Skocz do zawartości

betiglo

Members
  • Postów

    270
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez betiglo

  1. betiglo

    betiglo

  2. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia -ważne są odpowiedzi i rady ,które udzielacie. Dzięki za kolejną ,bo ostatnio się bardzo zaniedbałam w temacie piw [na korzyść przyswajania wiedzy z serowarstwa i wędlin domowych]
  3. Jeśli tą warke zrobię w niedzielę 21 -06 to do butelkowania będe miała 12-13 dni...,a pierwsza warka będzie zlewana na cichą po 5-ciu dniach.Chyba to bedzie optymalne rozwiazanie.Tej gęstwy zadawałam ok 100ml [ bez obliczania]-na poprzednich warkach dawała radę.Bitter ma być z 4kg pale -ale i 0,2 kg cara cristal-może dodam trochę pszenicznego na pianę [0,3 kg] Będzie dobrze?
  4. Sorki ,ale nie wiem w jakim innym temacie zadać to pytanie ,może nie ąż tak pilne ,ale dziś , bądź jutro chciałabym uwarzyć kolejną warkę [wyjeżdzam 4-07]. 16 -06 uwarzyłam bittera i chciałabym z niego pobrać gęstwe do tej drugiej warki [bedzie to również bitter tylko chmielony amerykańskimi chmielami] Czy mogę pobrać po 3-4 dniach tą gęstwę [jakoś ją zaczerpnąć z dna ] ,czy odlać trochę tej brzeczki z góry,choć w tym momencie piany juz prawie nie ma ?.Obydwa piwa chciałam zabutelkować max 3-4 -07.
  5. Chmiele trzymane w zamrażarce -ważne do 10-12-2015r Drożdze wazne do 08-2015-trzymane w drzwiach lodówki.Dzięki za podane linki ,ale nie ma tam tych moich składów ,ani chmieli...widocznie sama roz pracowałam z tego co posiadałam ... Ten pierwszy przepis [bitter] mniej więcej namierzyłam podobny z tymi samymi chmielami i dodatkiem mchu -3g.Chmielenie było Challenger -60' i EKG -10' Zacieranie -90min w temp.66-67 stopni.-czy mogę się tego trzymać? Ten Amber to zupełnie nie wiem skad ja go wzięłam ,bo abstrahując od składu to nie pasuje mi ten ostatni chmiel-Centennial- jak go zapodać??,bo Marynkę rozumiem na 60'i Willamette powiedzmy na 20'?[jak chmielić tym Centennialem?] Trzecie piwo widzę tez podobne [czyli myślałam o wykorzystaniu gęstwy z SO4?] i tu myślę ten Chinok dać na 60' Centennial -?[10'] i Cascade-?[5'] Ale sobie mola zadałam... Może ktoś z Was robił podobne i coś podpowie... bo ciemność widzę...ciemność...
  6. Rozumiem,że nie macie czasu na rozpracowanie tych receptur ,ale może mi ktoś z Was podrzuci linki do tych piw ,bo za nic nie mogę ich znależć...,no i te chmiele ? jak chmielić??[bo być może ,ze ja sama dobierałam ten zestaw chmieli z tych ,które posiadałam...]
  7. Witam po b. długiej przerwie -tak długiej ,ze juz wszystko pozapominałam.Jakiś czas temu po zrobieniu piw zostały mi takie słody Pale-ale 14kg Karmelowy[ 30] 0,2kg cara cristal [150]- 0,9 kg Carapils-0,2 kg wiedeński-o,6 kg pszeniczny-2.80 kg caramunich- o,1 kg czekoladowy -o,1 kg słód zakwaszający -0,25 kg Gdzieś namierzyłam karteluszkę ,na której chyba rozpisałam te słody na 3 piwa Bitter [pale ale 4kg, pszeniczny- o,5 kg karmelowy -o,2kg ] -do tego miałam użyć chmieli halllenger -30g [nie wiem w której min? i EKG 20g [tez nie wiem w której min] Drugim piwem miał być też Bitter -American bitter-tu widzę na karteluszce podobnie -pale ale -4kg pszeniczny -o,5 kg i Cara cristel -o,2 kg ,ale inny skład chmieli -chinok 20g, Centennial-20 g i Cascade 20g -też nie mam rozpisanych czasów Trzecie piwo to Amber-i tu jest pale ale -4kg ,wiedeński 0,6 kg, karmelowy o,2 kg pszeniczny -o,3 kg i cara cristal-0,4. z chmieli -Marynka -15 g ,willamette 25 g i centennial 20 g -tez bez podania czasów... Czy jest ktoś w stanie to rozszyfrować i doradzić ,czy ta rozpiska była dobra??- drożdze mam tylko safale S-04 i S -o5.
  8. Ja za radą bardziej doswiadczonych kolegów po zabutelkowaniu trzymam piwo w domu co najmniej 2 tyg Po tym terminie wynoszę do chłodnej piwnicy.
  9. Wybór faktycznie duży i trudny.Znalazłam w swoich notatkach jeszcze takie chmielenia [hamerykańskie] Apollo-15g-60' Centennial-20g-10' Cascade-25g- 5' lub Apollo-15g-60' Summit-25g-10' Cascade-20g-5' Ja Mosaic łączyłam z Citrą a bananowe posmaki znajdziesz w Hefe-weizenie,ale to inna bajka.
  10. Ja chmieliłam 10g Marynka-60' 20g willamette-30' 30g Cascade-50' Wyszło bardzo fajne polsko-amerykańskie PA.
  11. Witam mam takie słody Pilzneński-5kg Pszeniczny 0,.5 kg karmelowy [jasny-30]-0.2kg Cara-pils-0,2 Cara crystal-0,25kg chmiel Challenger-20g chmiel Frist gold--50g Wyjdzie z tego jakiś bitter?
  12. Moje American Wheat chmieliłam Lubelskim [30g -60',30g -25' i 20g -15'] W przepisie mam jeszcze chmielenie na zimno --20g Mosaic na 7 dni przed butelkowaniem i 20 g Citry na 3 dni przed rozlewem.Czy wobec tego dochmielać ,czy zostawić tylko z tym Lubelskim?
  13. Moje American Wheat odfermentowało z 15 do 5 Blg i stoi .Czy mogę już go wynieść do piwnicy-13 stopni na cichą? W przepisie mam ,zeby dochmielić 7 dni przed butelkowaniem .Czy wystarczy temu piwu 7 dni cichej i teraz przed wyniesieniem go do piwnicy dochmielić ?
  14. betiglo

    Szukam rurki do dekantacji

    Tu masz np.-http://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/rozlew/rurka-do-rozlewu-z-zaworkiem.html Sorry-podałam Ci linka rurki do rozlewu z zaworkiem ,chyba nie o taką ci chodziło
  15. Jeśli przed chmieleniem masz 14Blg to po będziesz miał wyższy o 1-2stopnie .Nie wiem jakie robisz piwo ,bo jak jakies standardowe 12Blg to mozesz spokojnie jeszcze wysładzać do uzyskania 11 Blg ,po chmieleniu trochę odparuje i będziesz miał 12.
  16. Cieszę się ,że smakowała ,ale swoje musi odstać .Dużo krócej bo po 2-3 mies.jest już pijalna naleweczka imbirowa 10dkg świeżego korzenia imbiru 2cytryny 10 dkg miodu 3 Łyżki cukru 0,75 l wódki 40 %+100ml spirytusu lub 0,75 wódki 45% Imbir pokroić w cienkie paseczki,cytryny pokroić w ósemki wykroić to białe [albedo], Imbir ,skórki z cytryny +miąższ.-,cukier ,miód zalać wódką.Odstawić na ok. 2-mies. w ciemne miejsce od czasu do cza.su mieszając.Zlać przez filtr .Odstawić na m-c.POLECAM![szczególnie na zimowe wieczory-doskonale rozgrzewa ] Odnośnie tej chłodnicy to muszę się faktycznie zebrać i kupić kawałek rurki miedzianej i czekać ąż mój mąż będzie miał chwilę by to zmajstrować ,chyba ,że prędzej wyczaję jakiegoś gotowca .Zapiski w planie .....
  17. Musisz się lepiej zorganizować! Na prawdę jest to możliwe oczywiście w jednym garze.Ja kiedy pakuję brzeczkę do wiadra czekam jakieś 15-30 min podczas których już mi się grzeje woda do wysładzania .Wysładzam do małego wiaderka i już pierwsze 5l zlewam z powrotem do gara i na gaz , zeby już się grzało go chmielenia i kolejno po 3-5l wysłodzin dolewam do gara Na koniec wysładzania brzeczka potrzebuje tylko kilku min do wrzenia.Gar po chmieleniu wrzucam do głębokiego brodzika i polewam prysznicem górę gara-za 20 min wymieniam wodę .Naprawdę można to ogarnąć w 5 godz.Powodzenia przy następnych warzeniach i koniecznie poszukaj większego gara .Acha ja utrzymuję temp .owijając gar cieplutkim śpiworem i na górę kładę kocyk -nie muszę nawet podgrzewać.
  18. Ja dla odmiany wczoraj uwarzyłam dwa -Single hop na Mosaic i American Wheat na gestwie po Us-05 Mam w planie warki na S-33- Belgijskie pale-ale ,Altbier i Kolch ,tylko nie wiem jak to zrobić z tą fermentacją? np Alta ,gdzie zalecana jest 16-17 stopni,a leżakowanie w temp.ok.5 stopni ,czy Kolcha ,gdzie cichą i leżakowanie zalecają poniżej 10 stopni.U mnie na dziś w domu jest 18-20stopni ,a w piwnicy 10-12stopni.Nie wiem ,czy nie lepiej uwarzyć jakiegoś bittera na S-04 i na gęstwie jakieś [Jakie??] jasne i nie mocno goryczkowe?? Może ktoś z Was warzył bittera na amerykańskich chmielach i może podać mi recepturę?
  19. Natomiast, patrząc teraz z perspektywy krótkiego czasu, jakbym miał od razu w tym samym momencie na pierwszy raz zacierać, filtrować, wysładzać, warzyć, chmielić i fermentować, dbając o czystość, to wydaje mi się, że bym się pogubił A tak mam dużą część procesu opanowaną, a teraz tylko pora "dołożyć do pieca" i ogarnąć tę najtrudniejszą część ;] Jezeli nie masz jeszcze gara to faktycznie uwarzenie piwa z ekstraktów niechmielonych i chmielenie go określonym chmielem da Ci przedsmak prawdziej zabawy [ja robiłam takie piwo z ekstraktów z Wesa chmielone Citrą -wyszło całkiem fajne piwo],a wracając do warzenia to kolega za dużo czynności tu wymienił[warzyć -zacierać,fermentować...]Cały proces warzenia można ogarnąc w 5 godz z chłodzeniem w wannnie, czy głębokim brodziku]
  20. Nikt z nas nie wspomniał o cukromierzu -do pomiaru stężenia cukru w nastawie [winomierz ]-Niezbędny!
  21. Jezeli mogę pomóc w temacie [sama niedawno przerabiałam]to niezbędne będą jezeli chcesz się bawić dłużej 2 wiaderka [ja mam przezroczyste z Ale piwo ,Twój Browar tez je ma rurki fermentacyjne +uszczelki do ich zamontowania[groszowe sprawy kranik -najlepiej z dłuższym gwintem +rurka z zaworkiem -do przelewania piwa do butelek filtrator z oplotu -mozesz kupić w Ale piwo -19zł lub zrobić samemu Kawałek wężyka termometr -ja mam zwykły okragły do parzenia wędlin Kapslownica -ja mam eterna -metalowa -sprawdza się +kapsle no i ten gar....ja mam 37l i jestem niezmiernie zadowolona -kupiłam używkę w idealnym stanie -jak poszperasz na allegro to na pewno uda Ci sie coś namierzyć ,30l emalie też się sprawdzają .Rada ode mnie -nie kupuj mniejszego niż 30l ja się zamierzałam do 26l ,ale teraz widzę ,że dokonałam słusznego wyboru[szczegóły na pw Łyżka -wystarczy jakaś drewniana jak masz w domu Z srodków dezynfekcyjnych mam biedronkowe OXY, nadwęglan sodu i czysty spirytus [kupiony od sasiadów zza miedzy-po 20zł /l] Jezeli chodzi o te puchy -brew kity -sporo większy wydatek i końcowy efekt...- nie powala .Powiem tak - zacieranie nie jest wcale trudne!!i w/g mnie nie trzeba wcale zaczynać od puchy .Mozesz na początek wybrać sobie prosty zasyp + zacieranie jedno temperaturowe -na pewno wyjdzie Ci dobre piwo.
  22. Receptura na PA pale ale http://www.piwo.org/topic/9629-browar-domowy-wonneberg/page__st__20 W piątek coś skrobnę na jego temat.
  23. Sorki za te "kąty" Ja jutro zabieram się za single -hop [chmielone chmielem Mosaic i na cichą planuję trochę Citry-smaki i aromaty iście cytrusowe potem idzie to American wheat i następne lekkie to będzie Bitter ,chmielony już angielskimi chmielami]Za kilka dni spróbuję to Polsko-amerykańskie pale-ale -zabutelkowane 17-03 to mogę Ci dać znać jakie wrażenia smakowe,choć już myślę, ze powinno byćniezłe i w koloku i smaku[chmielone Marynką ,Willamette i Cascade]
  24. http://www.piwo.org/topic/8647-browar-cztery-lapy/
  25. Dla polepszenia walorów cytrusowych wybierz piwo chmielone amerykańskimi chmielami-one dają właśnie posmaki cytrusowe.Jeżeli chodzi o czas fermentacji to jest różny dla różnych piw ,drożdży etc.Konieczne jest mierzenie poziomu cukru w fermentowanym piwie.Mniej więcej za 5 dni po rozpoczęciu fermentacji zmierz poziom cukru w nastawie i zapisz .Jeśli po dwóch kolejnych dniach wynik się nie zmieni ,[to samo wskazanie Blg]możesz uznać ,ze fermentacja się zakończyła i albo zlewasz do butelek ,albo zlewasz z nad osadu do drugiego wiadra [mozesz zebrać gęstwę]i odstawiasz na kilka dni w celu lepszego wyklarowania,albo nie zlewając przedłużasz burzliwą fermentację w tym samym wiadrze w celu lepszego wyklarowania.Przedłużając fermentację piwa dobrze jest go wynieść do chłodnego pomieszczenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.