Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 125
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Warka #4 Piwo marki Piwo 12,5 Blg (45 l)

 

Słody:

 

Pilzneński Weyermann 5,7 kg

Pale Ale Strzegom 1,6 kg

Pszeniczny jasny Weyermann 0,6 kg

Karmelowy czerwony 0,7 kg

 

Zacieranie:

 

Woda - 25 l

 

- 62°C - 20 min

- 73°C - 45 min (NPJ)

- 78°C - 3 min.

 

Wysładzanie:

 

78°C - ciągłe, do pełnego gara

 

Chmielenie:

Gotowanie 70 min.

 

30g - Sybilla - 60min

30g - Styrian Golding - 60min

40g - Styrian Golding - 8min

 

10g - mech irlandzki - 10min

 

Fermentacja:

 

Safale S-04 - suche uwodnione

 

Burzliwa - 24.08.2013 - 20°C

Cicha - moja- 31.08.2013 - 3,8°Blg - temp. 19°C Piękny zapach słodowy, goryczka słabo wyczuwalna, można by jakiś chmiel dodać na zimno...3,5

Bartka - 02.09.2013 - 3,5°Blg - temp 19°C

Butelka - Moje 15-09-2013 - 3,0°Blg - 150g glukozy - 46 x 0,5l

Bartka 21-09-2013 - 3,5°Blg (błąd pomiaru?) - 150g glukozy 44x0,5l

 

Uwagi:

* 3 litry poszło w kanał z chmielinami. Przełom drobnoziarnisty, całkiem spory.

* Dwa tygodnie na cichej, klarowność dobra

* Drożdże nieciekawe, bardzo paskudnie unoszące się w piwie kluski, które momentalnie przy zlewaniu znajdują drogę do wężyka

* 14.10.2013 Pokazują się oznaki prze gazowania.

* Należy przeprosić drożdże, bo zrobiły pyszne piwo, będę się z nimi męczył, ale warto ;-)

* 26.10.2013 Warka się zakończyła, piwo dość długo się układało ale smak był wyborny, szczególnie dobre było nieschłodzone, co jak dla mnie pasuje bardzo, bo wolę pić piwa w temperaturze pokojowej.

*Niestety przegazowanie było, nie wiem jak to się stało, bo piwo długo stało w fermentatorze i powinno być dobrze odfermentowane, Warka Bartka nie jest przegazowana, dziwadło.

 

Piwo do powtórzenia, obowiązkowo!

Edytowane przez panta_rei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #4 Piwo marki Piwo

Moja warka zlana na cichą, drożdże utworzyły bardzo zbity kożuch, kolor piękny

 

Warka bez numeru ;-) o kryptonimie Ósmy

 

Zabutelkowana, smak bardzo lekki i delikatny, średnio goryczkowy, w zapachu coś się pałęta, przyjemnie pachnie ale nie umiem tego z niczym powiązać, może jakbym zasyp znał to by było lepiej ;-) Wyszło 33 x 0,5l, 135g glukozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

* 3 litry poszło w kanał z chmielinami.

Następnym razem wlej do dwóch słoików, odstaw na dobę. Na drugi dzień osady będziesz miał tylko w połowie słojów, zlejesz czyste piwo do garnka, zagotujesz, zawekujesz i masz litr piwa na przyszłość na startery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #5 Witbier 11,2°Bx (19 l) Koszmar sobotniej nocy

 

Każdy ma prawo polegnąć ;-) Zbyt optymistycznie podszedłem do wsadu, 1,3 kg pilzneńskiego to niestety za mało żeby utworzyło się odpowiednie złoże do filtracji, dodatkowo konsystencja zacieru nie była "normalna" to był kisiel. Pewnie zabrakło enzymów we wsadzie, żeby lepkość spadła, całe stado enzymów oczywiście w lodówce jest, ale przecież do piwa ortodoksi nie dodają ;-) Olewając końcówkę wysładzania i tak wyszło nieźle. Zakończyłem pracę około 03:30

 

Słody:

 

Pilzneński 1,3 kg

Pszeniczny jasny 1,3 kg

Kasza manna 1,0 kg

Płatki owsiane błyskawiczne 0,4 kg

 

Zacieranie:

 

Skleikowana kasza manna w 6 l wody, 66°C - 60 min i 10 min gotowania. Niestety cały czas przy garze bo przywierało do dna :-/ Po ostudzeniu zacieranie z pełnymi szykanami ;-) (woda ogólnie- 14l)

 

43°C - 30 min. (kasza i słód pszeniczny)

52°C - 20 min.

62°C - 30 min.

72°C - 60 min. (mało enzymów, powoli się scukrzało, ale była NPJ)

78°C - nie wiedzieć czemu nie zrobiłem ;-)

 

Wysładzanie:

 

I tu się zaczął koszmar, filtrator zapchał się po 5 minutach, ogólne tempo poniżej litra na godzinę. Przełożyłem do worka filtracyjnego i jakoś dało się filtrować, niestety mam tylko worek 10l (teoretycznie) i cały zacier mieścił się na trzy porcje... a każda porcja trzy razy trafiała do worka, niestety trzeci raz olałem tracąc pewnie kilka litrów piwa- leciało 6,5°Bx. Wysładzanie zakończyłem mając w wiadrze brzeczkę 14 °Bx, dolałem 3 litry wody żeby wyszło 10 °Bx. Do warzenia poszło 21 l.

 

Warzenie:

 

Gotowanie - 75 min

skórka świeżej pomarańczy 60 g - 15 min.

skórka świeżej cytryny 25 g - 15 min.

Curacao 15 g - 15 min.

kolendra 15 g - 15 min.

kardamon 5 torebek - 15 min.

 

lubelski 30 g - 10 min

 

Fermentacja:

 

WB 06 - własna gęstwa po Weizenie

 

Burzliwa - 29.09.2013 - 19°C

Cicha -

Butelka -

 

Uwagi:

Curacao, całe owoce, które koszmarnie ciężko było rozdrobnić, może być go za dużo- goryczka.

Piękny aromat herbaciany

 

* Degustatorzy orzekli dominację kardamonu, mi osobiście nie przeszkadza, lubię kardamon ;-)

Edytowane przez panta_rei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

torebka kardamonowa to jego owoc

Toż, to wiem ;) , ale to i tak nadal nie zmienia, że kardamon lubi mocno dominować w smaku i zapachu.

Sam go stosuję do innych celów (nie do piwa), ale właśnie na forum gdzieś ktoś pisał z własnych doświadczeń, co by uważać z jego ilością.

 

Stasiek pisał w 2 poście tu.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie dobrze, kardamon niczego nie zdominował, po raz kolejny wyszła mi za duża goryczka ;-) tym razem z Curacao, ale myślę, że się ułoży i będzie OK. W zielonym piwie zawsze jest mocniejsza goryczka niż w końcowym wyrobie, więc jestem dobrej myśli. Dodatkowo powalił mnie na kolana aromat, przepiękny aromat herbaciany z nutą pomarańczy, oby się to utrzymało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasza manna, ciekawe co Ci z niej wyjdzie. Warzyłem Witka ale z 45% zwykłej śrutowanej pszenicy oraz 5% owsa. Drożdże raczej powinny być do Witbiera dedykowane np: 'Wyeast 3463 Forbidden Fruit' lub 'Wyeast 3944 Belgian Witbier' .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #5 Koszmar sobotniej nocy

Zeszła bardzo nisko- 1,8°Blg, i co teraz droga redakcjo? Smaki jakby wszystkie są, jest kolendra, pomarańcza, cytryna, tylko Curacao gdzieś zniknęło :-/ Mocno wytrawne, nie o tym marzyłem...

Nie wiem czy na cichą przelewać, już się ładnie klaruje, można by w środę zabutelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy miesiące minęło od pierwszego warzenia, średnio warzę dwie warki w miesiącu, to może nie dużo, ale w końcu ja nie lubię piwa ;-) Jak na razie jedno, jak się okazało po czasie, miało wadę- aldehyd, była to pierwsza warka i powodem był prawdopodobnie zwalony termometr i w rezultacie fermentacja w zbyt wysokiej temperaturze. Zataczam właśnie pierwsze koło i wracam do warki #0, w sobotę warzę 50l Polskie Ale, tym razem testowo z dwoma różnymi szczepami drożdży US-05 i S-04, no i oczywiście bez aldehydu ;-)

Dziękuje Wam za te trzy miechy szkoły piwowarskiej, szybko nie przestanę, więc jeszcze trochę razem pogotujemy ;-) Czas zacząć myśleć o konkursach. O!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciągnęło mnie po uszy, dosprzętowiłem się i teraz mam opcję gotowania w domu w kociołku z lidla i gotowanie w "fabryce" z wybiciem 50l, jak mam wspólnika do warzenia to robię podwójny zasyp ;-) teraz będzie tak, że będą dwie warki po 20-25l, jeśli idzie o drożdże, to tak sobie wykombinowałem, oba szczepy zrobiły mi dobre piwa i chcę im zrobić pojedynek 1:1, trochę mogą się różnić warunki fermentacji, ale nad tym będę próbował zapanować.

Porównanie oczywiście opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #6 Ale PL 12,1°Blg (2x22 l)

 

Słody:

 

Pilzneński Strzegom 5,0 kg

Pale Ale Strzegom 2,6 kg

Pszeniczny jasny 0,5 kg

Karmelowy czerwony 0,3 kg (mój ulubiony słód!)

Płatki owsiane błyskawiczne 0,4 kg

 

Zacieranie:

 

woda 22l

 

51°C - 20 min.

62°C - 10 min.

72°C - 60 min.

78°C - 5 min.

 

Wysładzanie:

 

ciągłe, do pełnego gara (woda całkowita 62l)

 

Warzenie:

 

Gotowanie - 65 min

 

Marynka 8,9 ak - 30g - 60 min.

Sybilla 6,5 ak - 50 g - 10 min.

Mech Irlandzki - 5g - 10 min.

 

Fermentacja:

 

US 05 suche (moja warka)

S 04 gęstwa po #4 (Tadka warka)

 

Burzliwa - 12.10.2013 - 19°C, Tadka 18°C

Cicha - 19.10 - 19°C - 1,3°Blg (US 05), Tadka 20.10.2013 - 18°C - 2,5°Blg (S 04)

Butelka - Tadka 27.10.2013 - 2,3°Blg - 42 x 0,5 l - 125g glukozy

Moje 28.10.2013 - 2,8°Blg - 41 x 0,5 l - 125g glukozy

 

Uwagi:

Cholera, zacieram coraz bardziej na słodko, a one mi cholera tak głęboko odfermentowują, chyba czas zmienić drożdże :-/ Obie warki bardzo klarowne

* Nie ma to jak popełnić błąd przy pomiarach ;-) Nie wiem jak ja to obliczałem, ale dziś piwo ma 2,8°Blg

Edytowane przez panta_rei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.