Skocz do zawartości

Jacho

Members
 • Liczba zawartości

  18
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

116 wyświetleń profilu
 1. Jacho

  US-05 - fermentacja

  Dzięki za podpowiedzi. Miałem pierwotnie nie przelewać na cichą, tylko przetrzymać do 12-14 dni na burzliwej i od razu do butelek. Ale postanowiłem zlać i dosypać jeszcze troszkę chmielu na aromat. Zobaczymy co z tego wyjdzie
 2. Jacho

  US-05 - fermentacja

  Łącznie już 12 dni drożdże pracują, cały czas na burzliwej rzecz jasna. Co do temperatury fermentacji, to starałem się ją kontrolować na ile możliwe w styropianowym pudle, zmieniając raz na 12-14h zamrożonego 1,5 litrowego PET-a. Drożdże zadane w temperaturze brzeczki wynoszącej około 16-17 stopni, po jakichś 2 dniach temperatura wyniosła około 19 i tak była utrzymywana. Chyba raz w trakcie fermentacji temperatura w pudle spadła mi do jakichś 15 stopni (włożyłem niepotrzebnie 2 butelki z zamrożoną wodą). Dziś po raz pierwszy zrobiłem pomiar BLG. Sprawdzę jeszcze w środę, czy spada. Po prostu zdziwiła mnie ta czapa drożdży. Może dlatego, że po raz pierwszy fermentację przeprowadzam w styropianowym pudle, a nie wystawiam fermentor w pokoju.
 3. Uwarzyłem American Wheat 12,5 BLG (zacier: 66c - 60 min i 72C - 15 min). Od jakichś 12 dni fermentują na US-05. Fermentor stoi w skrzyni styropianowej, temperatura przez pierwszych kilka dni w okolicach 17 stopni (zaczynałem od jakichś 15), stopniowo podnoszona do 21 stopni i na tym poziomie utrzymuje się 5 dzień. Do tej pory na powierzchni wciąż leży czapa z piany drożdżowej, a BLG spadło do jakichś 4,5. Mam obawy, czy ta fermentacja nie trwa zbyt długo, i czy nie podnieść temperatury lub nie zamieszać fermentorem by przyspieszyć pracę drożdży. Co sądzicie?
 4. Jacho

  American Wit - wariacja

  Dzięki, jakoś tak pewnie wyceluję. Rzeczywiście treściwe wyszło w tym obliczeniu.
 5. Została mi gęstwa z FM 20 po fermentacji Wita 11,5 BLG oraz trochę słodów. Chciałbym ją ponownie użyć robiąc coś podobnego do American Wheat, czy raczej wariacji na temat tego stylu. Proszę o ocenę: 14.3 BLG; 25 IBU, 5,9 ABV Zasyp: 5 kg Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC Ziarno Pszeniczny 2 kg 40% 85 % 4 Ziarno Simpsons - Maris Otter 2 kg 40% 81 % 6 Ziarno Pilzneński 1 kg 20% 81 % 4 Zacieranie: Temp Czas 65 C 60 min 72 C 15 min Chmiele: Użyto do Nazwa Ilość Czas Alfa kwasy Gotowanie Citra 15 g 60 min 12 % Aromat (koniec gotowania) Mosaic 10 g 10 min 10 % Aromat (koniec gotowania) Citra 15 g 0 min 12 % Whirlpool Mosaic 15 g 0 min 10 % Fermentacja burzliwa +/- 10-12 dni, i do butelek.
 6. Robię Belgian IPA - 18 blg, na drożdzach FM 25. Zrobiłem starter (bez mieszadła, w butelce); drożdze zadane w temp ok. 18 stopni. Fermentacja ruszyła po ok. 24h i była prowadzona w 22 stopniach. W zasadzie w 4 dni przefermentowało do 5BLG, a po 8 dniach fermentacji wynosi 4 BLG. Dziś otworzyłem wiadro i zastałem dziwny widok: w smaku i zapachu nie czuję jakichś nieciekawych zapachów. Czy to infekcja? Czy tylko nieopadnięte drożdze?
 7. Jacho

  American Summer Wheat Ale

  Nie, próbowałem dzisiaj z próbki pobranej do obliczenia BLG, jeszcze przed zaszczepieniem drożdzczy. Nie mam w zwyczaju zaglądać do wiadra.
 8. Jacho

  American Summer Wheat Ale

  Uwarzyłem wczoraj to piwo Generalnie z małymi zmianami, o których niżej. Nie obyło się bez wpadki, bo przez kumulację różnych domowych czynności i ogarnianie kuchni, nieco zagapiłem się z chmieleniem i wysłądzaniem oraz liczeniem objętości. No i mam pewien dylemat, bo piwo (wczoraj wieczorem warzone) ma dziś nieprzyjemny, zalegający posmak goryczki i piękne aromaty cytrusowe. Ponieważ wyszło mi około 20 l brzeczki o ekstrakcie około 15 BLG, już po wystudzeniu rozwodniłem piwo do około 12 BLG, dolewajac chłodnej przegotowanej wody. Słody: 2,3 kg - pale ale 2 kg - pszeniczny 0,3 kg prażona jasna pszenica Chmielenie wyszło tak: Mosaic - 15g - 60' Centennial - 15g - 10' Mosaic - 10g - 5' Centennial - 15g - w czasie chłodzenia, w tem ok. 85 stopni Mosaic - 15g - - w czasie chłodzenia, w tem ok. 85 stopni W momencie wyłączenia palnika dałem jeszcze 20g stłuczonych ziaren kolendry indyjskiej, bo nie udało mi się dostać na czas aframonu. Schłodzone do około 20 stopni i zadane zrehydratyzowane drożdze M44. BT wskazuje mi goryczkę - przy ostatecznych proporcjach i 12 BLG - na poziomie około 27 IBU. Jednak czuję ją w nieprzyjemny sposób. Na ile to się ułoży w czasie fermentacji?
 9. Jacho

  BIPA

  Dzięki. Z osiągnięciem większej treściwości i podbiciem do 15-17 BLG nie powinno być problemu na tym zasypie. Nie chciałem po prostu w jednym czasie mieć dwóch tak samo mocnych piw,ale pobawić się aromatem. Po przekalkulowaniu na BT i waszych sugestiach będę próbował chmielić intensywniej na goryczkę i aromat. Powinno dać mi około 50-55 IBU, przy planowanym 14,5-15 BLG Jaryllo - 30g - 60' Stryrian Goldings - 15g - 60' Stryrian Goldings - 20g - 10' Stryrian Goldings - 20g - 5' Jaryllo - 20g - 0' Centennial - 15g - 0' I na cichą dam Styrian - ok. 30g na 4 dni oraz i 50 g. Centennial na 2 dni.
 10. Jacho

  BIPA

  Proszę o ocenę kolejnej receptury. Został mi mix słodów (taki musi zostać, bo już jest wymieszany) i gęstwa z FM 26 po uważeniu Belbian Blond Ale 17 BLG. Chciałem zrobić coś innego i ostatecznie zdecydowałem się na BIPA i celuję w 14BLG i ok 45 IBU Słody: Słód Pilzneński 4,3kg Słód Cara Blond 0,4kg Słód Biscuit 0,3kg Słod Aroma 0,1kg Zastanawiam się nad dodaniem okolo 200g pszenicy prażonej (jasnej) w cleu poprawi pienistości, gdyż uwarzony na tych słodach Belgian Blond prawdopodobnie będzie słabo pienisty. Zacieranie jednotemperaturowe: 63 stopnie C - 60 min Chmiele: Jaryllo - 20g - 60' Centennial - 15g - 45' Stryrian Goldings - 20g - 10' Jaryllo - 20g - 0' Stryrian Goldings - 20g - 0' Proszę o ocenę i sugestie
 11. A ja jestem innego zdania - Belgi nie potrzebują wodotrysków jak kolendra czy inne skórki (chyba, że chcesz Witbier'a zrobić, ale zasyp trochę nie ten..). Jak chcesz iść w stronę klasycznej Belgii, to myślę, że można z tego zrobić fajny Belgian Pale Ale (masz 5,1kg słodów, więc możesz zrobić większy litrarz - pewnie wyjdzie Ci z tego coś ok. 13-14Blg 23 litry). Jak lubisz Amerykę, to może lekka Belgian IPA - nieco większe IBU, trochę chmielu na aromat (na zimno). Możliwości jest sporo - sam zasyp może przypasować pod wiele stylów, musisz tylko określić w którą stronę chcesz iść. Mając jednak takie fajne, rozkręcone drożdże w ręce, poszedłbym w stronę klasycznej Belgii a nie hybryd PS. Mam nadzieję, że do tego Blonda 17Blg zrobiłeś z tych drożdży starter? Generalnie powinieneś zrobić to w zupełnie odwrotnej kolejności - najpierw słabsze piwko (BPA), potem mocniejsze BBA. Tak w ogóle to ciekawy jestem czy faktycznie wyszło Ci 20l 17Blg z tego zasypu Generalnie też bym się chyba skłaniał ku BIPA na Amarillo i Citrze i Cascade (?). Choć tu nie mam jeszcze przemyślanych proporcji chmieli. Natomiast Blonda zrobiłem 17 BLG, przynajmniej tak wskazywał mój bailingomierz Wysładzałem jednak na oko i na koniec dodałem trochę wody do brzeczki. Niestety, starteru nie zrobiłem, ale około 20h trzymałem je w temp pokojowej. Drożdze zadane w temp. brzeczki około 17C i przez pierwsze 48h fermentacja w tej temperaturze; następnie przeniesione do 21-22C. Obecnie są na 11 dniu fermentacji burzliwej i jeszcze coś pracuje... Poziom BLG spadł do 4.
 12. Ostatnio, robiąc zakupy, przez pomyłkę nabyłem 2 opakowania zestawów surowców Belgian Blond Ale 17 BLG z twojbrowar.pl Odsyłać szkoda! Jeden wykorzystałem i obecnie - na drożdzach FM Belgijskie Pagórki - przebiega 7 dzień fermentacja burzliwa. Zastanawiam się co zrobić z drugim zestawem. Słody są już wymieszane, więc pozostaje kwestia zmiany drożdzy (choć chciałbym spróbować zrobićł na zebranej gęstwie z Blonda), zmiany chmieli oraz dodatków. Słody są następujące: Słód Pilzneński 4,3kg Słód Cara Blond 0,4kg Słód Biscuit 0,3kg Słod Aroma 0,1kg Jakieś sugestie? Zależałoby mi na tym aby piwo było nieco inne w smaku, niż to z receptury.
 13. Jacho

  American Summer Wheat Ale

  Dokładnie tak. EBC: 5-7. Rozważam jeszcze, czy nie zmniejszyć jej w zasypie, choć dopuszcza się do 10%, więc przy dotyuchczasowym założebiu byłoby OK.
 14. Jacho

  American Summer Wheat Ale

  Dzięki! Nie pomyślałem o problemach z filtrowaniem.... Myślę że przy proporcji 50% nie powinno być żle ze zwykłym filtratorem z oplotu... Przemyślałem to jeszcze i nieco zmodyfikowałem receptuę. Do zacieru 2 kg pszenicy i 0,5 kg prażonej pszenicy oraz 2,5 kg pale ale. Także co do chmielów zmodyfikowałem: 15g Mosaica na 60' oraz 15 g. na 5' - reszta bez zmian.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...