Jump to content

mikro

Members
 • Posts

  58
 • Joined

 • Last visited

About mikro

 • Birthday 02/05/1990

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Mikro Brewery
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  5
 • Miasto
  Tychy

mikro's Achievements

 1. Masz tylko siarczan wapnia i chlorek wapnia czy masz też np. chlorek sodu ? Póki co moja propozycja: http://www.brewersfr...tor/?id=QFJ03LX Rozdziel sole na zacieranie i przed gotowaniem. Zakwaś wodę do zacierania i wysładzania - wszystko pokazuje kalkulator. EDIT: poprawiłem link, bo był wklejony niepoprawny. Wydaje mi się, że chlorek sodu ma każdy w domu . Wielkie dzięki za pomoc, zmodyfikuję wg twoich rad
 2. Nie będę narazie ryzykował . Wg beersmith 11.2 EBC
 3. Żytnie IPA. W jakimś filmie John Palmer mówił, że mocno chmielone piwa mogą mieć ratio SO4 do Cl nawet 9:1 Rzeczywiście, wpisałem słody w lovibondach i ilość kwasu do dodania zmieniła się z 2.5 ml na 8.24. Teraz może poszedłbym w coś takiego: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=NP6KX6X Jak to wygląda?
 4. Powiedzcie proszę co myślicie o takiej modyfikacji - http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=NP6KX6X Wszystko co trzeba chyba wpisałem. Teraz wytłumaczę mniej więcej moje rozumowanie, bo nie jestem pewien czy jest ok. 1. Sole wrzucone tylko do gotowania, żeby nie obniżyć za bardzo pH zacieru 2. Kwas mlekowy tylko do zacieru, żeby ustalić pH na 5.5 i obniżyć alkaliczność rezydualną. Niby mógłbym podzielić sole na zacier i do gotowania, i starać się tym ustalić pH, żeby nie dodawać kwasu mlekowego, ale wtedy RA wychodzi ~0ppm, a chiałbym na minusie. Jest ok?
 5. Macie problem z przelewaniem brzeczki, po gotowaniu do fermentora, przy użyciu mchu? Dwa razy używałem mchu, i dwa razy traciłem kilka dobrych litrów. Wczoraj około 1/3 gara było tak zmętnione, że nawet pończocha nie dawała rady - musiałem użyć trzech, żeby jakoś poszło, a i tak były na granicy pęknięcia. Po zamieszaniu czekałem 30 minut, żeby chmiel i reszta syfu opadła na dno. Za krótko?
 6. Właśnie nie mam CaCO3... następnym razem przygotuję się bardziej, teraz chciałem się ratować tym co mam. Dzięki za ten post! Bardzo pomógł
 7. Woda z kranu, już podawałem link z wpisanymi danymi: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=R8LWKQG Wg. tego mam za mało wapnia, siarczków i alkaliczności rezydualnej. A tutaj wyniki wody po wsypaniu gipsu, soli i sody (oczywiście słody i kolor w stopniach Lovibonda uwzględniony): http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=NP6KX6X#section_MashWaterReport EDIT: teraz poprawne linki
 8. Przeczytałem cały temat o wodzie i wiki. Oczywiście mogłem coś źle zrozumieć, bo to moja pierwsza modyfikacja wody ale: - wydaje mi się, że dosypując gipsu utwardzam wodę, nie zmiękczam - po dodaniu sody oczyszczonej, wychodzi że sodu będzie 77 mg/l, czyli wg wiki mieszczę się w widełkach ze sporym zapasem - a NaCl chcę wsypać, żeby podbić chlorki, tym samym zmniejszyć ratio siarczków do chlorków, co uwydatni chmiel Gdzieś jest błąd?
 9. Chcę uzyskać alkaliczność rezydualną ~200 ppm, która z tego co zrozumiałem nadaje się do ciemnych piw, i stosunek siarczków do chlorków na poziomie ~4, żeby uwydatnić chmiel. Coś pomyliłem?
 10. Słowo 'baking' chyba mnie zmyliło . Pomyliłem z baking powder. Ok, lecę do sklepu po sodę. Dzięki!
 11. Chcę zmodyfikować wodę do ciemnego mocno chmielonego Ale, kolor 69 EBC. Mam zamiar wrzucić 5g gipsu, 1g soli kuchennej, 9g 'baking soda'. I teraz chwyciłem proszek do pieczenia i sie zastanawiam - czy na pewno chodzi o proszek do pieczenia (który w składzie ma jeszcze inne składniki), a nie o sodę oczyszczoną? Bo jak tak to zaraz musze jeszcze lecieć do sklepu. I od razu pytanie nr 2 - całość wrzucić do: a) podgrzewanej wody, przed słodami b) do zacieru c) podzielić to na zacier + do wysładzania? O ile to coś pomoże to mój profil wody: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=NP6KX6X
 12. Ale po co się martwić na zapas? Jest duża szansa, że nic się nie stało, więc spokojnie poczekaj aż dofermentuje i sam zobaczysz.
 13. 50g Galaxy 50g Vic Secret 30g Summer Poprzednio wsypałem 100g amerykańców na 30l i było ok ale ciągle eksperymentuję. I właśnie zastanawiałem się ile ludzie sypią chmielu do gotowania, a ile na cichą. Muszę przejrzeć zapiski piwowarów. No i w końcu muszę zainteresować się modyfikacją wody.
 14. Może problem leży po stronie wody. Ale btw. 50 gram chmielu na 25l to dużo? Ja na kolejną warkę chcę sypnąć 130g na 30l.
 15. Mierzyłem kilkukrotnie i już od 10 dni nie zeszło ani o 0,5 Blg Cukru nie dawałem w ogóle. Wrzucę nową pakę US-04, powinno zejść. Dzięki
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.