Skocz do zawartości

Początek


Cyran

Rekomendowane odpowiedzi

Zgoda, o czym mówisz?

O tzw. zacieraniu na lenie, czyli w lodówce turystycznej doskonale trzy mającej założona temperaturę.

Zacieranie w lodówce to nie do końca "na lenia" tj. jednotemperaturowo, bo równie dobrze można robić jak to w wiki ładnie napisano - sterowane temperaturowo :) . Swoją drogą, lodówka fajna rzecz, ale już chętnie przesiadłbym się na "garnek z lidla" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko już w butelkach. Zdrowe i ładnie pachnące. Początkowe BLG 11, zeszło do 3. Dość smaczne, ale mam nadzieję, że się w buteleczkach ułoży :) Dziś pierwsze zacieranie, będzie super jak nic nie sknocę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wczoraj zacierałem po raz pierwszy i oczywiście bez przygód się nie odbyło ;) Mam kilka pytań do was. Najwięcej kłopotu to chyba miałem z wysładzaniem, a raczej końcem procesu. Jak wyliczyć ilość wody potrzebnej do wysładzania? Kiedy wysładzanie na dobre się zakańcza? I czy woda musi mieć temperaturę 75-80oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy używają gorącej kranówki i nie bawią się w podgrzewanie. Ja osobiście podgrzewam do 78°C ale nie bawię się w podtrzymywanie tej temp. co pod koniec wysładzania i tak skutkuje sporym obniżeniem się temperatury wody. Do wysładzania, zakładając że używałeś od 4 do 5 kg słodów przy zacieraniu i około 15 ltr wody to powinno wystarczyć ok 15 ltr ale głowy nie dam bo sam nigdy dokładnie ego nie mierzę a resztę ciepłej wody wykorzystuję do mycia sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale głowy nie dam bo sam nigdy dokładnie ego nie mierzę

jak wyżej,

można by długo to liczyć i kalkulować, a życie pokazuje swoje ;) Pilna obserwacja i doświadczenie pokaże Ci ile wody na ile słodu i dla jakiej oczekiwanej gęstości brzeczki, potrzeba. Zbyt dużo jest uwarunkowań, aby podać gotowy wzór dla każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi :) Przy następnej warce raczej nie będę miał pytań. A początkującym czytających ten wątek mówię, że zacieranie na prawdę nie jest trudne, ale czasochłonne ;) Gdybym wiedział to pierwszą warkę zrobiłbym właśnie na zacieraniu. Nie bójcie się zacierania! To nic trudnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiki jest dużo przydatnych informacji na ten temat: http://www.wiki.piwo.org/Filtracja_i_wys%C5%82adzanie

Między innymi:

"Woda do wysładzania powinna być gorąca, aby lepiej wypłukiwać cukier - temperatura ok. 72°C wydaje się idealna, jest dość wysoka, aby wypłukiwać cukry, a wystarczająco niska, aby nie wypłukiwać z młóta tanin i skrobi; ale może być też dużo niższa, tak naprawdę wystarcza ciepła woda z kranu.

Kiedy zakończyć wysładzanie? Najprościej wtedy, gdy uzyskamy wystarczającą ilość filtratu, żeby otrzymać założoną ilość piwa (z uwzględnieniem odparowania przy chmieleniu). Jeżeli chcemy uzyskać maksymalną wydajność należy wysładzać dopóki schodzi wystarczająco ekstraktywna brzeczka. Limit ekstraktywności jest wyznaczany różnie: na pewno nie mniej niż 1.5 Blg, to jest granica opłacalności. Wielu autorów wyznacza granice na 2 lub 2.5 Blg, poniżej tej gęstości z młóta wypłukuje się mało cukrów, a dużo złych składników (taniny, garbniki). Inne opracowania wskazują, że naprawdę bezpieczną granica jest 4 Blg, poniżej tej wartości następuje gwałtowny wzrost udziału niechcianych substancji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zacierają na całym świecie, czyli jednotemperaturowo. Ziarno do lodówki, zalać wodą, zamknąć, owinąć kocem i półtorej godziny wolnego.

Czy ktoś z Was zaciera w ten sposób piwo pszeniczne?

 

EDIT:

Trochę mało precyzyjnie zadałem pytanie. Piwo pszeniczne wymaga odpowiednich przerw w zacieraniu, ale zakładając wielkość warki 20L i wielkość lodówki 30L, może zabraknąć lodówki na dolewanie wody. W związku z tym, czy ktoś z Was zaciera piwo pszeczniczne, stosując tylko dwie przerwy, tj. ferulikową, a drugą w okolicach 67 stopni ºC, jak dla zacierania jednotemperaturowego?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.