Skocz do zawartości

Karczmarz warzy DB Goldbach


Rekomendowane odpowiedzi

A suszona to podobno traci nuty cytrynowe, ale to wiem ze słyszenia, specem nie jestem.

Masz rację, takie też miałem wrażenie po dodaniu. Mam jeszcze w ogrodzie świeżą, jak się sprężę, to wykorzystam ją w APA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sitono.pl daje d**** po całej linii już 6 tydzień mija od złożenia zamówienia. Niby FB ma wyjść od nich w piątek. Tymczasem witbier powoli kończy burzliwą. Na weekend planuję uwarzyć jeszcze jednego witbiera tym razem w wersji black. Poza tym będziemy ostro wędzić słody i mięcho :cool: Tymczasem w lasach jest jeszcze sporo grzybów :okey:

 

DSC 0051

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#57 Black Imperial Witbier 16o blg (chyba)

 

4 kg wiedeński

3 kg monachijski II

1 kg płatki pszenne

0,5 kg karmowelowy 300

0,25 kg karmelowy 600

0,25 czekoladowy 400

 

Dodatki:

Premiant 40g 60'

Premiant 20g 15'

Kolendra 15g 10'

Skórka z 1 pomarańczy i cytryny 10'

 

Wyeast Belgian Witbier (gęstwa po warce #55)

 

 

Mocniejsza, a przede wszystkim czarna wersja witbiera chmieloną bardziej zdecydowanie czeskim chmielem Premiant. Nareszcie wydajność w okolicach 80% choć nie bardzo wiem dlaczego, w dodatku śruta była grubsza niż zwykle. Jeśli piwo okaże się dosyć mocno goryczkowe, to na cichej dodamy do niego amerykańskiego chmielu. Redukcja przepływu brzeczki przez wymiennik zdała egzamin śpiewająco i na wylocie mieliśmy około 23oC. Całość zadana 1l gęstwy wymieszanej z resztą piwa z warki #55, którą również dziś zabutelkowaliśmy. Dodatkowo uwędziliśmy 5kg wiedeńskiego słodu dymem ze śliwki, który pewnie wykorzystamy do jakiegoś ciemnego piwa.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#58 English Pale Ale 11o blg

 

8kg Pale Ale

4kg Monachijski II

2kg pszeniczny

1 kg Wiedeński

0,3 karmelowy 150

 

60' - 50g Centennial

30' - 50g Centennial

20' - 40g Fuggles

 

68l rozlałem na 3 fermentory i dodałem starter British Ale.

Black Witbier przelany na cichą. Jest problem z grzaniem, w ciągu godziny temp brzeczki wzrosła tylko o 30oC, trzeba będzie bardziej obudować palenisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale filtracja 72l w niecały kwadrans

Ja bym ją jednak przykręcił. Przy 20L spowalniam filtrację tak do 60-90min., a przy żytnim to trwała ze sześć godzin; ale faktem jest, że bardzo drobno śrutuję - prawie na mąkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ją jednak przykręcił. Przy 20L spowalniam filtrację tak do 60-90min., a przy żytnim to trwała ze sześć godzin; ale faktem jest, że bardzo drobno śrutuję - prawie na mąkę.

Czy ja wiem... Jak tylko filtrat jest w miarę klarowny to uwolnijmy potencjał machinerii, a skoro wydajność jest w okolicach 70% to dla mnie jest w zupełności satysfakcjonująca :D Nie wiem, czy dłuższą filtracją można wiele lub cokolwiek zyskać, z drugiej strony nic się też nie traci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#59 Irish Dry Stout

 

Pale Ale - 3,5kg

Monachijski II - 3,5 kg

Wiedeński - 2kg

Pszenica Niesłodowana - 2kg

Czekoladowy Jasny 400 - 0,5kg

Karmeowy 600 - 0,5kg

Carafa II - 0,25kg

Jęczmień prażony - 0,25kg

 

Zacieranie:

120' w temperaturze 65' C

(pszenica zakwaszona i skleikowana)

 

Chmielenie:

Marynka 50g -> 60'

Premiant 30g -> 30'

Saaz 50g -> 20'

Saaz 25g -> 10'

 

Drożdże:

Gęstwa po EPA Wyeast British Ale II

 

 

Trzecia warka na nowej warzelni za nami. Stout w pierwotnej formie, z tą różnicą, że zamiast niesłodowanego jęczmienia użyliśmy pszenicy z Karkonoszy. I przyszedł ten moment, gdy zorientowałem się, że wszystkie fermentory w browarze zostały zalane. Trzeba teraz będzie pogłówkować, aby to wszystko ogarnąć. Filtracja znów przeszła w ekspresowym tempie, choć tym razem przykręciłem lekko zawór filtratora.

English Pale Ale został przelany na cichą, a że czekoladowy Dunkelweizen kończy się, to napełniliśmy EPA jeden keg (1 strzał z 10 PSI). EPA zapowiada się świetnie, lekki kwiatowy aromat i niesamowita pijalność, dzięki niskiej zawartości alkoholu (3,5%).

Do reszty wiader dodaliśmy pozostały chmiel Fuggles (35g na wiadro). Do Black Witbier dodaliśmy reszstkę Saaz (25g). Black Witbier'a zostawimy na drugi tydzień fermentacji cichej bo po dodaniu chmielu zaczął uchodzić CO2 z piwa bardzo gwałtowanie, a kolejnej partii granatów chcemy już uniknąć.

Grzanie częściowo już poprawiłem udało się doprowadzić brzeczkę do wrzenia w około 1h. A po kolejnych 10min brzeczka gotowała się już bardzo gwałtownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota zeszła nam na butelkowaniu i przelewaniu. Najpierw napełniliśmy dwa kegi English Pale Ale, które przez 6 dni były chmielone na zimno. Następnie wzięliśmy się za butelkowanie Black Witbiera. Po raz pierwszy wykorzystaliśmy nowe wiadro do nalewania, które jest wyposażone w nie jeden, a 4 kraniki wraz z zaworkami grawitacyjnymi. Co tam amberowe obniżenie zużycia wody, my tu kilka przeróbek i pyk, wzrost szybkości nalewania butelek o 300%. Co prawda teraz potrzeba przynajmniej dwóch osób do nalewania, ale u mnie nie ma z tym problemu - wspólnie z siostrzenicą napełnialiśmy kolejne skrzynki w mniej niż 10min na jedną. Po godzinie cała robota, łącznie ze sprzątaniem była gotowa. Witbier zapowiada się bardzo ciekawie, choć z Bier Blanche nie będzie miał wiele wspólnego. Zielone piwo jest bardzo alkoholowe i fenolowe - pomimo niskiej tempereatury podczas fermentacji burzliwej, no ale może 38l jest już w stanie wytworzyć wewnątrz fermentora wyższą temperaturę niż 2oC. Piwo na pewno musi poleżeć kilka miesięcy, aby bardziej się zharmonizować, a co dalej, to się zobaczy. Jutro mamy w planach uwarzenie bardzo krzepkiego Portera o ekstrakcie 16oblg. Muszę tutaj pochwalić bardzo strzegomski słód czekoladowy 400 jasny. Można go sypnąć na prawdę sporo bez obawy o wniesienie takiej nieprzyjemnej kwaskowatości. W dodatku ten słód wnosi bardzo przyjemny i silny aromat kawy i paloności.

Nie poddaliśmy się również w utrzymaniu wydajności powyżej 70%, dla spokojności zasyp przygotowany jest w oparciu o wydajność 65%. W tym celu ustawiliśmy na 5 stopień śrutownik, aby zwiększyć ilość mąki w śrucie, bo poprzednie 3 warki miały moim zdaniem zbyt małą ilość drobnych frakcji, przez co filtracja przebiegała zbyt szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#60 Robust Porter 18,5o blg

Pale Ale - 8kg

Monachijski II - 5kg

Pszenica niesłodowana - 2kg

Czekoladowy jasny 400 - 1kg

Karmelowy 600 - 1kg

Melanoidowy - 0,5kg

Carafa II - 0,3kg

 

Marynka 60g - 60'

Cascade NZ 50g - 10'

 

Gęstwa 3 pokolenie British Ale II

1 fermentor 20oC - 30l

2 fermentor 23oC - 15l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#61 AIPA 14 blg

 

Monachijski II - 5kg

Pale Ale - 5kg

Wiedeński - 5kg

Pszeniczny - 3kg

Pale Ale Maris Otter - 2kg

Karmelowy 300 - 1kg

Płatki ryżowe - 0,4kg

Płatki owsiane - 0,4kg

 

Centennial 100g -> 60'

Cascade 50g -> 30'

Palisade 50g -> 30'

Cascade NZ 50g -> 10'

 

US-05 (starter 1 dniowy, po litrze do każdego wiadra 42l)

Fermentacja rozpoczęła się po około 12h od zadania starteru.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#63 Christmas Ale 17,5 blg, 40l -> 2 fermentory 19l, 21l

 

Pale Ale - 5kg

Pszeniczny - 4kg

Pszenica niesłodowana - 3kg

Karmelowy 300 - 1kg

Karmelowy 600 - 1kg

Cukier kandyzowany ciemny 1kg (zrobiony z cukru trzcinowego)

Czekoladowy 400 - 0,5kg

 

Chmiele:

Palisade 50g - 60'

Cascade 20g - 40'

 

Przyprawy 15min gotowane:

2 x przyprawa do piernika Kamis

1 x kolendra Kamis (zmielona bezpośrednio przed dodaniem)

2 x laski cynamonu (świeżo zmielony)

 

Drożdże

US-05 - gęstwa po AIPA

 

Świąteczne piwo na sam koniec pierwszej części sezonu. Mam ogromne nadzieje, że uda mi się je przechować w jak największej ilości do następnych świąt.

Zeszłoroczne z racji użytych drożdży (T58) wyszło bardzo przyprawowe i nieprzyjemnie ściągające. Efekt ten zanikł dopiero po ponad 9 miesiącach leżakowania. W tym roku planowałem uwarzyć je na British Ale II ale 4 pokolenie tych drożdży było podejrzane - moja wina bo powinienem przemyć ją chociaż raz. Widziałem, że wielu kolegów z forum warzyło z powodzeniem na amerykańskim suszu, więc uznałem, że po AIPA wykorzystam gęstwę właśnie na Christmas Ale.

Co do przypraw, to zeszłoroczna edycja miała mnóstwo dodatków, ale w ostatecznym rozrachunku było czuć jedynie piernika. Więc teraz postanowiłem nie kombinować i dodać jedynie przyprawy do piernika i kolendry.

Dodatkowo przygotowałem cukier kandyzowany z cukru trzcinowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA wylądowała w 5 skrzynkach i kegu. Podczas przelewania na cichą w ogóle nie było czuć goryczy w piwie, myślałem, że coś jest nie tak. Jednak zielone piwo tuż przed przelaniem do butelek było fajnie goryczkowe, chociaż ze średnim tylko aromatem amerykańskich chmieli, czego się spodziewałem, bo 50g chmielu na 35l piwa jest raczej przeciętną ilością. Przyjąłem przelicznik 3g cukru na 0,5l piwa. Robust Porter po tygodniu przechowywania w temp pokojowej przeniosłem do pomieszczenia o temp około 9 st. Poszczególne butelki tego piwa są nierównomiernie nagazowane, mam nadzieję, że z czasem się to wyrówna. Świąteczne przeleję jutro na cichą dodając zalaną wrzątkiem kandyzowaną skórkę pomarańczy i korę cynamonu. Posegregowałem resztki butelek i oddzieliłem pojemniki o pojemności 0,5 i 0,3. Jako, że świąteczne chcę leżakować cały rok, to zaleję nim butelki, które bardzo rzadko używam. A na fotce ekipa z działu butelkowania ;-)

 

1453262_658264107530455_2023391910_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świąteczne przeniosłem do lagerowania na dodatkowy tydzień. Chyba przesadziłem z pomarańczą na cichej bo wali cytrusem strasznie, a cynamonu nie czuję w ogóle. W sobotę zrobiłem przegląd piw uwarzonych tej jesieni.

AIPA już fajnie się nagazowała, niestety słaba gorycz i jeszcze słabszy aromat - czyli słabo tym razem. Mocno czuć alkohol, więc jest szansa, że wraz z leżakowaniem bardziej się skomponuje całość.

Robust Porter - udało mi się lekko go nagazować, a przy tym piwo ma bardzo trwałą pianę. Niestety aromaty z cukru kandyzowanego nieco osłabły. No i czuć niestety mocną paloność.

Black WItbier - Guma balonowa w płynie. Wszyscy poza mną są zachwyceni tym piwem. No tak daje Huba bubą, że mnie skręca :ble: W smaku jednak to piwo najbardziej mi się udało. Lekko kwaskowe, a z drugiej strony mocny charakter ciemnego piwa (paloność). Jedynie szkoda, że bardzo słabo czuć kolendrę.

EPA - zalałem nim 3 kegi i trochę butelek. Wersja z kega już na wykończeniu, była niesamowicie pijalna. W butelkach niestety piwo w smaku jest nijakie, mdłe.

Dry Stout - To piwo uwarzyłem na szybką konsumpcję i jako dodatek w kuchni. Lekkie, mocno palone - niewiele oferuje - niewiele od niego wymagałem ;-) Gulasz dobry wyszedł na nim.

 

Na przerwie świątecznej zaczynam męczyć belgi. Blonde - Dubbel - Dark Strong Ale Wszystko pójdzie na Ardenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#64 Galaxy Pale Ale 13o blg

Pilzneński - 8 kg

Pszeniczny - 2 kg

Monachijski II - 2 kg

Karmelowy 30 - 1 kg

Carapils - 1 kg

 

Chmielenie:

Galaxy - 25g 60'

Galaxy - 25g 45'

Galaxy - 25g 30'

Galaxy - 25g 5'

 

Drożdże Yorkshire

 

#65 Pils 13 blg

Pilzneński - 8 kg

Wiedeński - 1kg

Pszeniczny 1kg

Karmelowy 30 - 1kg

Carapils 0,7kg

 

Chmielenie:

Magnum 30g 60'

Vital (13%) 50g 30'

Citra 30g 15'

 

Drożdże: Wyeast Bohemian Lager 2l starter

 

A oto warzelnia podczas dekokcji Pilsa.

 

1503157_10200258972836528_295224653_o.jpg?oh=a17d63e48648daa49969b8fee95f604e&oe=52B9DF8E

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.