Skocz do zawartości

Browar Wieczysta


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za uwagę. Ustalilismy ze współlokatorem (który sam kończył gotowanie, bo mnie wywiało w Tatry), że było 14,5.

Mimo wszystko arkusz piwowara pokazuje mi 78% dla 4kg i 15,5 Blg.

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalilismy ze współlokatorem (który sam kończył gotowanie, bo mnie wywiało w Tatry), że było 14,5.

Precyzujac, cholernie ciezki weekend mialem i moglem przez niedopatrzenie pomylic 15,5 z 14,5 gdyz pamietalem ze bylo tuz obok 15, niestety nie zapisalem sobie od razu wyniku na kartce. Aczkolwiek ile by nie bylo licze ze efekt bedzie udany i Czarny Magister już za miesiac zagosci mi w gardle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zabutelkowałem #5. Poszukuję patentu na przelewanie piwa z chmielem:D Założyłem woreczek do gotowania na rurkę, ale czop się z chmielu robił i zatykał.

 

Wyszło 39 butelek (bo nie wszystko udało mi się zlać), fermentacja stanęła na 3Blg.

Kilkukrotnie musiałem na nowo zaciągać (paszczociąg ftw!) i obawiam się zakażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy szysce bedzie sie i tak zatykal bo wir stworzy czopy a jest zbyt waski zeby przeszly przez srednice igielitu (chyba ze uzyjesz weza ;) ). Nawet jak uzyjesz cedzaka do wybrania szyszek z gory to i tak zlewanie jest bardzo meczace bo listki sa tez na dnie i podnosza sie do rurki.

Niestety na razie nic nie wykombinowalem i kazde zlewanie przy szyszce to golgota. A niestety jednak chmielenie przez ponczoche daje wyraznie gorsze rezultaty niz szyszki luzem, moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem z góry i z dołu. Dr2 na czacie proponował jeszcze druciaka do garów (zatkniętego na górze).

Lodzermensch, akurat to był granulat.

 

Dzięki za rady, przy następnej cichej mam nadzieję to poprawić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#6 przelana na cichą, 4 Blg. Dziwne to, WB nie zeżarły wszystkiego? Może za zimno trochę było, teraz się natleni i zobaczymy.

Probówkę z pomiaru oczywiście skonsumowaliśmy, zaskakująco smaczne.

 

Planujemy niedługo Black IPA (czy tam CDA, IBA:D) i zastanawiam się nad chmieleniem. Mamy 100g chmielu:

  • 50g summit 15,8%AA
  • 25g simcoe 11,9%AA
  • 25g cascade 8,6%AA

Czy summit ma jakieś fajne własności aromatyczne? Pierwotnie myśleliśmy dać 50g na goryczkę, ale teraz się waham, czy ma to sens. Wyjdzie ponad 80IBU. Może lepiej dać 35g summita na gorycz, simcoe i cascade na aromat, a resztę summita na smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy summit ma jakieś fajne własności aromatyczne?

Ma ale jest kontrowersyjny pod tym względem. Na zagranicznych forach niektórzy narzekają że daje aromat czosnkowo-cebulowy, który dopiero z czasem układa się do cytryny.

Nie robiłem na nim IPA, ale dodałem go do świątecznego, między innymi 15g pod koniec gotowania. Żadnych czosnkowych aromatów nie zanotowałem.

Piłem single hop IPA z tym chmielem i też było ok (w aromacie cytryna + słodkie cytrusy), ale to zapewne nie było tak świeże piwo jak domowe dwa tygodnie od rozlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan na dzisiaj:

#7 AIPA (powtórka #4 z drobną modyfikacją)

  • 2 kg pilzneńskiego
  • 2 kg pale ale
  • 2,3 kg monachijskiego typ I
  • 0,3 kg karmelowego 150

Chmielenie:

  • 50g chinooka 60 minut
  • 50g citry 10 minut

Główna zmiana nastąpi na cichej, zamiast 50g cascade poleci 25g simcoe i 25g cascade

Docelowo 25l, 16-17 Blg. Drożdże US05 albo Nottinghamy, ale raczej US05.

 

Dodatkowo kolejne warki:

BIPA 15-16Blg (4kg pale ale; 0,25 karmel 300; 1,5 kg monach II; 0,25 kg palonego; 35g summita 60'; 15g summita 15'; 25g simcoe 0'; 25g cascade 0'; gęstwa po #7)

Bitter 10Blg (3,4kg pale ale; 0,2 karmel 30; 0,2 karmel 150; 20g marynki 60', 10g EKG 60'; 20g EKG 0', drożdże Windsor albo S-04)

Oatmeal Stout 12-14 Blg (3,6kg pale ale; 0,5kg karmel 300; 0,4kg czekoladowego 1200; 1kg płatków owsianych; 25g marynki 60';20g EKG 0'; gęstwa po bitterze)

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#6 w butelkach, #7 zlana na cichą (4 Blg, mam nadzieję, że cos dwutlenku jeszcze powstanie), dosypane 25g Cascade i 25g Simcoe.

#8 się filtruje, zaraz napiszę o niej coś więcej.

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#8 BIPA

16Blg 25l

 

Słody:

  • 4kg pale ale
  • 0,25 karmel 300
  • 1,5 kg monach II
  • 0,25 kg palonego

chmielenie:

  • 35g summita 60'
  • 15g summita 15'
  • 25g simcoe 0'
  • 25g cascade 0'

drożdże: US-05, gęstwa po #7

 

EDIT: i jeszcze 32g Mosaic na cichą

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#9 Oatmeal Stout

12-14 Blg

  • 3,6kg pale ale
  • 0,5kg karmel 300
  • 0,4kg czekoladowego 1200
  • 1,2kg płatków owsianych

  • 25g marynki 60'
  • 20g EKG 0'

S-04

 

Zacieranie na lenia, wygrzaliśmy do 70 stopni, zasyp, było gdzieś 68. Zawinęliśmy w kołdrę i poszliśmy na stouta do Strefy. :D Po 2,5h temperatura wynosiła 59 stopni, czyli nieźle. Pogrzaliśmy do 76, zostawiliśmy na 10 minut i poszło do filtracji. Bałem się, że płatki stworzą problemy, ale filtracja była ok.

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#10 Bitter 10Blg

 

Słody:

  • 3,4kg pale ale
  • 0,2 karmel 30
  • 0,2 karmel 150

Zacieranie: Standardowo na lenia, 68-66 stopni przez 75 minut (trochę za krótko chyba), mashout przy 77 stopniach. Filtracja bezproblemowa. Wyszło ok 25l 10Blg.

 

Chmiele:

  • 20g marynki 60'
  • 10g EKG 45';
  • 20g EKG 0' (do kotła po ostygnięciu),

drożdże gęstwa (I) S-04 po #9 (stout)

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj godzinka roboty, (#9) stout poszedł na cichą, bardzo czekoladowy, ale w taki gryzący sposób. Dobry będzie pewnie na święta. (4Blg)

Ze stoutu zebraliśmy gęstwę, duuuużo gęstwy (S-04). Część poszła do Bittera (#10). Bitter ma 10 Blg, chłodził się od wczoraj na balkonie.

 

Zauważyłem bardzo dużą różnicę w zachowaniu gęstwy po S-04 a US-05. Piątki są dużo rzadsze, czwórki tworzą bardzo zbitą strukturę, prawie się to nie przesuwało przy pochyleniu fermentora. Czytałem o tym, ale fajnie to zaobserwować samemu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.