Skocz do zawartości

vettis

Members
 • Zawartość

  2127
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O vettis

 • Urodziny 04.12.1985

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Escarabajo Stryszawski Browar Domowy
 • Rok założenia
  2009
 • Liczba warek
  307 (11495 l)
 • Miasto
  Stryszawa

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Ostatnie wizyty

2377 wyświetleń profilu
 1. vettis

  Browar Escarabajo

  Mam tylko takie, docelowo mocowane na nierdzewce. To jest sitko, które jest stosowane do przypraw lub jako zaparzacz do ziół. Samo takie sitko nie wystarczy, potrzebny filtr zewnętrzny, one ma za zadanie tylko z "grubsza" ochraniać przed chmielinami. Dolna krawędź sitka jest uniesiona około 1mm nad dnem, jeśli byłoby dociśnięte to się wszystko zapcha.
 2. vettis

  Browar Escarabajo

  I tak po paru latach stosowania Hop Stoppera rozstaję się z nim. Nigdy mnie nie zawiódł, podkreślam to. Ale, o zmianie przesądziły 2 sprawy: 1. Strata brzeczki, która pozostaje w garze (piszę od razu, że nie chcę mi się potem tego wszystkie spuszczać i oddzielać od chmielin). 2. Mycie go po warzeniu. Tak więc, w garze zastosowałem miedź, bezpośrednio wylot skierowałem do dna garnka przy jego krawędzi, tak więc wysysa wszystko do samego dna podczas spuszczania brzeczki ( dla początkowego osłonięcia zastosowałem małe sitko, którego krawędź znajduje się około 1mm nad dnem. Za zaworem wmontowałem filtr kątowy (na próbę na 2 warki 3/4 mosiężny) Przy 300g chmielu i 50l brzeczki 19,8 °Blg czyściłem do tylko 2 razy, tak więc po pozytywnych próbach docelowo zakupiłem nierdzewny 1 1/4 cala. Taki filtr jest bezproblemowy w myciu i przede wszystkim znajduje się poza garem z brzeczką, więc w razie problemów nie trzeba kombinować Wkrótce testy już docelowego filtra, ale myślę, że nie będzie problemów, skoro 3/4 cala dał radę.
 3. vettis

  Galaxy

  Polecam CP, od nich jeszcze się nie zawiodłem na chmielu. Nie mówię już o szybkości realizacji zamówienia
 4. vettis

  Browar Escarabajo

  Dawno tutaj nic nie pisałem No więc, warzę swoją 300-setną warkę w browarze domowym. Kilka warek uwarzyłem w między czasie w domu i w Podgórzu. Tak więc, cały czas do przodu, nowe pomysły są, więc nie jest źle
 5. Przedmuchaj linię co2. Ja jak myję schładziarkę (płuczę ciepłą wodą i roztworem nadwęglanu), to potem kładę keg na leżąco, tak żeby dostało się co2 do rurki i wydmuchuję resztki cieczy z schładziarki.
 6. vettis

  Fermentor z nierdzewki

  Mieści się
 7. vettis

  Fermentor z nierdzewki

  Używam 2 zbiorników, burzliwa w jednym, cicha w drugim, tak samo jak to ma się w przypadku zwykłych wiaderek. Obecnie używam nierdzewki do leżakowania i na cichą z chmielem, burzliwą przeprowadzam w 70l beczce.
 8. vettis

  Fermentor z nierdzewki

  Ja mam taki 70l i drugi 50l, potwierdzam co kolega WiHuRa napisał, lekkie ciśnienie wytrzymują, można wypchać piwo do kega za pomocą Co2 https://destylandia.pl/zbiorniki-polerowane-133
 9. vettis

  Wymiennik płytowy użytkowanie.

  Stosuję podobną procedurę jak kolega DonBeer. Tyle że, wymiennik do czasu warzenia mam zalany cały czas nadwęglanem, wypycham go brzeczką. Jak długo posiedzi nadwęglan w wymienniku, to zdarza się że ma kolor lekko niebieskawy. Przy mocniejszym steżeniu NaOH stosuje jeszcze roztwór kwasku cytrynowego, przy słabszym płuczę tylko gorącą wodą. DonBeer nie ma takiego problemu, bo jak pisze dezynfekuje go nadwęglanem przed samym użyciem.
 10. vettis

  Wymiennik płytowy jaki kupić ?

  Ten pierwszy jest lepszy do chłodzenia, ma większą powierzchnię wymiany ciepła. Hopstoper w garnku, polecam kolegę lewatywa8.
 11. vettis

  Browar Escarabajo

  Inhalator
 12. vettis

  orientuje sie ktos gdzie PL mozna dostac cuda jak ze zdjecia

  W BA pojawił się kamień z gwintem do napowietrzania, choć cena trochę wysoka: https://browamator.pl/dyfuzor-z-gwintem-1-2-i-kroccem-na-waz-6-mm,3,4907,5169
 13. vettis

  Transport zacieru

  50mm śmiga, dobierz taką żeby podłączyć SMS 51mm
 14. vettis

  Browar Escarabajo

  Mam założony trójnik z zaworkiem, przez który upuszczam nadmiar powietrza, bez niego szła sama piana, co do określenia stopnia natleniania jest to ciężkie do określenia bez pomiarów, nie mam założonego manometru. Ale jest zauważalny lepszy stopień odfermentowania piwa i mam wrażenie, że wytwarza się mniej piany niż podczas wrzucania kamienia do wiadra. Napowietrzanie w przepływie jest dla mnie wygodniejsze, niż rozkładanie wszystkiego i dodatkowe mycie i dezynfekcja, teraz to robię jak czyszczę i dezynfekuje wymiennik podczas CIPa.
 15. vettis

  Podłączenie silnika do mieszadła

  Możesz podłączyć pod prostownik jest mocny. Bezpiecznik ma 7,5A, a wątpię żeby przy obciążeniu silnik pobierał tyle prądu, żeby przekroczyć 5A. Co do kabli ciężko stwierdzić. Najbezpieczniej podłączyć "-" przewód i potem kolejno próbować każdy. W tym przypadku "-" wydaje się być zielony, ale nie jestem pewny. Rozbierz niebieski dekiel.
×