Jump to content

wojtas30w

Members
 • Posts

  19
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by wojtas30w

 1. Plan jest taki: I Warka 25l -> 18Blg II Warka ok. 30l -> 12Blg Zobaczymy ile wyjdzie w praktyce:).
 2. Witam wszystkich po dość długiej przerwie. Nie chcę tworzyć nowego wątku , a więc podepnę się pod temat. W najbliższym czasie mam zamiar uwarzyć dwie warki , w związku z tym potrzebuję małej porady. WARKA a`la Mocne 1. Słód pilzneński 3-5 EBC - 5 kg 2. Słód Abbey Malt - 40 - 50 EBC - 1 kg 3. Słód Carabelge - 30-35 EBC - 1 kg 4. Chmiel Marynka (PL) 8,4 % A-A - granulat - 50 g 5. Chmiel Styrian Golding (SLO) 3,2 % A-A - granulat - 30 g 6. Belgijski cukier kandyzowany - BRĄZOWY - 500g 7. Cukier biały ? 500g 8. Drożdże Safbrew T-58 saszetka 9. Mech irlandzki Zacieranie: Na start 21 l wody ok.75°C 63 °C -> 45 min + ok. 3,5 l wody ok. 90°C 72°C -> 30 min 78°C -> 5 min Gotowanie: 80 min Chmielenie: I dawka chmielu 30 g Chmiel Marynka w 10' II dawka chmielu 20 g Chmiel Marynka w 40' III dawka chmielu 30 g Chmiel Styrian Golding w 65' cukier kandyzowany + cukier biały + mech irlandzki w 65' Fermentacja: Zamierzam przeprowadzić w dolnych granicach dla tych drożdży ok. 16-17°C Piwo ma być mocne , ale nie mocno goryczkowe. Nie wiem czy nie przesadziłem w ilości chmielu, ale nie chcę żeby wyszło mdłe. Wysładzać będę do ok. 15 Blg i nie wiem ile litrów brzeczki wyjdzie. Dawno nic nie warzyłem i może być problem z wydajnością. WARKA a`la PILSNER 1. Słód pilzneński 3-5 EBC - 5 kg 2. Słód Bohemian Pilsner 3-4 EBC - 1 kg 3. Słód Carapils ® 3-5 EBC - 1 kg 4. Chmiel Marynka (PL) 8,4 % A-A - granulat - 50 g 5. Chmiel aromatyczny Lubelski (PL) 3,9 % A-A - granulat - 30 g 6. Drożdże Saflager W-34/70 7. Mech irlandzki Zacieranie: 52-53/10min->62-63/30min ->72-73/30min ->78-filtracja lub 53°C-wsypane słody ->1/3 do dekokcji Dekokt 1 : -> 62°C-15min , 72°C-15min, gotowanie 10min zawrócenie dekoktu ->62°C po 20min kolejna dekokcja Dekokt 2: ->72°C-10min, gotowanie 20min, zawrócenie dekoktu i pogrzanie do 73°C 73°C ->71°C - 40min 72°C->77°C 77°C- 15min Gotowanie: 90 min Chmielenie: 25g Marynki - 10 min 25g Marynki - 40 min 20g Lubelski - 65 min mech ? 80 min 10g Lubelski ? 85 min Fermentacja: Fermentacja burzliwa: 10-11°C Fermentacja cicha: 8-9°C Tu zastanawiam się nad metodą zacierania , przeglądając receptury zauważyłem ,że sporo osób stosuje dekocję. U mnie w zasypie spory udział ma słód Carapils , który podobno wpływa na ?pełnię smakową i pienistość piwa? w zacieraniu infuzyjnym. Szczerze byłoby to moje pierwsze zacieranie dekocyjne i chciałbym się tym pobawić Mam nadzieję , że w końcu będę miał więcej czasu na warzenie, szkoda tylko , że wszystkie moje notatki zaginęły. Do tej pory robiłem warki tylko z gotowych zestawów BA i miałem ponad roczną przerwę. Mam nadzieję , że coś z tego wyjdzie.
 3. Dzięki dori czytałem już ten wątek, z przyczyn technicznych temp. fermentacji musi być 15°C , głównie chodzi mi o czas fermentacji cichej , zwykle u mnie trwa to góra 2 tygodnie . Zastanawiam się czy jest sens trzymać go te 3 tygodnie na cichej. A tak poza tematem może ktoś poleci piwo górnej fermentacji : mocne , nie za słodkie , średnio goryczkowe. Dwa fermentatory puste , szukam , szukam i nie mogę znaleźć
 4. Podepnę się pod temat . Obecnie mam Alta z zestawu z BA na cichej , w instrukcji jest: "Zalecana fermentacja cicha - 3 tygodnie w temp. ok. 4°C" U mnie na razie jest to nie wykonalne, trzymam go w ok. 15°C , a teraz pytanie : Czy zmniejszyć czas fermentacji cichej ? Temp. 4°C , a 15°C to duża różnica. Drożdże Safbrew S-33 .
 5. Nikogo o nicku "Winiarz" na forum nie znalazłem , a na chomiku brak info o właścicielu.
 6. Mała sugestia : Nick - Główny Piwowar ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Piwowar ) lub Nick - Piwowar nad piwowary ( to drugie trochę nie gramatycznie brzmi )
 7. http://chomikuj.pl/winiarstwo Być może jest to chomik któregoś z członków forum, jeśli tak to przepraszam :cool2: za zamieszczenie linka. Można znaleźć ciekawe materiały.
 8. Podczas zacierania nie używam przykrywki na gar i tak nie za dużo wyparuję, temp. mierzę na środku nie mieszając . Podczas chmielenie przykrywam gar przykrywką i czekam aż się zagotuję od czasu do czasu mieszając , dopiero jak zacznie się gotować liczę czas (wystarczą maleńkie bąbelki). Ja przechylałem cały fermentator aby zostawić jak najmniej , zlewam jak leci do 1,5-2 Blg , oczywiście próbkę studzę do 20°C. Ale najlepiej jak wypowiedzą się eksperci, ze mnie taki raczkujący amator ( może przy okazji sam coś się nauczę )
 9. http://www.hotmoney.pl/artykul/prasa-zagraniczna-koreanska-telewizja-pokazala-reklame-piwa-wideo-8481 Jak widać piwo potrafi pokonać każdą barierę . "....zachwala piwo Taedong, które jest zrobione z ryżu. Reklama informuje o tym, że piwo Taedong zawiera białko oraz witaminę B2, zmniejsza stres i poprawia zdrowie, zapewnia długie życie konsumentom." Ciekawe skąd wzięli przepis na piwo ryżowe?
 10. "Jutro zrobię wkład filtracyjny z fermentatora. Nawiercę 2 razy więcej dziur niż to jest w filtratorach z browamatora. Wiertło 1,5mm." Ja zrobiłem dużo, dużo więcej , a i tak leciało bardzo wolno. Wiertło dobierałem wielkością otworów oryginalnych. Gdybym wiedział , że oplot tak łatwo zrobić , wkładu bym nawet nie zamawiał. Za głupi wężyk dałem 10 zł i ok. 20min. czasu na wykonanie , rezultat znakomity.
 11. @ dori Sorry , ale nie chciało mi się już szukać , za bardzo jestem zmęczony :cool2:,chodziło tylko o potwierdzenie informacji ,tak przy okazji , a z mapy korzystam cały czas , lepsza niż wyszukiwarka
 12. Wypada w końcu powiedzieć coś o sobie Pochodzę z Lubina , ale nie odpowiadało mi życie miejski i wylądowałem w niedużej wiosce , na forum trafiłem przez przypadek , nie mogłem uwierzyć , że piwo można zrobić w domu , przez dwa miesiące czytałem wasze posty , zbierałem informację i w końcu postanowiłem działać. Początki nie były zadowalające , na pierwszy ogień poszły brew-kity , pierwszy zbyt wodnisty ( niedokładność w wymierzeniu ilości wody) , ale dało się wypić . Następne były o niebo lepsze , w porównaniu do piwa ze sklepu były ... nawet nie wiem jakiego słowa użyć : pełne , treściwe ,po prostu inne ( rozumiecie co mam na myśli). Przez następne 3 miesiące naczytałem się jak to piwo z "puchy" , nie ma porównania z samodzielnie uwarzonym i postanowiłem spróbować sam takie zrobić. W tej chwili za mną 2 warki , wydawało mi się że teoria jest taka straszna , ale szczerze w praktyce nie wydaje się to tak trudne ( choć jeszcze nie próbowałem swoich warek ). Trafiłem tu przez przypadek , ale mam nadzieję , że pozostanę. Warzenie wciąga. Pozdrawiam wszystkich amatorów chmielu.
 13. Dzięki za rady , widzę że każdy stosuję się do swoich ustalonych metod @Jejski to rzeczywiście wprowadziło sporo zamieszania sam bym tego nie znalazł :rolleyes: Następną warkę zrobię bez woreczków , zobaczę jaka jest różnica , jeszcze raczkuję ale widzę z tego co mówicie , że jak nie spróbujesz , to nie będziesz wiedział Następna 3 Warka to Indian Pale Ale zestaw z BA , na pewno robiliście , w instrukcji mam 20g Fuggles na zimno i tutaj chyba ? muszę użyć woreczków , jak sądzicie? Jeśli mnie pamięć nie myli to są na forum informację , że na zimno trzeba użyć woreczków.
 14. Zauważyłem ciekawą rzecz , często ktoś zakłada wątek z jakimś pytaniem, sporo osób mu odpowiada i niekiedy dochodzi do burzliwych dyskusji na tematy od drożdży po fermentatory w jednym wątku . Wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałem szukając zupełnie czegoś innego , nie raz człowiek nie ma czasu na przeglądniecie kilku dziesięciu stron w poszukiwaniu konkretnej informacji . Niestety nie widzę żadnego rozwiązania tego problemu, ale już jest wygodniej dzięki waszym porządkom i co raz mniej korzystam z wyszukiwarki.
 15. Cześć wszystkim. Druga wareczka już za mną , szczęśliwie zrobiłem dziś oplot i postanowiłem go przetestować . Wielkie uznanie dla twórcy pomysłu :lol: , dwa piwa mu to mało , czas zaoszczędzony dzięki oplotowi ok. godziny , nie mówiąc jak szybko uzyskałem temp. wrzenia brzeczki ( dzięki coder ) . W trakcie roboty zacząłem zastanawiać się nad jedną sprawą , mianowicie z przeczytanych na forum postów wynika że kilka osób używa do granulatu woreczków , czy wyciągacie je zaraz po skończeniu gotowania , czy po ostudzeniu brzeczki. Niektórzy wsypują granulat bezpośrednio i co za tym idzie chmieliny pozostają dłużej w brzeczce . Sorry za przydługi wstęp , moje pytanie dotyczy tego czy wyjęcie woreczka po gotowaniu ma duży wpływ na smak i aromat , czy zostawić go w brzeczce do wystudzenia. Szukałem informacji na ten temat ale na forum nie znalazłem , gotowanie bez woreczków raczej odpada , za dużo syfów .Jeśli ktoś doczytał to do końca to dziękuję i czekam na podpowiedź
 16. Dzięki za szybkie odpowiedzi , ciężko coś znaleść na konkretny temat . @ dori ten pomysł z porzadkami to super sprawa Czyli wychodzi , że temp. nie jest tak istotna. Będę to robił przy wyższej temp. , 4* jest dla mnie w tej chwili nie osiągalne. @wena Zakupiłem książeczkę "Jak warzyć piwo" : "Przygotowany roztwór doprowadzasz do wrzenia, cały czas delikatnie mieszając." Człowiek uczy się na błędach - ponad 2 godz. przy garze
 17. Dzięki , widocznie jakiś błąd w ulotce , drożdże to Safbrew S-33 , temp. 16-17 , zdziwiłem się tymi 4 st.
 18. W wyższej mierzyłem tylko przed chmieleniem , a wiec drugi pomiar jest prawidłowy, co do wrzenia to zajmuje mi to ok. 1,5 godz. Woda dolana, dodałem 3l przegotowanej i 1l mineralnej , jakoś nie byłem przekonany co do użycia samej mineralnej. Następne piwko "Alt" też z BA i tu mam mały problem . Wskazówki dotyczące warzenia: Zalecana fermentacja cicha- 3 tygodnie w temp. ok. 4 st C Czy te 4 st to jakiś błąd , czy też to piwo wymaga takiej temp.?
 19. Wielkie dzięki , być może przed chmieleniem źle mierzyłem, dopiero teraz do mnie dotarło , że mierzy się w 20st., "Możesz śmiało dodać wody kupnej np. Żywiec niegazowana." - a więc nie muszę dodawać wody przegotowanej nawet jeśli już dodałem drożdże ?
 20. Witam, właśnie uważyłem swoją pierwszą warkę poprzez proces zacierania, wcześniej było kilka brew-kitów,jest to zestaw z BA "Pale Ale" . Wszystko było pięknie , przed chmieleniem 21,5 l - 12,5 Blg , po chmieleniu 17 l - 16 Blg , mój problem to właśnie te 17 l , dlaczego tak dużo odparowało i czy można coś z tym zrobić , ile mniej więcej wody dodać aby uzyskać ok. 12 Blg i czy to jest jeszcze możliwe. Drożdże dodałem przed chwilą . Czy przy następnej warce dodać więcej wody do wysładzania, czy wy dolewacie wody podczas chmielenia , nie wiem czemu u mine aż tyle wyparowało?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.