Skocz do zawartości

Szybkie chłodzenie brzeczki czy konieczne


sejler

Rekomendowane odpowiedzi

@kiercio, polecam lekturę choćby tego opracowania, z którego dość jasno wynika, że możesz sobie podarować wykonywanie jakichkolwiek operacji zmierzających do natlenienia gorącej brzeczki, ponieważ rozpuszczalność tlenu w wyższych temperaturach jest dla naszych potrzeb raczej znikoma.

ale na każde 10 stopni więcej szybkość reakcji jest 2-4 razy większa - czyli jak masz brzeczkę o temperaturze 80 stopni to reakcje utleniania będą przebiegać nawet kilkaset razy szybciej niż w 20 stopniach - tak więc może i się nie rozpuści za dużo - ale prawie wszystko co się rozpuści będzie szybko reagować ze składnikami brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na każde 10 stopni więcej szybkość reakcji jest 2-4 razy większa - czyli jak masz brzeczkę o temperaturze 80 stopni to reakcje utleniania będą przebiegać nawet kilkaset razy szybciej niż w 20 stopniach - tak więc może i się nie rozpuści za dużo - ale prawie wszystko co się rozpuści będzie szybko reagować ze składnikami brzeczki.

Czyli nic dobrego to raczej nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczeni piwowarzy (Ci współcześni również) piszą w swoich publikacjach/książkach, że nie należy napowietrzać brzeczki która ma powyżej 26-27°C - raz, że drożdże nic z tego nie mają, dwa narażamy się na oksydację.

 

how to brew - Palmer - dobrze kojarzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam techniczne pytanie jeśli chodzi o chłodzenie przez spirale miedziana. Jak to powinno sie odbywać.

1 Jak mam dezynfekować ta chłodnice spiralną? wsadzać ja podczas gotowania zeby się trochę wygotowała?.

2 Po gotowaniu w warce są chmieliny i resztki osadu po słodzie, mimo to wsadzam chłodnice do gara i przepuszczam zimną wode?

3 jak najskuteczniej odcedzić chmieliny od warki po gotowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wsadzasz na 10 minut przed końcem gotowania. Oczywiście przyjmuję, że masz ją czystą w miarę i w ten sposób ją tylko dezynfekujesz.

2. Po słodzie raczej nie powienieneś nic miec po filtracji. Pod koniec chłodzenia, chłodniąca robisz tzw whirpoola, czekasz kilkanaście minut i wszytskie osady ładnie zbiją Ci sie na środku gara.

3. Patrz punkt 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whirpoola robisz mieszając mocno w garze (ale krótko). Osady i chmieliny zbiją się na środku gara w stożek, odczekujesz z 20 minut i wtedy dekantujesz trzymając wężyk przy samej ściance. Kiedy na środku pokaże Ci się kropeczka z osadów i chmielin, uważaj, żeby ich nie zassać do wężyka. Ot i wszystko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie . Nie mam jeszcze chłodnicy . Co myślicie o pomyśle wrzucenia do brzeczki po gotowaniu kilku zamrożonych wkładów do lodówki turystycznej ( wcześniej wygotowanych przed mrożeniem i zdezynfekowanych nadwęglanem ) Czy dopuszczalny jest taki sposób czy zbyt ryzykowny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzałbym wrzucania wkładów prosto do brzeczki, ponieważ nie wiesz, czy tworzywo sztuczne, z którego są zbudowane, nie uwalania jakiś szkodliwych substancji w wysokich temperaturach.

 

Lepiej wstawić pojemnik z brzeczką, do jakiegoś większego naczynia lub wanny. Następnie napełnij je zimną wodą, a dopiero potem wrzucaj zamrożone wkłady do wody. Choć ja bym najpierw skorzystał z samej chłodnej wody, wymienianej kilkakrotnie. Dopiero po zbiciu temperatury powiedzmy o połowę, dorzuciłbym do wody wkłady, aby poprawić wydajność chłodzenia.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem na ten temat i nie jest jasno określone czy jest to szkodliwe dla smaku piwa :

 

http://www.piwo.org/...racej-brzeczki/

 

Masz jakieś dowody, że jest to niekorzystne?

 

Na koniec tematu wypowiedziałem, że nie ma różnicy przy napowietrzaniu gorącej brzeczki, nic bardziej mylnego, tak jak w wyżej wymienionych pozycjach i w wielu innych doczytałem, parę czynników mogących negatywnie wpływać na piwo, w etapie dojrzewania. Trwałość piwa jest znacznie niższa, to że ten koźlak smakował po 6 miesiącach normalnie to jedyne piwo, reszta robiona tą metodą zaczęła się dziwnie starzeć (karton itp.) trzeba było szybko wypić. A po za tym teraz po schłodzeniu chłodnicą nie mam takich problemów, jak piwo dobrze natlenię po 3-8 h zaczyna mi fermentować, tamtą metodą po napowietrzeniu gorącej brzeczki, oraz jej schłodzeniu i następnie zadaniu drożdży czas ten wydłużał się do 24-48h zanim zaczynała się fermentacja. Więc wygląda na to, że popełniałem błąd napowietrzając gorącą brzeczkę i odradzam robienia tego...

 

Co do twojego problemu Quentin ja bym nic nie wrzucał do gorącej brzeczki przy chłodzeniu :P Wzrasta ci możliwość infekcji, bo zamrażalnika chyba nie zdezynfekujesz dokładnie przed zamrożeniem w nim wkładów? Jedyne co można wrzucić to chłodnice i to 15 minut przed końcem gotowania piwa :P A tak to lepiej te wkłady wrzuć do wanny z wodą w której będziesz chłodził brzeczkę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie lodówy przecież nie odkazisz, a sporo tam bakcyli tyle, że się nie rozwijają. Niby brzeczka ma te 100°C, ale pewności nie ma, że wszystko się ubije. Poza tym może wkład pęknąć, roztopić się tworzywo itd.

 

W wannie idzie i w 1 h wystudzić, ale dwie wanny wody trzeba zużyć, mieszać brzeczkę i bezpośrednio prysznicem lać na gar. Najgorsze jest przejście z 40 do temperatury zdania drożdży, ale można skończyć w 25°C, napowietrzyć porządnie, zdać drożdże i chłodzić dalej w fermentorze do 20°C. Nie powinno być tragedii. Fermentor dobrze schłodzić przed dezynfekcją i zlaniem brzeczki i owinąć ręcznikami zimnymi.

 

Chłodnica bardzo przydatna jest jednak.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quentin, poszukaj na forum tematu o chłodnicy. Ja mam za 50zł i zero kombinacji. Chłodnica gdyby kosztowała ze dwie stówki lub więcej, wiadome, trzeba kombinowac. Opisywałem moją na forum, poszukaj. Pozdro.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję konieczności posiadania chłodnicy . Pytam o sytuację pośrednią . Chłodnicę kupię / zrobię ale na razie nie mając wanny muszę szukać innych rozwiązań .

Teraz drugi sposób . Kupiłem w HB duży garnek pod kątem warzenia ze słodó docelowo . Nie mieści mi się w komorach zlewozmywaka . Czy lepiej przelać do dwóch mniejszych garnków do chłodzenia i je chłodzić w komorach ?

Na ile jest istotne szybkie chłodzenie ? Wiem , że dla chmieli na aromat - to jasne . Czy jeszcze są inne powody ?

I pytanie dodatkowe związane nieco z tematem . Zadając chmiel na tzw. 0 min po wyłączeniu gazu - trzymać go jeszcze chwilę w gorącej wodzie czy ( co obstawiam ) natychmiast schładzać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej przelać do dwóch mniejszych garnków do chłodzenia i je chłodzić w komorach ?

 

Sądzę, że przy braku wanny chyba nie masz innego wyjścia. Ja w twojej sytuacji właśnie tak bym zrobił. Tylko pamiętaj o dezynfekcji garnków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej przelać do dwóch mniejszych garnków do chłodzenia i je chłodzić w komorach ?

 

Sądzę, że przy braku wanny chyba nie masz innego wyjścia. Ja w twojej sytuacji właśnie tak bym zrobił. Tylko pamiętaj o dezynfekcji garnków.

po co ma dezynfekować garnki skoro będzie do nich przelewał wrzącą brzeczkę? wystarczy, że będą czyste moim zdaniem;)

 

Będzie kilka stopni poniżej 100 już pewnie , bakterie giną po jakimś czasie działąnia wrzątku - dezynfekcja nadwęglanem dla świętego spokoju

 

Lepiej nie przelewać ale czy masz jakiś wybór?

Można ew. zakupić w jakiejś sieciówce pojemnik 90l i potraktować go jako wannę wstawiając np. do brodzika, a w niego gar

 

Nie chcę przesadzać z ilością sprzętu i mieć tylko niezbędny . Będzie chłodnica , na razie przeleję na dwa gary i tyle .

 

Czy nie lepszym sposobem będzie uwarzenie mniejszej ilości brzeczki niż docelowa ( jeszcze robię z ekstraktu ) i schłodzenie dużą ilością zimnej wody do uzupełnienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.