Jump to content

księciu-niu

Members
 • Content Count

  71
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Żoliborskie
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  18
 • Miasto
  zielony Żoliborz

Recent Profile Visitors

309 profile views
 1. Po pierwsze ja nic o upierdliwcu nie powiedziałem, więc nie wiem po co ta uwaga. Po drugie: „podbić temat” - dawno nie byłem na tym forum (a i wcześniej nie poznałem wszystkich jego tajników), i miałem obawę, że rzeczywiście dział Surowce” nie jest właściwy do takiego pytania, więc podbijanie tematu założonego w niewłaściwym dziale nie miałoby chyba sensu. Po trzecie: „wejść na czat” – szczerze mówiąc nie wiem jak ten czat działa, moje pytanie nie było na tyle pilne, żeby je zadawać „w trybie interwencyjnym”, a poza tym wydaje mi się, że lepiej jak informacje, które mam nadzieję uzyskać nie znikną za chwilę (jak zakładam ma to miejsce w przypadku czatu), tylko zostaną gdzieś utrwalone dla potomnych – szczególnie, że jak pisałem zbyt wiele ich w sieci nie ma. Po czwarte: jeżeli założenie drugiego tematu poprzedzone przyznaniem się do tego faktu i wyjaśnieniem przyczyn takiego działania jest wyrazem braku szacunku dla współużytkowników forum, to… pozostaje mi przeprosić tych, którzy poczuli się urażeni. Po piąte: czy mógłbyś udzielić jakiejś porady w kwestii dodawania jaśminu do piwa?
 2. Zakładam, że chciałeś pomóc, ale i tak nie rozumiem, co dokładnie miałem zrobić w tym konretnym przypadku. Tym niemniej dziękuję. A coś w sprawie jaśminu?
 3. Zapytałem o to w dziale „Surowce” i łudzę, że brak odpowiedzi wynika tylko z tego, że zapytałem w złym dziale, więc spróbuję tutaj Wymyśliłem sobie, że do Black IPA dodam dodatkowo słodka skórkę pomarańczy (25 g. na jakies 10-15 minut przed końcem) i jaśmin - tak trochę na wzór Bersekera z Kingpina. I nie bardzo wiem ile i kiedy dodac tego jaśminu, żeby jednak wyszła Black IPA, a nie herbatka kwiatowa. W necie wiele nie znalazłem: ktoś dodawał na cichą 40 g. (i podobno było mocno jaśminowe), ktos inny 20 g. na 10 minut i 20 g na cichą (ale nie wiem z jakim rezultatem). Więcej informacji nie znalazłem. Czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć? (sam skłaniam się żeby dac po 10 g. na 10 minut i na cichą albo 20 g. po wyłączeniu palnika) - chciałbym tylko jakąś kwiatową nutę, a nie piwo jaśminowe. Z góry dziękuję za pomoc.
 4. księciu-niu

  jaśmin

  Witam, wymyśliłem sobie, że do Black IPA dodam dodatkowo słodka skórkę pomarańczy (25 g. na jakies 10-15 minut przed końcem) i jaśmin - tak trochę na wzór Bersekera z Kingpina. I nie bardzo wiem ile i kiedy dodac tego jaśminu, żeby jednak wyszła Black IPA, a nie herbatka kwiatowa. W necie wiele nie znalazłem: ktoś dodawał na cichą 40 g. (i podobno było mocno jaśminowe), ktos inny 20 g. na 10 minut i 20 g na cichą (ale nie wiem z jakim rezultatem). Więcej informacji nie znalazłem. Czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć? (sam skłaniam się żeby dac po 10 g. na 10 minut i na cichą albo 20 g. po wyłączeniu palnika) - chciałbym tylko jakąś kwiatową nutę, a nie piwo jaśminowe. Z góry dziękuję za pomoc.
 5. A jak najpierw nachmielę na zimno w 10'C, a potem odstawię na 3 tyg do 4'C na lagerowanie, to czy mi cały aromat nie ucieknie? (i pewnie musiałbym chmielić w woreczku, żeby wyciągnąć chmiel przed lagerownaiem ??)
 6. Pozwolę sobie się podpiąć : czy jak po 2-3 tyg. lagerowania w 4'C przeniosę przed butelkowaniem fermentor na 7 dni do 10'C (do chmielenia na zimno) to może stać się z piwem coś "niepożądanego" albo stracę "korzyści" z tego wcześniejszego lagerowania?
 7. Dzięki za odpowiedź, ale... nie do końca rozumiem Chodzi o którąś z wymienionych przeze mnie opcji chmielenia? Którą?
 8. Witam, chciałbym się poradzić w temacie: lagerowanie a chmielenie na zimno (a nawet na bardzo zimno ). Już wyjaśniam o co chodzi. Po raz kolejny nastawiłem „american” pilsnera, którego robię częściowo na polskich lub czeskich chmielach (Marynka + Lubelski, Premiant + Saaz), a częściowo na amerykańskich (Cascade, Citra [na zimno]); drożdże oczywiście dolnej fermentacji (34/70). Przy poprzednich warkach nie robiłem klasycznego lagerowania i chmieliłem na zimno podczas fermentacji „cichej”, w ok. 10-12 ‘C. Przy teraz nastawionej warce, po przelaniu z fermentacji „burzliwej”, chciałbym zrobić ok. 3 tyg. lagerowania w fermentorze w ok. 4’C, tylko nie wiem jak w takim wypadku rozwiązać „problem” chmielenia na zimno (Citra): 1. wrzucić chmiel na ostatnie 4-7 dni lagerowania ? (ale czy w 4’C „odda” on z siebie, to co ma najlepsze?); 2. po lagerowaniu przenieść fermentor na 4-7 dni do wyższej temperatury (10-12 ‘C) i wtedy dodać chmielu? (ale czy w ten sposób nie stracę korzyści z lagerowania – piwo zmętnieje?); 3. po zlaniu z fermentacji burzliwej przytrzymać brzeczkę z chmielem 4-7 dni w temperaturze 10-12 ‘C i dopiero potem wstawić fermentor do lodówki z 4’C ? (ale czy wtedy nie stracę tych aromatów z chmielenia?) A jeżeli ta opcja, to czy chmielić w woreczku i wyjąć przed wstawieniem do 4’C (mniej wydajne chmielenie) czy wsypać chmiel luzem i zostawić go w fermentorze na czas lagerowania (ale czy wtedy piwo nie „przejdzie trawą” ? ) 4. jakiś inny pomysł ?? Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi. P.S. Przy okazji pozwolę sobie zapytać o inną kwestię związaną z lagerowaniem – czy jeżeli fermentacja była w 12’C, a lagerownaie w 4’C, to którą temperaturę wpisuje do kalkulatora przy liczeniu ilości glukozy do refermentacji: 4-6’C (taką temperaturę będzie miała brzeczka podczas butelkowania) czy 12’C (taką temperaturę miała brzeczka podczas fermentacji, kiedy uwalniał się CO2 i był „wchłaniany” przez brzeczkę; potem w 4’C, kiedy brzeczka miałaby większą wchłanialność, zakładam, że CO2 już nie powstawał).
 9. Ciekawe czy Citra nie zdominowała Vac'a? Probował ktoś takiego połączenia? Ogólnie szukam jakeigoś chmielu na aromat do dodania do Vic'a, tak żeby trochę skontrować jego słodycz, ale nie zgubić jego smaku/aromatu. Ktoś? coś?
 10. Dziękuję wszystkim za pomoc. A tak na marginesie - to chmielenie wygląda na sensowne? (tzn. wystarczające jeżeli chodzi o smak/aromat? - bo goryczki jest z górką, może nawet przerzucę te 25g Cascade z 45 na 30 albo 15 minutę). I pewnie idąc za radą Syndi połowę z cichej przerzucę na whiroola.
 11. Jestem teraz "poza kompem", a na telefonie nie dam rady - stąd moja prośba.
 12. Mam prośbę – potrzebuję szybko ustalić listę chmieli na zamówienie ze sklepu, a nie mam pod ręką żadnego programu do kalkulacji. Czy byłby ktoś tak miły i policzył mi IBU dla poniższego zestawu: - brzeczka 25 litrów - 16 Blg (AIPA) - chmiele: Simcoe 2015 (13,2%) – 35 g. – 60 min Cascade 2014 (6,7%) – 25 g. – 45 min Cascade 2014 (6,7%) – 25 g. – 15 min Centennial 2015 (10%) – 25 g. – 10 min. Simcoe 2015 (13,2%) – 25 g. – 5 min Centennial 2015 (10%) – 25 g. – 1 min. (na cichą Simcoe 40g. Centennial 50 g, Amarillo 50 g.) Uprzedzając ew. pytania: Cascade jest z 2014 r. (mam go już w domu) – obawiam się, że jego aromatyczność mogła się już trochę ulotnić, dlatego chciałem bardziej go użyć do wyciśnięcia jakiejś goryczki. Pierwotny pomysł był cale 50 g. na 60 min, a wszystkie pozostałe chmiele od 15 min. „w dół”, ale to chyba za mało goryczki). Biorąc pod uwagę ilość ekstraktu myślę, ze goryczka ok 60 IBU byłaby OK. Z góry dziękuję za pomoc.
 13. Pięknie dziękuję; zawalczę z jednymi.
 14. Witam, czy na ok. 23-25 l. napowietrzonej brzeczki o Blg 16 (AIPA) wystarczy jedna saszetka uwodnionych US-05 czy trzeba zainwestować w dwie? (fermentor będzie stał w pomieszczeniu z temp. ok 17-19 ‘C). Za odpowiedzi w stylu, że płynne drożdże lepsze z góry dziękuję
 15. księciu-niu

  Szkło

  Chcę tego kupić trochę większą ilość i zrobić na nich "nadruk", stąd taka troska o jakość (i cenę). Dzięki za odpowiedź, już nie marudzę
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.