Jump to content

Churchill_MD

Members
 • Posts

  85
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Churchill_MD

 1. Robię właśnie Barley Wine. Na jak długo proponujecie wrzucić płatki Sherry na cichą? Wiem, że cichą będę prowadził pewnie ze 3 tygodnie i dopiero na jakiś ostatni tydzień ew. 10 dni chciałem wrzucić płatki. Myślicie, że tyle wystarczy? A może za długo? To moja pierwsza "randka" z płatkami :-)
 2. Drodzy Koledzy, chciałem popełnić ekstremalne piwo. I chyba mi wyszło za ekstremalne :-) Brzeczka nastawna 25Blg. W brzeczce 500gr cukru muscovado dla podniesienia ekstraktu. Zacierane na wytrawnie. Drożdże T-58. Temperatura fermentacji ok. 17 stopni, czyli tak naprawdę 19. Rurka fermentacyjna pracowała do ok. 3-4 dnia. Potem spokój. Ale nie panikowałem. Po ośmiu dniach przelewam na cichą. Troszkę jakby siarka/lekka kanaliza, ale nie panikuję. Natomiast: ekstrakt zszedł tylko 15Blg. Niby T-58 mogą udźwignąć taki ekstrakt, niby wytrzymują wysokie stężenie alkoholu, niby odfermentowują do 5Blg. Ale tu troszkę im brakuje do tych parametrów. Skoro ekstrakt obniżył się o 10, to teoretyczne alkoholu jest tylko 5%. Czytałem, że sam alkohol też ma wpływ na odczytany ekstrakt - przynajmniej areometrem. Ja używam refraktometru. Czy tu alkohol też "zafałszowuje" odczyt? Teoretyczne sam mógłbym to sprawdzić na wódce, ale (o zgrozo!) nie mam wódki w domu :-) Podejrzewam, że jeszcze ze dwa tygodnie w fermentorze spowodują, że ekstrakt się obniży, ale czy zejdzie do 5Blg? Czy ktoś ma doświadczenia z tymi drożdżami? Dodam, że organoleptycznie piwo wydaje się mimo wszystko mocne w alkohol :-) Jeszcze jedno: chyba dałem zbyt dużo palonych słodów, co czyni piwo trudnym do picia. Czy gdybym za 2 tygodnie stwierdził, że jednak nadal jest ono zbyt aromatyczne, to mógłbym uwarzyć jakieś lżejsze jasne piwo i brzeczkę dodać do tej, która stoi teraz w fermentorze i wszystko razem jeszcze to przefermentować? Czy ktoś coś podobnego ćwiczył? A może przekombinowuję? :-) Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
 3. Różne surowce wymagają innej temperatury kleikowania. Jaką temperaturę należy zastosować do płatków owsianych i jak długo je kleikować?
 4. Jej, oczywiście że węglanu! Przepraszam :-)
 5. No to trzeba będzie wygrzebać trochę gipsu piwowarskiego ;-))
 6. Myślicie, że Hallertauer Mittelfrueh i Spalt Select to Milk Stouta będą ok?
 7. Pierwsze 7 warek zrobiłem na kadzi filtracyjnej. Ostatnią zrobiłem na oplocie i wiem, że do kadzi filtracyjnej chyba nie wrócę. Szybko, łatwo efektywnie. Zapewne doświadczenie z jedną filtracją to mało, ale ja się zapaliłem do tego sposobu na 100%. :-)
 8. Ja będę warzył właśnie pierwszego Milka Stouta i planuję dodać właśnie 500g laktozy. Mam jednak przy okazji pytanie: jaką wodę powinienem zastosować do Milk Stouta? Twarda czy miękka?
 9. Podepnę się pod temat - jaką wodę najlepiej mieć do pszeniczniaka? Miękką, czy twardą?
 10. Weź Relanium, otwórz piwko jakieś dobre, nie zaglądaj tam, nie wsadzaj łap i daj szansę naturze :-) To są drożdże. Nawet jak nie opadną wszystkie, to spoko. Odczekaj i przelewaj na zimną.
 11. W instrukcji ballingomierza powinieneś mieć informację do jakiej temperatury jest wyskalowany albo tabelę korekcji w zależności od temperatury brzeczki. Stawiam na to, że temperatura obu próbek była różna.
 12. Nie chciałem zaśmiecać forum dużymi fotkami. W razie czego piszcie na priv i podjacie maila, to podeślę.
 13. Czy mi się wydawało, czy w jednym ze sklepów internetowych widziałem słód specjalny, do robienia piw bez/nisko-alkoholowych?
 14. Czyli, cholerka, jednak zmarnowałem 5 litrów :-( Świetny artykuł - dzięki za linka!
 15. Oto patencik o który mi chodziło i widok na to jak się mieści fermentor 30l. W razie potrzeby służę innymi zdjęciami. http://imageshack.com/f/ezYzGvOkj http://imageshack.com/f/ezrfJabTj http://imageshack.com/f/exhZskTJj
 16. Czy do pszeniczniaka potrzebna jest raczej woda miękka, czy twarda? Kolega nie znający się na rzeczy chciałby, abym uwarzył mu pszeniczniaka na wodzie Kinga Pienińska. Z tego co widzę, to ma ona taki skład: sodowy (Na+) 4,59 wodorowęglanowy (HCO3-) 335,60 potasowy (K+)2,31 siarczanowy (SO42-) 28,50 magnezowy (Mg2+) 13,13 chlorkowy (Cl-) 7,09 wapniowy (Ca2+ 97,80 fluorkowy (F-) 0,05 krzemionka (SiO2) 12,30 Czy będzie dużym błędem jej użycie? Ja bym zrobił na kranówie, ale kolega się uparł ;-)
 17. właśnie wczoraj też miałem tyle osadu, że tragedia jakaś ;-) Nie odczekałem i straciłem z 5 litrów piwa... Teraz kombinuję, czy nie przefiltrować tego choćby przez pończochę przed dodaniem chmielu.
 18. Ja swój fermentor muszę dopchnąć, bo wchodzi na styk. Mam fermentor 30l z Brewcrafta i te uszka trochę przeszkadzają (te za które chwytasz pojemnik), albo kranik ;-) Zazwyczaj pasowało, ale wolę nie ryzykować i domykam śrubką. Jestem poza domem i nie policzę Ci ile zostaje miejsca, ale spokojnie się mieści (na wysokość) fermentor z rurką fermentacyjną. Jeszcze zostaje zapas (jakieś 20cm?).
 19. Zawróciłem pierwsze litry i wydawało mi się, że już było klarowne. Może tylko właśnie mi się wydawało. Patent z folią jest fajny, choć ja właśnie używam sitka plastikowego. Pewnie macie rację, że trzeba było po pierwsze odczekać, a potem aż tak bardzo się nie przejmować tym osadem, który i tak by opadł. No cóż, czasem trzeba coś zmarnować, żeby się czegoś nauczyć ;-) Dzięki za pomoc!
 20. No właśnie chciałem przed zadaniem chmielu w ten mniej więcej sposób przefiltrować. Tego osadu naprawdę było duuuuużo :-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.