Jump to content

Warmajster

Members
 • Content Count

  28
 • Joined

 • Last visited

About Warmajster

 • Birthday 06/24/1996

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  68
 • Miasto
  Murowana Goślina

Kontakt

 • Imię
  Wojtek
 1. Trochę dużo karmelowych jak na porter, bardziej to pod RISa podchodzi. Trochę mocniej też bym nachmielił.
 2. Nie płuczę po piro, kapsle też w piro, jak gotowałem to się uszczelki odklejały
 3. Jeżeli w butelkach nie masz resztek osadu drożdżowego albo innego syfu to szczotka jest niepotrzebna, podobnie jak mycie gąbką. Ja robię tak, że czyste butelki, bezpośrednio przed rozlewem, płuczę gorącą wodą z kranu, a następnie psikam roztworem pirosiarczynu, tyle że sodu :), oczywiście w środku i na zewnątrz. Potem szybkie wylanie nadmiaru, nalanie piwa i kapsel.
 4. Czyli jeżeli robimy dekokcję to enzymy nie muszą przerobić skrobi? Trochę nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Próba jodowa nie jest konieczna, ale na początku przygody z zacieraniem się przydaje. Co do zacierania, żeby piwo było słodsze to polecam zacząć zacierać 66-67°C i po 10-15 minutach podnieść do 72°C.
 5. Też polecam Vic Secret, jeden z moich ulubionych
 6. Zbędne kombinowanie. Jak mówi kolega Gawron lepiej kupić większy garnek, minimum 30 litrów na alledrogo za około 140 zł (emalia), który po kilku, kilkunastu warkach okaże się za mały, mam 40l i planuję kupić coś około 60l lub więcej. Poza tym przy zacieraniu 4kg w 9l możesz mieć małą wydajność, ale tym się nie powinieneś przejmować.
 7. Nie rozumiem dlaczego wszyscy przejmują się odfermentowaniem. Wg mnie 70% to dużo szczególnie jeśli chodzi o ekstrakty. Drożdży od Gozdawy nie znam, ale US-05 też nie są jakieś super, jeśli chodzi o odfermentowanie. Inną sprawą jest niedofermentowanie, ale to inna sprawa.
 8. Nie wiem jak u ciebie z wydajnością, ale według mnie 7 kg słodów to mało nawet na 12 Balingów, co do chmielenia to też mało, jeśli chcecie mocno nachmielone. Drożdże jak kolega wyżej napisał US-05.
 9. 1) Wg mnie lepiej zebrać gęstwę (ale to moje zdanie, bo lubię czyste wiaderka ) 2) Nie dodawałem, RIS się nagazował. 3) Jak wyżej 4) Surowca doj ile uważasz, ale lepiej mniej niż za dużo. Mój ris zszedł od 15 plato z 32 (za wysoka temperatura zacierania) i trochę się bałem granatów, ale po pół roku nic nie wybuchło. 5) Zacytuję wiki "SurowceDobrze zmodyfikowany słód pale, z dużym zasypem słodów/zbóż palonych. Może zawierać złożony zasyp słodów, praktycznie może składać się z każdego gatunku słodu. Każda odmiana chmielu może być użyta. Alkaliczna woda zbalansuje wpływ kwasowych, palonych słodów/zbóż. Angielskie, albo amerykańskie drożdże górnej fermentacji." 200g to raczej za mało na risa. Przy 11 kg słodu 2 kg to były palone i jęczmień prażony. To kiedy wrzucisz palone słody zależy od Ciebie, im szybciej tym bardziej palony bedzie.
 10. Raczej nie trzy dni temu, ale kiedyś się pojawiło.
 11. Poczekaj, nie denerwuj się i wszystko będzie dobrze. Btw cierpliwość wzrasta wraz z ilością butelek (pełnych) w zapasie.
 12. Według mnie mało chmielu na smak i aromat jak na APA i rakau jest nowozelandzki
 13. Weizen 30L AIPA 20L RIS 14L Weizenbock 21L Razem: 33030 L
 14. Pils 20 L AIPA 10 L Hefe-Weizen 24 L Belgian Dubel 22 L Weizenbock 23 L Bitter 25 L APA 23 L RAZEM: 24 542
×
×
 • Create New...