Jump to content

czyzbyczyzyk

Members
 • Posts

  13
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by czyzbyczyzyk

 1. Swoją drogą... Jak oglądałem filmiki z fermentacji, to wszędzie była burzliwa jak ta lala, wieka unoszone, latające liście itp. A u mnie? 1,5cm piany przez 1,5 dnia i pffff. Czuję się zawiedzony Na "cichą" przeleję tak, czy siak bo fermentuję bez kranu. Być może potrwa 7 dni, być może 2h celem rozlewu. Jeszcze wszystko u mnie ewoluuje.
 2. Zadałem drożdże (S-04) w piątek ~23.00. Fermentacja ruszyła w sobotę około południa. Dzisiaj zauważyłem, że piana już całkiem zeszła (zostało kilka krążków mam nadzieję drożdżowych), a drożdże pięknie siedzą na dnie. Podczas fermentacji utrzymywałem temperaturę w granicach 17, 18 stopni. Czy takie dość szybkie zejście piany jest normalne? Powinienem zacząć się martwić? A może warto by było podnieść teraz trochę temperaturę? Blg początkowe 12,5oBlg, teraz nie mierzyłem. Mam zamiar to zrobić przy przelewaniu na cichą.
 3. Dzięki. Wszystko jasne. Ostatnie szybkie: 2x1,7kg ekstraktu w jaki litraż się zmieni?
 4. Dzisiaj wieczorem biorę się do roboty. Jeszcze tylko jedna rzecz mnie nurtuje. Nawodnię drożdże w ~26oC. Chciałbym je zadać do brzeczki o temp. ~18oC. Czy mogę tak zrobić? Czy może lepiej do cieplejszej i wychłodzić ją wraz z drożdzami do właściwej temperatury fermentacji?
 5. Ok, więc jeszcze jedna rzecz... Bezpieczniej ze względu na infekcję jest gotować całość i potem studzić w wannie przez godzinę, czy dodać zimnej mineralnej z biedry? Poza tym, na czym polega trudność w chmieleniu na zimno?
 6. Jeszcze trochę Was pomęczę Przesyłka z pozostałymi gratami dzisiaj już do mnie dotarła, mam już wszystko i na dniach mógłbym ruszyć. Co chwilę jednak pojawiają mi się kolejne wątpliwości: 1. Na puszcze piszą, żeby robić 23l piwa. Czy po dodaniu ekstraktu 1,7kg zamiast 1kg cukru, dalej celować w 23l, czy może korzystniej będzie zrobić mniej? 2. Gotować? 3. Jeżeli tak, to czy gotować całość? Przyznam się, że wątek z infekcjami trochę mi namieszał i zacząłem bać się własnej kranówy 4. Jaki chmiel do chmielenia na zimno polecacie w moim nie-lagerze? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 7. Niestety zamówienie już poszło... Podjadę jeszcze do stacjonarnego, bo chciałem tego kita trochę dochmielić. Być może będą mieli. Jaką metodę polecacie? Zagotować na 10min z chmielem, czy chmielić na zimno? Jaki chmiel wybrać? Jeszcze jedno pytanie: Ile drożdży wrzucić? W zestawie było 7g. Zamówiłem S-04 11,5g. Coś złego się stanie jak wrzucę całość? Z góry dziękuję za wyrozumiałość, jest to pierwsza moja warka i liczę na pomoc
 8. Dziękuję wszystkim za szybkie i treściwe odpowiedzi. Do niskiej fermentacji chciałem użyć piwnicy, lecz w ciągu dnia o tej porze roku mogą jeszcze pojawić się niekontrolowane skoki temperatur. Zdecydowałem więc, że pójdę na kompromis i użyje drożdży wg zaleceń Veterana oraz słodu wg zaleceń Dori. Mimo wszystko temperatura pokojowa jest o wiele łatwiejsza do utrzymania. Pytanie dalsze. Czy to będzie w dalszym ciągu Lager? Dodatkowo, czego użyć (i w jakiej ilości) do refermentacji?
 9. Drożdże z zestawu (prawdopodobnie przeterminowane), czy nowe? Jeżeli tak to jakie?
 10. Cytat z instrukcji przy puszce: 4. Gdy temperatura roztworu mieści się w granicach 21-27oC, wsypujemy torebeczkę drożdży piwowarskich i ponownie całość mieszamy przez około 30s. 5. Balon (pojemnik fermentacyjny) zamykamy i montujemy wypełnioną do połowy wodą rurkę fermentacyjną. UWAGA: Fermentacja rozpocznie się prawidłowo, gdy dopilnujemy by temperatura roztworu (brzeczki) wynosiła 21-27oC. Jeżeli roztwór w momencie dodania drożdży będzie cieplejszy niż 27oC drożdże zginą. Przy temperaturze poniżej 21oC fermentacja może się w ogóle nie rozpocząć. "...Przez cały czas jej trwania [fermentacji] starajmy się utrzymywać temperaturę brzeczki na poziomie 21oC lub nieco powyżej..." To jak to jest w końcu z tym Coopers'em? Jakieś rady?
 11. Dzięki za szybką odpowiedź. Zrobię dodatkowe zakupy i ruszam z koksem
 12. Dobry wieczór. Jest to mój pierwszy post i nie chciałbym zostać zjedzony, więc proszę o wyrozumiałość. Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem uwarzenia własnego piwka. W związku brakiem większej ilości "wolnych środków" zdecydowałem się skorzystać z oferty promocyjnej Tesco i zakupiłem zestaw startowy Coopers'a w całkiem przystępnej cenie [taki]. Okazało się, że twórczość naszych rodaków nie zna granic. Żaden z dostępnych zestawów w sklepie nie był kompletny... Z trzech udało mi się złożyć "w miarę pełny". Zabrakło jedynie rurki fermentacyjnej, co nie stanowiło większego problemu, gdyż obok było stanowisko Biowin. Później jeszcze odkryłem, że menzurka od aerometru jest stłuczona, ale do meritum. Okazało się, że promocja nie jest dobrym gestem. Po spokojnym obejrzeniu zestawu w domu okazało się, że pucha jest o rok przeterminowana... Oprócz tego mój zupełny brak doświadczenia zmusza do zadania następujących pytań: 1. Czy termin przydatności puchy ma duży wpływ na jakość przygotowanego piwa? 2. Nie mam zamiaru korzystać z załączonych drożdży (raz - termin, dwa - czytałem, że Lager jest niskiej fermentacji). Jakie drożdże powinienem dokupić? 3. Czego użyć zamiast cukru i w jakiej ilości? 4. Czego najlepiej używać do dezynfekcji? Pirosiarczyn sodu wystarczy? 5. Czy są jakieś stacjonarne sklepy piwowarskie w Gdańsku? Z góry dziękuję za odpowiedzi, Pozdrawiam, Łukasz.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.