Info miałem z 2 ręki więc możliwe, że wkradł się błąd. :P Dobrze, że Karczmarz uściślił który konkurs bo zaraz by plota poszła o wygraniu przed czasem konkursu w Żywcu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#73 Mint Witbier 11o blg

 

6 kg Pilzneński

7 kg Pszenica niesłodowana

1,5 kg płatki owsiane

 

Chmiele:

70g Lubelski 60'

30g Lubelski 20'

 

Korekta wody:

20g chlorek wapnia

30g węglan wapnia

4ml kwas mlekowy do zacieru

3ml kwas mlekowy do wody do wysładzania

 

Przyprawy:

Kolendra: 15g do zacieru, 30g na 15 min przed końcem gotowania

Mięta: 9g na 15 min przed końcem gotowania

Kandyzowana pomarańcza: 100g 15 min przed końcem gotowania

Łyżeczka bazylii, szałwii, melisy na 15 min przed końcem gotowania

 

Drożdże:

Wyeast Belgian Witbier, 1,5l starter

 

Zacieranie 3,5h + 30 min przerwa białkowa. Dosyć wolna filtracja, jednak bez utknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#74 Dunkelweizen 10o blg, 65l

 

5kg pszenica niesłodowana

4kg Pilzneński

2kg Pszeniczny

2 kg Monachijski II

0,5kg Czekoladowy 400

0,3kg Special B

0,5kg Karmelowy 30

0,05kg barwiący (Strzegom)

 

Chmielenie:

60′ 50g Lubelski

30′ 50g Lubelski

 

Korekta wody:

20g Węglan Wapnia

3ml kwas mlekowy 80%

30g chlorek wapnia (15g do zacieru, 15g do waru)

 

PH przed korektą 7.2

PH po korekcie 5.7

 

Pierwszy raz robiłem próbę jodowową. Fajna sprawa, ale przy moim długim jak zawsze czasie zacierania jest to raczej formalność. Wyszło prawie 60l, które zadałem jedną saszetką uwodnionych WB-06. Mając spory zapas niesłodowanej pszenicy postanowiłem zmniejszyć udział słodu pszenicznego na rzecz pszenicy niesłodowanej. Mam nadzieję, że piwo ida mi się bardzo nisko odfermentować, aby było bardzo pijalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.