Skocz do zawartości

zawer

Members
 • Liczba zawartości

  13
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Złota Szyszka
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  5
 • Miasto
  Bochnia
 1. Piwo poszło dzisiaj do butelek bardzo klarowne i smaczne BLG 6 i nie zeszło ani pół stopnia od tygodnia więc zaryzykowałem mam nadzieje że nie będzie granatów.
 2. Napowietrzałem silnie łyżką przez kilka min aż zrobiła się konkretna piana, drożdze wczesńiej uwodnione zadane w temp 22 st. Fermentację prowadziłem w 18 st. Jeśli chodzi o ballingometr to sprawdzałem w wodzie o temp 20 st i pokazuje zero więc chyba jest ok. Myślę dać 3gr cukru na 0,5 L.
 3. Witam koledzy. Mam problem z odfermentowaniem bezstylowca 15,5 BLG piwo zacierane : 10 min 53, 35 min 62, 25 min 72 st. Fermentowałem na drożdżach S-33. Drożdże ruszyły po kilku godz i skończyły po dwóch dniach po pomiarze okazało się że zeszły tylko do 6,5 blg więc zabełtałem fermentatorem i po tygodniu zmierzyłem ponownie poziom cukru który wynosi 6 BLG - piwo stoi na cichej tydzień. Piwo ładnie się klaruje tylko teraz pytanie ile dać cukru żeby nie było granatów??
 4. Dzięki popełnie marcowe bo koźlaka pasuję zacierać dekokcyjnie a jak narazie po nie czuję się na siłach.
 5. Witam kolegów. Posiadam końcówkę takich słodów: Słód pilzneński - 1,5 kg Słód monachijski I - 1,5 kg Słód wiedeński - 1 kg Słód karmelowy czerwony - 0,1 kg Chmiel karmelowy 600 - 0,1 Słód melanoidowy - 0,25 kg Chmiel marynka - 10 gr Chmiel Sladek - 10 gr Chmiel Hallertau Hersbrucker szyszka - 50 gr Posiadam drożdze S-33 jedną saszetkę oraz mam na burzliwej pilsa na drożdzach W34/70 więc mogę też wykorzystać gęstwe z tej warki. Czy waszym zdaniem mogę coś z tego sensownego uwarzyć nie musi być koniecznie 20 L.
 6. Ja zrobiłem chłodnice z 8 m rurki karbowanej nierdzewnej DN 12. Ostatnio schłodziłem 23 L w niecałe 20 min do 21 st z tym, że woda w kranie jest w tej chwili naprawdę zimna w lecie nie będzie już tak wesoło.
 7. zawer

  Znacie te kapslownice?

  Ja mam kapslownice Handy jeszcze nią nie kapslowałem warki bo aktualnie fermentuje mi Pils ale tak na sucho wygląda bardzo solidnie blacha z której jest zrobiona jest bardzo gruba wysztko także nie żałuje zakupu .
 8. Ja do filtracji chmielin używam filtratora z oplotu po gotowaniu garnkiem przenoszę brzeczke do fermentatora z kranikiem czekam chwilkie i filtruje - jak dla mnie super sprawa tracę bardzo niewiele brzeczki . Chłodzę już w fermentatorze chłodnicą.
 9. Z moją Gretą miałem podobny problem przy 4 warce poleciały 3 szyjki i kapslownica poszła w odstawke. Kupiłem stołową sprawdzałem na 3 pustych butelkach i poprostu rewelacja żałuję jedynie zakupu Grety kasa poszła w błoto.
 10. Dzisiaj przy okazji zacierania Pilsa poraz pierwszy użyłem swojej chłodnicy zrobionej z 8 metrów rurki DN 12 316 L - jak dla mnie rewelka 23 L schłodziłem w 20 min do 21 st. Zużyłem ok 60 L wody . Ogólnie super sprawa w porównaniu do wanny czy wystawiania na zewnątrz. Polecam jednak rurkę ze stali 304 gdyż jest cieńsza i łatwiej formować. Z moją miałem nie mało zabawy bo jest twardsza i sprężynuje.
 11. Jeśli chodzi o wielkość warki to ostatecznie po gotowaniu ( ok 80 min ) minus resztki chmielu przełomu itd to myślę że nastawnej zostanie ok 23 L. W takim razie zadam w 16 i niech się dzieje wola nieba . Startera dolniaków nie mam żadnego więc jest ryzyko ale już nie ma odwrotu bo jutro mam wolne specjalnie na zacieranie . Posty dotyczące Perły Eksport wydzielone do osobnego wątku
 12. Dzięki za radę . Jeśli chodzi o drożdże to mam zamiar fermentować na W34/70 z tym że posiadam tylko jedno opakowanie napewno je uwodnie i natlenie dobrze brzeczke ( myślę zadać je w temp 18 st i przenieść do piwnicy ) mam nadzieje, że ruszą . Na zmiane chmielu już zapóźno bo zacieram w piątek ale wrzucę 20 gr marynki i na koniec 20 gr Saaza na aromat.
 13. Witam Kolegów. Aktualnie jestem po czwartej warce z zacieraniem ( Ale) i chciałbym spróbować uwarzyć Pilsa Czeskiego jako że warunki mam teraz odpowiednie - 8-9 st stabilnie w piwnicy. Prosiłbym o weryfikację mojej receptury i wyrozumiałość ze względu na moje bardzo niewielkie doświadczenie . Receptura na 23 L Słód Pilzneński - 4,5 kg Słód Monachijski I - 0,5 kg Słód karmelowy jasny - 0,1 kg Chmiel Marynka - 15 gr - 60 min Chmiel Sladek - 20 gr - 25 min Chmiel Saaz - 20 gr - 10 min Chmiel Saaz - 20 gr - 5 min Chmiel Saaz - 10 gr - 0 min IBU - 31 BLG - ok 13,5-14 Zacieranie: 54 st - 10 min 62 st - 35 min 72 st - 25 min Wysładzanie do ok 27 L. Fermentacja burzliwa w 8-9 st a cicha podobnie.
 14. zawer

  Witam.

  Mam na imię Krzysiek i pochodzę z małopolski a konkretnie z okolic Bochni . Aktualnie jestem po czwartej warce z zacieraniem ( nie bawiłem się z puchami ) i jak narazie cały czas zgłębiam wiedzę na tym super portalu i postanowiłem się wkońcu zarejestrować. Pozdrawiam.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...