Jump to content

WujekStaszek

Members
 • Content Count

  175
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  20
 • Miasto
  Bydgoszcz

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Recent Profile Visitors

806 profile views
 1. No dobrze, ale jaki jest tu właściwie problem do rozwiązania? Bardzo wielu piwowarów używa świeżej szyszki, kilka browarów regularnie się w to bawi. Trzeba tylko pamiętać by zachować odpowiednie proporcje w porównaniu z szyszką suszoną/granulatem.
 2. Jeżeli babcia nigdy nie sadziła żadnej szlachetnej odmiany, to na 99% jest to chmiel zwyczajny, nieprzydatny w piwowarstwie.
 3. Jeżeli nie chcesz samodzielnie składać zestawu to ten drugi jest najbliższy ideałowi. Jakiś środek do odkażania mieć musisz, sterylność jest bardzo ważna. A drugi fermentor i wężyk nie jest konieczny jeżeli nie będzie chmielenia na zimno. No i jeszcze musisz dobrać menzurkę balingomierza.
 4. Lepiej skompletować to samemu. Wyjdzie taniej i kupisz tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Dwa fermentory - 60 zł Kapslownica młotkowa - 17 zł Środek dezynfekujący (nadwęglan sodu) - 6 zł Metr wężą silikonowego - 10 zł Balingomierz z menzurką - 23 zł Kapsle 100 sztuk - 5 złotych Szczotka do mycia butelek - 6 zł Opcjonalnie miarka do cukru jeżeli nie masz w domu wagi - 5 złotych. Ogólnie z przesyłką, w zależności od sklepu, wyjdzie jakieś 160-170 złotych. Te ceny wziąłem ze strony twojbrowar, ale równie dobrze możesz wziąć z każdego inneg
 5. Nie jeden pies, jest trochę różnic w sprzęcie. Zacząłbym od ekstraktów - potrzebne dwa fermentory z pokrywkami(jeden z kranikiem), półtora metra węża silikonowego, kapsle, środek do dezynfekcji, kapslownica, balingometr i na dobrą sprawę można warzyć.
 6. Szeroka szyjka jest po prostu łatwiejsza w obsłudze - łatwiej wlać, łatwiej wylać, łatwiej umyć. Tylko tyle i aż tyle.
 7. Widzisz, gdybyś poznał podstawy to wiedziałbyś, że nie musisz. Wskazanie do cichej fermentacji jest tylko jedno - zebranie gęstwy drożdżowej. A gęstwa po RIS-ie nadaje się jedynie do wylania.
 8. Najprostszy. 4 kilogramy słodu pilzneńskiego, 100 gramów ulubionego chmielu, 2 paczki suchych drożdży, zacieranie może być na lenia, ale najważniejsze to zapewnić odpowiednią temperaturę przez cały czas fermentacji. Bez dobrych warunków nawet nie ma co podchodzić do lagera. Ewentualnie wybrać drożdże fermentujące w wyższych temperaturach, a dające profil zbliżony do lagera.
 9. Miałem dwuletni chmiel w szyszce, nie bawiłem się w postarzanie, po prostu wrzuciłem go symboliczną ilość, bodajże 20 szyszek.
 10. Nie zauważyłem posta, dlatego dopiero teraz odpisuję. Zastosowałem schemat podany w recepturze którą wkleiłeś kilka postów wyżej, sprawdziło się.
 11. Podsumowując - nie ma sensu zlewać na cichą.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.