Jump to content

mikro

Members
 • Posts

  58
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Like
  mikro reacted to santa in Filtrowanie brzeczki po chmieleniu - whirpool   
  Ja kręcę na maksa, ale także stożek mi się tworzy mizerny. Także używam mchu. Na dnie tworzy się taki jakby szlam, z chmielu i wszelakiego wytrąconego badziewia . Natomiast od kiedy zmieniłem metodę filtracji, to mi to zupełnie nie przeszkadza. Używam drobnego sitka, wyłożonego gazą jałową. Po schłodzeniu brzeczki przelewam ją przez sitko, najpierw część klarowną, potem tą z osadem. Osad zostaje na sicie, a resztki brzeczki powoli ściekają do wiaderka, w tym czasie przygotowuję do zadania drożdże. Naprawdę fajnie to działa. Straty brzeczki są minimalne, dodatkowo się ona solidnie napowietrza.
   
  W załączeniu przykład dla warki 10L. 2. Like
  mikro reacted to Łukasz in [WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.   
  Masz tylko siarczan wapnia i chlorek wapnia czy masz też np. chlorek sodu ?
   
  Póki co moja propozycja:
  http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=QFJ03LX
   
  Rozdziel sole na zacieranie i przed gotowaniem. Zakwaś wodę do zacierania i wysładzania - wszystko pokazuje kalkulator.
   
  EDIT: poprawiłem link, bo był wklejony niepoprawny.
 3. Like
  mikro reacted to Łukasz in [WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.   
  I tak jest. Dalej się tego trzyma, stosuję takie profile od dawna (i nie tylko ja) i sprawdzają się.
  Profil dla mikro jest delikatny - lekka przewaga chlorków i to wystarczy. Można zrobić inaczej, ale nie znam zasypu ani receptury więc lepiej zrobić bezpieczną wersję.
   
  Zobacz teraz na link - poprawiłem go, bo wcześniej źle go wklejałem tutaj na forum i odnośnika nie podmieniał tylko sam link.
   
   
  Nie mylisz się .... właśnie o to w tym chodzi. Można pójść w stronę siarczanów, ale jedyne co mi przychodzi do głowy to wtedy jak walisz w cholerę karmelowych słodów i zacierasz na bardziej słodko - inny pomysł mi chwilowo nie przychodzi do głowy.
 4. Like
  mikro reacted to wogosz in Filtracja piwa żytniego   
  Nie ma wyjścia, będę musiał zabrać głos w tej ciekawej dyskusji - Undeath wezwał mnie do tablicy - dzięki za sprowokowanie do aktywności.
  Według mnie sprawa jest bardziej skomplikowana. Filtracyjność nie wynika tylko z zwartości B-glukanów czy pentozanów w życie. Tu powstaje następne pytanie, czy używamy żyta nieprzetworzonego w postaci płatków (lub tylko lekko przetworzonego), czy słodu żytniego, który podlega mniej lub dalej idącym modyfikacjom podczas słodowania. To są elementy o których mało, lub nic nie wiemy. Jedno jest pewne: słodowanie znacznie obniża zawartość B-glukanów w zbożach, więc słód ma ich znacznie mniej niż płatki, czy zboża surowe. Ponadto w słodzie są enzymy do rozkładu B-glukanów co nie jest bez znaczenia przy 50% udziale słodu żytniego (z enzymami), lub płatków (bez enzymów). Do tego musimy uwzględnić zawartość pentozanów które bardzo podwyższają lepkość brzeczki i mamy jeszcze trudniej. Jeżeli do tego dodamy jeszcze różne systemy filtracji stosowane w piwowarstwie domowym (sraczwężyk, ponacinana rurka, sito itp.) to mamy równanie w tak dużą liczbą niewiadomych, że rozwiązaniem może być tylko doświadczenie piwowara.
  Korzystając z okazji chciałbym napisać dwa słowa o filtracyjności słodów. Gdzieś już o tym wspominałem, ale nie rozpowszechniło się to na forum. Nadal "króluje" przekonanie, że za filtracyjność odpowiada tylko grubość przemiału słodu. Otóż po raz kolejny powtarzam, że czas filtracji zacieru jest jednym z parametrów słodu i zależy od sposobu jego produkcji, a grubość przemiału ma znaczenie drugorzędne. Tak więc filtracja zacieru zawierającego słód/ziarno żytnie będzie zależała od modyfikacji tego żyta, ale również od słodu jęczmiennego użytego do mieszanki, no i wielki wpływ będzie miała metoda filtracji (wężyk/sito/pocięta rurka/inne?).
  Reasumując, co mogę doradzić opierając się na mojej wiedzy i doświadczeniu:
  - lepszy słód żytni niż płatki lub surowe żyto,
  - stosowanie przerwy Beta-glukanowej lepsze niż niestosowanie jej wcale,
  - kadź filtracyjna z sitem pewnie lepsza od sraczwężyka.
  Jeszcze jedna sprawa. Ktoś pisał o rzadkim zacierze jako o rozwiązaniu poprzez zmniejszenie lepkości. Teoretycznie tak, ale poprzez zwiększenie ilości brzeczki podwyższamy słup cieczy nad młótem (ciśnienie hydrostatyczne) i przez to powodujemy większe zbijanie młóta - stosunek średnicy kadzi filtracyjnej do grubości warstwy to ważna rzecz podczas filtracji o której raczej nikt tu nie wspomina.
  Mam świadomość, że sprawę bardziej zagmatwałem niż wyjaśniłem, ale niestety filtracja, do tego żyta/słodu żytniego, nie jest taka prosta jak by się z pozoru wydawało.
 5. Like
  mikro reacted to ThoriN in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  Masz węglan wapnia? Dużo lepiej by Ci się przysłużył niż soda oszczyszczona, która zbytnio podnosi sód - dodatkowo podniósłby Ci wapń, który jest potrzebny drożdżom (najlepiej 100-150 ppm).
  Ponadto dodajesz tylko sole do zacierania, co dodatkowo podnosi pH, które i tak już jest zbyt wysokie. Dlatego najlepiej w Twoim wypadku te dodatki soli w całości przesunąć na wodę do wysładzania.
  Taki stosunek siarczanów do chlorków (4-1) faktycznie uwypukli goryczkę, ale z tego co wiem to może zacząć powodować, że będzie ona nieprzyjemna. Możesz uzyskać efekt odwrotny... Może lepiej już zrobić profil "balanced" i dorzucić nieco więcej chmielu?
   
  Zerknij na coś takiego: http://www.brewersfr...tor/?id=X0L4WJZ
  W tym kalkulatorze, jeśli chcesz mieć bardziej zbalansowany profil (siarczany - chlorki), zmniejsz ilość gipsu piwowarskiego z 6 do 2g.
   
  Mam za sobą niezbyt wiele eksperymentów z wodą, ale staram się opierać na wiedzy, którą przekazali mi koledzy z forum (przy okazji dzięki lukaszr, Mariusz_CH i Ray ). I jak na razie ta wiedza się sprawdza.
 6. Like
  mikro reacted to camilos in Filmy edukacyjne o piwie   
  Nie znalazłem informacji o tych filmach na forum, a uważam, że są fajnie zrobione i dobrze przedstawiają produkcję piwa (obrazowo, dla laików). Są to filmy Carlsberga.
   

   
  Seria składa się z 3 filmów:
   
  Powstawanie Piwa - jaka jest jego historia i jak jest produkowane
   

   
  Ocena Sensoryczna Piwa - czyli opisywanie doznań smakowych i zapachowych
   

   
  Fakty i mity na temat Piwa - ciekawostki, nieznane fakty i powszechnie powtarzane mity
   

   
   
  Ja nie dopatrzyłem się jakiś błędów merytorycznych (rozbawił mnie "ształt"), przy czym należy pamiętać iż są to filmy dla laików.
  PS. prośba do moderatora - jeśli jest bardziej adekwatny dział, to prosił bym o przeniesienie i ewentualnie o poprawę linków, by wyświetlały się filmy bezpośrednio w poście, bo poległem i nie udało mi się zamieścić tak by były widzoczne (próbowałem przez kody BBC->html i wklejenie formuły z YT do umieszczania na stronie www).
 7. Like
  mikro reacted to b.dawid in Czas ekstrakcji aromatów w chmieleniu na zimno   
  Chciałem także wypróbować metody z mieszaniem, ale w związku z narodzinami córki sprawa się wydłużyła i wyszło chmielenie na zimno mieszaną techniką sprawy piwne musiały pójść na chwilę w kont.
  Robiłem jednochmielowe IPA, chmiel Vic Secret. do chmielenia na zimno przeznaczyłem 170g(tyle mi poprostu zostało) na 21l, młode piwo przelałem do szklanego balona w następujacy sposób: "zalałem" balon CO2 z butli i wsypałem chmiel, a dopiero na to dekantowałem młode piwo. Całość trzymane w ciemnym pomieszczeniu o temperaturze ~8°C, co jakąś godzinę/dwie zachodziłem zakręcić zawartością tak żeby chmiel wprawiać w ruch.
  Szczęście dopisało, urodziła się curuś, nie było już czasu na machanie balonem więc zostało tak jak jest i zabutelkowałem po 9 dniach. W momencie butelkowania piwo nadal miało jakieś 8 stopni.
  W sumie spodziewałem się yebnięcia aromatem, a otrzymałem aromat który spotkałem do tej pory w hop burn, i nie żebym sobie jakoś chciał przypisać nawet zbliżenie jakość tej marki, tylko był to aromat którego zdefiniować nie potrafię, intensywność umiarkowana.
  Już raz robiłem single hop na tym chmielu, ale znacznie mniej dawałem wtedy na zimno i zasyp był zupełnie inny, wtedy dałem rady pojedyncze nuty pochodzące z chmielu rozróżnić, teraz jakoś nie bardzo. Zapewne będzie można cokolwiek ocenić jeszcze po nagazowanu. Na etapie butelkowania mogę jedynie powiedzieć że metoda daje pewnie jakieś efekty, ale na chwilę obecną i przy technice jaką ja zastosowałem można by rzec że jest to placebo, może potestuję to na kolejnych warkach które także będą "jednochmielowe", postaram się dzielić na dwa fermentory żeby jednak mieć jakieś wymierne porównanie samej techniki przy tej samej bazie.
 8. Like
  mikro reacted to kordas in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  No to mam dwa pomysły:
  1. Dla pewności możesz sprawdzić spławik - na roztworze wody z cukrem o tym samym Blg, na jakim fermentacja stanęła.
  Jeśli będziesz miał błąd, to może piwo już dofermentowało i nie ma się czym martwić, natomiast jeśli będziesz miał taki sam wynik to woda z cukrem się jeszcze może przydać...
  2. Spróbuj pomieszać fermentorem, tak aby wzburzyć drożdże z dna i odstaw wiadro w cieplejsze miejsce. Jeśli to nie pomoże to możesz spróbować dodać odrobinę syropu cukrowego z pożywką dla drożdży - możesz też ostatecznie dodać świeżych drożdży.
   
  Możesz też sobie poczytać arty z BYO na temat zatrzymanej fermentacji i problemów z fermentacją "dużych piw":
  https://byo.com/stories/issue/item/3170-stuck-fermentations-techniques
  http://byo.com/hops/item/1882-fermenting-high-gravity-beers-techniques
 9. Like
  mikro reacted to Łukasz in program BeerSmith - pomoc dla użytkowników   
  A propo tłumaczenia - cały czas zmieniają się wersje. Ciągle coś poprawiam. Rozgryzłem jak dodawać rzeczy, których nie ma w tłumaczeniu - ktoś trochę spierdzielił sobie pracę wcześniej i mi też, ale powoli będę dodawał i zmieniał rzeczy. Póki co poprawiłem całe tłumaczenie menu. Teraz pozostanie mi najgorsze czyli przelot po każdym menu i przeklikanie wszystkiego. W środku zapewne znajdzie się kilka rzeczy do przetłumaczenia.
   
  Każdorazowo jak wrzucam nowy update to zmieniam numer wersji także uaktualniajcie to sobie. Myślę, że potrzebuję jeszcze miesiąc czasu na to żeby to powolutku sobie dokończyć.
 10. Like
  mikro reacted to Patus in Sybilla i Herkules - jakie slody ?   
  Piwo gotowe
   

 11. Like
  mikro reacted to Łukasz in Minimalna temperatura przechowywania piwa   
  Leżeć może, ale dość szybko będzie ... jakby to ująć ... się "starzeć".
 12. Like
  mikro reacted to GB... in Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej   
  Co ma wspólnego CO2 z żelatyną? Te powyżej odp powinny odfrunąć do innego wątku np "nie nagazowało się"
 13. Like
  mikro reacted to jaras in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  Dokup dwa - będziesz mógł zlać na cichą z obydwu do trzeciego "po cycki".
 14. Like
  mikro reacted to WiHuRa in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  Pianę który wyłazi na zewnątrz lepiej usunąć.
 15. Like
  mikro reacted to Dr2 in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  możesz, ale lepiej wstaw fermentor do miski co by podłogi nie trza było wycierać.
 16. Like
  mikro reacted to anu in czego nie lubicie w warzeniu   
  Samo warzenie jest ok. Najgorsze jest to, jak ktoś stoi za plecami i podważa jego sens.
 17. Like
  mikro reacted to mat in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  W przypadku ipy starał bym się o utrzymywanie temperatury w dolnym zakresie przez pierwsze dni burzliwej. Pod koniec możesz spokojnie podnieść do 21 22 stopni. Nic się nie stanie. Kluczowe są pierwsze dni.
 18. Like
  mikro reacted to Rafał Pałka in Milk Chocolate Foreign Extra Stout   
  Mam podobne uwagi jak marcinp. Za dużo chmielu. Ja w stautach zwykle daję tylko na goryczkę od początku gotowania. Smak chmielu (chmielenie w okoloicy 25 ') tylko przykryje to o co chodzi w staucie. W aromacie to jak kto lubi. Sypnij Iungi od początku a IBU ustaw sobie na 35 - 40 i to wg mnie wystarczy. Laktozę na ostatnie 15 minut gotowania a kakao nie wiem bo nie próbowałem. Zacieranie 68 C przez godzinę jest właściwe i wystarczająco długie. Co do zasypu to też zależy kto co lubi. Twój da więcej posmaków czekoladowych (nawet bez kakao) sypniesz więcej palonego jęczmienia będzie bardziej kawowe. I syp całe ziarno od początku.
  Pomyśl też o modyfikacji wody. Parę gram gipsu da kontrę dla kwaśności słodów palonych.
 19. Like
  mikro reacted to wizi in Milk Chocolate Foreign Extra Stout   
  Jak dla mnie to za mało jęczmienia palonego. Spokojnie możesz dać 0.4 kg. Wszystkie słody wrzuć od razu. Laktozy daj 1kg na ostatnie 15 minut gotowania. Chmielenie tylko Jungą 40g na 60' i 20g na 15'. Wydłuż zacieranie do co najmniej 1h. Krótko zacierasz to i słabsza wydajność. Zastanów też się nad temperatura. W 68°C wyjdzie dość słodkie. Kakao według mnie niepotrzebne.
 20. Like
  mikro reacted to marcinp in Milk Chocolate Foreign Extra Stout   
  1. OK
  2. laktoza i czekolada jakoś nie pasują mi do ibu powyżej 35 wg mnie chmielu ogólnie za dużo. ostatniej dawki na pewno bym nie dał, 25 min do przemyślenia. Szkoda żeby chmiel przykrył to co fajne w stoutach. Ale jest to moja opinia - możesz mieć zupełnie inny gust;)
  3. nie mam doświadczenia z kakao więc nic nie napisze o nim. Laktoze dawałem na 15 min gotowania i było ok. 1 kg to trochę dużo... przy 0,5 kg i 17 BLG już było dla mnie słodkawo. Ale jest to moja opinia - możesz mieć zupełnie inny gust;)
  4. mniej laktozy. zamiast niej więcej słodu podstawowego - tak by mieć założony ekstrakt. swoja drogą 8 kg słodu na 28l i 15,8 BLG? coś małą sprawność zakładasz ~60%? Co do dodawania ciemnych słodów to ja dałbym część czekoladowego razem z podstawowymi, resztę potem. Lubie mocna paloność, ale lubię czuć coś poza nią a przy 0,7 kg to sporo.. Ale jest to moja opinia....
 21. Like
  mikro reacted to Bzdzionek in Pierwsze chmielenie na zimno - kolor kawy z mlekiem   
  Przepraszam, że się wtrącę, ale to o czym pisał Giziu, że przy chmieleniu na zimno musi być zakończona fermentacja dotyczy zjawiska zwanego flokulacją drożdży, która jest w tym przypadku zakłócona i w konsekwencji nie może nastąpić sedymentacja, czyli opadanie drożdży na dno fermentora. Aby to zrozumieć należałoby wyjaśnić na czym polega zjawisko flokulacji, otóż jest to zdolność drożdży do tworzenia większych skupisk, aglomeratów lub kłaczków zwłaszcza gdy występuje duża koncentracja biomasy. W przypadku komórek drożdży flokulacja jest możliwa dzięki obecności na powierzchni ich ściany komórkowej białek lektynowych (tzw wypustki białkowe), które wiążą reszty mannozowe na ścianach sąsiadujących komórek drożdży. Jeśli dodamy chmiel w momencie kiedy drożdże zawieszone są w toni, cząstki chmielu oblepią nam komórki drożdżowe i nie będzie możliwa komunikacja między nimi, więc tym samym zostanie zakłócony proces flokulacji i w konsekwencji sedymentacji, stąd to zmętnienie.
 22. Like
  mikro reacted to bart3q in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  http://www.mrmalty.com/calc/calc.html
   
  IMO powinno wystarczyć
 23. Like
  mikro reacted to amap in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  filtracja cicha? chodzi ci o fermentację?
  pończocha daje radę
 24. Like
  mikro reacted to Undeath in INFEKCJE   
  Nie koniecznie musi piwo złapać infekcję. Dofermentuj zmierz blg i do butelek jak będzie wszystko w porządku. Kiedyś raczkowi wpadło kilka owocówek i mu zaocciły piwo Ale nie ma zasady może nic się nie stać.
 25. Like
  mikro reacted to Michał Przybyszewski in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  Przy dużym ekstrakcie mogą za słabo odfermentować. Poza tym mogą tworzyć nieporządane związki. Głównie zależy od ilości drożdży i ekstraktu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.