Skocz do zawartości

Grabarz

Members
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Grabarz

  1. Jest (była?) to zdecydowanie ostatnia butelka tego stouta na świecie; że też nikt się nie połasił Według mnie, warto po prostu rozlać te piwa w pubie, podczas gdy będą przy barze jacyś piwowarzy domowi. Wystarczy napisać potem kilka słów na forum i tyle. Tak jak pisaliście, teraz to już pewnie nikt tych piw nie weźmie na wymianę, a coś z nimi zrobić trzeba.
  2. Bardzo dziękuję za opinię. Również ubolewam, że piana jest tak słaba, no ale cóż. Nie wiem dlaczego do tego doszło. Jeśli chodzi o sposób dodania kawy: Kawa to Nikaragua. 70g mielonej kawy zalanej litrem gorącej wody (za pomocą filtra). Wywar dolany na ostatnią minutę gotowania.
  3. Piwo od Szejka - Klon Dead Pony Pale Ale. Bardzo przyjemne, lekkie piwko. Piana całkiem fajna, dość trwała. W aromacie piękny i intensywny zapach amerykańskich chmieli, zdecydowanie dominuje Citra. Pod koniec szklanki wychodzi lekki dms. W smaku również pojawia się głównie Citra. Goryczka fajna i przyjemna, choć w miarę wysoka jak na styl. Wysycenie ok. Piwo bardzo smaczne i pijalne. Ekstrakt poniżej 10, a smakuje jakby miało co najmniej 12
  4. Przyniosłem 2x coffee stout, a zabrałem Dead Pony i Imperial Red Ale. Do środy powinienem skosztować tych specjałów i podzielić się opinią EDIT: Nie wytrzymałem i otworzyłem: Imperial Red Ale z darth_y2k's μBrewery Piana bardzo obfita i trwała z drobnymi pęcherzykami. Jest fajny lejsing. Zdecydowanie na plus! Kolor herbaciany, mógłby bardziej wchodzić w czerwony, ale generalnie ok. W aromacie mam lekką zagwozdkę. Na pewno w większości aromat słodowy, do końca nie potrafię nazwać. Jestem ciekaw jakie było chmielenie. Czuję również trochę nut kwiatowych. Ogólnie przyjemnie W smaku dużo się dzieje. Słodowość, karmel, nuty kwiatowe, coś ciekawego jeszcze. IDEALNA goryczka, bardzo odpowiednie nagazowanie. Co mnie urzekło w tym piwie to fakt, że przy takim ekstrakcie, świetnie ukryty jest alkohol. Dodatkowo piwo jest bardzo fajnie zbalansowane. Ogólnie jest bardzo, bardzo pijalne, przepyszne i w ogóle bym wypił jeszcze jedną butelkę i poznał recepturę! Pozdrawiam piwowara
  5. Witam. Zamierzam uwarzyć coś między RISem, a stoutem. Celuję w ok. 20 litrów i 19 blg. Słody ze Strzegoma: (69%) 5,5 kg Pale ale (10%) 0,8 kg Czekoladowy 1200 (10%) 0,8 kg Karmelowy 300 (6%) 0,5 kg płatki owsiane (5%) 0,4 kg Jęczmień prażony 30 g Marynka 60' 25 g Cascade 20' 25 g Cascade 10' 25 g Cascade 5' (chmielenie jeszcze do przemyślenia, ale generalnie planuję lekką goryczkę od chmieli i lekkie smaki i aromaty od amerykańców). Drożdże: Danstar - Nottingham Moje pytania odnośnie powyższego: 1) Czy 8 kg zasypu przy 30 l garze nie będzie za gęsto? Może lepiej trochę zmniejszyć zasyp i gotować 90 min? Zależy mi na ok 19 blg. 2) Chcę uzyskać dużą paloność, czy dzięki powyższej proporcji taką uzyskam, czy lepiej coś zmienić? 3) W jakiej temperaturze najlepiej zacierać to piwo, na słodko czy wytrawnie? Proszę o pomoc i o inne sugestie
  6. Witam. Pytanie mam odnoście czasu trwania fermentacji. Może na przykładzie. 23 stycznia ruszyły drożdże (s-04) w moim coffee stoucie (14,5 blg początkowe). Nic nie dodaję na zimno, a na klarowności przy stoucie mi nie zależy (zresztą, to i tak u-s04, więc klarowne powinno być szybko). Minęło 10 dni "burzliwej" i zastanawiałem się w ogóle czy zlewać piwo na "cichą". 1) Jeśli tylko "burzliwa", to jak długo? (przypominam, że nie musi być klarowne, a na zimno nic nie daję) W teorii drożdże mogą zeżreć cukry w kilka dni i skończyć fermentację, więc na logikę, możnaby butelkować po np. 8-10 dniach. Ostatecznie jednak dzisiaj przelałem piwo do drugiego wiadra. 2) Jeśli za 2-3 dni blg się nie zmieni, mogę butelkować? Czy 10+2+ 12 dni to nie będzie za krótko? 3) Czy podczas fermentacji odbywają się jeszcze jakieś ważne procesy, które wymagają czasu (oprócz najważniejszego - przerabiania cukrów na alko itd.)? Macie, może jakiś artykuł, tekst, z którego mogę się dowiedzieć czegoś więcej o fermentacji? - z teoretycznych, jak i praktycznych rzeczy. Z góry dziękuję za pomoc.
  7. W czwartek miną już 2 tygodnie od kiedy zamówiłem surowce. Na stronie nadal informacja "skierowane do pakowania". Na maile nie odpisują. Towar dobry jakościowo, ale obsługa klienta tragiczna. Odradzam zamawiania czegokolwiek w tym sklepie, szczególnie ludziom o słabych nerwach. Mało profesjonalny sklep. Czas się przerzucić na inną firmę.
  8. Ktoś ma doświadczenia z dodawaniem jaśminu do piwa? Myślałem o uwarzeniu APA na Citrze i dorzuceniu czegoś ciekawego. Albo np. kardamon, pasowałby?
  9. Dzięki Scooby za recepturę, piwo wyszło genialne! Jedyne co to mam problem z pianą. Co prawda wysyciłem na dolną granicę widełek v/v 2.3, ale piana bardzo marna. Bezpośrednio po nalaniu buduje się na 1 cm i bardzo szybko znika. A ty na jakim poziomie wysycasz i jaką masz pianę w tym konkretnym piwie? Pozdrawiam.
  10. Cholerka trochę się podpaliłem i chyba za szybko przelałem na cichą. Zeszło z 16 do 6 blg na drożdżach US-05. Od zdania drożdży minęło prawie 9 dni, a od startu fermentacji prawie 8 dni. Możliwe, że na cichej zejdzie jeszcze do tych ~4blg? Jeśli nie, to czy mogę jeszcze coś zrobić by uniknąć późniejszych komplikacji z niedofermentowanym piwem?
  11. Przy początkowych 16 blg, po ilu dniach najlepiej pierwszy raz sprawdzić gęstość, by po 2-3 dniach powtórzyć pomiar? Tydzień? 10 dni? Bo szczerze mówiąc nie wiem dokładnie kiedy przelać na cichą. Teoretycznie jak zejdzie do 1/3-1/4 początkowego blg chyba.
  12. Witam. Jako mało doświadczony piwowar, wolę się upewnić co do fermentacji mojej drugiej warki. Piwo 21 litrów 16 blg, drożdże US-05. Drożdże zadałem w piątek o 19. Fermentacja ruszyła w sobotę między 19-22. Temperatura otoczenia 20 st (stała). Zaczęło mocno bulgotać w rurce, pojawiła się ok 2cm piana/osad chmielowy na fermentorze (pokrywy nie zdejmowałem). Temperatura w fermentorze podskoczyła do 23 st C. W poniedziałek rano zauważyłem, że proces znacznie się uspokoił. Bulgotanie raz na ruski rok, temperatura w ferm 22 st. Dzisiaj rano temperatura 21 (nawet na ciekło. termometrze lekko podświetlona była 20st, ale głównie 21), nie bulka, ale woda w rurce wyraźnie przepchnięta. Tak się zastanawiam, czy wszystko jest w porządku z fermentacją? Czy aby nie za szybko się te drożdże uspokoiły? (Wiem, że najlepiej zmierzyć blg, ale nie chcę nadmiernie zdejmować pokrywy od wiadra). Wiem również, że "najbardziej burzliwe" jest pierwsze ok 20% fermentacji. Jednak wolę się upewnić i poznać wasze zdanie.
  13. Grabarz

    Porady przy zakupie garnka :)

    50 zł, nie licząc przesyłki. Bez pokrywy. Albo coś takiego http://www.emaliaczaruje.pl/product/show/356829/naczynie-kuchenne-garnek-pokrywa-sr-36-cm-emalia-olkusz-garnki Co prawda 29 l, ale chyba 1 litr nie robi różnicy.
  14. Grabarz

    Porady przy zakupie garnka :)

    Witam. Co sądzicie o tym garnku? 30 l, wysokość 30 cm średnica 36. Warto kupić? Dodam, że dopiero zaczynam przygodę z warzeniem. Mam na koncie jedną warkę na pożyczonym garnku.
  15. Dzięki za wyczerpującą wypowiedz! To moja pierwsza warka ever (a na dodatek z zacieraniem), a jak to mówią "pierwsze koty za płoty". Przynajmniej smakuje jak piwo I z tego jestem dumny. Pozdrawiam.
  16. A jaki chmiel? Na każdą "dawkę" szło Simcoe, Amarillo i Centenial (w równych proporcjach). Gdzieś czytałem, że źle przeprowadzona fermentacja, czy też jakieś problemy z nią związane mogą wpłynąć negatywnie na chmielenie na zimno. Prawda to? I dlaczego? U mnie była taka sytuacja: miałem US-05 które zabiłem podczas rehydratacji, więc w ogóle nie ruszyły. Dodałem więc jakieś drożdże z zestawu Coopersa do ale. Ruszyło. Pierwsze 2 dni fermentacji było w 21 stC, kolejne 6 dni w 21 stC. (zeszło z 17 blg do 7). Przelałem na "cichą" (wiem, trochę się pospieszyłem), tam zeszło jeszcze do 5,5 (w 18-19 stC). Myślę, że dużo popsuły te drożdże nieszczęsne. nawet w smaku i aromacie trochę za bardzo czuć te drożdże (tak mi się wydaję, że to jest to). Coś wiecie na ten temat?
  17. 35g na 4 dni, 35g na 3 dni i 35g na 2 dni. Aromat jest naprawdę marny. Ledwo wyczuwalny w szkle. Z świeżo opróżnionej butelki trochę lepiej, ale też kiepsko. Szkoda. Jestem tylko ciekaw czy to ja popełniłem gdzieś błąd czy miałem po prostu pecha.
  18. Witam. Podepnę się pod temat. Piwo typu AIPA leży w butelkach już 13 dni. Sypnąłem na cichą ok 100g chmielu i byłem pewien, że aromat będzie niszczył system, ale przy przelewaniu (i gdy kontrolnie otworzyłem pierwszą buteleczkę) trochę się rozczarowałem. Aromat słaby. Gdy otworzyłem wieko (już przy butelkowaniu) zobaczyłem, że prawie cały chmiel pływał po powierzchni. I tutaj pytanie: 1) Czy to jest normalne, że chmiel unosi się na powierzchni przy chmieleniu na zimno, czy może powinien opaść? Jeśli jest to normalne to dlaczego wyszedł tak słaby aromat? Drugie pytanie: 2) W jakiej temperaturze trzymać gotowe butelki piwa? Na chwile obecną butelki leżą w 18/19 stC, jeszcze daję im czas na prawidłowe nagazowanie i "ułożenie się smaku". Jednak gdy zacznę wzmożoną konsumpcję to jaka powinna być temperatura przechowywania? Jest to obojętne, czy lepiej znieść do piwnicy?
  19. "Domol Odplamiacz Oxi Biel z aktywnym tlenem 750g 30% i więcej: związki wybielające na bazie tlenu; mniej niż 5%: anionowe środki powierzchniowo czynne, niejonowe środki powierzchniowo czynne; Produkt zawiera enzymy (celulazę, mannazę, liazę pektynową) i rozjaśniacze optyczne. Inne składniki: siarcany, węglany,EDTA. Produkt nie zawiera fosforanu, chloru, boru i barwników. Produkt zawiera nadwęglan sodu." Takie coś widnieje na etykiecie. Już kupiłem. Chyba mogę użyć co?
  20. Pytanko na szybko, wolę się upewnić. Mam mały problem, bo skończył mi się środek do dezynfekcji, który miałem zamówiony z neta wraz z zestawem do warzenia. Znalazłem coś takiego w Rossmannie i nie wiem czy mogę tego użyć do dezynfekcji butelek i fermentora. https://www.rossmann.de/verbraucherportal/produkt-pool/Domol/Oxi-Weiss-Fleckentferner/4305615206691.html Jest to odplamiacz do białych. OXI, napisane jest tam, że zawiera nadwęglan sodu. Nada się?
  21. Co masz na myśli? Skrót myślowy, ale nie chciałbym źle zrozumieć. Mam jeszcze solidna dawkę chmielu na zimno rozłożoną na 3 dni, stąd też pytanie Edit: dzięki za odp.
  22. Witam. Zastanawiam się jak długo trzymać moje AIPA na cichej. Ale może od początku. Po 8 dniach burzliwej przelałem piwo do drugiego fermentora. Zeszło z 17 blg do 7, w temperaturze 18 st C (pierwsze dwa dni w ok 20/21 st). Chyba jednak trochę się pospieszyłem, bo okazało się, że po przelaniu piwo zaczęło/jeszcze pracowało. W drugim wiadrze jest już tydzień i dziś mierzyłem gęstość, spadło z 7 do 5,5. Planuję powtórnie zmierzyć gęstość za 2 dni i jeśli będzie bez zmian to wyznaczyć jakiś termin na butelkowanie. I tutaj pojawia się pytanie, jak długo jeszcze trzymać na cichej (w przypadku gdy blg będzie na tym samym poziomie)? Dodam, że piwo przez ten ostatni tydzień znacznie się sklarowało i że tak powiem, polepszyło w smaku.
  23. Wsypałem je do gorącej wody (Wrzątek 150 ml wody cekał 15 min - więc pewnie z 60 stopni było). Przez pierwse 10h fermentor stał w 18.5st., ale potem przeniosłem go do 21 st. Pewnie zabiłem drożdże. Na gwałt potrzebuję nowego startera.
  24. Jest ktoś z Poznania? Pilnie potrzebuję drożdży US-05 (najlepiej), lub innych nadających się do AIPA. Prawdopodobnie zabiłem swoje drożdże zbyt wysoką temperaturą wrzucając je do wody (w celu rehydratacji). Raczej napewno. Fermentacja nie ruszyła, a minęło już 36h od przelania do fermentora. Poratuje ktoś? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.