Jump to content

zbylon

Members
 • Content Count

  99
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by zbylon

 1. Pruszcz - kurde kawał drogi, ale jeśli nie znajdę żadnej alternatywy, to podjadę jutro po tą gęstwę do Pruszcza Przyznam, że jeszcze nie robiłem z gęstwy, bo za długie przerwy miałem między warzeniami. Dzięki z góry
 2. Witam Na piątek zaplanowałem sobie warzenie, będąc przekonanym, że mam drożdże. Niestety okazało się, że podczas przeprowadzki gdzieś je wcięło. Skumałem się dopiero teraz, więc zero szans na dostawę jutro, a mam kolegę nauczyć warzenia. Proszę o pomoc. Za drożdże lub gęstwę, jestem w stanie oddać parę kilo słodu pilzneńskiego lub pale ale.
 3. Jakikolwiek w tej chwili Gdzie miałbym podjechać ??
 4. Tak - w byłym Baltic Malt. Nie pamiętam jak ta firma się teraz nazywa, ale mieści się na Przeróbce. Podobno mają też słód pszeniczny. Ile to są małe ilości chmielu?? Potrzebuję dosłownie z 50-75g
 5. Pilnie potrzebuję chmielu. Kumpel miał dostarczyć na dzisiejsze warzenie, ale okazało się, że przywiózł za mało. Mogę odstąpić słody - belgijski pale ale i gdański pilzneński. Potrzeba jest pilna!!
 6. No i takie odpowiedzi mnie zadowalają. Uwarzę zatem IPA Na to też mam ochotę a poprzednio wyszło mi dobre na tych drożdżach. Dzięki wielkie.
 7. Witam Mam na niedzielę zaplanowane warzenie. Mam gęstwę zebraną po fermentacji "czegoś w stylu Ale" Użyłem do tamtego piwa droźdźy Danstar Windsor. Kobita mi marudzi, żebym uwarzył pszeniczniaka, lecz nie mam droźdźy odpowiednich. Zastanawiam się czy ma sens użycie tej gęstwy, czy nie popsuje to smaku. W razie Niemca, mam jeszcze słody Pale Ale i Pilzneńskie, ale na pszeniczniaka sam mam ochotę, więc mam dylemat. Jak myślicie ??
 8. Ja używałem reduktora, ale ostatnio również zapomniałem. Już więcej go chyba nie będę używał, chyba że będę miał znacznie większy fermentor. Gęstwę na następne piwko zbieram po przelaniu na cichą, a po cichej na dnie niewiele tego zostaje, więc reduktor jest zbyteczny.
 9. No to ja tym razem zużyłem też ponad 30 litrów, bo wydawało mi się, że coś mało piwa będzie. Kurde wyszła mi brzeczka 25L 12Blg Z 4.5kg słodów to chyba niezła wydajność ??
 10. Okej dzięki wszystkim. Fermentacja już ruszyła. Zobaczymy jak będzie jutro rano
 11. Czyli tak: 1. Dzielę paczuszkę na dwie. 2. Dodaje pierwszą część do piwa po uwodnieniu. 3. Do drugiej części wlewam trochę brzeczki i zostawiam na półce. 4. Jutro dodaję cukier, czekam aż "urośnie" i wlewam do brzeczki. Czegoś nie pomyliłem ??
 12. Obydwa. Anteks gdybyś mógł rozwinąć temat to byłbym wdzięczny. Czy połowa saszetki starczy mi, aby ruszyły dwie fermentacje ??
 13. Przyznam, że nie skumałem Może trochę dokłądniej?
 14. Witam Sytuacja wygląda tak, że dzisiaj warzę, a jutro kumpel namawia mnie na zrobienie drugiej warki - nie planowałem tego, ale w sumie czemu nie Niestety mam tylko jedną saszetkę drożdży Danstar Windsor. Pytanie brzmi, czy da radę w jakiś magiczny sposób je na jutro jakoś rozmnożyć ?? Ewentualnie czy jest tu ktoś z Trójmiasta, kto chętnie odsprzedałby mi jedną saszetkę, wszystko jedno jakich drożdży do górniaków - będę improwizował Mam jeszcze na składzie drożdże Brewferm Lager, ale nie mam warunków w tej chwili na lagera. Mógłbym się zamienić, o czym zresztą pisałem w innym poście.
 15. To ja napiszę małą herezję. Najlepszy pszeniczniak jaki dotychczas mi wyszedł fermentował w garze od razu po schłodzeniu. Podczas gotowania użyłem szyszek w siateczkach. Po wyjęciu szyszek odstawiłem gar na noc do komórki, bo nie chciało mi się z nim biegać na piętro do wanny. Rano przed wyjściem do pracu poprostu dodałem drożdże i przykryłem gar przykrywką. Piwo było mętne, ale w smaku wyśmienite. Co do przerwy ferulikowej, to dotychczas robiłem maksymalnie 20 minutową, ale jak następnym razem będę robił pszeniczniaka, to wydłużę do godziny może nawet. Przy jednej z moich pierwszych warek pszeniczniakowych pominąłem przerwę ferulikową, gdyż o niej najzwyczajniej zapomniałem Piwo wyszło dobre, jednak tak jakby trochę bardziej gorzkie. Poczęstowałem nim mojego kumpla - bardziej doświadczonego piwowara i po pierwszym łyku powiedział "przerwy ferulikowej nie zrobiłeś"
 16. Dotychczas dwukrotnie odzyskiwałem drożdże suche. Mam na myśli akcję taką, że z jednej saszetki zrobiłem dwie warki. Nie było żadnych problemów podczas fermentacji. Piwko wyszło smaczne jak zwykle
 17. Cena słodu pilzneńskiego to 2,8zł/kg. Kupowałem już worki 20-30kg. Dostępny jest jeszcze słód karmelowy. Jakość tego słodu jest znakomita. Przypuszczam, że może to potwierdzić paru użytkowników tego forum. Z tego co pamiętam to przy większych ilościach możliwe upusty. Jak tylko będę wiedział cos więcej o słodzie pszenicznym to dam znać. Jutro będę warzył piwo wyłącznie na słodzie z Malteurop. Nie wiem jeszcze tylko czy dodam karmelowego czy zasypię 100% pilzneńskiego. Dotychczas wychodziły mi świetne piwa na tych słodach. Może jakieś sugestie ??
 18. Ja zacieram w 20L od razu, potem podczas wysładzania dolewam na różnych etapach 7L Gęstość mam różną. Od dobrej do takiej sobie.
 19. No właśnie o to pytam. Jakie warki, ile wody, wszystko
 20. Jako, że w innym wątku ktoś miał problem, że mało piwa mu wyszło, zastanawiam się jak to jest z tą wodą. Ja na przykład zawsze zużywam równo 27 litrów wody. Mam gar 29l. Przeważnie wychodzi mi z tego 21-22 litry piwa. Jak to jest u Was ?? Mam na myśli przebieg całego procesu zacierania metodą infuzyjną.
 21. Dziwne rzeczy mówicie. Ja podczas całego procesu zużywam równo 27l wody. Zawsze wychodzi mi 21-22l piwa. Odnoszę się do dyskusji na pierwszej stronie
 22. Trochę mało też tego miodu dałeś. Na podobną wareczkę dałem kiedyś litr i było optymalnie w smaku.
 23. Mnie czeka w najbliższym czasie mycie butelek w różnym stadium pobrudzenia. Zastosuję chyba najprostszą metodę, czyli wezmę te butelki i zaniosę do pana Zenka ze sklepu na przeciwko, wymienię na świerzsze Ciekawe jaką minę zrobi pan Zenek )
 24. Właśnie dostałem informację, że za jakiś miesiąc dostępny będzie na stałe w tej słodowni słód pszeniczny. Jeśli będzie takiej jakości jak pilzneński, to palce lizać
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.