Skocz do zawartości

Browar Wieczysta


Rekomendowane odpowiedzi

#8 poszła w butelki ze 100g cukru ( stwiedziliśmy, że wolimy mniejsze nagazowanie). Patent z przelewaniem przez siatkę do gotowania chmielu się nie sprawdził, do chmielonego na zimno kupimy następnym razem pończochę. Za dużo drobin chmielu przeszło, zapchała się rurka do rozlewu.

#10 poszła na cichą, 2 albo 3 blg:D Jak Wy to mierzycie?:D

#9 i #10 będą pewnie razem butelkowane. Z prób #9 przy pomiarze blg widać, że będzie się długo układać, pewnie będzie na święta. Trzeba naprodukować butelek. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zdegustowałem dziś #7 , Ręka Imperatora

 

Kolorek takie ciemne złoto , ładny , chociaż tak jak mówiłeś końcówka zmętniona , dość luźny osad , nalewane na dwa razy. Piana utworzyła się styropianowa , drobna i ładnie zdobi szkło. Utrzymuje się do końca ładny kożuch. W zapachu dość mocno cytrusowe , lekko żywiczne. Trochę mnie to zdziwiło bo spodziewałem się po simco i chinooku większej żywicy. Grejfrut , troche słodkich owoców i gdzieś tam tle pląta się własnie żywica. Bardzo intensywny i przyjemny aromat. Pełnia średnia , niezbyt wytrawne, ale tez nie słodkie. Goryczka, konkretna, ale krótka , bardzo przyjemna , szlachetna. Nie pozostaje długo . I tutaj własnie jest taka bardziej żywiczna . Ale co mnie najbardziej zaskoczyło , to alkohol. Mocno rozgrzewa , czuć że piwo ma moc , nie wiem jakie było FG , ale jest mocne.Ale w smaku oprócz tego rozgrzewania w ogóle nie czuć że jest takie mocne. Świetnie zamaskowany a piwo piłem w temp około 14 stopni. Taki szlachetny. Jedyne co mi troszkę przeszkadza ,to minimalnie zbyt wysokie nasycenie , gdyby było niższe piwo byłoby o wiele bardziej pijalne. A tak troszkę szczypie w język.

 

Piwo świetne , piło się z przyjemnością. Z tym alkoholem rewelacja , chciałbym żeby mi tak zamaskowany alkohol w mocnych piwach wychodził :) Mam nadzieje na spróbowanie innych piw z Browaru Wieczysta :) Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda taka że piwo takie jest jak wzorczyni nazwy, silne w Moc ale jednocześnie działające w ukryciu.

Tak by zapchlonego rebelianckiego ewoka który nieopatrznie poderwałby się na próbe zwinięcia automatycznie zwalić z nóg.

 

I widze że Sławek się nie pochwalił ale trafiła nam się 1 butelka która naprawde była niepijalna i musiała wylądować w zlewie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Również miałem okazję zdegustować #7 (Ręka Imperatora).

 

Piana imponująca, bardzo wysoka i trwała. Koloru nie sprawdziłem, bo światło było przygaszone do filmu. :) W aromacie przede wszystkim cytrusy i owoce tropikalne. W smaku konsekwentnie. Żywiczność raczej daleko w tle. Goryczka zbalansowana, niezbyt intensywna, krótka. Wysycenie zbyt wysokie, ale i tak planowałem sączyć sobie to piwo powoli, więc bąbelki nie męczyły. Alkohol niewyczuwalny, średnio treściwe. Dobre piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#9 zabutelkowany ze 100g cukru, zeszło do 3Blg. Wyszły 33 butelki 0,5 i 17 małych. Od 18 listopada stało na cichej, nagazuje się i będzie do picia :D

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Plan na dzisiaj to

#11 Czerwona zaraza - Red AIPA 14Blg

słody

  • 1 kg karmelowy czerwony Strzegom
  • 4 kg pale ale Strzegom

Zacieranie - zasyp przy 70 stopniach, zeszło do 66. Owinąłem w kołdrę i zostawiłem na 90 minut, temperatura spadła do 59 stopni, następnie wygrzew (przesadziłem, skoczyło do 79), 10 minut przerwy i filtracja.

Chmielenie:

  • 60' 60g Chinook 12%AA
  • -15' 40g Chinook 12%AA
  • cicha: 35g Cascade, 35g Amarillo (06/07.02)

Wyszło ok 20l 14Blg

Drożdże: Danstar Nottingham

FFT: 3Blg

 

Przelane na cichą 06.02 wieczorem, 3 Blg.

Rozlane 16.02 ze 120g cukru

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan poszerzony o:

#12 Fragles - Oatmeal Stout

13 Blg, 25l

kopia receptury z #9 z małymi zmianami wynikającymi ze stanu magazynu

 

zacieranie:

  • 3,6 kg pale ale Strzegom
  • 0,25 kg karmelowego 300 Strzegom
  • 0,25 kg karmelowego 150 Strzegom
  • 1,2 kg płatków owsianych

zacieranie na lenia, zasyp przy ok 70 i gar idzie pod pierzynę na 90 minut

po 90 minutach wygrzew i:

  • 0,25 kg czekoladowego 1200 Strzegom
  • 0,25 kg palonego jęczmienia Strzegom

chmielenie:

  • 30g Fuggles 4,5%AA 60'
  • 20g Fuggles 4,5%AA -po lekkim schłodzeniu w wannie, gar wciąż parzył, jak wrzucałem

Wyszło 25l,13Blg

Drożdże Danstar Windsor.

FFT: 2,5Blg

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

#13 AIPA (na podstawie #4,#7) Ręka Imperatora Citra

Zmieniliśmy karmelowy na jaśniejszy i chmielenie (byłem przekonany że mamy Chinooka, a tu nie było, poszła Citra na goryczkę, powinno być podobnie). Przy okazji wyszedł mały klops, piwo gotowało się z 15 minut za długo i to pod przykryciem, może wyjść warzywko. ;)

  • 2 kg pilzneńskiego
  • 2 kg pale ale
  • 2,3 kg monachijskiego typ I
  • 0,3 kg karmelowego 30

Chmielenie:

  • 50g citry 75 minut
  • 50g citry 15 minut

Przy warzeniu wyszło, że źle ześrutowałem słód, odtrzymaliśmy ok 25l zimnej brzeczki 14 Blg zamiast 16. Wciąż czekamy na piwo bez wpadki. :D Piwo zaszczepione Nottinghamami, zaszczepione ok. północy w poniedziałek, o 11 już było widać efekty. Niestety zimna brzeczka stała 24h, browar już krzyczy o tę chłodnicę.

Na cichą poleci citra 50g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że źle ześrutowałem słód

 

ja tam nic nie regulowałem specjalnie - tak jak pepek84 miał ustawione tak mniej więcej zostało.

Ja też ciut niskawy ekstrakt miałem ale doszukuje się gdzie indziej problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#14 BIPA

17Blg 25l

 

Słody:

  • 5kg pils
  • 0,35 karmel 600
  • 0,25 kg carafa II special
  • cukier trzcinowy 0,5 kg

chmielenie:

  • 50g simcoe 60'
  • 50g simcoe -15'

zacieranie: zasyp przy 72, spadło do 66. Pod śpiworem siedziało ok 3h, spadło do 59. Zasyp carafy, podgrzanie do 78, 15 (mashout). Filtracja do 25l, wyszło ok 15 Blg. Cukier zadany przy wyłączaniu palników.

drożdże: nottinghamy, po #12 wlana prosto do fermentora z gęstwą

Wydajność masakryczna, aż trudno uwierzyć :D Piwo uwarzone, studi się metodani ekologicznymi, będzie szczepione jutro (a #12 przelewana na cichą)

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

#13 i #14 poszły w kanał, rozpoczynamy nowy sezon

 

#15 Red AIPA Trzecia Ręka Imperatora

 

3kg Pale Ale

1kg Pils Strzegom

2,2kg Monachijski II

0,3kg karmelowy 150

Wszystko Strzegom

 

wyszło ok 28l 16Blg przed chmieleniem. Z filtratora lało się jeszcze 7Blg.

 

chmielenie:

50g Mosaic 60'

30g Cascade 15'

25g Citra 0'

30g Mosaic 0'

Szacowane ibu 70

Nie mamy chłodnicy, studzimy na balkonie.

Chmielenie na zimno prawdopodobnie Cascade 40g, Citra 25g, Mosaic 20g

 

Brzeczkę zaszczepimy świeżą saszetką uwodnionych us05.

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fermentorze jest 22l 16Blg. Nie chciało mi się odzyskiwać z chmielin. Zastosowanie druciaka nie pomoże, bo dużo innego, drobnego "błota" się wytrąca. Niestety brzeczka nie powala klarownością.

 

Zaszczepione o 12:30 uwodnionymi us05, temperatura 17 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#16 Dunkelweizen "PABCILL"

  • 1,4 kg monachijski ciemny
  • 0,3 kg monachijski jasny
  • 2kg pszeniczny
  • 0,1kg palony żywiecki

Zasyp pszenicy przy 45 stopniach, 15l wody, godzinna przerwa, podgrzanie do 72, zasyp monachijskiego. 30 minut na lenia, odebranie 4,5l dekoktu, 25 minut gotowania.

Chmielenie:

  • 15g Marynki 60'

Drożdże MauriBrew Weiss (bez uwodnienia)

EDIT: 05.02.2015 #16 rozlana do 2x kegów 5l i 18x butelek 0,5l, dodane 110g cukru do refermentacji

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#17 'murica
Data warzenia 01.02
American Stout

  • 4kg pale ale
  • 1kg płatków owsianych
  • 300g karmel 600
  • 200g palony żywiecki 800
  • 400g jęczmień palony Ireks (chyba 1400)

Zatarło się ok 25l 13,5 Blg
Chmielenie:

  • 35g Marynka 8% 60'
  • 15g Simcoe 12% 15'
  • 15g Simcoe 12% 0'
  • 20g Simcoe na cichą

02.02.2015 Ostatecznie do fermentora trafiło 25l 13,5Blg. Temperatura zadania drożdży (US05) 15°C, zadane o 17:30.
04.02.2015 Rano pierwsze objawy fermentacji. Lag ok 36h, chyba najdłuższy jaki miałem. Termometr leżący na pokrywie wskazuje 18 stopni, ale piwo może być chłodniejsze.
23.02.2015 Rozlałem do 1x keg 5l i 36x butelka 0,5l. Do butelek poszło 80g cukru, do kega 10g. 3Blg
02.03.2015 pierwsza degustacja, na początku głównie kawa i lekkie żywice, po ogrzaniu dość solidny aldehyd octowy. Goryczka ziołowa, europejska, nie przytłacza ale jest mocna. Trochę brakuje chmielu w smaku. Fajny kawowo-ziołowy finish. Owies w ciele wyczuwalny. Z czasem piwo powinno zyskać, jestem w miarę zadowolony.

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt #18 i #19

Imperial Stout, Foreign Extra Stout, data warzenia: 14.02

 

Zacierane jednocześnie w garnku i Wiadrze A. Wiadro C służy do podgrzewania wody do filtracji przy użyciu grzałki turystycznej i czajnika bezprzewodowego. Najpierw grzejemy cały gar wody do zacierania, przy 70 stopniach oddzielamy jakieś 18l do Wiadra A. Zacier A z garnka po mashoucie idzie do filtratora, Zacier B z Wiadra A idzie do garnka na podgrzanie, pod koniec filtracji Zacieru A robimy mashout. Brzeczka przednia z Zacieru A (koło 18l) idzie do Wiadra A (bo Zacier B już jest w garnku), wysłodziny do Wiadra B. Filtrator idzie do czyszczenia, w międzyczasie trwa mashout Zacieru B we granku. Przekładamy Zacier B do filtratora. Przelewamy brzeczke przednią z Wiadra A do garnka, garnek idzie na kuchenkę do gotowania. Brzeczka przednia z Zacieru B idzie do Wiadra A, ok 12l. Od razu po zakończeniu przelewamy do gara do dalszego gotowania. Resztę wysłodków zlewamy do Wiadra B (oby się zmieściło). Chmielimy brzeczkę przednią (zwaną dalej IS), studzimy ją w wannie trochę i zlewamy do fermentora, chłodzimy dalej w wannie. Do gara lecą wysłodki (zwane dalej FES), chmielimy, studzimy na balkonie. Rozważam jeszcze najpierw zagotowanie FESa, a później dopiero IS, gdyż IS będzie się dłużej gotował i chciałbym go dokładniej schłodzić przed przelaniem do fermentora.

Zasyp Zacier A (9,3kg):

  • 6kg pale ale
  • 300g karmel 30
  • 500g palony żywiecki 800
  • 2,5kg płatków owsianych

Zasyp Zacier B (6,3kg):

  • 4 kg pale ale
  • 300g karmel 600
  • 500g jęczmień palony Ireks 1400
  • 1,5kg płatków owsianych

chmielenie IS (60 ibu przy 25Blg):

  • 100g Marynka 8% 60'
  • 50g Marynka 8% 0'

chmielenie FES (40 ibu przy 20Blg, pewnie będzie mniej gęste):

  • 30g Marynka 8% 60'
  • 30g Sybilla 6,5% 60'
  • 20g Marynka 8% 0'
  • 20g Sybilla 6,5% 0'

IS zostanie zadany gęstwą po #17, FES saszetką S04, chociaż jak wyjdzie 20 Blg to rozważę podział gęstwy lub 2 saszetki.

Nie wiem ile Blg wyjdzie, chcę odparować IS do 25l, FES to wielka niewiadoma, będzie improwizacja.

 

Jeśli ktoś doczytał do końca i ma uwagi to proszę się nimi podzielić :D

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.