Jump to content

Merv

Members
 • Content Count

  405
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Skórki cytrusów do ekstremalnego aromatyzowania piwa (albo jeśli się zapomniało ich dodać do gotowania) można też dodać na zimno, nawet tuż przed rozlewem. Robiłem kilka razy tak, że skórkę z pomarańczy, grejpfrutów i cytryn (tylko tą kolorową część) ociarełem na tarce do przypraw albo obierałem nożem, wrzucałem do malutkiego słoika i zalewałem odrobiną alkoholu. Później skórki dodawałem dzień-dwa przed rozlewem do piwa, a płynną część wykorzystywałem do aromatyzowania wódek. Oczywiście można też całość wlać do piwa.
 2. To mój pierwszy post od bardzo dawna, ale jak widzę nic się tu nie zmieniło:) Ktoś wspominał o alkoholu izopropylowym - można, ale po co, skoro etanol 70% jest tańszy i działa lepiej (tak, sprawdzałem to posiewem) Spryskanie etanolem 70% albo - lepiej - przetarcie nasączonym w nim gazikiem na ogół załatwia sprawę w zadowalającym stopniu. Nie mówię tu o "sterylizacji", bo to już dużo bardziej skomplikowane. Do drobnego sprzętu bardzo dobrze sprawdza się też opalenie płomieniem palnika gazowego lub spirytusowego, ale nie wszystko tak można potraktować.
 3. Świetne, Znacie może podobne zestawienie ale z europejskimi odmianami?
 4. No i nie zapomnij o obfitym chmieleniu na zimno.
 5. Zdecydowanie zgadzam się z przedmówcą - świeżo mielona kolendra indyjska w NIEWIELKIEJ ilości daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż kolendra marokańska. Robiłem na obu i faktycznie czuć różnicę. Dobrze sprawdza się też dodanie kminku - 0,5 g wystarcza No i pamiętaj o zmieleniu tych przypraw- wiele osób o tym zapomina. S-33 moim zdaniem sprawują się świetnie do witów - dają troszkę swoich aromatów, ale nie za dużo. Brewfermów jeszcze nie używałem. Z curacao radzę zrezygnować - imo nie wnosi absolutnie nic ciekawego. Skórka pomarańczowa z jednej-dwóch pomarańczy, cienko otarta, na ostatn
 6. Zawsze możesz gotować na dwa garnki - 17 L w większym i np 5 czy 7 w mniejszym. Rozcieńczenie przegotowanymi wysłodzinami może dać lepszy efekt niż wodą no i zwiększy wydajność.
 7. Chmiel (granulat szyszki - wszystko jedno) wystarczy obwinąć czystą foliową torebką i do zamrażalnika. Przechowywałem tak nawet półkilogramowe opakowania, które wielokrotnie zamykałem/otwierałem i nic złego się nie działo. Trzeba je tylko zamykać w miarę możliwości szczelnie, bo inaczej faktycznie przechodzą dziwnymi aromatami i tracą swój.
 8. Super. Dzięki! W takim razie zaraz po nowym roku poczynię serię mocniejszych witów na tych drożdżach.
 9. Właśnie mam podobne obawy. Zastanawiam się czy te drożdże - choćby przechodzone czymś lżejszym na początek- dadzą radę przerobić mi brzeczkę 18 blg...
 10. Jakie najmocniejsze piwa robiliście na tych drożdżach? Jak efekty?
 11. Dziękuję bardzo za przesympatyczne spotkanie i wspólną degustację. Musimy uczynić to imprezą cykliczną
 12. Musiałem mieć strasznego pecha do takiego filtrowania pończochą...Jeśli będę musiał, to przetestuję patent z gazikami. Powiedz mi proszę czy dobrze rozumiem, po prostu obkładasz gazikiem wylot kranu i na to zakładasz wąż? nic więcej?
 13. Mnie zawsze kapsle rdzewiały od zewnątrz, ale to dlatego że często psikam piro już na ustawione w skrzynkach zamknięte butelki z piwem - skutecznie zapobiega to składaniu jaj i zimowaniu much czy innego robactwa w okolicach skrzynek czy na butelek. No i dość skutecznie też zapobiega rozwojowi grzyba na ścianach czy podłodze piwnicy. Rdza na zewnątrz kapsla nijak nie wpływa nasmak piwa, tylko co najwyżej trzeba przetrzeć szyjkę przed nalaniem go - rdza często zostaje na brzegu szyjki butelki, tam gdzie stykała się ona z kapslem. Swoją drogą, kapsle mają w środku taką miękką uszczelkę - póki o
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.