Jump to content

Churchill_MD

Members
 • Content Count

  85
 • Joined

 • Last visited

About Churchill_MD

 • Birthday 04/03/1976

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Nervous Bear Brewery
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  12
 • Miasto
  Gdańsk

Kontakt

 • Imię
  Bartek
 • Strona www
  http://nervousbear.com
 • Skype
  churchill_md_mac

Recent Profile Visitors

739 profile views
 1. Ponieważ większość szpeju już poszła to ostateczna obniżka :-)
 2. zapraszam w takim razie na Allegro. ten, który ja kupowałem na twojbrowar kosztuje 199pln. i tyle za niego dałem.
 3. Robię właśnie Barley Wine. Na jak długo proponujecie wrzucić płatki Sherry na cichą? Wiem, że cichą będę prowadził pewnie ze 3 tygodnie i dopiero na jakiś ostatni tydzień ew. 10 dni chciałem wrzucić płatki. Myślicie, że tyle wystarczy? A może za długo? To moja pierwsza "randka" z płatkami :-)
 4. Drodzy Koledzy, chciałem popełnić ekstremalne piwo. I chyba mi wyszło za ekstremalne :-) Brzeczka nastawna 25Blg. W brzeczce 500gr cukru muscovado dla podniesienia ekstraktu. Zacierane na wytrawnie. Drożdże T-58. Temperatura fermentacji ok. 17 stopni, czyli tak naprawdę 19. Rurka fermentacyjna pracowała do ok. 3-4 dnia. Potem spokój. Ale nie panikowałem. Po ośmiu dniach przelewam na cichą. Troszkę jakby siarka/lekka kanaliza, ale nie panikuję. Natomiast: ekstrakt zszedł tylko 15Blg. Niby T-58 mogą udźwignąć taki ekstrakt, niby wytrzymują wysokie stężenie alkoholu, niby odfermentowują do 5Blg. Ale tu troszkę im brakuje do tych parametrów. Skoro ekstrakt obniżył się o 10, to teoretyczne alkoholu jest tylko 5%. Czytałem, że sam alkohol też ma wpływ na odczytany ekstrakt - przynajmniej areometrem. Ja używam refraktometru. Czy tu alkohol też "zafałszowuje" odczyt? Teoretyczne sam mógłbym to sprawdzić na wódce, ale (o zgrozo!) nie mam wódki w domu :-) Podejrzewam, że jeszcze ze dwa tygodnie w fermentorze spowodują, że ekstrakt się obniży, ale czy zejdzie do 5Blg? Czy ktoś ma doświadczenia z tymi drożdżami? Dodam, że organoleptycznie piwo wydaje się mimo wszystko mocne w alkohol :-) Jeszcze jedno: chyba dałem zbyt dużo palonych słodów, co czyni piwo trudnym do picia. Czy gdybym za 2 tygodnie stwierdził, że jednak nadal jest ono zbyt aromatyczne, to mógłbym uwarzyć jakieś lżejsze jasne piwo i brzeczkę dodać do tej, która stoi teraz w fermentorze i wszystko razem jeszcze to przefermentować? Czy ktoś coś podobnego ćwiczył? A może przekombinowuję? :-) Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
 5. Różne surowce wymagają innej temperatury kleikowania. Jaką temperaturę należy zastosować do płatków owsianych i jak długo je kleikować?
 6. Jej, oczywiście że węglanu! Przepraszam :-)
 7. No to trzeba będzie wygrzebać trochę gipsu piwowarskiego ;-))
 8. Myślicie, że Hallertauer Mittelfrueh i Spalt Select to Milk Stouta będą ok?
 9. Pierwsze 7 warek zrobiłem na kadzi filtracyjnej. Ostatnią zrobiłem na oplocie i wiem, że do kadzi filtracyjnej chyba nie wrócę. Szybko, łatwo efektywnie. Zapewne doświadczenie z jedną filtracją to mało, ale ja się zapaliłem do tego sposobu na 100%. :-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.