Jump to content

vettis

Members
 • Content Count

  2138
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

vettis last won the day on July 6

vettis had the most liked content!

About vettis

 • Birthday 12/04/1985

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Escarabajo Stryszawski Browar Domowy
 • Rok założenia
  2009
 • Liczba warek
  321 (12345 l)
 • Miasto
  Stryszawa

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Recent Profile Visitors

2974 profile views
 1. Ja jestem zadowolony, użytkuję już długi czas z powodzeniem (któryś już rok), dławię przepływ za pompą. Nie zdarzył mi się zasyp, żebym go nie przefiltrował (płatki, pszenica, żyto). Przy 50% pszenicy lubi się zbić, ale filtracja i tak idzie bez problemu. Wtedy po którejś dolewce wody mieszam lub nacinam górną warstwę żeby lepiej się wysłodziło. Ale tak jak pisałem, nigdy nie miałem problemu, żeby mi się filtracja przypchała.
 2. Dlatego, że siła ssąca wyciągu jest największa w tym miejscu (wentylator kanałowy jest zaraz nad tym właśnie okapem wraz z otworem przez ścianę), a najwięcej pary wytwarza się podczas gotowania
 3. Wszystkie piwa poddawane refermentacji zostawiają specyficzny "smród" w piwie. Takie piwa, które mają około miesiąca łatwo wyczuć, że to "domowe". Piwa które są długo leżakowane ten zapach zanika z czasem. Ale przy piwach z chmieleniem na zimno jest już po czasie i piwa w odczuciu zaczynają być kiepskie. Od bardzo dawna już analizuję problem, takiej "wady." Nie mam takiego smrodu w piwach z kega lub przy minimalnym zasypie środka do refermentacji. Według mnie opcją jest skracanie fermentacji i dofermentowanie w butelkach lub nasycanie piwa podczas fermentacji i rozlew przeciwciśnieniowy. Według mnie, żadne środki ograniczenia natlenienia podczas rozlewu itd. nie pomogą jeśli piwo ma być refermentowane. Smród się pojawi i zniknie, tyle, że nie wpłynie negatywnie na piwa długo leżakujące. Lagery, mocne belgi, itd. Zauważyłem też, że piwa po 2-3 dniach od rozlewu, które są już wstępnie nagazowane, takiego smrodu nie posiadają, ale te piwa nie przeszły pełnej refermentacji. Po kilku dniach ten specyficzny posmak/zapach się pojawia. Jestem ciekaw co na to inni. Te same piwa w 2 browarach, gdzie rozlew odbywa się bez refermentacji taka wada nie występuje...
 4. Myślę, że można, one są przystosowane do pracy w poziomie, więc i z chmielem powinno, być ok. Co do tego w garnku, to pisałem wcześniej, że jest ono uniesione około 1mm nad dnem, Tak żeby osłaniało od góry rurkę która jest pod sitkiem. Gdyby szczelnie przyelgało do dna, to by zaraz się zapachało.Główny filtr jest za garnkiem i takie było moje zamierzenie.
 5. Testy przebiegły pomyślnie, według mnie rozmiar oczek jest akceptowalny. Po kilku litrach same chmieliny robią się warstwą filtrującą. Co najważniejsze, wymiennik jest wystarczająco chroniony. Schłodziłem już 2 piwo, bez potrzeby czyszczenia filtra, więc jest ok. 60l brzeczki fajnie zeszło do końca z gara. Jak by co, to można też dokupić samą siatkę z mniejszym oczkiem pod rozmiar filtra, ale na razie nie widzę potrzeby.
 6. Ja mam filtry bawełniane, więc co jakiś czas można wymienić, dodatkowo na przewodzie mam jeszcze jedne filtr, ale tego nie wymieniałem.
 7. Hej, wstaw trójnik przed kamieniem z zaworkiem, żeby nadmiar ciśnienia był odprowadzany poza kamień. Inhalatory są dość mocne i nadmiernie potęgują pienie się brzeczki. Takim zaworkiem upuścisz nadmiar powietrza i nie będzie się nadmiernie pienić, a pęcherzyki powietrza będą dalej na tyle małe, żeby dobrze rozpuściły się w brzeczce. Zobacz, na filmie widać jak mam zamontowany trójnik z zaworkiem:
 8. Nadają się najlepiej do ciemnych piw i najlepiej świątecznych
 9. Również jej używam, od paru ładnych lat i jest ok. Kupowałem też w BA. Nic się nie połamało. Te tańsze dostępne na allegro, wyglądają podobnie. Cudów nie ma, mają tylko wytrzymać ciężar butelki. Ważne tylko, żeby podczas odkładania umytych butelek nie kłaść wszystkiego na jedną stronę. Budowa jest podobna, nie można po zdjęciu stwierdzić co do jakości i wytrzymałości tworzywa. Pojawiła się konkurencja to i ceny poszły w dół... Ps: Tej z BA z butelkami nie można podnosić pełnej. Moduły są na wcisk.
 10. Z mojego doświadczenia, piwa na nich wychodzą bardziej "ciężkie" podkreślają słodowość w piwie, WY 2565 daje bardzo rześki lekki owocowy profil. Nie mogłem tego osiągnąć na FM42, bardziej im do WY German Ale niż do Kolsch (w sumie też tak piszą na stronie Fermentum). Ale ogólnie fajne drożdże, choć nie takie jak WY2565. I też ubolewam nad tym, że w tej chwili ciężko o 2565. Nie miałem na nich problemu z klarownością.
 11. Hej, wcześniej miałem tam bardzoooo krzywą podłogę (były bardzo duże spady) więc postawienie czegokolwiek, żeby stało stabilnie i prosto było dość ciężkie, dlatego zrobiłem stelaż do ściany, dopiero po jakimś czasie zdecydowałem się na generalny remont tego pomieszczenia łącznie z wylewką i płytkami, a stelaż pozostał
 12. Mam tylko takie, docelowo mocowane na nierdzewce. To jest sitko, które jest stosowane do przypraw lub jako zaparzacz do ziół. Samo takie sitko nie wystarczy, potrzebny filtr zewnętrzny, one ma za zadanie tylko z "grubsza" ochraniać przed chmielinami. Dolna krawędź sitka jest uniesiona około 1mm nad dnem, jeśli byłoby dociśnięte to się wszystko zapcha.
 13. I tak po paru latach stosowania Hop Stoppera rozstaję się z nim. Nigdy mnie nie zawiódł, podkreślam to. Ale, o zmianie przesądziły 2 sprawy: 1. Strata brzeczki, która pozostaje w garze (piszę od razu, że nie chcę mi się potem tego wszystkie spuszczać i oddzielać od chmielin). 2. Mycie go po warzeniu. Tak więc, w garze zastosowałem miedź, bezpośrednio wylot skierowałem do dna garnka przy jego krawędzi, tak więc wysysa wszystko do samego dna podczas spuszczania brzeczki ( dla początkowego osłonięcia zastosowałem małe sitko, którego krawędź znajduje się około 1mm nad dnem. Za zaworem wmontowałem filtr kątowy (na próbę na 2 warki 3/4 mosiężny) Przy 300g chmielu i 50l brzeczki 19,8 °Blg czyściłem do tylko 2 razy, tak więc po pozytywnych próbach docelowo zakupiłem nierdzewny 1 1/4 cala. Taki filtr jest bezproblemowy w myciu i przede wszystkim znajduje się poza garem z brzeczką, więc w razie problemów nie trzeba kombinować Wkrótce testy już docelowego filtra, ale myślę, że nie będzie problemów, skoro 3/4 cala dał radę.
 14. Polecam CP, od nich jeszcze się nie zawiodłem na chmielu. Nie mówię już o szybkości realizacji zamówienia
 15. Dawno tutaj nic nie pisałem No więc, warzę swoją 300-setną warkę w browarze domowym. Kilka warek uwarzyłem w między czasie w domu i w Podgórzu. Tak więc, cały czas do przodu, nowe pomysły są, więc nie jest źle
×
×
 • Create New...