Skocz do zawartości

WujekStaszek

Members
  • Postów

    176
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    WujekStaszek przyznał(a) reputację dla anteks w Mini keg - uszczelnienie   
    Silikon lub pianka montażowa ?
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
     
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
    '
     
    '
    '
    '
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    ps a tak poważnie Uszczelka do kega kolego, USZCZELKA
    https://browamator.pl/uszczelka-standard-do-beczki-partykeg-5-l,3,17,1296
  2. Dzięki!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od Fexor w Kolba 3L - wąska czy szeroka szyjka   
    Szeroka szyjka jest po prostu łatwiejsza w obsłudze - łatwiej wlać, łatwiej wylać, łatwiej umyć. 
    Tylko tyle i aż tyle. 
  3. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od zasada w Pierwszy lager - receptura   
    Najprostszy. 4 kilogramy słodu pilzneńskiego, 100 gramów ulubionego chmielu, 2 paczki suchych drożdży, zacieranie może być na lenia, ale najważniejsze to zapewnić odpowiednią temperaturę przez cały czas fermentacji. Bez dobrych warunków nawet nie ma co podchodzić do lagera. Ewentualnie wybrać drożdże fermentujące w wyższych temperaturach, a  dające profil zbliżony do lagera. 
  4. Dzięki!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od Romanista w Amerykańska pszenica - proszę o weryfikację   
    Co do samych ekstraktów to nie mogę pomóc, bo nigdy nie używałem tych pszenicznych. 
    Jedna uwaga do chmielenia - po co chmiel na 45 i 40 minut? Praktycznie cały aromat zniknie, pozostanie tylko goryczka. Jeżeli chcesz zachować goryczkę na tym samym poziomie to daj nieco więcej chmielu na 60 minut, a to co zostanie sypnij na 10 minut przed wyłączeniem palnika. 
    I jeżeli możesz obniż o dwa stopnie temperaturę fermentacji. 
  5. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od moris w Słodycz w piwie stylu IPA   
    Całe szczęście to piwowarstwo domowe - jak będzie chciał słodką IPĘ to zrobi sobie słodką IPĘ. 
  6. Super!
    WujekStaszek przyznał(a) reputację dla DanielN w Co to za zaraza? [chmiel]   
    Cześć, nie wiem czy czytałeś: http://pw.iung.pl/pdf/IUNG_Metodyka_Integrowanej_ochrony_chmielu.pdf, może metodą porównawczą uda Ci się namierzyć przyczynę.
  7. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od Igorrodz w Co zrobić z 7-litrami brzeczki o BLG wynoszącym 4°?   
    Ewentualnie można odparować do 8-10 BLG i zostawić jako brzeczkę do startera drożdżowego. 
  8. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od pawel1975 w Mieszanie słodów/chmieli   
    Uważam, że jednak najważniejszym aspektem pod które trzeba dobierać słód i chmiel to drożdże. 
    Każde mają swoją specyfikę - stopień odfermentowania, zakres pracy w poszczególnych temperaturach, a co za tym idzie - wydzielanie różnych związków smakowo-zapachowych. 
    Właśnie od tego zależy uwypuklenie/stłumienie smaku i zapachu danego chmielu czy słodu. 
  9. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od 314wo.pl w Najtańsze piwo - wyzwanie (NPA - Najtańsze Pale Ale)   
    Doskonale zrozumiałem, nie martw się o moją percepcję. 
    Po prostu uważam, że mija się to z celem. Zawsze myślałem, że domowe piwowarstwo jest po to, żeby zrobić coś co nam smakuje i pasuje, a czego nie ma w sklepach. A kiepskiego piwa jest mnóstwo, a póki co tak zapowiada się Twój eksperyment. 
    Ale żeby kolega dostał to czego chce to podrzucam swój pomysł - znajdź w swojej okolicy piwowara domowego. Zapytaj, czy nie ma jakiegoś starego słodu czy chmielu, może będzie chciał się podzielić zbędną gęstwą. Znajdź rolnika w okolicy - zapytaj się, czy nie sprzedałby kilograma lub dwóch pszenicy. To jest warte pewnie jakąś złotówkę, więc istnieje prawdopodobieństwo, że da ci za darmo. Składniki główne już masz. Skórkę od pomarańczy też jakoś zorganizujesz, pewnie jadasz od czasu do czasu pomarańcze. Trochę kolendry możesz wziąć od sąsiada, względnie pożyczyć i rozliczyć się w piwie. Cukier każdy w domu ma, w razie braku - wracasz do sąsiada. I w ten oto sposób masz wszystkie składniki na Witbiera! 
    Widzisz, jak się dobrze zakręcić to można zrobić piwo za darmo! 
  10. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od buber w Ukraiński Słód Obolon   
    Dzisiaj mogę finalnie podsumować Obolona, bo nastąpiła degustacja piwa na nim warzona.  
    Naprawdę bardzo dobry słód, jak pisałem wcześniej - warzenie i filtracja bez problemu, słód bardzo czysty, wydajność na standardowym poziomie, ładnie się wyklarowało przy fermentacji. Piwo w butelce przedstawia bardzo ładny, złocisty kolor, piana też całkiem ładnie utrzymuje się na powierzchni. 
    Podsumowując - naprawdę warto, produkt wart dopłacenia kilku złotych. 
  11. Super!
    WujekStaszek przyznał(a) reputację dla Łukasz w List otwarty do sklepów piwowarskich   
    Witam,
     
    nie wiem czy czytając forum trafiliście na tematy, w których poruszane są problemy związane z - jak ja to nazywam - "teorią 7+7" czyli 7 dni burzliwej + 7 dni cichej, poprzez który wiele osób boryka się z mniejszymi bądź większymi problemami zadając non-stop te same pytania. Problem ten eskalują również osoby początkujące kupujące zestawy piwowarskie z dołączonymi instrukcjami do warzenia, które niestety są ... dość nieprecyzyjne.
     
    Wielu użytkowników porusza ten temat bardzo często również na czacie. Bardziej doświadczeni z nas próbują to korygować, prostować, ale teoria ta rozprzestrzenia się jak wirus. Dodatkowo filmik nakręcony przez pewnego blogera pomaga w jego rozprzestrzenianiu się (może bloger kiedyś znajdzie czas na małą korektę).
     
    Po wczorajszym dniu na czacie, w którym padł nowy rekord zarówno osób zadających to pytanie (3 osoby) jak i czasu, po którym piwo zostało zlane na cichą (5 dni), a przyczyną tego była mało precyzyjna instrukcja dołączona do zestawu (cytat tej instrukcji jest pogrubioną czcionką w liście), postanowiłem napisać LIST OTWARTY do sklepów piwowarskich z prośbą o pomoc.
     
    Poniżej przedstawiam Wam list/maila, który wysłałem wczoraj do 15 sklepów piwowarskich (lista z http://cml.dokuro.org/beer/).
     
    Mam nadzieję, że poprzecie taką inicjatywę dla naszego wspólnego dobra
     
     
     
  12. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od cavemann w homebrew.pl - Bydgoszcz   
    Skoro szefostwo samo nie chce się pochwalić, to może chociaż zadowolony klient pomoże.
    Sklep się powoli rozwija, strona internetowa już w pełni działa, depozyt się zapełnia, oby do przodu, trzymam kciuki!
  13. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od Stefek w Kilka pytani o butelki i nie tylko.   
    Nie jest to chyba kwestia syfu w butelkach, bo jak kolegom wyżej - i mi zdarzało się wlać piwo w nie do końca czyste butelki, ale co najwyżej zmienił się nieco smak piwa, ale nie kończyło się gejzerem czy granatem.
    Może być to kwestia samych butelek, znaczy się jeżeli są bezzwrotne, to są po prostu słabsze, więc każde uszkodzenie mechaniczne wpływa na ich wytrzymałość. Jak dodać do tego kwestie niedofermentowanego piwa  czy/i źle rozprowadzonego surowca do refermentacji to może dojść do wymienionych przez Ciebie sytuacji. 
    Co do samego czyszczenia - na początku myłem butelki ciepłą wodą+szczota, później jak nauczyłem się (i wszystkich którzy dają mi butelki) płukać szkło zaraz po wypiciu to wystarczy tylko roztwór z nadwęglanu. 
  14. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od cen16 w Kilka pytani o butelki i nie tylko.   
    Nie jest to chyba kwestia syfu w butelkach, bo jak kolegom wyżej - i mi zdarzało się wlać piwo w nie do końca czyste butelki, ale co najwyżej zmienił się nieco smak piwa, ale nie kończyło się gejzerem czy granatem.
    Może być to kwestia samych butelek, znaczy się jeżeli są bezzwrotne, to są po prostu słabsze, więc każde uszkodzenie mechaniczne wpływa na ich wytrzymałość. Jak dodać do tego kwestie niedofermentowanego piwa  czy/i źle rozprowadzonego surowca do refermentacji to może dojść do wymienionych przez Ciebie sytuacji. 
    Co do samego czyszczenia - na początku myłem butelki ciepłą wodą+szczota, później jak nauczyłem się (i wszystkich którzy dają mi butelki) płukać szkło zaraz po wypiciu to wystarczy tylko roztwór z nadwęglanu. 
  15. Super!
    WujekStaszek otrzymał(a) reputację od sibart w Żeberka w sosie piwno-cebulowym   
    Przepis który chciałbym przedstawić jest banalnie prosty i uważam, że każdy, nawet największy kulinarny laik, poradzi sobie z nim
     
    Składniki:
    3 kilogramy żeberek
    2 kilogramy cebuli
    1 litr piwa (najlepiej ciemne i jasne w proporcji pół na pół)
    1 łyżka mąki, tłuszcz do smażenia (olej lub smalec), sól i pieprz
     
    Żeberka myjemy, suszymy, kroimy na porcje i grubo nacieramy solą i pieprzem.Następnie kroimy cebulę w sposób raczej dowolny (talarki, pół talarki, kostka, piórka - cebula i tak w większości się rozgotuje) w tym czasie przygotowujemy naczynie do smażenia (ja smażę w brytfance, wszystko w jednym naczyniu, mniej zmywania ). Mocno rozgrzewamy tłuszcz i smażymy żeberka na brązowy kolor. Po obsmażeniu odkładamy żeberka na talerz i smażymy cebulę, również na brązowo. Gdy cebula będzie już gotowa zasypujemy ją mąką aby wchłonęła tłuszcz, wrzucamy żeberka do naczynia (razem z sokami które wypłynęły), zalewamy piwem, zmniejszamy ogień, przykrywamy i...zapominamy na godzinę. Po tym czasie sprawdzamy czy mięso jest miękkie. Gotujemy do miękkości, a to zależne jest od grubości mięsa. Generalnie danie najlepsze jest następnego dnia, kiedy cebula się rozgotuje i odda cukier do sosu, a sam sos stanie się gęsty. Dla podkręcenia smaku można dodać trochę musztardy, można też użyć piwa miodowego, albo portera z chilli.
    W warunkach domowych podaję z kaszą gryczaną i sałatką z buraków, w warunkach imprez na świeżym powietrzu świetnie smakuje i ze zwykłą bułką.
    Wielką zaletą jest to, że piwo będące tu bardzo istotnym składnikiem smakowym można dobierać do własnych potrzeb i upodobań.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.