Jump to content

Dazhdbog

Members
 • Posts

  156
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by Dazhdbog

 1. Do następnej edycji Chorzowskiego Konkursu jeszcze sporo czasu, ale już teraz ogłaszamy dwie kategorie konkursowe. Będą to Doppelbock oraz English Barleywine. Konkurs odbędzie się około połowy lipca 2022 roku.
 2. Wielkimi krokami zbliża się XI Międzynarodowy Cieszyński KPD. Został tydzień na rejestrację i dostarczenie swojego pilsa i portera na konkurs. Nie czekaj na ostatni moment i wykorzystaj pogodę by dostarczyć piwo do Cieszyna w jak najlepszej kondycji system konkursowy: https://cieszynskikpd.pspd.org.pl/ regulamin: https://bit.ly/3yzWuRM zgłoszenia: 8 lipca - 27 sierpnia recepcja piw: 16 sierpnia - 27 sierpnia W regulaminie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje tj. wysokość opłaty, jak wprowadzić zniżkę dla członków PSPD, adres wysyłki.
 3. Prezentujemy wyniki VII Chorzowskiego Konkursu Piw Domowych. Gratulacje dla wszystkich piwowarów Doppelbock: 1. Marcin Szarowski 40,00 pkt 2. Henryk Cimała 31,67 pkt American Stout: 1. Kamil Pasierbik 37,33 pkt 2. Łukasz Dziok 34,00 pkt 3. Paweł Wróbel 30,33 pkt German Pils: 1. Daniel Śledzikowski 38,00 pkt 2. Krzysztof Zach 35,33 pkt Belgian Dubbel: 1. Dawid Łaskawski i Paweł Pobłocki 30,67 pkt 2. Klemens Słodyczka i Regina Gąsienica-Giewont 29,00 pkt 3. Maciej Ceglarski 28,67 pkt Tytuł Silesia Bier Majster za najlepsze piwo konkursu zdobył Marcin Szarowski za piwo w stylu Doppelbock. Sędziowie docenili Marcina za wiedzę, która pozwoliła mu uwarzyć stylowe piwo, cechujące się brakiem wad których nie jest łatwo uniknąć w piwie dolnej fermentacji o wysokim ekstrakcie. Ponadto konkursowy Doppelbock cechował się niezwykle złożoną słodowością i wysoka pijalnością jak na styl. Brawo!
 4. Prezentujemy listę finalistów (kolejność alfabetyczna): Belgian Dubbel: Maciej Ceglarski Dawid Łaskawski i Paweł Pobłocki Klemens Słodyczka i Regina Gąsienica-Giewont German Pils: Daniel Śledzikowski Krzysztof Zach Doppelbock: Henryk Cimała Marcin Szarowski American Stout: Łukasz Dziok Kamil Pasierbik Paweł Wróbel Gratulujemy. Wyniki zostaną ogłoszone 01.08.2021 w trakcie imprezy Jarmark Produktów Tradycyjnych w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie oraz na FB i forum piwo.org.
 5. Drodzy uczestnicy VII Międzynarodowego Chorzowskiego Konkursu Piw Domowych. Dziękujemy za wszystkie nadesłane piwa i Wasze zgłoszenia. Dziś przeprowadziliśmy eliminacje we wszystkich czterech stylach. Z racji tego iż piwa, które przeszły do finałów zostaną poddane ocenie finałowej 24 lipca, musimy utrzymać listę finalistów w tajemnicy. W związku z tym informujemy, że: - lista finalistów zostanie opublikowana 24 lipca - wyniki finałów zostaną ogłoszone 1 sierpnia w trakcie imprezy "Jarmark Produktów Tradycyjnych" w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie oraz w dotychczasowych kanałach w Internecie. P. S. możemy zdradzić, że do finałów zakwalifikowało się 10 piw z nadesłanych 50.
 6. Możecie już rejestrować swoje pilsy i portery na nasz konkurs! Garść informacji: system konkursowy: https://cieszynskikpd.pspd.org.pl/ regulamin: https://bit.ly/3yzWuRM zgłoszenia: 8 lipca - 27 sierpnia recepcja piw: 16 sierpnia - 27 sierpnia W regulaminie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje tj. wysokość opłaty, jak wprowadzić zniżkę dla członków PSPD, adres wysyłki.
 7. Informujemy, że można już rejestrować piwa na VII Międzynarodowy Chorzowski Konkurs Piw Domowych. Konkurs zostanie rozegrany w czterech kategoriach: - German Pils - Doppelbock - Belgian Dubbel - American Stout Na wasze zgłoszenia i opłacenie uczestnictwa czekamy do 14 lipca za pośrednictwem systemu konkursowego: https://chorzowskikpd.pspd.org.pl/. Na wasze przesyłki (lub osobiste doręczenia) czekamy w dniach 5-14 lipca. Naszym partnerem w konkursie jest Absurdalna. Za co już teraz dziękujemy! Regulamin konkursu: https://drive.google.com/.../1KCVmkrXmd.../view... P.S. ze względu na toczący się remont dróg w pobliżu miejsca recepcji piw część kurierów nie dowozi paczek do celu. Z tego powodu rekomendujemy wybór kuriera DPD w trakcie wysyłki piw, który robi to skutecznie.
 8. Pędy najlepiej zrywać na przełomie kwietnia i maja, ale w różnych rejonach ten okres może się trochę przesunąć. Pamiętaj by zrywać jasnozielone przyrosty z taką brązową, lepką łupinką.
 9. Będę wdzięczny za dodanie do listy XI MCKPD i VII MKPD w Chorzowie https://www.piwo.org/forums/topic/32651-vii-międzynarodowy-kpd-w-chorzowie-lipiec-2021/ https://www.piwo.org/forums/topic/32725-xi-międzynarodowy-cieszyński-konkurs-piw-domowych-3-4-września-2021/
 10. Zarząd zaprasza wszystkich piwowarów do uczestnictwa w XI Międzynarodowym Cieszyńskim KPD 2021! Tradycyjnie jak co roku, oddajemy Wam dwie klasyczne kategorie stanowiące pomost między piwowarstwem czeskim i polskim: Czeski Pils/Jasne Pełne – Světlý Ležák [11-12,5⁰ Blg] Porter Bałtycki [18 – 22⁰ Blg] Konkurs obędzie się 3-4 września w Browar Zamkowy Cieszyn, a ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 4 września podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej. Konkurs przeprowadzony zostanie zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki dla Konkursów Piw Domowych PSPD, a wyniki Konkursu będą zaliczone do klasyfikacji Pucharu PSPD 2021/2022. Opisy stylu: Czeski Pils/Jasne Pełne – Světlý Ležák - https://drive.google.com/.../19hHH7.../view... Porter Bałtycki - https://drive.google.com/…/1WAey9fSLQF1t9920SladQQj1i…/view…
 11. Tak jak napisał @cząsi. O tym, że Dubbel i Doppelbock będą kategoriami konkursowymi informowaliśmy w czerwcu 2020. Natomiast odpowiadając na Twoje pytanie - tak, konkurs został zgłoszony do Pucharu PSPD.
 12. W imieniu Śląskiego Oddziału Terenowego PSPD mam przyjemność zaprosić wszystkich piwowarów domowych do wzięcia udziału w VII Międzynarodowym Konkursie Piw Domowych w Chorzowie. W tym roku dajemy możliwość spróbowania swoich sił w 4 przekrojowych, stylach piwnych. W tym roku oceniać będziemy: 1. German Pils - https://drive.google.com/file/d/1JUnVTeQ08SCskULY0IUNmFlgR8yWSYM6/view?usp=sharing 2. American Stout - https://drive.google.com/file/d/1bdAdNDl6jOyyaisFLpa78CWXDtTuB8Cx/view?usp=sharing 3. Belgian Dubbel - https://drive.google.com/file/d/144T0BVFkWWEkK2KacpVpYZAIryNp1fZ3/view?usp=sharing 4. Doppelbock - https://drive.google.com/file/d/1zhxOv-5sE07JjDs1czXKYdKRkWadmqu7/view?usp=sharing Konkurs obędzie się w lipcu 2021, a o szczegółach będziemy informować wraz z upływem czasu.
 13. Ciężko mi dyskutować z argumentami ad personam i tych odnośnie konkursów więc nie będą tego rozwijał. Masz prawo do swojej oceny i wołami cię od tego nie odciągnę. W tej sytuacji ufam sędziom, których przydzieliłem do Twojego piwa. Zdaję sobie sprawę, że nikt nie jest doskonały, dlatego sędziów w tym wypadku było 3 (a w finale 5). A decyzja o odrzuceniu piwa była podejmowana przez całą trójkę. Powiem Ci tylko, że sam po konkursie szukałem piw, którzy sędziowie odrzucili z powodu aldehydu bo mam cholerny problem z wyczuciem go w piwie. Próbowałem potem tych piw by zakodować sobie ten aldehyd. I tak jak nauczyłem się wyczuwać różne warianty siarki, tak nauczę się aldehydu. Poziom piwowarstwa domowego w Polsce ma się świetnie i ciągle rośnie. Portery z podium to wybitni przedstawiciele stylu. P.S. Sędziowie w trakcie konkursu byli kalibrowani sześcioma różnymi porterami z rynku, także kraftowymi. I tak. Nie wszystkie były stylowe.
 14. Hej. Postaram się odpowiedzieć na Twoje wątpliwości. Jeżeli chodzi o DMS to po obejrzeniu filmu Kopyra, na który się powołujesz, pewnie wiesz, że problem jest dość szeroki. To co możesz w tej chwili zrobić to uwierzyć, że albo w Twoim piwie obecny jest DMS, albo założyć, że w Twoim piwie obecne są aromaty warzyw/kukurydzy/pomidorów, którzy sędziowie zakwalifikowali jako DMS, ale nie muszą nimi być. W dalszym ciągu tego typu aromaty są nieodpowiednie dla stylu. Z mojego doświadczenia jako piwowara domowego powiem Ci, że mimo użycia nowoczesnych słodów udało mi się uzyskać przepiękny DMS w piwie w typie przecieru pomidorowego. Problem nieodparowania DMSu jest szerszy niż tylko gotowanie bez przykrywki. Odnośnie słodyczy. Czy przeciwieństwem słodyczy jest gorycz i chmielowość? Po drugiej stronie spektrum jest wytrawność. I dokładnie tego co cytujesz oczekiwali sędziowie w piwie. Dozwolona jest początkowa słodycz i lekko słodki finisz. W opinii sędziów Twoje piwo było zbyt słodkie i nie ma tu wiele do rozwijania. Przestrzegam też przed myleniem kwestii "słodyczy", ze "słodowością" to są dwie inne rzeczy. Nie wiem też czemu najbardziej palącą kwestią jest dla Ciebie barwa piwa. Ona na pewno nie wpłynęła na odrzucenie piwa w eliminacjach. Gdyby barwa była jego jedynym problemem to piwo przeszłoby do finału, a w finale straciło by maks 2 pkt. Sędziowie wpisali to w ogólnym wrażeniu, jako dodatkową uwagę (i jednocześnie najmniej istotną). W opinii trójki sędziów barwa Twojego piwa nie wpisywała się w ramy stylu. Musisz sam ocenić czy zaufasz jednak sędziom czy przychylisz się do swojej oceny. To co mogę Ci jeszcze zasugerować to rozejrzenie się w swojej okolicy za doświadczonymi piwowarami, sędziami i poczęstowanie ich swoim piwem. Jesteś z Wrocławia. Działa tam dość prężnie Dolnośląski Oddział Terenowy PSPD skupiający wielu świetnych sensoryków. Jeżeli na jakimś spotkaniu poprosisz o prawdę to na pewno ją uzykasz.
 15. No i wszystko stało się jasne. Prezentujemy finałowe wyniki konkursu. Wszystkim finalistom gratulujemy uwarzenia bardzo dobrych pilsów i porterów bałtyckich. Jak widać rywalizacja była wyrównana, a poziom finałów wysoki. Czeski Pils - český Světlý Ležák [11-13,5⁰ Blg] 1. Zach Krzysztof - 38,6 pkt. piwo o nazwie "Zacher Pils 641" 2. Nazarewicz Rafał - 37,6 pkt. piwo o nazwie "Pils" Porter Bałtycki [14,7 - 22⁰ Blg]: 1. Dul Dariusz - 44,0 pkt piwo o nazwie "Porter Bałtycki" 2. Oleksiuk Janusz - 43,4 pkt piwo o nazwie "Boogie Porter" 3. Haberka Mateusz - 41,0 pkt piwo o nazwie "Perła Bałtyku" 4. Wolski Marcin - 35,6 pkt piwo o nazwie "Porter B" 5. Bugiel Radosław - 35,4 pkt piwo o nazwie "Pretta Porter" Do zobaczenia za rok! Warzcie portery!
 16. Szanowni uczestnicy i wszyscy zainteresowani. Publikujemy wyniki eliminacji w obu kategoriach. Wszystkich dziękujemy za uczestnictwo, a finalistom życzymy powodzenia jutro. Metryczki eliminacyjne pojawią się w systemie w przyszłym tygodniu. Ogłoszenie wyników finałów jutro na Cieszyńska Jesień Piwna 2020. Kolejność piwowarów alfabetyczna. Czeski Pils - český Světlý Ležák [11-13,5⁰ Blg]: Nazarewicz Rafał Zach Krzysztof Porter Bałtycki [14,7 - 22⁰ Blg]: Bugiel Radosław Dul Dariusz Haberka Mateusz Oleksiuk Janusz Wolski Marcin
 17. Wszystkie piwa oczekują już w Browar Zamkowy Cieszyn na piątek, aż zajmą się nimi sędziowie z całej Polski. W związku z tym publikujemy listę uczestników, którzy zgłosili swoje piwa do konkursu. Ogłoszenie wyników w sobotę 5.09 podczas Cieszyńska Jesień Piwna 2020. Powodzenia! Czeski Pils/Jasne Pełne – Světlý Ležák [11-13,5° Blg]: 1. Maciej Brzozowski 2. Maciej Ciszewski 3. Mateusz Gruszczyński 4. Jakub Kawa 5. Zenon Makuła 6. Grzesiek Malec 7. Rafał Nazarewicz 8. Jan Oppelt 9. Kamil Pasierbik 10. Tomasz Piszczelski 11. Przemysław Plinta, Andrzej Mrowczyk 12. Dominik Połeć 13. Łukasz Sklarek 14. Andrzej Smyk 15. Adam Spławski 16. Jacek Stachowski 17. Janusz Švach 18. Rafał Szuplewski 19. Waldemar Wach 20. Andrzej Wójciak 21. Krzysztof Zach Porter Bałtycki [14,7 - 22° Blg]: 1. Radosław Bugiel 2. Maciej Ciszewski 3. Dariusz Dul 4. Mateusz Gruszczyński 5. Mateusz Haberka 6. Ireneusz Juraszczyk 7. Artur Lesiak, Iwona Lesiak 8. Marcin Lichtarski, Bartek Filipiuk 9. Stanisław Mączka 10. Rafał Nazarewicz 11. Janusz Oleksiuk 12. Jan Oppelt 13. Kamil Pasierbik 14. Mikołaj Pieczyński 15. Dominik Połeć 16. Paweł Poręba 17. Dorota Przybyłko, Jarosław Przybyłko 18. Michał Pyka 19. Mirosław Robaszkiewicz, Damian Kibiłko 20. Andrzej Smyk 21. Janusz Švach 22. Paweł Tokarski, Grzegorz Szymecki 23. Michał Tomaszek 24. Waldemar Wach 25. Wojciech Wenglorz 26. Krzysztof Wlizło 27. Marcin Wolski 28. Krzysztof Zach
 18. Drodzy piwowarzy, z przykrością informuję, że VII Międzynarodowy KPD w Chorzowie nie odbędzie się. Jest to spowodowane problemami organizacyjnymi. Od kilku lat współpracujemy przy konkursie z tymi samymi podmiotami i sponsorami. W obecnej sytuacji związanej z pandemią część z nich ma utrudnione funkcjonowanie, lub nie może podjąć się współpracy. Informujemy także, że zarówno Belgian Dubbel jak i Doppelbock jako style wymagające czasu zamierzamy utrzymać jako kategorie konkursowe w roku 2021. Zachęcamy do przygotowania piw w tych stylach i ich wyleżakowanie. Ponadto informujemy, że tym piwowarom, którzy uwarzyli swoje piwa na konkurs oferujemy możliwość skorzystania z "dużuru sędziego" i otrzymania pełnej metryczki swojego piwa bez udziału w konkursie. Osoby zainteresowane skorzystaniem z takiej opcji proszone są o kontakt z Łukasz Wróblewski (facebook, workplace PSPD, email: wroblewski.luka@gmail.com, piwo.org: Dazhdbog).
 19. Na ten moment jesteśmy przekonani, że się odbędzie. W ciągu kilku dni udostępnimy regulamin konkursu.
 20. W imieniu Śląskiego Oddziału PSPD mam przyjemność zaprosić wszystkich piwowarów domowych do wzięcia udziału w VII Międzynarodowym Konkursie Piw Domowych w Chorzowie. Jak w ubiegłym roku dajemy możliwość spróbowania swoich sił w 6 przekrojowych, stylach piwnych. W tym roku oceniać będziemy: 1. German Pils (11-12,5° BLG) - http://kompendiumpiwa.pl/pilzner-niemiecki/ 2. Tmave (11-12° BLG) - http://kompendiumpiwa.pl/ciemne-pelne-tmavy-lezak/ 3. Doppelbock (18-22° BLG) - http://kompendiumpiwa.pl/doppelbock/ 4. American Stout (12,5-18° BLG) - http://kompendiumpiwa.pl/american-stout/ 5. Belgian Dubbel (15-18° BLG) - http://kompendiumpiwa.pl/belgian-dubbel/ 6. Rauchweizen (11-14° BLG) - http://kompendiumpiwa.pl/wedzone-pszeniczne-rauchweizen/ Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 26.07.2020 w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie podczas imprezy "Jarmark Produktów Tradycyjnych", a sam konkurs odbędzie się tydzień wcześniej. Więcej szczegółów, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy zostaną udostępnione w późniejszym terminie.
 21. Z tego co wiem to czekają na spóźnialskich bo dostałem smsa w tej sprawie :F
 22. zależy o które pytasz. Eliminacyjne nie wiem. Finałowe rozesłałem już wszystkie.
 23. Pamiętam to piwo i z eliminacji i pamiętam to piwo z Rybnika. Uwierz, że to są kompletnie dwa inne piwa. Z tego co pamiętam w Rybniku polewałeś z kega? Wiesz uwarzyłeś 150 litrów piwa, trzymasz je pewnie w kilku kegach, część wlałeś do butelek by wysłać na konkurs. Tutaj na prawdę mogło pójść coś nie tak i łatwo o to by te piwa się różniły. Prześledź sprzęt który używałeś szczególnie drogę jaką piwo przebyło do butelek na konkurs. Tym bardziej, że jeżeli dobrze pamiętam to w Rybniku ta IPA (Session IPA?) o, której piszesz też miała początki zakażenia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.