Jump to content

Lili

Members
 • Posts

  37
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

401 profile views

Lili's Achievements

 1. Witam jeżeli chcę zrobić starter z lacto w tem 35-40 C to czy fiokę z bakteriami też muszę uprzednio dogrzać do takjej temperatury? żeby bakterie nie przezyły szoku podczas kontaktu z ciepłą brzeczką. Kiedy starter z lacto można uznać za gotowy tz co jest wyznacznikiem końca namnarzania ph, piana czy też coś innego? ( wyczytałam gdzieś na forum że to 24-72 godz)
 2. Witam w najbliszszym czasie zamierzam uwarzyć pierwszego Berlinera stąd kilka pytań i wątpiliwości. 1 Zamierzam zakwaszać brzeczkę WLP677 Lactobacillus delbrueckii Bacteria, czy starter i zakwaszanie przeprowadzać w zakresie temperatur podanych przez producenta 21-24C czy też w tem 35-40 C? 2. Czy zakwaszanie przeprowadzać w kotle czy w wiadrze? 3. Po zakwaszaniu planuje dodać drożdże ( 1007 German Ale) czyli słchładzam do tych np 20 C i dodaje drożdze? Pozdrawiam
 3. A mniej wiecej ile blg ma miec taki starter?
 4. Dzień dobry kupiłam ostatnio fiolkę lactobacillus brevis od White Labs. Czy starter z lacto wykonuje sie tek samo jak starter drożdżowy? chodzi mi głównie o skład startera bo to że raczej go nie trzymamy na mieszadle to wiem. Czy robimy go również z ekstraktu słodowego ? I w jakiej tem. najlepiej trzymać starter? Pozdrawiam
 5. Cześć mam mały problem z gęstwą, otóż po zebraniu i rozmąceniu w większej ilości wody zgodnie ze wskazówkami zaczerpniętymi z piwo org (http://www.wiki.piwo.org/Zbieranie_i_ponowne_u%C5%BCycie_g%C4%99stwy_dro%C5%BCd%C5%BCowej) najgrubsze osady nie opadają mi na dno słoja tylko po kilku minutach drożdże opadają a płyn zaczyna się klarować (fot1). Po odstaniu doby w lodówce i przemywaniu wygląda to tak (fot 2) nie wydzieliły się żadne warstwy. Gęstwa z tych samych drożdży( FM Bawarska Dolina) po 2,5 tyg i kilkukrotnym przemywaniu wygląda podobnie(fot 3).Tak więc moje pytanie brzmi co robić żeby do następnego piwa zadać możliwie najbardziej żywotne drożdże kiedy nie widzę które to trupy a które żywe drożdże, ewentualnie co robić by zapobiegać takim sytuacjom? Pozdrawiam Ps. z Wyeast Kolsch nie było takich problemów, podczas rozmącania gęstwy chmieliny itp odrazu opadły na dno.
 6. Witam ph wody której używam wynosi 6.0 .to ile mam dodać słodu zakwaszającego żeby obniżyć ph zacieru do poziomu np 5.6.? czy jest gdzieś kalkulator gdzie można by wyliczyć ile należy dodać środka zakwaszającego w moim przypadku jest to słód zakwaszający .Pozdrawiam
 7. Witam mam dwa pytanka w związku ze zbliżającym się czasem zbiorów a więc 1. czy po zebraniu szyszek ucinamy pędy i kopczykujemy korzeń na zimę? 2 po czym poznać że chmiel jest już odpowiednio wysuszony? (zamierzam suszyć w suszarce do grzybów) pozdawiam
 8. Witam mam posadzony chmiel magnum i mimo że to jego pierwszy sezon zbiór zapowiada się naprawdę imponująco, czy szyszki z pierwszego sezonu będą nadawały się do chmielenia piwa ?
 9. Witam mam kilka pytań odnośnie drożdży 1. Czym odmierzacie ilość gęstwy potrzebna do danego piwa np mr malty wyliczył mi 137 ml teraz jak i czym to odmierzyć ? 2. Przy ostatnim moim piwie zastosowany został szybki starter który bardzo się spienił a piana uciekał ze słoja strumieniami (w tym czasie chłodzona była brzeczka) czy wpłynie to na ilość drożdży zadanych do piwa? 3. Trzymając gęstwę w lodówce oddzieliły mi się śmieci od żywych drożdży natomiast po wstawieniu do tem. pokojowej warstwy zaczęły się mieszać tak jakby drożdże się uaktywniły czy to normalne i jak temu zaradzić gdyż do piwa zadałam tą przemieszaną gęstwę ?
 10. Witam zamierzam uwarzyć cykl piw belgijskich (Blond, Tripel ,Dubbel ) czy ktoś używał drożdży FM26 Belgijskie Pagórki do tego typu piw i jakie dają efekty? czy lepiej zainwestować w drożdże do piw belgijskich firmy Wyeast ?
 11. Podepnę się pod temat bo dotyczy lagerów, czy po burzliwej i przelaniu do np gąsiora w celu lagerowania odrazu wstawiamy piwo do temp 0-1 C czy stopniowo obniżamy tem?
 12. Drożdże mi się podzieliły na warstwy po przerobieniu startera ciemna na spodzie jasna na gorze czyżby pozdychały ?
 13. Chcąc pobudzić do pracy drożdże jeszcze przed zadaniem to najlepiej brzeczką o jakim blg? i czy proces ten rozpocząć brzeczką z filtracji czy gotowania?
 14. I kolejny problem ważenie miało być jutro a muszę przełożyć na 5 stycznia, przy założeniu że starter będzie gotowy jutro najdalej po jutrze to czy wytrzyma do poniedziałku? (oczywiście w lodówce)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.