Skocz do zawartości

Początek


Cyran

Rekomendowane odpowiedzi

Dysponowałem kiedyś sprzętem który utrudniał start zacierania w temperaturach niższych niż 60C /przypalał się zacier/. Co nie znaczy że piw takich jak pszeniczne nie robiłem.

Start zacierania 67-69C.

Start fermentacji prawie jak przy lagerach 12-13 do tego potrzebna jest odpowiednia ilość drożdży, czy ekonomiczniej - gęstwy. Pół saszetki WB06 może okazać się za mało. Potem temperatura proporcjonalnie musi wzrastać wraz z rozwojem fermentacji. Tak żeby po po 36-48h osiągnęła 20-22C.

To cała strategia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pszenicy nie robiłem jeszcze, ale przystawiałem się do niej jako pierwsza warka (przekonano mnie, że na uwarzenie dobrego weizena potrzeba trochę doświadczenia) i sporo wtedy czytałem i wiele głosów pojawiało się w dyskusjach tutaj na forum, że to właśnie drożdże i fermentacja mają największe znaczenie, a nie przerwa ferulikowa. Tak jak napisał Josefik wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, czy ktoś w Was zaciera piwo pszeczniczne, stosując tylko dwie przerwy, tj. ferulikową, a drugą w okolicach 67 stopni ºC, jak dla zacierania jednotemperaturowego?

Tak

http://www.piwo.org/topic/3614-browar-parnik/page__st__180#entry209916

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start fermentacji prawie jak przy lagerach 12-13 do tego potrzebna jest odpowiednia ilość drożdży, czy ekonomiczniej - gęstwy. Pół saszetki WB06 może okazać się za mało. Potem temperatura proporcjonalnie musi wzrastać wraz z rozwojem fermentacji. Tak żeby po po 36-48h osiągnęła 20-22C.

Jak rozumiem, schłodziłeś brzeczkę do tych 12-13 ºC i zadałeś drożdzę. W jaki sposób sterowałeś jej proporcjonalnym wzrostem temperatury?

 

 

Przeczytaj uważnie, co Santa napisał. Bo chyba czegoś ja nie widzę.

Kolega santa dodał edit którego nie zauważyłem.

Tak, to moja wina. Dodałem "edita" już po odpowiedzi kolegi.

 

 

To fajnie było by usłyszeć co po 5 latach sądzi Dori . :)

Także i mnie to mocno interesuje :).

 

 

olo333, dzięki za podpowiedź. Starczy pytań, czas robić piwo :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem, schłodziłeś brzeczkę do tych 12-13 ºC i zadałeś drożdzę. W jaki sposób sterowałeś jej proporcjonalnym wzrostem?

Mam komorę z regulacją temperatury, ale myślę że spokojnie można to zrobić w zwykłych warunkach, schładzając brzeczkę i przenieść ją po 24h do cieplejszego pomieszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zamierzam warzyć piwa na drożdżach Irish Ale 1084. Będą to piwa : dry stout, sweet stout, brown porter, smoked porter i ris. W jakiej kolejności ustawić warzenie aby gęstwa była gotowa do pracy? Czytałem, że dobrze iść w góre ekstraktem lub kolorem(tego nie jestem pewny). I czy starter drożdzowy musi być dużej objętości czy wystarczy taki 300-500ml? Prosiłbym o poradę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter musi być większy tak minimum litr. Starter najlepiej jakby byl na mieszadle albo bardzo czesto mieszany ręcznie.

Na pierwsze piwo najlepiej wybrac piwo o najmniejszej gestosci. Najlepiej uwarzyc cos okolo 10 blg.

Gestwa po ciemnym piwie moze wplynac na kolor piwa kolejnego, ale to chyba ma znaczenie tylko w momencie jakbysmy chcieli warzyc bardzo jasne piwo na gestwie po stoucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) Zrobie tak jak Zgoda radzisz, dry stout 10 BLG :) Mam jeszczę parę niewiadomych. Kiedy wrzucać słody palone/czekoladowe w stout'cie, porterze i risie? I czy nie wystarczy aby z Activator napęczniał i go dać na fermentacje? (pierwszy raz bd używał płynnych)

Edytowane przez Cyran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start fermentacji prawie jak przy lagerach 12-13 do tego potrzebna jest odpowiednia ilość drożdży, czy ekonomiczniej - gęstwy. Pół saszetki WB06 może okazać się za mało. Potem temperatura proporcjonalnie musi wzrastać wraz z rozwojem fermentacji. Tak żeby po po 36-48h osiągnęła 20-22C.

To cała strategia.

Drożdży mam akurat 6 paczek, bo w HB była (jest?) promocja kangurów, więc z ilością nie będzie problemów. Czy wystarczy uwodnić paczkę i zadać do odpowiednio schłodzonej brzeczki, czy trzeba robić starter? O tej temperaturze jest mowa także w tym wpisie http://www.piwo.org/...tan/#entry84244 (i reszcie wątka), więc zastosuję ten patent.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) Zrobie tak jak Zgoda radzisz, dry stout 10 BLG :) Mam jeszczę parę niewiadomych. Kiedy wrzucać słody palone/czekoladowe w stout'cie, porterze i risie? I czy nie wystarczy aby z Activator napęczniał i go dać na fermentacje? (pierwszy raz bd używał płynnych)

 

Jeśli chodzi o Stout to zdecydowanie na początku zacierania (chyba, że masz miękką wodę) w RIS tym bardziej. Zaś jeśli chodzi o Porter to może być również na początek tylko odpowiednio mniej, bo Porter nie ma być nieprzejrzyście czarny jak Stout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy uwodnić saszetkę, zakładając że większość drożdży w saszetce jest "sprawna".

To chyba ostatnie pytanie. Drożdże należy uwodnić w normalnej temperaturze (powiedzmy te 20 °C) i zadać do chłodniejszej brzeczki (a nie uwadniać w 12-13 °C)? Na logikę na tym szok ma polegać, ale wolę dopytać :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże należy uwodnić w normalnej temperaturze (powiedzmy te 20 °C) i zadać do chłodniejszej brzeczki (a nie uwadniać w 12-13 °C)? Na logikę na tym szok ma polegać, ale wolę dopytać :).

 

Drożdże uwadniamy w temperaturze 25-30°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie : Czy nie wystarczy aby z Activator napęczniał i go dać na fermentacje? (pierwszy raz bd używał płynnych)

Nie wystarczy, nie masz pewności ile drożdży w saszetce przetrwało, 9 razy może się udać za dziesiątym nie ruszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.