Jump to content

micd84

Members
 • Posts

  89
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by micd84

 1. micd84

  micd84

 2. Nieźle Pewnie za wysoka temperatura fermentacji bo piwa jest jak widzę 21l więc miejsca na pianę jest wystarczająco. Przenieś do chłodniejszego pomieszczenia jeśli masz możliwość.
 3. Z tego co pamiętam to chyba nawet na opakowaniu jest podane że jedna paczka wystarcza na 10l brzeczki więc chyba rzeczywiście trzeba je rozkręcić na małej warce.
 4. Też liczyłem na to że sklepy będą stopniowo rozszerzać ofertę a tu wcale tak super nie jest. Drożdże też ciężko trafić świeże z dłuższym terminem ważności. Nie winiłbym sklepów, pewnie jest mały obrót więc towar leży w magazynach. Pozostaje promować piwowarstwo domowe wśród znajomych żeby rynek szybciej rósł to może kiedyś doczekamy się sklepów jak za oceanem, np.http://www.northernbrewer.com
 5. Ja w miarę możliwości trzymam zawsze piwo przed otwarciem w lodówce min. 2 dni. Dodatkowo im dłużej stoi w lodówce tym lepszy smak w porównaniu z szybkim schłodzeniem np. pół godziny w zamrażarce.
 6. Możesz opisać dokładniej jak uzywałeś żelatyny? Jaka żelatyna, wrzucisz zdjęcie?
 7. Wg mnie tak jak porter, stout czyli naturalniej brzmi w rodzaju męskim ale nie przykładam do tego większej wagi. Rodzaj nijaki chyba jest stosowany że względu na takie skojarzenie: "to (piwo typu) ale"
 8. Jak będą co jakiś czas powtarzać to co już było to i tak będzie dobrze. Może znowu piwa brytyjskie się pojawią[emoji3]
 9. Jeśli wychodzą Ci dobre piwa to pewnie wodę masz ok i nie musisz się przejmować. Ale nie każdy ma tak dobrze :unsure:
 10. Mi koledzy z forum odradzali używanie tak starych drożdży ale jako eksperyment zrobiłem starter. Z tym że robiłem 2 stopniowo biorąc tylko małą część starej gęstwy. Piwo jest już w butelkach ale jeszcze za młode żeby ocenić czy eksperyment się udał.
 11. Mam bardzo podobną wodę, nadaje się do stoutów i porterów, jasne piwa wychodzą średnie. Musisz obniżyć RA jeśli chcesz robić dobre jasne piwa. Ja będę przegotowywał wodę z użyciem soli wapnia i zlewał z nad osadu - w ten sposób jestem w stanie uzyskać RA poniżej zera. Zobaczymy czy będzie poprawa od następnej warki.
 12. U mnie przy FES 17 Blg w drugim dniu fermentacji temperatura na ścianie fermentora osiągnęła 19.4°C przy temp. w piwnicy... 16°C. Także w pierwszych dniach lepiej fermentować w temp. otoczenia o 3-4°C niższej od docelowej a później podnieść.
 13. Kluczowa jest twardość węglanowa (alkaliczność) której nie masz podanej. Najprościej kupić test akwariowy np. na allegro kosztuje 20 zl i zmierzyć.
 14. Ja uważam że to od sklepu zależy czy sprzedaje stary słód lub drożdże, jak przechowuje chmiel itd. PS. ale jak dla kogoś ważna jest szybkość to potwierdzam że Centrum Piwowarstwa jest szybkie - ostatnio 2 dni robocze i dostałem przesyłkę
 15. Widzę że najważniejszym kryterium dla większości kupujących jest czas realizacji zamówienia. No ok ale co z jakością produktów? Termin ważności drożdży, świeżość chmielu - tylko ja zwracam na to uwagę?
 16. Widełki RA 100-200 dla piw ciemnych są podane na wiki.piwo.org w artykule "Przygotowanie ziarna i wody". Jeśli jest inne źródło tych przedziałów to chętnie skorzystam. Rozumiem że RA wylicza się dla całej wody, zastanawiam się tylko czy nie będzie problemem jeśli w trakcie zacierania mamy wodę bardzo alkaliczną i dopiero przy wysładzaniu zejdziemy do docelowej wartości?
 17. Ok czyli dla całej wody trzeba się zmieścić w RA 100-200, ale RA wody do wysładzania może być niższe a RA wody do zacierania wyższe, tak?
 18. Ok super, dzięki! Zaczyna mi się coraz bardziej podobać ten kalkulator. Jeszcze tylko jedna sprawa jest dla mnie niejasna: alkaliczność rezydualna zalecana do ciemnych piw to 100-200. Czy to dotyczy tylko wody do zacierania a już woda do wysładzania może mieć mniej? Bo rozumiem że przy pH poniżej 6 RA tej wody będzie dużo niższe niż tej do wysładzania?
 19. To moja woda i zasyp, kolor ok 80 EBC: http://www.brewersfr...tor/?id=2B7QPBQ Trochę dziwne bo wychodzi pH 5.70 po wpisaniu słodów a jak zmienię na beer color i wpisuję 40 SRM (po przeliczeniu) to kalkulator podaje pH 5.15. Robię coś źle? I jeszcze jedno pytanie: wodę do wysładzania też zostawić jak jest jeśli chodzi o twardość, czy zmiękczać?
 20. W piątek warzę Foreign Extra Stout. Udało mi się zdobyć szczegółowe parametry mojej wody z kranu: Ca - 105 mg/l Mg - 14 SO4 - 14 Cl - 9 HCO3 - 305 Twardość ogólna: 320 mg/l (jako CaCO3) Twardość węglanowa: 250mg/l (jako CaCo3) = alkaliczność (?) Sprawdzałem że po przegotowaniu wody i zlaniu z nad osadów zarówno GH jak i KH spadają do wartości 90 mg/l. I teraz pytanie, w jakich proporcjach wymieszać wodę żeby była dobra do stoutu? Kranówka jest za twarda chyba a znowu całość po przegotowaniu za miękka? W jaką alkaliczność celować?
 21. Dzięki, a orientacyjnie ile mniej tzn. jaki rząd wielkości? 10-20% mniej?
 22. Czy gotując wodę przed warzeniem w celu jej wstępnego zmiękczenia można przykryć garnek czy tutaj nie ma potrzeby odparowania jakiś związków?
 23. A chciałoby ci się zważyć dla porównania taką samą objętościowo łyżeczkę gipsu i chlorku wapnia w granulkach i napisać w tym wątku?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.