Jump to content

cieplyl

Members
 • Posts

  296
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by cieplyl

 1. Proszę Was o pomoc w bardzo nietypowej sprawie:) Za kilka miesięcy zamierzam wziąć ślub i wpadłem na pomysł aby po weselu każdemu dorosłemu gościowi wręczyć ozdobną buteleczkę piwa z podziękowaniami. I to mam po Was pytanie: Skąd zdobyć jakieś ciekawe butelki? Najbardziej interesowałby mnie butelki 0,33 z zamknięciem patentowym lub ze zwykłym zamknięciem ale o ciekawym kształcie, o ozdobnym rzeźbieniu itp. Jako, że tych butelek muszę zdobyć około 100 dobrze by było aby nie kosztowały więcej niż wesele:). Nie wykluczam zakupu butelek wraz z zawartością. Jeżeli macie jakieś sugestie, namiary bardzo proszę o informację. Każda rada jest na wagę złota.
 2. Po dłuższym czasie browar cieplak wraca. Witam serdecznie po raz drugi!! Warka nr 24 czyli stary dobry pilsner. Kilka razy recepturę pisałem, więc nie będę powtarzał. Warka nr 25 Belgian Pale Ale. Receptura zaczerpnięta z mistrzowskiego piwa Dori. Nie obyło się jednak bez przygód. Pomyliłem chmiele i zamiast na początku dodać brewers gold, dodałem styrian godings tym samym zamieniając kolejność. Ciekawy jestem co z tego wyniknie.
 3. Te miarki mają mniejszą pojemność niż 4g. Najlepiej kup sobie wagę z dokładnością do 1 g i odważ 150g/20l, wsyp bezpośrednio do frmentatora i wymieszaj. Na allegro są po około 20 zł.
 4. cieplyl

  Keg - spawanie

  Potwierdzam. Nie ma sensu spawać. Ja też mam zakręcone na uszczelkach i nie ma problemu. Za całej gamy uszczelek wybrałem tekturowe (takie twarde czerwone) i sprawują się idealnie. Nawet pod wpływem ognia trudno jest je spalić jeśli jest wkręcona:)
 5. Znalazłem taki artykuł: http://biznes.onet.pl/inspekcja-jakosc-piwa-nie-zawsze-wlasciwa,18565,3689228,1,news-detal Nie dziwi Was, że tak mało odbiegało od normy ?
 6. Ja tam nie przyglądałem się jak spawa i nie znam się na tym kompletnie. Być może nie trzeba było robić przetłoczeń ale powiem szczerze wole żeby były. Gar jest bardzo sztywny i nie muszę się martwić o jakiekolwiek ugięcie. Szczególnie ze warka 40 litrów trochę waży.
 7. Ja mam właśnie zrobiony gar z nierdzewki o grubości 1mm i dno 2 mm. Nie wiem co prawda jak to się spawa ale potwierdzam koszt samej blachy na pewno przekroczy 500 zł. Dodatkowo gar zrobiony jako prosta "tuba" bardzo się wygina i trzeba zrobić dwa przetłoczenia: na dole i na górze. Grubszego nie ma co robić bo i tak waży około 3-4 kilogramów.
 8. Warka nr 23 Prawie jak IPA Zasyp: 5 kg Pilznieński 0,3 kg Carraroma 0,3 kg Caramunich 1 kg cukier Zacieranie w 67 stopniach przez godzinę Chmielenie: 70 min - 50g Marynka 60 min - 25g East Kent 5 min - 25g East Kent No i tutaj się kończy IPA ponieważ nie zauważyłem, że nie mam drożdży górnych i musiałem postawić to na S-23. Przeprowadzę fermentacje w trochę wyższej temperaturze powinno być dobrze.
 9. Media mają swoje prawa. Mają wyznaczony czas na dany materiał i nie mogą go przekroczyć a ten barman mówił o wszystkim i o niczym więc trzeba było go stopować. Tego typu programy nie są przeznaczone dla ludzi znających temat aby go poszerzyli tylko dla tych co nie mają pojęcia o danej kwestii. Jeżeli ktoś chce się doszkolić to trafia na naszą stronę i wie wszystko. Jeżeli zaczęliby mówić o temperaturach, czasach, technologii, biochemii myślicie, ze szarego Kowalskiego by to zaciekawiło? Jeśli chodzi o błąd to raczej trzeba wyrzucić grafika albo osobę która go nadzoruje.
 10. A jak podoba Ci się zapach suszonego chmielu w szyszkach? Podobny jest? Z opracowania Dori wynika, że za zapach odpowiedzialny jest Myrcen. Humulen również wpływa na zapach nadając mu szlachetną nutkę. Odpowiednia mieszanina tych dwóch olejków pewnie da coś podobnego. Tylko nie wiem jak z dostępnością obydwu.
 11. Obróć butelkę do góry nogami tak aby jak najwięcej pirosiarczynu wyleciało. Ja nigdy nie czułem później tego zapachu. Jeżeli martwi Cie pozostałość pirosiarczynu zawsze możesz na przyszłość zaopatrzyć się w taki stojak: http://www.homebrewing.pl/suszarka-na-44-butelki-p-236.html .
 12. Według mnie cokolwiek dodasz będzie dobrze. Ja osobiście użyłbym chloru.
 13. Zarezerwowałeś już kwaterę? Jeśli nie mogę polecić naprawdę dobrą i tanią. Wróciłem właśnie z niej przedwczoraj i jestem bardzo zadowolony. Polecam wędrówkę na zielone i białe jezioro i na prednie solisko ze strbskiego plesa. Nie ma nic lepszego niż wypicie zimnego budweisera po długiej wędrówce na zielone jezioro. Polecam też tatralandie, naprawdę fajna zabawa nie tylko dla dzieci.
 14. Warka nr 22 Pilsner (Doskonalenia smaku ciąg dalszy. Poprzednie miały za mało smaku chmielowego) Zasyp: 4,5 kg- słód pilznienski 0,4 kg - carapils 0,1 kg - zakwaszający Zacieranie: 30min - 64°C 40min - 72°C Chmielenie: 90min - Premiant 30g 15min - saaz 35g 0min - saaz 35g Wyszło około 25 litrów o gęstości 12°Blg. Dodałem drożdże w34/70.
 15. Igielit to zmiękczony polichlorek winylu. Tworzywo to można stosować do 70°C natomiast powyżej tej temperatury wydzielają się związki plastyfikujące takie jak kwas tereftalowy, sebacynowy i adypinowy oraz ich estry. Powoduje to zwiększenie kruchości tworzywa i z czasem może stać się bardzo łamliwe wiec średnio się nadaje tam gdzie chcesz mieć elastyczny przewód. Tych związków tak mało się wydobywa, że chyba nie ma wpływu na smak i zapach. Trzeba tylko uważać aby nie przegrzać tego tworzywa powyżej 180°C bo wtedy następuje rozkład i wydobywa się bardzo trujący chlor.
 16. Moim zdaniem najgorzej jest utrzymać piwo na drożdżach górnych w lecie kiedy są wysokie temperatury, lata mnóstwo małych muszek i ogólnie powietrze nie jest tak czyste jak w zimie. W dolniakach rzadziej się coś rozwija bo temperatura wstrzymuje nieco te procesy. Takie przynajmniej jest moje zdanie w tej kwestii.
 17. Ostatnio miałem przygodę z dublem który fermentował w temperaturze 28°C . Zapach podczas trwającej kilkanaście godzin fermentacji był okropny i powiem szczerze ze nie przypominał na pewno zapachu fuzlowego. Smak i zapach po kilkunastu dniach cichej był bardziej zbliżony do wina. Możliwe żeby takie zmiany powstały przez temperaturę czy to już zakażenie? Pytam teoretycznie bo piwo i tak wylałem.
 18. Z góry przepraszam za głupie pytanie W jaki sposób można zastąpić w recepturze słód wiedeński? Można np zmieszać słód pilźnieński ze słodem melanoidynowym?
 19. Najlepiej jak sprawdzisz trójkąciki na spodzie bo każdy produkt musi być oznaczony. Najczęściej są z Polipropylenu ale zdarzają się też z PET-u i PCV. Jeśli chodzi o przepuszczalność tlenu to przedstawiam znaleziony artykuł: http://opakowania.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/W%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci-barierowe-tworzyw-sztucznych-i-metody-ich-oceny-26426.html Z tego zestawienia wynika, że najlepszy jest PET (wśród tworzyw używanych do opakowań). Z PET-u są robione wszystkie butelki do wód mineralnych 5l i większe. Można by fermentacje prowadzić w butli od wody do dystrybutorów. Wielkość to 19 litrów.
 20. Warka nr 21 Ale ( miało być "blond belgian ale" ale bliżej mu do brunetki ) Zasyp: 5 kg słód pilźnieński 0,15 kg Cara 0,15 kg Aroma 0,1 kg carabelge 0,8 kg cuker Zacieranie: 64°C - 30min 72°C - 40 min Chmielenie: 70min - 28 g Marynka 10min - 26 g Lubelski Na końcu wpadłem na "genialny" pomysł. Odlałem po 5 litrów do butelek po wodzie i do jeden dałem 140 g miodu sztucznego a do drugiego 220 g. Zobaczymy jaka będzie różnica. Całości wyszło około 25 litrów o gęstości 15 Blg.
 21. Generalnie podczas fermentacji wszystko się miesza w środku wiec nie ma znaczenia. Butelki trzymają dłużej natomiast wkłady trzymają krótko ale szybciej chłodzą. Taką prawidłowość zauważyłem u siebie.
 22. W tak skonstruowanym styropianie będziesz w stanie otrzymać temperaturę bliską zeru co bardzo dobrze służy lagerom na cichej. Może warto by było zatem pomiędzy fermentatorami zastosować jakaś przegrodę aby móc w jednym prowadzić fermentację burzliwą w 10 stopniach a w drugim cichą w 2-3 stopniach. Dodatkowo jeśli będziesz miał piwo tylko w jednym fermentatorze pozwoli to "odciąć" resztę pudła a co za tym idzie zmniejszyć straty ciepła. Może mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcia tego dzieła ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.