Jump to content

Aleksander

Members
 • Posts

  46
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Aleksander

 1. Nie wiem jak u was Panowie, ale ja wczoraj testowałem pierwszy raz Klarsteina i po wysładzaniu zostało takie błotko z resztkami słodu. Zlałem do wiadra bo bylem ciekaw, normalnie powinno zostać wszystko w kotle. Jaki ma to wpływ na smak, jeśli się te resztki gotują razem z brzeczką?
 2. Aleksander

  Aleksander

 3. Czym różni się twój sposób warzenia od tego zaprezentowanego na początku w tym temacie ?
 4. Jaki jest problem z wysładzaniem przy tej metodzie, dlaczego się nie wysładza ?
 5. Mam pytanie - jaką grubość powinna mieć blacha z której można wykonać własnej roboty garnki/zbiorniki do HERMSa ? Mój 100 litrowy Stalgast ma ściankę grubości 0,8 mm i dno 5 mm, garnek jest bardzo sztywny. Jakie jest minimum waszym zdaniem, czy można zastosować cieńszą blachę na dno ?
 6. Mam pytanie. Czy to byłby jakiś problem jakbym dodał do garnka po zacieraniu całą wodę do wysładzania ? Tylko proszę nie pytajcie do czego jest mi to potrzebne Czy problemem będzie tylko większy napór wody na sito ?
 7. Czy ktoś na tym forum budował 200 litrowego HERMSa? Poszukuje informacji na ten temat.
 8. Jakie ciśnienie powstaje w tym zbiorniku, w trakcie fermentacji ?
 9. Panowie czy ktoś z was ma lub miał okazję warzyć na sprzęcie Braumeister 200 lub 500 ?
 10. Właśnie zastanawiałem się kiedyś nad tym ale uznałem że wolę trzymać się instrukcji.
 11. Możesz rozpocząć wysładzanie szybciej, złoże ułoży się w trakcie tego. Ja zazwyczaj idę umyć gar, w którym zacierałem i od razu po tym zaczynam. Wcześniej czekałem 15-20min. specjalnej różnicy nie widzę, poza skróceniem czasu. Zwracam do kadzi tak długo, aż filtrat nie zacznie być klarowny - odbieram to do garnuszka o pol. 1 l, czasami w trakcie napełniania pierwszego widzę już, że leci klarowna ciecz, czasami muszę napełnić kilka garnków. Możesz wysładzać, aż do odsłonięcia młóta, możesz też wysładzać partiami i zlewać wszystko. Ja przyjmuję opcję pierwszą, czasami nacinając złoże. Jak miałem szklaną probówkę, w której mogłem szybko schłodzić próbkę to czasami sprawdzałem gęstość, gdy brzeczka leciałą już zbyt jasna. Od momentu, gdy się stłukła mierzę dopiero po zakończeniu gotowania. Jak wiadomo nie zlewa się brzeczki poniżej 2 Blg, mam się o to nie martwić tylko skupić się na zakładanej objętości ? Dzięki Panowie za informacje, trochę się uspokoiłem.
 12. Mam pytanko odnośnie filtracji i wysładzania. Warze piwo z którego po filtracji i wysładzaniu mam mieć 22 litry przygotowane do gotowania. Po zacieraniu przenoszę zacier do kadzi filtracyjnej, czekam mniej więcej 15 minut aż młóto opadnie. Pierwsze 1,5 l zwracam do kadzi, następnie zaczynam powoli zlewać brzeczkę. Zlewa się 5 lirów i młóto powoli powoli się odsłania. Czy aby na pewno dobrze to robię? Mam zlewać i co kilka litrów pobierać próbę do pomiaru Blg ? Każda muszę schłodzić do 20 stopni Celsjusza, w ten sposób mogę spędzić na tej filtracji resztę życia. Jak to u was wygląda ? Poprzednie warki wychodziły albo o 3 litry mniejsze albo Blg było niższe o 1 do 1,5 Blg. Ogólnie miałem wrażenie że są trochę jakby rozcieńczone. Najlepiej byłoby abym dał spróbować komuś jedno z tych piw które refermentują u mnie. Komuś kto ma większe doświadczenie. Jestem trochę załamany, to jest 5 warka i z żadnej jeszcze nie jestem zadowolony, nie mogę powiedzieć że piwo jest na prawdę dobre bo o jakiś rewelacjach to już przestałem marzyć.
 13. Aktualnie nie nadaje się do picia Trudno, będzie ta warka i pewnie kolejna leżała wieki na regale w piwnicy.
 14. Jakie są wasze sugestie ? Zostawić tak jak jest i czekać kolejne miesiące aż się nagazuje i pojawi się normalna piana ?
 15. Jesteś w stanie, ale nie musisz natleniać przy tym piwa Odfiltrować trzeba głównie chmieliny, po warzeniu, ale ja tego nie robię, i po chmieleniu na zimno (tu już wskazane, bo chmiel w butelkach powoduje gushing). Właśnie otrzymałem odpowiedź na problemy z pierwszą warką. Piwo było dobre ale pływały w nim resztki chmielu. Szybko się nagazowało i piana była bardzo dobra. Niestety piwo równie szybko traciło na smaku i przy otwarciu po trzech tygodniach refermentacji, pojawiał się mały a z czasem większy gushing Między innymi dlatego zacząłem filtrować brzeczkę.
 16. Przy kolejnej warce, kiedy dotarło do mnie że napowietrzam brzeczkę, zacząłem tak robić jak sugerujesz. Nie uważam aby było to konieczne. Chciałem tylko sprawdzić czy jestem w stanie przygotować klarowne piwo. Później doczytałem na ten temat i już mi na tym nie zależy.
 17. To się troszku napowietrzyło piwko przy przelewaniu na cichą. Tak właśnie mogło być
 18. Filtr widoczny na zdjęciu poniżej. Specjalnie nie chciałem zbyt drobnego.
 19. Jakiś zakaz jest? "Nie słyszeli? Koper mówił, że nie jemy to nie jemy" Czyli jeśli jednak źle zamieszałeś, to zabutelkowałeś połowę z niedostateczną ilością środka do refermentacji, a drugą połowę z niedostateczną, odpowiednią lub zbyt dużą. Nie jestem Kopyro-wyznawcą ale akurat on o tym wspominał
 20. Rozlewanie nie idzie zbyt szybko i żeby nie było sytuacji o której niektórzy tutaj piszą, to właśnie zamieszałem dodatkowo, raz a może dwa razy. Sprawdzałem na kilku butelkach, sytuacja identyczna. Nie pamiętam niestety ale przy tej warce albo przy kolejnej mierzyłem glukozę trochę na oko. Nie zabrałem ze sobą wagi i odmierzałem ilości łyżką do zupy. Przyjąłem wtedy chyba 12g - jedna łyżka. Więc na pewno w takim przypadku nie wsypałem idealnie wskazanej w przepisie ilości.
 21. Tomasz Kopyr na jednym ze swoich filmów wspominał, że samego cukru czy glukozy nie ma prawa nic ruszyć. Glukoza ponoć dobrze rozpuszcza się w wodzie, a ja właśnie dodałem glukozy nie zwykłego cukru spożywczego. Na pewno dobrze zamieszałem. Nawet w trakcie zlewania, kiedy upuściłem już połowę brzeczki, ponownie zamieszałem.
 22. Drożdże są widoczne na dnie butelek. Próbowałem kilka butelek. Obawiam się że miesiąc nie wystarczy do nagazowania i do poprawy piany w takim tempie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.