Skocz do zawartości

Amerykańska pszenica - Wasze doświadczenia


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie odnalazłem wątku poświęconemu temu dosyć mało sprecyzowanemu stylowi, jakim jest amerykańska pszenica. Teraz chcę uwarzyć to piwo po raz pierwszy. Mam w planach chmielić amerykańskimi chmielami jedynie na zimno. Jako, że to styl amjerykański, więc głównie chodzi tu o chmiele, jakie polecacie do tego stylu? Czy chmielicie podczas gotowania również amerykańskimi odmianami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie piłem dobrego piwa w tym "stylu". Wczoraj zabutelkowałem American Imperial Wheta i nie jestem zadowolony. Ni to pszenica, ni to APA/IPA jedno z drugi jakoś nie współgra - nie pies nie wydra. Jakoś nie mogę rozgryźć tego "stylu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: American Wheat to nie jest IPA, zapomnij o chmieleniu na zimno, do tego stylu to nie pasuje. American Wheat to piwo LEKKIE w smaku, o niskim IBU (ok ~25 IBU), o LEKKIM posmaku chmielowym. ~12-13 Blg. W przeciwienstwie do IPA, American Wheat jest lekkim piwem na upał i do jedzenia, a nie "chmielowa bomba" jak IPA.

 

 

 

Typowy zasyp:

 

50% Pils lub 2-Row

 

40% słodu pszenicznego (koniecznie słód a nie pszenica niesłodowa)

 

10% monachijskiego

 

 

 

Chmiele:

 

ok 20-25 IBU,

 

ok. 10-25g na ok 15-5 min

 

chmiele mogą być amerykańskie, brytyjskie, albo kontynentalne np. niemieckie.

 

 

 

Drożdże:

 

American Wheat, Kolsch, American Ale, brytyjskie ales, nawet lagerowe. Jedyne drożdże jakie się nie nadają to bawaryjskie hefeweizen albo belgijskie wit.

 

Zacieranie: 60 min @ ~ 66-67°C

 

Zobacz te receptury:

 

http://www.brew365.c...rican_wheat.php

 

http://www.piwo.org/...__+sunny +wheat

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od razu proste pytanie, czy WB-06 się nadadzą?

według Kolegi nie:

Jedyne drożdże jakie się nie nadają to bawaryjskie hefeweizen.

U mnie właśnie fermentuje Sunny Wheat, według przepisu Kolegi. Czeka mnie również degustacja Oberona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnij o chmieleniu na zimno

To ciekawe, bo sądziłem, że właśnie chmielenie na zimno determinuje charakter tego stylu.

To od razu proste pytanie, czy WB-06 się nadadzą?

Moim zdaniem, nie bardzo. Amerykańska pszenica najlepiej wychodzi na szczepach neutralnych. Ja chmielę bardzo delikatnie na goryczkę i bardziej hojnie na aromat. Chmielenia na zimno nie stosowałam. Ja ze swoich wariacji na temat amerykańskiej pszenicy jestem bardzo zadowolona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odnalazłem wątku poświęconemu temu dosyć mało sprecyzowanemu stylowi,

Sunny Wheat kolegi scooby_brew.

 

Co do samego stylu to sam się zastanawiałem czym to miałoby się różnić od Koelscha i z pierwszego członu nazwy wychodziłoby, że właśnie jakimś, może nie mocno zaznaczonym, amerykańskim chmielem. Scooby natomiast nieśmiało zaprzecza. Ja testowałem na tym stylu Mandarinę i z 30g paczki dałem po 10 na 60', 20' i 1' - mandarynki nie czuję, różnicy wielkiej pomiędzy tym a Koelschem też nie zauważam, wielu konsumentów stwierdziło natomiast, że to jedno z najlepszych moich piw - nie wiem czy to świadczy dobrze o nim czy źle o pozostałych. Co do drożdży to poszło na G-995.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Weihenstephany?

Nie.

 

 

Jeszcze coś mi się o tym stylu przypomniało, z własnego doświadczenia; ponieważ to piwo jest lekkie w smaku, rodzaj chmielu na goryczkę jest naprawdę ważny. Na goryczkę nadają się tylko chmiele "aromatyczne" np. Haullertau, Willamette, UK Goldings, Cascade, Żatecki. NIE używaj na goryczkę typowych "goryczkowych" np. Bullion, Magnum, Marynka, bo ich smak przenosi się na piwo.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwarzyłem to piwko w ramach "akcji lato" :) dokładnie według receptury Scooby'ego.

Ja chmielę bardzo delikatnie na goryczkę i bardziej hojnie na aromat.

O o o. Właśnie to ;) Następnym razem zastosuję właśnie taką modyfikację receptury i będzie naprawdę bardzo dobre piwko. Może zamienię Willamette na jakiś bardziej aromatyczny, ale nie agresywny chmiel na aromat i będzie idealnie :)

Aha, drożdże WLP060.

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drożdży, to niektórzy myślą inaczej i twierdzą że WB-06 są do nich idealne :smilies:

 

http://www.piwo.org/...o/page__st__160

 

post 20:37

04 czerwiec 2013 - 20:37

 

Napisano 04 czerwiec 2013 - 20:37

 

Napisano 04 czerwiec 2013 - 20:37

 

Napisano 04 czerwiec 2013 - 20:37

 

Napisano 04 czerwiec 2013 - 20:37

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drożdży, to niektórzy myślą inaczej i twierdzą że WB-06 są do nich idealne :smilies:

 

http://www.piwo.org/...o/page__st__160

Paluszkiem wskazał, porządnie obśmiał - no juz lepiej dzień się nie mógł zacząć. A tak już bardziej serio, to jeśli nie umiesz dać linka do konkretnego posta, mogłeś chociaż podać jego numer, żeby nie trzeba było z 3/4 strony wątku przeglądać w poszukiwaniu informacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drożdży, to niektórzy myślą inaczej i twierdzą że WB-06 są do nich idealne :smilies:

 

http://www.piwo.org/...o/page__st__160

 

I co nie mogłeś się powstrzymać? Ty to lubisz podsycać dyskusje nic nie wnoszącymi do niej docinkami. Weź na wstrzymanie sobie kolego, pomimo swojej wiedzy zachowujesz się czasem jak dziecko. Wyraźnie Admiro napisał każdy warzy jak chce, użył drożdży jakie miał... a ty się dowaliłeś jakbyś nie miał co robić! Wiadomo, że drożdże ale-owe są poprawne do stylu, ale nikomu nie zabronisz używać wb-06 albo bavarian wheatów do tego piwa.

 

Swoją drogą piłem niedawno hamerykańską pszenicę od kolegi cml jeżeli nie ma nic przeciwko to wrzucam tu przepis : http://www.piwo.org/...ne/#entry203272 Polecam, wyszła świetna i bardzo mi smakowała przy zestawie tych dwóch chmieli.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem bardzo zniesmaczony waszym zachowaniem panowie

 

zobaczcie jedna zależność w temacie u admiro kilkukrotnie bardzo grzeczne opierając się na konkretnych przykładach zwróciłem koledze admiro uwagę że te drożdże się do tego stylu nie nadają proszę bardzo

 

kolega pomylił style lub popełnił błąd odnośnie drożdży .

 

 

 

ten styl nie ma nic wspólnego z weizenem a Ty dałeś drożdże do typowego weizena

 

 

kolega z USA pisze to samo

czy WB-06 się nadadzą?

Nie. Z suchych pasują US-05, Munich, Windsor, Nottingham, S-04, etc.

 

Nie rozumiem co jest grane ?

 

oczywiście dany link miał na celu pokazanie, iz nie którym (bnp) nie można doradzać, pomagać ... bo to zawsze będzie atak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście dany link miał na celu pokazanie, iz nie którym (bnp) nie można doradzać, pomagać ... bo to zawsze będzie atak

Niestety tak to już jest. Był czas gdy kojarzyłeś się, powiedzmy kontrowersyjnie (bez wnikania w to, czy słusznie, czy nie). Nie będzie Ci łatwo łatki się pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drożdży masz racje i każdy przyjął to do wiadomości, że drożdże weizenowe nie pasują do tego stylu, ale drugą sprawą jest wstawianie docinek. Sprawiło ci tyle radości ten post i wskazanie kolegi? Wystarczyło napisać, że Wb-06 się nie nadają i napisać z jakiego powodu odsyłać do wiki, ale nie ty musiałeś jeszcze coś takiego wrzucić do dyskusji... Sam Admiro napisał, że jest to modyfikacja stylu więc nie rozumiem twojego podejścia, zwróciłeś mu uwagę na ten temat, on napisał że miał taki kaprys, ale na tym nie koniec musiałeś jeszcze coś dopisać... Co do pomocy twoja opinia jest przydatna, ale momentami przesadzasz, do każdego już dotarło to co chciałeś nam przekazać.

oczywiście dany link miał na celu pokazanie, iz nie którym (bnp) nie można doradzać, pomagać ... bo to zawsze będzie atak

Bo ty go nie zaatakowałeś? Biedny jesteś... wszyscy cię atakują, a ty tylko się bronisz. Dobra tyle na ten temat bo tylko offtopa robimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście dany link miał na celu pokazanie, iz nie którym (bnp) nie można doradzać, pomagać ... bo to zawsze będzie atak

Cóż za misternie utkany plan potwierdzający Twoje najgorsze obawy. Aż dziw bierze że się wielcy tego forum nie zorientowali - widać bystryś niczym górski potok i zawsze dwa kroki przed adwersarzem. Chociaż czasem i tobie się noga powinie, ale to przecież ludzka rzecz. Widać, że nie podoba Ci się forum w obecnym kształcie, formowanie jednowymiarowej rzeczywistości... No cóż - będziesz chyba musiał z tym żyć jeszcze trochę, bo z tego co sprawdzałem to adres jedynie-sluszne-piwo.org jest już zajęty to i nie będzie miał jak odpalić poprawnej wersji serwisu pod chwytliwym adresem. Chyba że znowu jesteś o krok przed wielkim bratem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drożdży masz racje i każdy przyjął to do wiadomości, że drożdże weizenowe nie pasują do tego stylu, ale drugą sprawą jest wstawianie docinek. Sprawiło ci tyle radości ten post i wskazanie kolegi? Wystarczyło napisać, że Wb-06 się nie nadają i napisać z jakiego powodu odsyłać do wiki, ale nie ty musiałeś jeszcze coś takiego wrzucić do dyskusji... Sam Admiro napisał, że jest to modyfikacja stylu więc nie rozumiem twojego podejścia, zwróciłeś mu uwagę na ten temat, on napisał że miał taki kaprys, ale na tym nie koniec musiałeś jeszcze coś dopisać... Co do pomocy twoja opinia jest przydatna, ale momentami przesadzasz, do każdego już dotarło to co chciałeś nam przekazać.

oczywiście dany link miał na celu pokazanie, iz nie którym (bnp) nie można doradzać, pomagać ... bo to zawsze będzie atak

Bo ty go nie zaatakowałeś? Biedny jesteś... wszyscy cię atakują, a ty tylko się bronisz. Dobra tyle na ten temat bo tylko offtopa robimy.

 

 

chciałbym wyjaśnić parę spraw

kolego Undeath przeczytaj jeszcze raz moje pierwsze posty u admiro.

Wyjaśniłem mu wszystko tak jak piszesz ww poście powołując się na wiki.

Admiro napisał że jest to jego interpretacja stylu dopiero po tym jak nie wiedział jak wybrnąć z sytuacji. Przypominam że o n jednoznacznie powołał się na BJPC. a później stwierdził że to jego interpretacja stylu....

Nie było by dyskusji jakby się nie powoływał na BJPC wtedy bym zrozumiał i nic nawet się nie odzywał ale on nie potrafił tego dostrzec.

 

co do Twojego stwierdzenia Bo ty go nie zaatakowałeś?

jak już wspomniałem grzecznie zwróciłem uwagę, moje posty było stonowane a tu nagle sruuu nie dam ci mojego piwa ...

powtarzam ja go nie zaatakowałem tylko normalnie napisałem że wb-06 sa nieodpowiednie do tego stylu a kolega swoje ...

 

ostatnie twoje zdanie ww poście zniża Ciebie do mojego poziomu wiec opamiętaj się

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście dany link miał na celu pokazanie, iz nie którym (bnp) nie można doradzać, pomagać ... bo to zawsze będzie atak

Cóż za misternie utkany plan potwierdzający Twoje najgorsze obawy. Aż dziw bierze że się wielcy tego forum nie zorientowali - widać bystryś niczym górski potok i zawsze dwa kroki przed adwersarzem. Chociaż czasem i tobie się noga powinie, ale to przecież ludzka rzecz. Widać, że nie podoba Ci się forum w obecnym kształcie, formowanie jednowymiarowej rzeczywistości... No cóż - będziesz chyba musiał z tym żyć jeszcze trochę, bo z tego co sprawdzałem to adres jedynie-sluszne-piwo.org jest już zajęty to i nie będzie miał jak odpalić poprawnej wersji serwisu pod chwytliwym adresem. Chyba że znowu jesteś o krok przed wielkim bratem...

 

a z Tobą to nie mam zamiaru dyskutować, no możne tylko trochę

Post jest tak hejterski że nawet ja takiego nigdy nie napisałem

 

jak ktoś ma jeszcze jakieś uwagi zapraszam na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.