Skocz do zawartości

Distanced

Members
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Distanced

  1. Włączę się do tematu. 26 września zabutelkowałem 20 litrów APA z dodatkiem 120g cukru rozpuszczonego w około 0,7 l wody. Wczoraj (po 10 dniach od butelkowania) otworzyłem pierwsze piwo. Lekkie syknięcie, przy nalewaniu do pokala nie spieniło się mocno, ale wysycenie duże, jak w napojach gazowanych. Czy powinienem się obawiać, że z czasem wysycenie jeszcze wzrośnie ? Czy to może być problem ze słabym wymieszaniem syropu z piwem ? Przed butelkowaniem piwo miało 3.5-4 BLG. Fermentowało od 1 sierpnia do 26 sierpnia w temperaturze 20-21°C
  2. Powiem szczerze, ze tez mi sie tak wydawalo, ale Panowi z forum warzyli wedlug tej receptury i polecaja. Zrobię tak: 60' Citra 25-30g 45' Cascade 25 g 15' EK Goldings 25 g 5' cukier 250g, Centennial 10g + Citra 15 g 0' (gdy gar wyląduje w wannie) Citra 25g na zimno: Citra 50 g + Cascade 25 g [na 5 dni] W sumie bedzie 200 g chmielu Nie wiem tylko czy nie opoznic troche tego chmielenia, bo chlodzil bede w wannie. A jesli chodzi o te swiateczne to nie wiem o ile zwiekszyc zasyp, bo przy mojej wydajnosci to chyba nie dam rady otrzymac 20l.
  3. Tylko, że planowałem zrobić to w taki sposób: - przygotować w wiadrze syrop z cukru - za pomocą rurki z pończochą przelać piwo do tego wiadra, tak by przelewając mieszało się z syropem - lekko zamieszać bo tak radzi wiki Nie wiem czy dobrze policzyłem, ale żeby otrzymać 14BLG to 120 gram cukru muszę rozpuścić w około 0,74 l wody.
  4. Właśnie sobie uświadomiłem jedną rzecz, a mianowicie: mam 21,5 litra piwa, które zamierzam dzisiaj butelkować. Dla jakiej ilości policzyć ilość cukru ? Bo cześć na pewno zostanie z osadem, tylko nie wiem ile ? Ilość cukru obliczam za pomocą: http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?17209171#tag Dla APA poziom CO2 ustawiłem: 2,5 będzie OK ? Dla 19 litrów wyszło mi 120 g cukru, w jakiej ilości wody to rozpuścić ?
  5. To bardzo dobrze, że nie schodzą nisko, bo ja lubie takie pełniejsze piwo. Bardziej obawialem sie tego sciagania o ktorym wspomnial karczmarz. Dobra jednak uwarze, trzeba sprobowac zeby sie przekonac, moze akurat bedzie mi pasowalo. Powiecie cos na temat zasypu tego Christmas Ale ? Bo na moje oko to przy mojej wydajnosci raczej nie otrzymam 20litrow 17BLG. Ktory chmiel i ile sypnac na goryczke w tym Black IPA ? Tak na 50-60 IBU
  6. Cholera, a zastanawialem sie nad US-05, ale tu na forum w kilku miejscach polecano T-58 do swiatecznego i tylko dlatego je zamowilem. Czyli nie warto na tych drożdżach robic tego piwa ? Moze sie wstrzymam z tym i zrobie pozniej, najwyzej bedzie na wielkanoc. Jakie piwo mozna uwarzyc na T-58 ? Do jakiego stylu sie nadaja ? Poczytałem i calkiem spora grupa uzytkownikow warzyla swiateczne na tych drozdzach, moze wypowie sie ktos jeszcze ?
  7. W najbliższy weekend będę butelkował swoją pierwszą warkę, więc czas najwyższy uwarzyć kolejną. Potrzebuję pomocy w doprecyzowaniu receptur, bo nie ogarniam jeszcze brewtargeta. Przy pierwszej warce miałem wydajność na poziomie 60%. Będą to: 1. Black IPA na podstawie #34 warki Fidel'a, który wzorował się na DARTH VADER BLACK IPA autorstwa scooby_brew 2. Christmas Ale na podstawie receptury TomX'a 1. Black IPA 20 litrów, 17 BLG, 50-60 IBU Zasyp: Pilzneński- 5,5 kg Carahel - 0,5 kg Carafa II Special - 0,5 kg Biscuit - 0,25 kg Cukier - 0,25 kg Zacieranie: 60 min - 68°C 10 min - 78°C Pytanie 1: Czy wszystkie słody wrzucam na początku czy któreś później ? Pytanie 2: Czy wystarczy na 20l 17BLG (wydajność 60%) ? Chmielenie: Pytanie 3: Mam do dyspozycji 100g Citry, 50g Cascade, 10 g Centennial i 100 g EK Goldings. Jak to najlepiej zrobić ? 60' (?) 45' Cascade 25 g 15' EK Goldings 25 g 5' cukier 250g 0' (gdy gar wyląduje w wannie) Citra 25g na zimno: (?) Citra 25 g + Cascade 25 g (?) Pytanie 4: Chłodzę w wannie, więc może trzeba przesunąć trochę chmielenie ? Drożdże: US-05 2. Christmas Ale 20 litrów, 17BLG, goryczka niewielka Zasyp: 3 kg - Pilzneński 1 kg - Pszeniczny Jasny 0,4 kg - Płatki Owsiane Błyskawiczne 0,3 Kg - Karmelowy Jasny (Strzegom) 0,2 Kg - Karmelowy Ciemny (Strzegom) 120 g - Jęczmień Palony [w oryginale był jeszcze 80 g - Barwiący, ale nie mam go] Pytanie 5: Tych słodów to chyba trochę mało (wydajność 60%) ? Mam w zapasie 2,5 kg pilzneńskiego, 0,7 kg karmelowy jasny, 0,3 kg karmelowy ciemny i 0,25 kg Biscuit. Których i ile dodać ? Zacieranie: Pytanie 6: Jak ? W jakich temperaturach i których minutach co sypać ? Chmielenie: 60' EK Goldings (ile?) 10' przyprawy i cukier 0,5 kg(po co się go dodaje ?) 10' (a może 5') EK Goldings 15 g Przyprawy: Jeszcze pomyślę Drożdże: T-58 Bardzo dziękuję za wszystkie rady !
  8. Pończochę trzeba zdezynfekować pewnie ? Czym ? Wrzątkiem czy piro ? Nie będzie farbowała, puszczała koloru ? Na który koniec węża założyć pończochę ? Ten który włożę do piwa z osadem, tak ?
  9. W poniedziałek dodałem chmiel (90g) , który utworzył na powierzchni dość gruby kożuch i wygląda jakby nie miał zamiaru opadać na dno, a na piątek planowałem butelkowanie. Co zrobić ? Zamieszać odkażoną łyżką ? Ogólnie piwo pachnie bardzo ładnie, przed dodaniem chmielu było klarowne, smakowało też całkiem dobrze
  10. Nie wiem czy mój brak doświadczenia pozwala mi się wtrącić do dyskusji, ale ja swoją pierwszą warkę chłodziłem w wannie ze 100°C do 24°C w niecałe 40 minut w środku lata (temp otoczenia okolo 26, a temp zimnej wody byla zdecydowanie wyzsza niz np jesienia czy zima). Następnym razem wrzucę do wanny kilka 1,5 l butelek pet z lodem co pozwoli obniżyć temp wody w wannie i przyspieszy chłodzenie. Dodatkowo postaram się zrobić doświaczenie i jedną z kolejnych warek zamierzam warzyć na działce, gdzie mam wodę darmową ze studni głębinowej o sporo niżej temp niż z wodociągu (poniżej 10°C). Ciekawe jak szybko tam uda mi się chłodzić brzeczkę.
  11. Ta moja piana nie opada i wygląda, że nie opadnie, czytałem że na tych drożdżach czasami tak się dzieje. Jak postąpić przy chmieleniu na zimno ? Zebrać jakoś tą pianę ? Czy odgarnąć i wtedy wrzucić chmiel ? Wyczytałem też, żeby na dzień przed butelkowaniem wstawić piwo do lodówki, ma to spowodować opadnięcie osadu. Warto ? Zadziała ? Piwo się nie klaruje, cały czas jest takie mętne. Pachnie ładnie, chmielem, ale ta mętność mnie trochę martwi.
  12. Zawróciłem 3 litry podczas filtracji. Nie trzymam tak naświetlonego, światło było tylko do zdjęcia, bo w piwnicy jest bardzo słaba żarówka. Piwo stoi cały czas w ciemności.
  13. Hmmm. Cały przyszły tydzień jestem na wyjeździe, więc zrobię tak: 01.08 - warzyłem 18.08 - dodam chmiel 21.08 - zmierzę BLG 22.08 - zmierzę BLG 23.08 - zmierzę BLG i jeśli będzie stałe przez 3 pomiary - butelkuję Wyjdzie 3 tygodnie od warzenia do butelkowania. Może tak być ? Dodając chmiel nie mieszam, po prostu wrzucam i zamykam pokrywę ? Czy to zmętnienie, które u mnie występuje jest naturalne ?
  14. Przepraszam, że piszę post pod postem, ale potrzebuję konsultacji. Jutro mija 7 dni od warzenia. Piwo wygląda tak: http://www.fotosik.p...b50c964a93.html Niestety w czasie robienia zdjęć padła mi bateria w aparacie i na razie nic dokładniejszego nie jestem w stanie zrobić. Coś tam bulka od czasu do czasu. Na dnie jest warstwa osadu. Na wierzchu utrzymuje się też dość cienka warstwa jasnej piany (nie widać dobrze na zdjęciu bo zasłania osad z chmielu). W pomieszczeniu jest 21.5°C (na kilka dni przed warzeniem było 19,75°C, ale niestety upalne lato mamy w tym roku). Jak widać piwo jest bardzo mętne. Czy wszystko jest w porządku ? Postanowiłem zastosować się do rad i nie przelewać na cichą do innego fermentora, ale nie wiem jak i kiedy dodać chmiel na zimną. Poradzicie coś ?
  15. Załóżmy, że nie będę przelewał. Ile czasu powinienem odczekać do butelkowania ? 2 czy 3 tygodnie ? Kiedy dodać chmiel na zimno ? Gdy opadnie osad ? Na 7 dni przed butelkowaniem ? Rozważam też zastosowaniem podwójnego chmielenia przy chmieleniu na zimno. Zamierzam wrzucić 2 x 50g. Kiedy powinienem dodać w takim razie chmiel i w jakich odstępach czasu ?
  16. Cytat: "Należy dodać, że są sytuacje, kiedy dekantacja do innego pojemnika jest wskazana, np. w przypadku kiedy dokonujemy jakieś dodatkowej obróbki piwa (chmielenie na zimno, dodanie owoców, miodu itd." Moim zdanie z artykułu jednoznacznie wynika, że w przypadku chmielenia na zimno warto dekantować do innego pojemnika, a nie warto gdy nie dodajemy nic do piwa.
  17. Z artykułu wynika, że w przypadku chmielenia na zimno dekantacja do innego pojemnika na cichą jest wskazana. Dzięki
  18. Na cichą przelewać czy nie przelewać ? Zamierzam chmielić na zimno podczas cichej fermentacji.
  19. Z tego co się orientuję to lepiej wysładzać do 2 BLG a resztę rozcieńczyć wodą. Chyba, że jestem w błędzie. Pewnie będę robił tak, że: po przefiltrowaniu 8-10 litrów będę zlewał to do gara i grzał, resztę wysładzał, a po wysłodzeniu dolewał resztę do gara + wodę w ilości, tak by osiągnąć 20 litrów + 4 litry na odparowanie. Przy następnej warce spróbuję tak zrobić.
  20. Warzyłem w piątek, poszło (chyba) całkiem nieźle. Popełniłem kilka błędów, ale następnym razem będzie o niebo lepiej. Cieszę się, że warząc pierwszy raz zdecydowałem się od razu na warzenie ze słodu. Nie było w tym nic strasznego. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy przymierzają się do swojej pierwszej warki. Podsumowanie: Zacierania:Tu miałem trochę problemu, bo naczytałem się, że gar będzie trzymał temperaturę, że wystarczy od czasu do czasu zmierzyć temperaturę, pomieszać i ewentualnie trochę podgrzać. W praktyce wyszło tak, że u mnie szybko spadała temperatura. Wystarczyło, że wyszedłem na 3 minuty po herbatę i temperatura spadła z 68 do 64. Dlatego pierwsze 20-30 min zacierania temperatura wahała mi się między 64-68. Pytanie 1: Jak to wpłynie na piwo ? Robiąc mash out nie wiedziałem jak bardzo podkręcić gaz, żeby temperatura rosła mniej więcej 1°C/min i zajęło mi to trochę więcej czasu. Zanim osiągnąłem 76* od początku zacierania minęło około 90 min. Nie wiedziałem też jak długo powinienem utrzymać tą temperaturę 76°C, dlatego po osiągnięciu jej, wyłączyłem gaz, a po 15 minutach przeszedłem do filtracji. Pytanie 2: Jak długo należy utrzymywać temp na mash out ? Filtracja: Poszło prawidłowo, tylko zajęło mi to dużo czasu. Prawie 2 godziny, ustawiłem chyba trochę za wolny przepływ i trochę za słabo się uwijałem przy wysładzaniu. Wysładzałem wodą o temp 75°C. Przy następnej warce pójdzie znacznie sprawniej. Gotowanie: Po filtracji otrzymałem 16 litrów 17,5 BLG. Dodałem 5,5 litra wody źródlanej i zagotowałem. Chmielenie przebiegło zgodnie z planem. Potrzebuję rady na przyszłość. Pytanie 3: Kiedy mierzyć BLG i rozcieńczać brzeczkę wodą ? Bo dużą oszczędnością czasu byłoby, gdy część brzeczki jest już przefiltrowana, zlać do gara i zaczynać grzać, a resztę wysładzać, ale w tym przypadku nie będę w stanie ocenić ile brzeczka po przefiltrowaniu ma BLG i ile wody dolać. Pytanie 4: Czy może po chmieleniu, gdy brzeczka jest już w wannie, ma okolo 30-40°C zmierzyć BLG i ewentualnie dolać zimnej wody ? Za jednym zamachem brzeczka zostanie schłodzona i rozcieńczona ? Chłodzenie: Obawiałem się, że będzie długo trwała, ale po 40 min miałem 24°C, więc przerwałem. Zlewanie do fermentora: Trochę za dużo chmielu dostało mi się do fermentora, bo brzeczka miała kolor zgniłej zieleni. Zlewając napowietrzałem brzeczkę. Pytanie 5: Tutaj mam też pytanie odnośnie goryczki. Próbowałem brzeczki i goryczka była dobra, w sam raz, ale zostawiała takie palenie (pieczenie) w gardle. Czy to się jeszcze ułoży ? Bo nie wiem czy dodawać chmiel na cichą, boje się, że jeszcze to spotęguje. Pytanie 6: Te wszystkie chmielny podczas burzliwej opadną na dno fermentora i na cichą zleję bez tego chmielowego osadu, prawda ? Zadanie drożdży: Drożdże rehydratyzowałem wodą o temp pokojowej, nie mierzyłem ile °C ale coś około 24. Z tym, że później stały w pomieszczeniu przez 40 min gdzie było 26-27°C. Przed zadaniem drożdży, rozcieńczyłem brzeczkę 4 litrami chłodnej wody, porządnie zamieszałem i otrzymałem 22 litry 14BLG. Pytanie 7: Czy na tym etapie można rozcieńczać brzeczkę ? Czy wpływa to jakoś negatywnie na fermentację a później na smak ? Fermentor wstawiłem do piwnicy o temp 20 - 21°C. Fermentacja trwa, trochę bulka, jest 1cm piany na wierzchu, więc mam nadzieję, że wszystko jest w porządku. Bardzo proszę o krytykę i ewentualne rady na przyszłość. Podobało mi się, będę warzył ! Jednym z kolejnym piw, które chciałbym uwarzyć jest AIPA 16 BLG single hop Equinox. Kiedy można się spodziewać dostępności tego chmielu w Polsce ? Późną jesienią ? Zimą ?
  21. Potrzebuję szybkiej porady. Po filtracji wyszlo 17,5 BLG i 16 litrow. Muszę rozcięczyć 5-6 litrów wody, tylko nie wiem w ktorym momencie.. Dodac wrzątku do gotującej sie brzeczki przed dodaniem chmielu ? Prosze o szybką odpowiedz bo brzeczka juz sie grzeje na chmielenie
  22. Filtrator z oplotu już mam. Jestem świadomy tego, że warzenie może potrwać 8 godziny, ale to jedyny dzień kiedy mogę sobie na to pozwolić. W weekend nie mogę, a po weekendzie może wyjść tak, że nie będę miał kiedy przelać na cichą. Jeszcze mam wątpliwości odnośnie chmielenia, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chmielenie: Gdy brzeczka zacznie się porządnie gotować zaczynam mierzyć czas - 70 minut. Na 30 min przed końcem (czyli po 40 min gotowania) dodaję 10 g Citry. Na 20 min przed końcem dodaję 10g Cascade. Na 15 min 5g Centennial. Na 10 min 10 g Citra i Cascade. Na 5 min 10g Citra, Cascade i 20g Centennial. Gdy minie 70 min, wyłączam gaz, wstawiam do wanny i dopiero wtedy dodaję 20 g Citra, 20 g Cascade i 25 g Centennial, tak ? Czy te wcześniejsze chmielenia też trochę opóźnić ? Czy nie wystarczy napowietrzanie rozchlapując przy przelewaniu brzeczki ? Dodatkowo zrobić to kołysząc zamkniętym fermentorem ? Ile czasu może mi zająć schładzanie w dużej wannie do 18-20 stopni dolewając ciągle zimnej wody ? Rozważałem rozlanie brzeczki na 2-3 mniejsze garnki by przyspieszyć chłodzenie, ale obawiam się infekcji.
  23. Dziękuję za odpowiedź. Wygospodarowałem trochę czasu z rana i zrobię filtrator z oplotu. Mam jeszcze pytanie odnośnie drożdży, czy powinienem użyć całej saszetki 11,5 g ?
  24. Witam, Jutro wieczorem będę warzył swoją pierwszą warkę. Jestem zmuszony zrobić to wcześniej niż planowałem, dlatego potrzebuję kilku porad, sugestii, w tempie ekspresowym. Za wszystkie odpowiedzi będę niezmiernie wdzięczny. Temat ten będzie jednocześnie opisem krok po kroku wszystkich wykonywanych przeze mnie czynności. Posiadam: 1. Dwa pojemniki fermentacyjne w tym jeden z rurką i kranikiem drugi z rurką fermentacyjną 2. Areometr 3. Termometr piwowarski 4. Wężyk do zlewania piwa 5. Kapslownica "Eterna" 6. Kapsle 7. Pirosarczyn ( 100g) 8. Mieszadło piwowarskie 9. Miarka do cukru 10. Rurka do rozlewu z zaworkiem 11. Garnek 30 litrów 12. Słody: 5kg pale ale i 0,25kg karmelowy jasny 13. Chmiele: 100g Citra, 100g Centennial, 100g Cascade 14. Drożdże Fermentis Safale US-05 11,5g Receptura: http://www.piwo.org/topic/14493-american-pale-ale-konsultacja-receptury/ American Pale Ale 20 litrów 13BLG Słody: 5kg pale ale 0,25kg karmelowy jasny przez 60 min w 68 stopniach Chmielenie: (użytkownik crosis polecił mi hop burst, gdyż chcę osiągnąć wyraźny intensywny aromat przy niedużym IBU max. 30) 70' - gotowanie 30' - 10 g Citra 20' - 10 g Cascade 15' - 5 g Centennial 10' - 10g Citra, 10 g Cascade 5' - 10 g Citra, 10 g Cascade, 20 g Centennial 0' - 20 g Citra, 20 g Cascade, 25 g Centennial po 50g Citra i Cascade na cichą Pytanie 1: Czy to chmielenie jest ok ? Nie za dużo chmielu ? Dlaczego 70' ? Będę chłodził w wannie, z tego co się orientuję ma to znaczenie przy chmieleniu. Ważenie krok po kroku: 1. Przygotowanie sprzętu, umycie, zdezynfekowanie. 2. Zacieranie jednotemperaturowe: Grzeję 15 litrów wody do 69 stopni, dodaję słód (5,25kg). Mierzę temperaturę, gdy ponownie osiągnie 68 stopni wyłączam gaz. Słód ma być przez godzinę w temp 68. Mieszam od czasu do czasu, gdy jest potrzeba podgrzewam. Pytanie 2: Czy robić mash out ? 3. Filtracja i wysładzanie: Brzeczkę przelewam do fermentora z kranikiem (starając się nie napowietrzyć) Pytanie 3: Czy przelewam wszyściutko ? Calutki osad ? Czekam, 15-20 min, aż ułoży się młóto. Problem 1: Nie posiadam filtratora z oplotu, co zrobić ? Przefiltruję się bez tego ? Przez samo młóto ? Pierwsze 2-3 litry brzeczki przedniej zawracam. Resztę filtruję do drugiego fermentora, do momentu, gdy brzeczka minimalnie będzie przykrywała młóto, wtedy zatrzymuję filtrację, sprawdzam BLG i przelewam do umytego wcześniej gara., włączam gaz. Wysładzam dolewając wcześnie przegotowaną wodę o temp 70-75 stopni, tak by nie zruszyć młóta, a następnie dalej filtruję. Dolewanie powtarzam. Sprawdzam od czasu do czasu BLG wypływającej przefiltrowanej brzeczki. Pytanie 4: Ile tej wody muszę dolać mniej więcej i w jakich porcjach ? 5-8 litrów w porcjach po około 1litr ? Dolewać do momentu, aż przefiltrowana brzeczka zbliży się do 2 BLG, ale nie spadnie poniżej ? Wlewam resztę przefiltrowanej, wysłodzonej brzeczki do gara. Pytanie 5: Co jeśli otrzymam mniej niż 20 litrów ? 4. Chmielenie: Gdy brzeczka zacznie się porządnie gotować zaczynam mierzyć czas - 70 minut. Na 30 min przed końcem (czli po 40 min gotowania) dodaję 10 g Citry. Na 20 min przed końcem dodaję 10g Cascade. Na 15 min 5g Centennial. Na 10 min 10 g Citra i Cascade. Na 5 min 10g Citra, Cascade i 20g Centennial. Gdy minie 70 min, wyłączam gaz i dodaję: 20 g Citra, 20 g Cascade i 25 g Centennial. Pytanie 6: Czy mieszać podczas gotowania ? Jak często ? Pytanie 7: Czy umieszczać chmiel w woreczku ? Posiadam tylko jeden, więc chyba bez sensu wyławiać go co 5 min i dosypywać chmielu ? 5. Chłodzenie: Gar niosę szybko do wanny z zimną wodą. Wodę cały czas wymieniam na zimną. Pytanie 8: Do jakiej temperatury chłodzić brzeczkę ? 20 stopni ? Sprawdzam BLG. 6. Dekantacja do fermentora: Fermentor i wężyk dezynfekuje. Mieszam brzeczką by powstał stożek z chmielu, czekam 10-15 min, a następnie za pomocą wężyka przelewam brzeczkę do fermentora tak by napowietrzyć brzeczkę (pienić). Pytanie 9: Czy przy tej ilości chmielu dam radę utworzyć stożek i zlać brzeczkę z jak najmniejszą ilością osadu ? Czy zastosować jakąś inną metodę ? 7. Zadanie drożdży. Zadaję rehydratyzowane drożdże, a następnie napowietrzam brzeczkę kołysząc zamkniętym fermentorem. Fermentator odstawiam do pomieszczenia o stałej temperaturze około 20 stopni. Dalszy ciąg dopiszę wkrótce, bo już późno, a jutro do roboty Jakie macie uwagi ? Porady ? Czy ogólny plan działania jest dobry czy widzicie jakieś błędy ? Coś byście zmienili ? Może o czymś zapomniałem ? Co jeszcze powinienem zrobić by piwo uwarzyć prawidłowo ?
  25. Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Zrobię tak: - będę warzył ze słodu: 5kg pale ale i 0,25kg karmelowego Czy dla mojego warzenia będzie miało znaczenie od jakiego producenta będzie słód np. czy Weyermann czy Strzegom ? - nie wiem czy zacierać przez 60 minut w 66 czy 68 stopniach, czy w smaku będzie odczuwalna różnica ? wolę większą słodowość - chmielić zamierzam według zaleceń crosis'a, czyli: 70' - gotowanie 30' - 10 g Citra 20' - 10 g Cascade 15' - 5 g Centennial 10' - 10g Citra, 10 g Cascade 5' - 10 g Citra, 10 g Cascade, 20 g Centennial 0' - 20 g Citra, 20 g Cascade, 25 g Centennial po 50 g dwóch chmieli na zimno nie wiem tylko których ? Citra i ... ? A może zastosować podwójne chmielenie 2 x 50g Citra ? w sumie wyjdzie 250g chmielu, dużooo, dobrze się zapowiada mam nadzieję, że z racji dużej ilości chmielu nie będzie w smaku nut łodygowych i takiej lekko cierpkiej, ściągającej goryczki, bo piłem ostatnio jakieś APA z polskiego browaru (na Amarillo, Centennial, Mosaic) chyba King of Hop z AB i szerze powiedziawszy, słabe, w bezpośrednim porównaniu z Jankesem z Lwówka miernie wypadło - piwo chłodził będę (tak jak zaproponował Jurand) w 2-3 mniejszych garnkach Jeśli wyjdzie piwo bardziej goryczkowe, trudno, mi będzie smakowało. Ma ktoś jeszcze jakieś uwagi, bo w najbliższy weekend zamierzam zamawiać chmiel i słody, tak by w przyszły weekend warzyć.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.