Jump to content

Wojtas-ss

Members
 • Content Count

  27
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Wojtas
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  4
 • Miasto
  Bydgoszcz/Poznań
 1. Piwo nr 2 wyszło genialne jak dla mnie świetny aromat czekolady i fajna paloność, drobnopęcherzykowa, długo utrzymująca się piana i odpowiednia goryczka. Jedyny mankament to to że piwo jest ciut przegazowane.
 2. 3# Witbier 24.07.2015 zestaw z Homebrew.pl obliczone IBU: 24, Blg: 11 ostatecznie: objętość 19l, Blg 2 Skład: Zasyp: Pilzneński 2kg Pszeniczny 0,5kg Pszenica 1kg Płatki owsiane 0,4kg (nie było ich w zestawie) Chmiel: Sybilla 25g Dodatki: Kolendra 15g Curacao 25g Zacieranie: Keikowanie -> 1kg pszenicy w 6l wody 14l wody, temperatura 64°C przez 80 min 20 min w temp 72°C - słody ciemne Wygrzew 78°C Filtracja + wysładzanie: Ok 15l wody o temp 78°C. Wysładzane do +/- 23 litrów. Chmielenie: (też wprowadziłem zmiany w stosunku do tego co proponowali w instrukcji warzenia) 60’ -> Sybilla 20g 30’ -> Sybilla 5g Dodatki: 5' -> Kolendra i Curacao po 10g 0' -> Kolendra 5g, Curacao 15g Chłodzenie: w wannie Fermentacja: Drożdże: Safale S-33 Refermentacja: 90g sacharozy w 700ml wody Piwo fermentowało w zbyt wysokiej temperaturze bo temperatura otoczenia uciekała momentami do 22-23C. Odfermentowało do 2 Blg. Od samego początku fermentacji śmierdziało jajami. 3 tygodnie po zabutelkowaniu śmierdzi dużo mniej ale w dalszym ciągu czuć ten zapach. W smaku puste, aromat poza jajami nie istnieje a do tego praktycznie całkowity brak piany, ot taka żółta, jajeczna, gorzka gazowana woda. Zastanawiałem się czy go nie wylać ale postanowiłem zostawić w piwnicy może jeszcze coś z tego będzie.
 3. No zobaczymy za miesiąc co z tego wyszło
 4. Ok, przyznaję Wam rację wyraziłem się bardzo niejasno. Przepraszam. A wracając do piwa to Blg się nie zmieniło więc zabutelkowałem
 5. Bardziej chodziło mi (możliwe że się niejasno wyraziłem w pierwszym poście) o odniesienie do warunków i zacierania czy to prawdopodobne (jakieś podobne doświadczenia), że te drożdże nisko odfermentowały i czy jeśli Blg sie nie zmieni to czy można butelkować czy np jest to podejrzanie wysoki poziom i drożdże jednak postanowią dofermentować w butelkach więc np spróbować podnieść temperaturę i sprawdzić czy drożdże ruszą. Inna sprawa to to, że takie odpowiedzi jak Zgody raczej zniechęcają do pisania na forum. W piwowarstwie jestem zielony ale mam doświadczenie w innych dziedzinach i jeśli ktoś pyta mnie o moje doświadczenia to staram się pomóc bo to zwykle mało czasu zajmuje a korona z głowy nie spada. Takie jest moje zdanie na ten temat
 6. Mimo tego, że nie powinienem pytać dziękuję tym którzy odpowiedzieli. Więcej pytań nie będzie
 7. Dzięki za odpowiedź. Zapukałem, drożdże kazały pozdrowić kolegę Zgodę i życzyć udanych warek
 8. Uwarzyłem stouta, wyszło 14 Blg. Po 3 tygodniach fermentacji (bez cichej z przyczyn logistycznych) safale S-04 zeżarły do 4 Blg i zastanawiam się czy to już koniec i butelkować czy jeszcze poczekać. Piwo fermentowało w temp 15 C. Zacierałem na lenia w temperaturze +/-66C. Jutro zmierzę jeszcze raz Blg, myślicie, że jak będzie bez zmian to można butelkować? Z góry dzięki za odpowiedź.
 9. A jak planujesz zacierać? Fajnie tak pokombinować, przynajmniej człowiek dowie się co jaki składnik wnosi do piwa.
 10. Nie mam doświadczenia praktycznie w ogóle ale chyba po 20' gotowania niewiele uzyska się chmielowego aromatu. Ja jak dałem na ostatnie 5' i nie uwzględniłem tego, że chłodząc w wannie nie zbiję tak szybko temperatury, uzyskałem raczej niski aromat. Też jestem ciekaw czy da się zrobić stout bez palonego jęczmienia.
 11. 2# Dry stout 10.04.2015 zestaw z Homebrew.pl Skład: Zasyp: Pale ale 3kg Monachijski II 1kg Płatki jęczmienne 0,4kg (nie było ich w zestawie, moja własna inwencja) Czekoladowy 0,25kg Jęczmień palony 0,25kg Chmiel: Marynka 20g Magnum 20g Zacieranie: 15l wody, temperatura 68°C przez 60 min – słody jasne (negatywna próba jodowa była już po ok 40 min ale zacierałem do pełnych 60 min) 15 min w temp 72°C - słody ciemne Wygrzew 76°C Filtracja + wysładzanie: Ok 14l wody o temp 78°C. Wysładzane do +/- 23 litrów. Chmielenie: (też wprowadziłem zmiany w stosunku do tego co proponowali w instrukcji warzenia) 60’ -> Magnum 20g 20’ -> Marynka 10g 0’ -> Marynka 10g Chłodzenie: w wannie Fermentacja: Drożdże: Safale S-04 Refermentacja: planuję dać 95g sacharozy w 700ml wody Wyszło 21l 15°Blg, rozcieńczone do 22,5l 14°Blg wodą mineralną butelkowaną. Blg wyszło wyższe wg mnie głównie przez dodatek płatków. W sumie mogłem rozcieńczyć jeszcze do tych 12 Blg ale nie rozcieńczyłem Chłodzenie w wannie poszło bardzo sprawnie, +/- 2h. Noc na start fermentacji w temp pokojowej 21-22°C potem piwnica -> temp otoczenia 15°C Fermentacja bez zlewania na cichą z braku możliwości powrotu do domu żeby na nią przelać (taki eksperyment i w sumie jedyna opcja żeby cokolwiek uwarzyć) W weekend majowy planuję butelkować czyli po 3 tygodniach fermentacji no chyba, że jeszcze nie będzie się nadawało. Jestem ciekawy co z tego wyjdzie *Brakuje części danych jak np Blg po wysładzaniu bo niestety kartka z ręcznymi notatkami została w domu ale przy okazji rozlewu do butelek je uzupełnię.
 12. Pisali że te informacje zostaną na pewno umieszczone. Od momentu kiedy pojawiły się zestawy surowców i tak jest progres bo na początku nie było w ogóle informacji co wchodzi w skład zestawu. Trzeba mieć nadzieję na zmianę albo pisać maile Pytałem też o ewentualne poszerzenie asortymentu jeśli chodzi o chmiele i drożdże to odpowiedzieli, że planują ale raczej po wakacjach bo jednak na wakacje domowe warzenie trochę przymiera.
 13. W dalszym ciągu nie ma informacji o ilości poszczególnych surowców w zestawie ale kiedy napisałem maila z pytaniem o te dane odpowiedź dostałem w ciągu 15 minut także z mojej strony duży plus za kontakt z klientem
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.