Jump to content

Kujawianin

Members
 • Content Count

  75
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Czarnoziem
 • Miasto
  .Kujawy Czarne

Kontakt

 • Imię
  .

Recent Profile Visitors

699 profile views
 1. Z FM polecam FM10 O czym szumią wierzby (wyszły bardzo przyjemnie estrowe), a z WLP bardzo polecam WLP023 Burton Ale (bardzo dobrze zbalansowane, jabłko, gruszka, czerwone pestkowce, rewelacja). Z płynnych w NE IPA testowałem również FM55 Zielone wzgórze ale wyszły bardzo kiepsko (ktoś pisał że bananowe, nie uwierzyłem i sprawdziłem, no i faktycznie estry wchodzą bardziej w banany).
 2. Byłaby możliwość zamawiania np. mniej rotujących w ofercie szczepów Wyeast'a na zamówienie po przedpłacie? np. na waszej stronce na stronie produktu Wyeast 3538-PC gdy nie ma go na stanie byłoby info, że możliwe jest zamówienie indywidualne dnia X oraz przycisk zamawiam/rezerwuję, a następnie przekierowanie do płatności. Pomogłoby to piwowarom warzyć piwa na surowcach takich jakich chcą, a nie takich które są akurat dostępne, a wam jako dostawcy możliwość dostarczania zawsze świeżych produktów które nie zalegają w magazynie.
 3. Podstawowa sprawa: Sposób zacierania, filtracji czy wysładzania o ile w ogóle ma to marginalny wpływ na obecność fuzli w smaku i aromacie. Zatem co ma? Fermentacja, fermentacja i jeszcze raz fermentacja. W takim razie co konkretnie mogło pójść nie tak w przypadku 1 i 2? Temperatura fermentacji zbyt wysoka, zbyt wysoka temp. zadania drożdży. Nie napisałeś ile °Blg było w każdej warce więc zakładam że nie masz balingomierza, a to jest podstawowa sprawa. W takim razie jak temu zaradzić takim problemom? 1. Rehydratyzacja drożdży tylko wodą. Mnóstwo jest poradników i instrukcji jak to poprawnie zrobić. 2. Pomiar °Blg przed zadaniem drożdży. Na tej podstawie określasz podstawowe parametry piwa: ekstrakt oraz przybliżoną zawartość alkoholu. Od ekstraktu również zależy ile powinieneś zadać drożdży by fermentacja przebiegła bez problemów. 3. Temperatura brzeczki przed zadaniem drożdży. Zwykle powinna być to dolna granica optymalnej temp. dla danego szczepu. 4. Schemat temp. fermentacji. W zależności od tego jakie efekty pracy drożdży chcesz osiągnąć. Zwykle przyjmuje się by zaczynać fermentacje od temp. z dolnego zakresu optymalnej temp. pracy szczepu i stopniowo podnosi się ją (o ile sama nie będzie).
 4. Źle pytasz. Fermentor jest w lodówce tak długo jak długo wymaga tego proces fermentacji i jest to zależne od tego jakie temperatury jesteś w stanie zapewnić w takiej lodówce. Pytasz o schemat fermentacji. Ilu piwowarów tyle odpowiedzi. Weźmy na przykład takiego dubbla. Niektórzy zadają w 17 i trzymają w temperaturach 18-20, a inni zadają nawet w 15 i podnoszą np. 1°C na dobę aż do 26°C. Generalnie jak zaczyna brakować już cukrów i fermentacja zwalnia warto podnieść temperaturę by zapobiec kończeniu pracy przez drożdże (mniej drożdży jest aktywnych, przez co temperatura spada, przez co jeszcze mniej drożdży jest aktywnych, itd.... co w konsekwencji może doprowadzić do niedofermentowania piwa). Zależy od szczepu, temperatury. Nie trzymaj się sztywno tego co jest na wiki - to są jedynie wskazówki. W sytuacji gdy rzeczywiście te zostałoby się 20% cukrów fermentowanych to na logikę wytworzonych podczas fermentacji w temp. pokojowej aromatów i posmaków powinno 5 razy mniej niż gdyby proces cały czas miał miejsce w temp pokojowej.
 5. % nie dodajesz (bezpośrednio) i nie powinieneś sobie zbytnio zawracać tym głowy. Po pierwsze przed butelkowaniem upewnij się że NA PEWNO fermentacja się już zakończyła. Nie ma nic gorszego od granatów. Kalkulator znajdziesz między innymi w programie Brewtarget (który jest darmowy, polecam). W przypadku milk stouta nagazowanie w przedziale 1,5-2,0 vol powinno być ok. Wybierasz surowiec do refermentacji, temperaturę i otrzymujesz ile danego surowca powinieneś dodać.
 6. Raczej tego że w ogóle przebiega. To czy dobrze okaże się po tym jak się zakończy. Zostaw fermentor w spokoju, nie otwieraj.
 7. Jeżeli fermentujesz w wiadrze z kranikiem (co raczej nie jest zalecane) to może ma jakiś sens.
 8. A niby po co? Po 2-3 warkach dojdziesz do tego ile minut wcześniej trzeba wyłączyć grzanie by temperatura ustabilizowała się na pożądanym poziomie. Teoretycznie lepszy byłby z nierdzewki. Przy emalii trzeba uważać by jej nie obić bo potem możesz mieć odpryski. Zdecydowanie lepszy elektroniczny. Bardzo popularny jest ten z Ikei. Posiadam, jest w porządku. Nie traktuj tego jako coś obligatoryjnego. Po15min zacierania skrobi już nie ma. Zbędne. Wkład już jest na liście. Przydałaby się chłodnica zanurzeniowa. Tak Nie używałem nigdy kapslownicy ręcznej ale po opiniach na forum typu "sprzedawanie Grety powinno być karalne" sądzę że nie jest to najlepszy wybór. Na początek jest ok. Kwestia dość indywidualna. Na początku miałem wąż z oplotu. Wywaliłem gumę ze środka, wsadziłem w jego miejsce sprężynę (by wężyk się nie deformował). Jednak po warce na 2 kadzie filtracyjne z American Wheat (50% pszenicy), jedna na oplocie druga na FD stwierdziłem że zdecydowanie mi lepiej z FD. Jak weźmiesz chłodnicę to powinno być ok Ponadto lepiej weź sobie OXI na zapas. Z innych rad to przeczytaj sobie wątek o opiniach o poszczególnych sklepach dla piwowarów domowych zwłaszcza ten o BA.
 9. Typ fermentacji: górna Zakres temperatur fermentacji: 18-24 st.C Stopień odfermentowania: 75-80% Flokulacja: średnia/wysoka Tolerancja alkoholu w piwie: 15% ABV Profil smakowy: ciekawy belgijski szczep produkujący relatywnie mało owocowych estrów. Najbardziej „powściągliwy” szczep belgijski w ofercie FM. Polecany do ciemnych belgów. Duża tolerancja na alkohol. Szczep polecany do piw w stylach: Blond, Dubbel, Tripel, Belgian Dark Strong Ale Profil szczepu zbliżony do: WYEAST 1762 Belgian Abbey II ™
 10. Typ fermentacji: górna Zakres temperatur fermentacji: 19-25 st.C Stopień odfermentowania: 74-78% Flokulacja: średnia Tolerancja alkoholu w piwie: 12% ABV Profil smakowy: klasyczny belgijski szczep dający typowe posmaki piw klasztornych. Bardzo ładny balans miedzy owocowymi estrami i przyprawowymi fenolami. Szczep polecany do piw w stylach: Blond, Dubbel, Tripel, Belgian Golden Strong Ale Profil szczepu zbliżony do: WYEAST 3787 Trappist High Gravity™
 11. Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Zależy co chcesz uzyskać. Najlepiej bazować na własnych doświadczeniach. Jak nigdy nie robiłeś witbiera to najlepiej uwarz warkę na bazie istniejącej już receptury a następnie modyfikuj tą recepturę według własnych preferencji. Przykładowe receptury znajdziesz na: https://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Receptury_ze_słodów oraz http://blog.homebrewing.pl/tag/witbier/
 12. Nikt nie broni przed dodaniem na zimno czy na whirlpool. Jednak powszechne jest dodawanie tych dodatków 5-15min przed końcem gotowania.
 13. Nie ma czegoś takiego że jakiś piwo w jakimś stylu TRZEBA wypić szybko a w innym nie. Chodzi o to iż aromaty pożądane w piwach w stylu Weizen po pewnym czasie się redukują (zapewne chodzi o octan izoamylu), a bardziej wyczuwalne stają się inne które są mniej charakterystyczne dla tego stylu. Oczywiście aromaty o które chodzi w tym przypadku są produktem fermentacji za które odpowiedzialna jest konkretna grupa szczepów drożdży (dedykowanych do piw pszenicznych w stylu niemieckim). Pytanie bardziej brzmi czy powyższe ma zastosowanie również w przypadku piw pszenicznych w stylu belgijskim. Z racji iż po Witbierze spodziewa się zupełnie innych aromatów będących produktami fermentacji oraz do fermentacji używany jest inny szczep drożdży to myślę że nie. Nie oznacza to iż szczepy dedykowane do Witbierów również nie produkują innych związków aromatycznych które są charakterystyczne dla tego stylu i również w dość krótkim czasie się redukują (raczej wątpię). Oczywiście utrata z upływem czasu przez piwo aromatów charakterystycznych dla danego stylu nie jest tylko zależna od użytego szczepu drożdży. Większe znaczenie ma poprawność procesu produkcji.
 14. Tak. Pamiętaj że zazwyczaj mam ponad 40L oraz kilka zwojów chłodnicy wystawało ponad poziom cieczy (już jej nie używam).
 15. Posiadam wymiennik. Kupiony na alledrogo, są tam tańsze niż w sklepach dla piwowarów o około 20%. Bardzo dobrze spełnia swoje zadanie (zwłaszcza że warzę warki 40L). W zimne pory roku gdy woda w kranie to około 5-7°C łatwo można sterować docelową temperaturą chłodzenia brzeczki poprzez regulację zaworu od wody. Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową z BA trwało u mnie (w zależności od pory roku) 2-3h. Wymiennik bez problemu schładza brzeczkę do temp wody w kranie w czasie ~20min (jakbym spuszczał brzeczkę przez kran w garze albo poprzez pompę to pewnie byłoby szybciej). Jak wspomniał kolega wyżej minusem wymiennika jest to że dobrze jest go przed użyciem i po użyciu wyczyścić i zdezynfekować. Ponadto nie polecam wymienników których płyty łączone są lutem miedzianym (niestety mam taki). Miedź ma to do siebie że z czasem oksyduje i pokrywa się patyną, którą dobrze jest przed użyciem usunąć (OXI bardzo dobrze sobie z tym radzi). Aha. Jeszcze jedna ważna rzecz. Jak używasz wymiennika to uważaj co wrzucasz do gara. Chmiel w szyszce, trawa cytrynowa, skórki cytrusów i inne pływające śmieci mogą wlecieć do wymiennika ale już nie wylecą. Dlatego do zabawy z tego typu dodatkami lepiej używać siateczek muślinowych lub hopspidera.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.