Jump to content

Sacharomycy

Members
  • Posts

    4
  • Joined

  • Last visited

1 Follower

Sacharomycy's Achievements

  1. Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. Precyzując: warka piwa w stylu BDSA 17l zlana na burzliwą 23.11 BLG 22. Tydzień później 30.11)dodano cukier kandyzowany rozpuszczony w ok. 3 l wody (BLG roztworu cukru z wodą: 15). Zlane na cichą wczoraj (12.12) do plastikowego fermentora, pomiar BLG wykazał gęstość 2 st. Niestety na święta nie będzie mnie w mieszkaniu, w którym mam browar. Stąd moje wątpliwości, czy rozlać w najbliższych dniach czy może już po świętach. Dodam, że spożycie piwa planuje nie prędzej niż za 3 miesiące (musi się ułożyć).
  2. Czy możliwe jest, żeby fermentacja cicha była za długa tzn. czy po tych 2 tygodniach (patrz http://www.wiki.piwo...ieg_fermentacji) w piwie zlanym na cichą zachodzą jakieś niekorzystne procesy i należy koniecznie piwo zabutelkować, czy może sobie stać tak długo jak nie potrzebuję wolnego fermentora?
  3. Mieszkam w domu rodzinnym w 6 osób na 80 m2, w tym 5 dorosłych i jedno dziecko. Zakładając, że przekonałbym rodziców to fermentory to chyba bym musiał pod sufitem zawiesić, albo jakąś antresolę zrobić czy coś. W dodatku trzymać to pod kluczem, bo dziecko wszystkiego ciekawe, wchodzi wszędzie itd.
  4. Cześć! Na imię mam Kuba, mam 21 lat. Piwem interesuję się już dawno, ale świadomie kupować i degustować piwo zacząłem jakieś pół roku temu. Ze względu na brak sprzyjających warunków mieszkaniowych nie planuje na razie niczego warzyć, chyba że koledzy udostępnią swój sprzęt. Swoje wrażenia dotyczące niektórych piw opisuję razem z kolegą kręcąc filmiki, które umieszczamy na YouTube (https://www.youtube....piwnedegustacje). Byłoby miło jeśli zechcielibyście od czasu do czasu tam zerknąć i zostawić jakiś ślad po sobie. Krytyka mile widziana, byle nie miażdżąca. Pozdrawiam
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.