Jump to content

Monty

Members
 • Posts

  59
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Monty last won the day on November 25 2019

Monty had the most liked content!

About Monty

 • Birthday 05/05/1983

Recent Profile Visitors

679 profile views

Monty's Achievements

 1. Ja najczęściej mama do czynienia z S-04, us-05, wb-06 i żadne z nich tak nie robiły. Zawsze na wierzchu wytrącało się piwo odcinając uśpione drożdże pod powierzchnią.
 2. Dzięki za odpowiedź Święte słowa. Prawa Murphy'ego są nieubłagane
 3. Chcę spróbować nagazowania w kegu ale nie wiem jakiej wielkości butle co2 kupić. Nie robię dużej ilości piw ale nie chcę też co chwile latać do PPOŻ żeby ładować butlę. Na ile starcza butla 2L (1,5kg) ogarnę tym 2 kegi? mam soda stram i butlą 500g jestem w Stanie nagazować około 50L wody
 4. Dobra! Już wiem o co chodzi 😉 Te drożdże są chore psychicznie. Jak mieszałem w wiadrze to piana znikała ale ostatecznie wracała. Zobaczcie co robi zebrana gęstwa w słoiku 😂😂😂 Gęstwa opadła na dół, oddzieliła się od resztek piwa a na powierzchni piwa piana 😁
 5. ...kurczę ciekawe te drożdże. Ewidentnie to ich cecha. Piana DOKŁADNIE taka sama u kilku piwowarów. Do tego u jednego w 3 kolejnych warkach na tych drożdżach ten sam efekt Chyba zbiorę je sterylną łychą i będzie po sprawie. Dzięki za link!
 6. Poczekam aż piana zniknie. Cicha ma być u mnie symboliczna. Chcę odzyskać gęstwę i nachmielić na zimnej. Chcę na 3 dni wrzucić odpowiednie chmiele więc ta cicha to będzie u mnie właśnie 3 dni Dzięki za podpowiedź
 7. Na piwach z US-05 potrafi mi w 3 dni zatrzymać fermentację. Nie napisałem, że po 5 dniach chcę zlewać na cichą. Napisałem, że minęło 5 dni a ja planuję jeszcze zlać na cichą. Nie miałem nigdy granatów. Butelkuję po wcześniejszym sprawdzeniu BLG a nie z kalendarzem w ręku. Dzięki! Zadałem pytanie w piaskownicy po to abym uzyskał podpowiedź żebym poczytał na wiki To elektroda czy piwo.org? Dać jej opaść czy odczekać zaplanowany wcześniej przedział czasu na burzliwą i zlewać na cichą?
 8. Witam Mam pytanie do tych, co już trochę warek mają za sobą Dziś mija 5 dni gdy uwarzyłem piwo i zazwyczaj po tym czasie jest już cisza w fermentorze i przelewam piwo na cichą zbierając przy okazji gęstwę. Piwo już nie fermentuje ale dalej mam pianę i to nie taką jak zazwyczaj widywałem podczas burzliwej fermentacji a taką, która wygląda jak mocno napowietrzna gęstwa. Czy odczekać jeszcze kilka dni licząc aż piana zniknie czy zlać piwo znad gęstwy (spod piany) na cichą? Chciałbym odzyskać gęstwę bo dorwałem jakieś ciekawe dla mnie drożdże a poza tym chcę chmielić na zimno. Uwarzyłem APA na suchych drożdżach Lallemand - LalBrew Verdant IPA Proszę o podpowiedzi. Dorzucam fotki.
 9. nigdzie nie proponowalem tego lol Nie pisałeś? A to poniżej to co to? Czyli u Ciebie 2,7vol to 8.1g glukozy ale gdy ja proponuję sypnięcie DO 4g cukru to jest źle. Oczywiście 4g to jest ta średnia o której pisałem, trzeba się pilnować, bo gdy cały cukier nie został odfermentowany to jest dyża szansa na strzał. Jeszcze do tego cienkie, zdobione butelki i jest niebezpiecznie. Uważam jednak, że to Twoje 8.1g glukozy to ogromna przesada. to dlaczego radzisz komus zeby wsypywał cukier do butelki skoro sam przyznales ze mozna przy tym popelnic blad? Napisałem w jaki sposób ten błąd powstał. Posłodziłem 2x tą samą butelkę. To samo mogło by się stać gdyby glukoza z wodą nie została rozmieszana w wiadrze fermentacyjnym. Widzę też, że masz info o uwarzeniu 50+ piw. To dużo więcej ode mnie. Nie popełniłeś w tym czasie żadnych błędów?
 10. Teraz skoro już wiemy, ze używasz dobrego kalkulatora to podstaw sobie jeszcze te twoje 8.1g glukozy jak pisałeś wcześniej i zobaczymy czy nagazuje ci na 2.7vol jak pisałeś wyżej, czy będziesz wyciągał kawałki szkła ze ściany? Piszesz głupoty a mnie się czepiasz. Załóżmy w takim razie, że Twoja racja jest „Twojsza” bo chyba o to ci chodzi. Autorowi pierwszej Warki nie zalecam wsypywania żadnego cukru w ilości większej niż 4g na 500ml bo faktycznie może być gorąco. Na pewno nie czytaj co pisze leonzn bo widać, że sam się ze sobą kłóci. Raz czepia się moich 4g cukru a innym razem sam proponuje ponad 8g glukozy Oprócz teorii (kalkulator) przydało by się jeszcze trochę praktyki. Ja już kilka piw sobie nawarzyłem a skoro je sobie nawarzyłem to i je wypiłem. Mialem jeden granat bo posłodziłem 2x tą samą butelkę, innym razem miałem prze gazowane kilka butelek AIPA. Nie tyle prze gazowane co uciekające z butelki z powodu dużej ilości chmielu jaki pozostał w butelce. Nie przyłożyłem się do filtrowania i przez to piwo za sprawą chmielin uciekało z butelki. Uczyłem się na błędach, 2x nie popełniam tych samych.
 11. Warzę od 2012r, przez około 15 warek sypałem tylko cukier w ilości 3,5-4g na butelkę. Wystrzeliła mi tylko jedna butelka. Przez nieuwagę posłodziłem ją 2 razy . Też jestem zdania, że każdy robi po swojemu a nie po Naszemu bitwa na screeny? Poproszę twój screen z tymi kosmicznymi parametrami.
 12. Podaję parametry dla 500ml piwa: Nagazownaie 2.3vol.- 2,9g cukru lub 3,2g glukozy, 2.7vol. - 3,7g cukru lub 4g glukozy. Czyli w przybliżeniu 4g tak jak od początku pisałem. Ja cały czas w przypadku gdy mówię o sypaniu do butelki mówię o cukrze a nie o glukozie ale proporcje są podobne. Nie wiem skąd wam wyszły aż takie ilości, wydaje mi się, że Wasze kalkulatory są „granatowe” ;) jak przeliczacie, mogę prosić o link do tych kalkulatorów? ja rozumiem, że piszemy w piaskownicy piwowarskiej ale nie przesadzajmy może? :)))
 13. Oczywiście, podałem to nie znając rodzaju piwa. 4g to był pewien skrót myślowy. Chodziło mi o miarkę, która zakłada cukier dla 0,3L, 0,5L, 0,7L. Dla 0,5L jest właśnie 4g cukru. 4g to tez pewna średnia, która pasuje do dużego zakresu piw, jakie wchodzą w grę. Jest różnica miedzy miarką cukru a miarką glukozy! Ale nie ma wielkiej różnicy w tym przypadku czy dam miarkę 4g czy będę liczył dokładnie pod styl. Autor Warki chce dodatkowo zaniżyć wartości aby nie było granatów to po co z tą apteką od razu wjeżdżać? @Leonzn - teraz jak już znasz styl piwa to przelicz sobie ile byś dał cukru nagazowując piwo skrajnie nisko i wysoko zakładając, że trzymasz się stylu. Czy moje 4g na butelkę są poza zakresem? Wątpię. Jedno, czego autor Warki musi być pewien to, że piwo już „zjadło” cały cukier. Pewne jest to, że odpada ryzyko nierównomiernego nagazowania. Czyż nie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.