Skocz do zawartości

ATizequeM

Members
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Haha
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla pt123 w Browar NicNieWiem   
    Browar ufundowany został przez Małżonkę w kwietniu 2018 w postaci zestawu Mikrobrowar Biowinu. 
    W zestawie był:
    fermentor 30 l z kranikiem kapslownica Greta 100 kapsli szczotka do butelek mieszadło piwowarskie termometr naklejany areometr  miarki do cukru   brew-kit Coopers Lager Jak to zwykle u mnie bywa zacząłem czytać poradniki i fora dyskusyjne. W efekcie kupiłem jeszcze:
    puszkę OXI puszę PBW  drugi areometr  Coopers Brew Enhancer 2 Coopers Carbonation drops Fermentis Safale S-04 Desprej  termometr piwowarski  
    Aktualnie posiadam w bazie sprzętowej:
    Fermentory 30 i 20 litrowe, Garnek 13 litrów Kapslownica Greta Dwa aerometry - spławiki Termometr piwowarski 2 x Hop-spider 35cm x 7cm Mieszadło piwowarskie Worek BIAB od brewfermu.  Do mycia i odkażania używam:
    PBW - podstawowe mycie Soda kaustyczna - mycie kraników,  Disinfectant, OXI, Piro, Starsan - odkażanie. Despraj i starsan w sprayu - odkażanie na bieżąco.  
    Mój system ocen moich piw:
    *  - katastrofa, ppdb zakażenie, wypicie tylko pod przymusem, lepiej wylać.
    * * - piwo bez zakażenia ale nieudane, błędy fermentacji, smakuje tylko gdy badzo zimne. 
    * * * - piwo można wypić bez skrzywienia, ale nie jest powodem do dumy
    * * * * - piwo smaczne, pijalne, mogę dać znajomym bez wstydu
    * * * * * - piwo smakuje takie jak moje ulubione krafty 
     
    Sezon wiosna 2018:
    Brewkit #1 - Lager Coopersa, ale robiony jak ale, * / * *, nie udało się ?
     
    Sezon 2018/2019:
    Brewkit #2 - pszeniczne Coopersa, * * * *, na mój gust spełnia wymogi stylu i jest smaczne, bardzo nasycone z ogromną pianą.
    Brewkit #3  - IPA, Coopersa * * *, piwo jest pijalne, ale niestety nie wykazuje cech IPY czyli pożądnego nachmielenia. 
    Brewkit #4 - Irish Stout Coopersa + ekstrakty chmielowe, * * * *,  smaczne i pijalne, delikatna gorycz i posmak kawy. 
    Warka/Brewkit #5 - Coopers Bootmaker Ale + chmiel Citra, * * * * / * * * * *,  chmiel dobrze wyczuwalny w smaku i przyjemny w odbiorze, niestety brak aromatu. 
    Warka #6 - zestaw Browamator Pale Ale z dodatkiem Cascade, 
     
     
  2. Smutny
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla PiotrST w Kocioł Coobra CB3   
    Ja również poważnie biorę pod uwagę zakup CB3. Chętnie zapoznam się z wszelkimi uwagami, choć spodziewam się, że spostrzeżenia użytkowników będą podobne do tych odnoszących się do poprzedniego modelu...
  3. Smutny
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla zasada w Vienna Lager   
    Nie wiem.
    Ja do 20 l, 10-11BLG lagerów dawałem dotychczas dwie saszetki a 16 BLG (i więcej) puszczałem na gęstwie.
    Kolega zrobi jak zrobi, pyta to odpowiadam - w oparciu o dostępne mi źródło.
  4. Zmieszany
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Pabllo_Lodz w Infekcja Witbier   
    Najważniejsze pytanie jak zacierane i w jakiej temp. fermentowało?
    Mało się jeszcze znam, ale mnie to wygląda że drożdże podjęły na nowo pracę.
    Może poruszałeś fermentatorem i dojadają resztki, oznaka bulgotania bez pomiaru blg nic nie daje.
    Mierzyłeś BLG początkowe i końcowe?
     
  5. Zmieszany
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla HoppySailor w Dodatek pulpy marakui do AW   
    Można prosić o link do uzyskanych odpowiedzi bądź mały skrót tutaj? Również szykuję się do piwa z pulpą z marakui (prawdopodobnie coś takiego http://owocezdzungli.pl/category/272620/marakuja.html) i jestem ciekaw czy ktoś ma jakieś ciekawe opinie na ten temat, co do ilości, jak bardzo podniesie kwasowość. Piwo będzie samo w sobie kwaśne, zakwaszane l. plantarum a nie chciałbym przesadzić
  6. Super!
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Versaar w Fermentacja piwa z Brewkit-u   
    Uprzedzę pytanie i odpowiem: nie zlewaj na cichą, zapomnij o wiadrze na 2-3 tygodnie i dopiero wtedy butelkuj
  7. Dzięki!
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Bogi w Fermentacja piwa z Brewkit-u   
    W którym miejscu ta fermentacja jest długa? Jakie są parametry? Ile blg końcowe?
  8. Smutny
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla kamil.maciejewski w Fermentacja piwa z Brewkit-u   
    Dzięki!! 
  9. Super!
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla koholet w Fermentacja piwa z Brewkit-u   
    Jeśli zeszło z 10 do 2,5 Blg to pewnie jest już po fermentacji. Piana z US-05 może nie chcieć opaść (w końcu to GÓRNA fermentacja). 
    Ale jak koledzy pisali, lepiej potrzymać piwo dłużej niż zlać lub butelkować za wcześnie. Zmierz Blg za tydzień, jak się nie zmieni sypnij chmiel na maks 5 dni i butelkuj. Cierpliwość jest w tym hobby najważniejsza.
  10. Zmieszany
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla BeowulfPL w Jaką warkę wybrać   
    Hej.
    Ostatnio uwarzyłem Pale Ale z brewkitu Mangrove Jacka i jestem z niej bardzo zadowolony, lekko cytrusowy smak i nawet zadowalająca goryczka. Teraz przyszedł czas na krok dalej. Chciałbym uwarzyć coś ze słodów, na początku zdecydowałbym się na jakiś zestaw. Pożądany efekt smakowy jakiego szukam to przede wszystkim wyraźna goryczka i duże słodkie owoce / cytrusy. Znalazłem coś takiego: Australian Pale Ale 13°BLG
    Słód Pale ale 4kg
    Słód Caramunich Typ2 - 0,25kg
    Słód Karmelowy 30 - 0,1kg

    Chmiel Ella 30g
    Chmiel Australian Cascade 40g
    Chmiel Galaxy 30g
    (twojbrowar.pl)
    Co o tym sądzicie. Jest to dobry zestaw i mniej więcej pożądany efekt z niego uzyskam, czy może polecacie coś innego?
  11. Smutny
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla DanielN w Komora fermentacyjna z regulacją temperatury na bazie dystrybutora wody   
    Cześć
     
    Jakiś czas temu wpadł w moje ręce używany dystrybutor wody. Taki jaki można spotkać w biurach czy też miejscach użyteczności publicznej. Prezentuje się tak:


     
    Na drugim zdjęciu widać zamontowany agregat. Nie jest to urządzenie zbyt ciche nie jest też energooszczędne (klasa N). Klasa wynika ze sposobu chłodzenia. Mocny sprzęt chłodzi kilku litrowy kielich z wodą. Zaizolowane jest to cienkim styropianem. Pomyślałem, że muszę to przerobić na komorę fermentacyjną (skąd była inspiracja, to na dole wpisu).
     
    Po zdjęciu obudowy w górnej części widać kielich/michę z wodą. Dookoła tej michy nawinięta jest rurka miedziana. Jest to parownik układu chłodniczego. To on odbiera energię/ciepło. Ten brązowy dzbanek na dole to grzałka i pojemnik na ciepłą wodę. Grzałka jest przepalona, ale nie mam zamiaru jej używać.

     
    Zdemontowałem wszystko oprócz układu chłodniczego, delikatnie przegiąłem parownik na bok. Chciałem aby urządzenie było kompaktowe i cały układ chłodzenia był zamontowany w podstawie komory fermentacyjnej. Jeszcze nie widziałem jak bardzo źle zrobiłem.

     
    Czas na test, jest całkiem fajnie. Po kilku minutach temperatura osiągnęła -20°C. Będę chciał tam zamontować wiatrak, aby wymusić obieg powietrza.

     
    Naszkicowałem wygląd komory (będzie stała w kącie i mam tam bardzo ograniczoną ilość miejsca:  48 cm x 60 cm x 80 cm). Nie udało mi się kupić lodówki w takim wymiarze, która by zmieściła wiadro. Stąd pomysł zrobienie własnej komory.
     
    Jako pierwszy  krok podstawa. Będzie podobnie jak w szawkach kuchennych schowana na 4-5 cm. Fajna rzecz użytkowa, można podejść bliżej. Ma to znaczenie jak podnosi się pełen fermentor, bo planuję zwykłą nakładaną klapę.
     
    Sterownik STC-1000 będzie sercem lodówki. Chciałem go mieć zamontowanego w podstawie. Po to by wszystkie elementy były blisko siebie i w łatwy sposób można było zdemontować w razie naprawy. Sprawne i doświadczone oko już pewnie zauważyło, że zrobiłem kolejny błąd. Powinienem zamontować go niżej, bo na podstawie będzie skrzynia i przez to będzie utrudniony dostęp do przycisków. Ale już po ptakach. Jako, że używam tylko narzędzi ręcznych, to nierówne cięcia maskuję listwami aluminiowymi.
    Czas na pierwsze testy i podłączenie. Przeżyłem pierwsze chwile grozy, bo po podłączeniu elektryki agregat się nie włączał. O dziwo grzanie tak. Winny był sterownik. Miał zepsuty przekaźnik. Na szczęście mam dwa na stanie, więc wielkiej biedy nie było. Zepsuty przekaźnik też już wymieniłem.
     

     
    Czas na cięcie styropianu. Chciałem to zrobić ostrym nożem introligatorskim. Ani to było równo ani czysto. Po pierwszym cięciu drobiny styropianu były wszędzie. Mocno to diablestwo naelektryzowane. Koty w styropianie, ściany w styropianie ogólnie styropianowy armagedon. Trzeba było zapytać wujka Google jak podejść do sprawy. Rozwiązanie wygląda tak jak na poniższym zdjęciu

    W sklepie budowlanym kupiłem skleję (mają takie fajne skrzynie z odpadami po cięciu. W nich takie elementy są bardzo tanie) i drut oporowy, to on będzie częścią roboczą. Prąd go rozgrzeje do takiej temperatur, że styropian z łatwością się podda. Reszta to przewody i kawałek listwy aluminiowej. Źródło napięcia to zasilacz z mojego mieszadła z kadzi warzelno/zaciernej. Jest regulowany zatem nawet nie liczyłem oporów, po prostu ustawiłem najmniejsze napięcie, by uzyskać odpowiednią temperaturę. Zasilacz ma dużą obciążalność prądową i dał bez problemu radę.
     
    Trochę czasu upłynęło, zanim nauczyłem się tym ciąć i odpowiednio mocno naciągnąłem drut oporowy,. Możesz to zobaczyć na pierwszej linii cięcia. Po prostu fale Dunaju. Nie jest źle, i tak będę pianką uszczelniał. Tutaj tego nie widać, ale w parowniku jest zamontowany niskoobrotowy wentylator ze starego zasilacza. Będzie wmuszał obieg powierza.

     
     
    Po zabudowaniu układu chłodniczego wygląda to już całkiem fajnie. To szare to podstawa na której będzie stał fermentor. Będę go stawiał bezpośrednio na czujniku. Biały kabel to wyprowadzone napięcie do pasa grzejnego. Jest też już ramka, na której będzie się opierała skrzynia. Te dziury w podstawie to wlot i wylot powietrza. Mniejsza z tyłu to wlot, szeroka to nawiew zimnego powietrza. Jeszcze nie wiedziałem jak się bardzo myliłem :).

     
    Skrzynię zrobiłem z paneli podłogowych kupionych na promocji. Cenię miały małą, ale też były w kiepskim stanie. Koniec końców z dwóch paczek udało się coś wybrać.


     
    Ponownie, długie i nierówne ręczne cięcia maskowałem ceownikiem aluminiowym. Przytwierdzałem go na klej montażowy.
     
    Czas na styropian. Wyszło nawet równo. Małe szczeliny będę zalepiał pianką.

     
    Na plecy użyłem styroduru 3 cm. Ze względu na to, że musiałem uzyskać 38 cm, by wlazło wiadro. Styrodur o takiej grubości ma właściwości termiczne blisko dwukrotnie grubszego styropianu. Niestety też jest drogi. Jedna płyta ~0,6m2 kosztuje prawie 20 zł. Teraz wygląda to tak:

     
    Klapa jest nakładana na górę. Jest ciężka i szczelnie dociska styrodur doklejony do niej.

     
    Brakuje jeszcze listw maskujących i takich nasadek na śrubki. Ale zaczyna już to wyglądać. Jak się przyjrzysz to lustro i ściana jest jeszcze w styropianie
     
    Czas na próbę. I jęk zawodu. Po kilku minutach pracy niemiłosierne bulgotanie w układzie chłodniczym. Działa, ale jest strasznie głośno. Po rozmowie z wujkiem Google okazało się, że parownik powinien być zamontowany nad kompresorem. Na szczęście robiłem tak, że dostęp do układu chłodniczego jest prosty. Skrzynia też jest wystarczająco szeroka by przenieś parownik na bok. Trzeba było rozmontować delikatnie przegiąć rurkę miedzianą, by parownik trafił na boczną ściankę oraz jakoś to zamocować. Nie miałem większego pomysłu zatem użyłem pianki i resztki styroduru. Nawet wyszło lepiej, bo pojemnik na skraplającą się wodę mógł być większy i umieszczony centralnie pod parownikiem.
     



     
    Prawie koniec, brakuje jeszcze trochę listw maskujących.

     
    Jest dość kompaktowy. W zasadzie rozmiar małej lodówki, ale bez trudu mieści się tam standardowy fermentor. Z wad urządzenia to jednak dość głośna praca. Myślę, że za jakiś czas użyję zamiast układu z jakieś malutkiej chłodziarki. W końcu dystrybutory wody nie są projektowane jako urządzenia do komór fermentacyjnych. Na szczęście skrzynia jest dość szczelna i agregat włącza się rzadko. Praca jest częstsza w okresie fermentacji burzliwej, potem włącza się co 2-3 godziny na kilka minut.
     
    Układ sterowania agregatu w tym modelu ma wbudowane zabezpieczanie przed zbyt częstym włączaniem. Empirycznie wyszło mi, że jest to około 5 minut. Zatem sterownik STC-1000 przestawiłem na opóźnienie 10 minut. Histereza 0,5 stopnia. Fermentor stoi bezpośrednio na czujniku. Na chwilę obecną po jednym przefermentowanym piwie mogę powiedzieć, że działa.
     
    Robiłem też cold-crash. Temperatura piwa z 18°C do 2°C, przy temperaturze otoczenia 23°C spadała w czasie poniżej 16 godzin. Temperatura 10°C była już po 6 godzinach. Potem wiadomo idzie coraz wolniej. Jest to całkiem przyzwoity czas. Myślę, że wiatraczek, który ciągle gania powietrze wewnątrz jak tylko agregat pracuje podnosi znacznie sprawność.
     
    Na pomysł zbudowania wpadłem po tym jak zobaczyłem jak koledzy z zza wielkiej wody przerabiają lodówki na komory fermentacyjne na kilka butli (używają najczęściej fermentorów better bottle). Przykład masz tutaj.
     
    Ogólnie miałem frajdę przy budowaniu tego. Ale jak masz miejsce na lodówkę, to po prostu ją kup. 
     
    To tyle, jak masz jakieś pytania, to śmiało. Pomogę jak będę znał odpowiedź.
     
     
     
     





  12. Dzięki!
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Mateusz Puślecki w XVI Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - Grand Champion 2018   
    Witajcie.
     
    Dotychczasowe paczki, które do nas trafiły zostały odznaczone wczoraj w systemie.
     
    Dziś ostatni dzień, aby dokonać rejestracji piwa na I Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych: http://konkurs.pspd.org.pl 
  13. Super!
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Mateusz Puślecki w XVI Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - Grand Champion 2018   
    Witbier Królem!   Przedstawiamy Wam listę stylów konkursowych I Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2018 wraz z ilością zgłoszeń. W sumie mamy ich 412: 3 Italian Grape Ale 4 California Common 4 Biere de Garde 5 English IPA 5 Oud Bruin 5 Mixed Fermentation Sour Beer 6 Dunkels Bock 7 Lichtenhainer 8 Strong Bitter 9 Scottish Heavy 10 Schwarzbier 11 Rye IPA 13 Dunkels Weissbier 13 Dark Mild 13 American Porter 13 American Strong Ale 14 Czech Pale Lager 15 White IPA 16 Wee Heavy 16 Belgian IPA 16 Fruit Irish Stout 17 German Pils 18 Marzen 19 Brett Beer 20 Wheatwine 20 Trappist Single 22 Irish Red Ale 23 West Coast IPA PSPD 33 Irish Stout 34 Witbier    
  14. Haha
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Mateusz Puślecki w XVI Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - Grand Champion 2018   
    Szanowne Piwowarki i Piwowarzy!   Zapraszamy do udziału w największym i najstarszym konkursie piw domowych w Polsce - I Mistrzostwach Polski Piwowarów Domowych, które są kontynuacją Konkursu Piw Domowych w Cieszynie. Spośród 30 podkategorii (stylów), które są pogrupowane w 7 dużych kategorii, zostanie wybrane jedno piwo, które otrzyma zaszczytny tytuł Grand Champion PSPD 2018! Nagroda główna to 5000 zł i warzenie piwa w Browar Zamkowy Cieszyn.   Dla laureatów przewidziane są nagrody od Browamator i Viking Malt.   Rejestracja piw już trwa na https://konkurs.pspd.org.pl po zarejestrowaniu. Zgłoszenia przyjmujemy do 22 maja. Piwa dostarczać możecie od 14 do 25 maja. Wpłaty przyjmujemy do 25 maja. Konkurs odbędzie się 31 maja-3 czerwca w Warszawie.   Zasady wyboru Grand Championa, Opisy Stylów, Regulamin Konkursu oraz zasady przydzielania punktów do Pucharu PSPD 2017/18 zawarte są na stronie http://kpd.pspd.org.pl oraz http://konkurs.pspd.org.pl    W razie pytań: piszcie w komentarzu, priv lub na mateusz.puslecki@pspd.org.pl
  15. Super!
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Alexy w Tuleja do kranu - pytanie o dostępność   
    Cześć!
     
    Mam do Was pytanie. Posiadam 3 krany z Aliexpress (link), które sprawują się bardzo dobrze, z małym ale... Same krany są z nierdzewki, ale tuleja wykonana jest z chromowanego zdaje się mosiądzu. Problem jaki mam to lekki metaliczny posmak piwa gdy nalawem z kranu po dłuższej przerwie - bo od środka chromu już ni ma.
     
    Potrzebuję wymienić te tuleje na wykonane z nierdzewki. Widziałem takie coś w sklepach z US ale nie chcę płacić za dostawę zza oceanu. 
    Orientujecie się czy jest to: a) do dostania towar w PL oraz b) czy średnice/gwinty są ustandaryzowane? Moje krany to teoretycznie klon Perlicka, więc mam nadzieję, że chińczyk zrobił wierną kopię, także jak idzie o wymiarowanie  Załączam wygląd tulejek, które mam na kranach.
     
    Dzięki za pomoc!

  16. Smutny
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla cybul26 w Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2018 roku   
    Moja pierwsza warka. Polskie Ale 18l
     
    Razem: 3345 l
  17. Haha
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Wiatrol w Chmiel Ariana i Calista   
    wiatam mam pytanie czy ktoś z was stosował chmiele ariana lub calista właśnie warze piwka na tych chmieleach zastanawiam się czy ktoś ma już jakieś doświadczenie z tymi odmianami chmiele są niemieckie jakieś wstępne odczucia smakowe pozwoliły by mi dostosować chmielenie
  18. Super!
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla BROWAR KWARTA w 19.05.2018 II Krakowski Konkurs Piw Domowych   
    Dzień dobry,
    Z racji tego, że nie ma jeszcze regulaminu konkursu a chciałbym zaplanować warzenie, proszę o informację do jakiego terminu będzie można wysyłać piwa ?
  19. Haha
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Jankasper w Trawka do piwa   
    Max gram na litr. Możesz zrobić 0.5 L herbatki, z 6g cukru na litr i od razu będziesz miał refermentacje. 
    Ale polecilbym Ci najpierw zrobić piwo bez dodatku, żeby patrzeć jak wychodzi. 
    Potem możesz kombinować z trawami.  A najlepiej na lato wchodzą zesty.  Ja obieram owoce, skórki suszę i dodaje na koniec gotowania albo cichą.  
    Bardzo fajne efekty daje też jałowiec,  mięta i liść laurowy. 
  20. Smutny
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Ski-ba w Browar Kotłownia   
    Warka #2 zlana na cichą BLG 4 i nie spadało przez 3 dni. zebrałem gęstwę lecz trochę jest w niej syfu dokładnie chmielu, pytanie moje czy będzie zdatna do użytku w przyszłości, czy lepiej sobie nie zawracać taką głowy.
  21. Zmieszany
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla zasada w Browar Kotłownia   
    Sprawdź po 3 tygodniach. Nie przelewaj na cichą do innego pojemnika. Na priw podesle Ci w ciągu dnia dobry artykuł o Triplu.
  22. Dzięki!
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Ski-ba w Browar Kotłownia   
    Witam moje obawy rozwiały się z piwem wszystko ok Przelano na cichą i wyniosłem na strych 5 stopni lecz przełam wcześniej do butelek bo obawiam się znowu o re-fermentacje. Ponieważ jak opadną na dno to braknie ich na przerobienie glukozy dodanej do gazowania. 
  23. Smutny
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla pogo w Suszona śliwka do gose   
    Mam w planach zrobienie gose z dodatkiem suszonych śliwek (ale nie wędzonej). No i mój główny problem to: ile tego dodać?
    W planach jest ok 25-28l piwa.
    Wstępnie planowałem wrzucić 2kg suszonych śliwek, ale wciąż zastanawiam się czy to nie będzie za dużo lub za mało.
    Chciałbym uzyskać intensywność owoców porównywalną ze śliwkowym kwasem z browaru Szałpiw.
    Zakładam, że 1kg suszonej śliwki to mniej więcej odpowiednik 3kg świeżej, choć oczywiście to już inny smak.
  24. Smutny
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla bronek w Chmielenie problem   
    Hej,
    w tej warce był to 400g Hallertau Tradition 5ak i 100g Lomik 3,5 ak czyli teoretycznie 23,5g ak  (zbiór 2016 trzymana w lodówce, przynajmniej u mnie)
    Przykładowo na goryczkę chmielę  ekstraktem marynka lub magnum. Daję go 2,5-3g czyli ok 1,5g ak i goryczka jest dobra. 
    Ostatnio też zrobiłem test i sypnąłem 100g Taurusa 12 ak na goryczkę i przez kilka tygodni goryczka była trochę za dobra  ale po 
    miesiącu się fajnie ułożyła. 
  25. Haha
    ATizequeM przyznał(a) reputację dla Jankasper w Chmielenie problem   
    tak serio, chyba, że nie przerywa wrzenia, wtedy można sypać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.