Jump to content

kriss

Members
 • Posts

  15
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About kriss

 • Birthday 10/14/1981

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  13
 • Miasto
  Skarżysko - Kamienna

Kontakt

 • Imię
  Krzysiek

Recent Profile Visitors

416 profile views

kriss's Achievements

 1. kriss

  kriss

 2. Potwierdzam. Kilka warek uwarzonych w garze z odpryskami o pow 5x takiej jak pokazał bart3q i nawet śladu obecności jonów żelaza czy to w smaku czy w aromacie gotowego piwa. Moim skromnym zdaniem , co zresztą chyba już się przewinęło przez forum zacieranie i gotowanie brzeczki to zbyt krótki okres czasu, żeby coś mogło przejść. Co innego jakby piwo miało w czymś takim leżakować.
 3. Te czasy już minęły od kiedy zmienił się właściciel, podejście i asortyment także. Obecnie sklep w ofercie ma mnóstwo piw, zarówno polskie regionalne oraz kraft w tym szerokie spektrum piw zagranicznych. Naprawdę jest w czym wybierać. Choć uczciwie trzeba wspomnieć, że ceny do najniższych nie należą ale jak to mówią: na bezrybiu...
 4. Spoko Ja w tej chwili będę budował sobie zapasy i jak już będzie z czym wyjść do ludzi to trzeba będzie zrobić jakieś spotkanko zapoznawcze połączone z degustacją i transakcją wymienną.
 5. Jeżeli będziesz miał problem z szybką konsumpcją to zgłaszam się na ochotnika aby Cię sumiennie wspomóc ;-) Akurat mam blisko. He he.
 6. Ja zamawiałem w zeszłym tygodniu i sklep wyrobił się z wysyłką w 4 dni. Aczkolwiek było raz tak, że czekałem 10 dni na wysyłkę, ale wtedy pisali bodajże, że mają jakieś przenosiny i realizacja może się opóźnić.
 7. Jeszcze a propos odmierzania cukru, jeśli obstajesz przy zadawaniu miareczką to można dozować niepełną np. 3/4 miarki ~3g. Ja tak robiłem przy ostatnim rozlewie ale to dlatego że mam tylko dwa fermentory i akurat cichą przeprowadzałem w tym z kranikiem. Ale zgadzam się z kolegami, że najlepszy jest sposób z rozpuszczeniem wyliczonej ilości surowca w wodzie, zlanie znad osadu do fermentora z kranikiem i z niego rozlew.
 8. Przy 4g cukru do refermentacji to może być mocno gazowane. Przy takiej ilości musisz mieć 100% pewność, że Ci dobrze odfermentowało. To tak gwoli przypomnienia.
 9. No właśnie wszystko sprowadza się do tego, że chciałem użyć chmielu angielskiego. Wiadomo, że z lubelskim też wyszło by dobre piwko ale jak już mam możliwość to chciałem się bardziej zbliżyć do źródła.
 10. Myślę, że tak zrobię łącznie ze sposobem zacierania. Kalkulator nagazowania znam. Jeżeli chodzi o mnie to będę dążył do górnej granicy wysycenia w stylu angielskim, to się jeszcze zobaczy ile dokładnie wyjdzie. Zaś jeśli chodzi o ułożenie, to z tego co czytałem nawet tutaj na forum bittery raczej nadają się do konsumpcji dość szybko tak ok. miesiąca i chyba nie ma potrzeby czekać aż 3 mies. żeby się ułożyło. No chyba że by mi wyszło jakieś przechmielone, to może.
 11. Dzięki za odpowiedzi. Niestety co do zasypu nic nie zmienię bo dysponuję jedynie tym co było w zestawie, co najwyżej myślałem o tych płatkach jęczmiennych co by może polepszyć nieco trwałość piany. Głównie chciałbym zmodyfikować chmielenie na smak i aromat angielskim EKG żeby bardziej zbliżyć się do wyspiarskich bitterów, (a więc co za tym idzie chmielenie na zimno chyba raczej odpada). Bardziej byłbym skłonny dać trochę na 20 min. oraz na zgaszeniu palnika tylko miałem nadzieję że ktoś mi podpowie z proporcjami żeby z jednej strony mieć w miarę wyrazisty smak i aromat chmielowy ale zarazem żeby nie przesadzić (balans przegięty w stronę chmielową). Przeliczając w kalkulatorach wyszło mi że to 35g marynki to jednak będzie za dużo. Myślałem nad czymś takim: 60min. - 20g marynki 40min. - 20g EKG 0min. - 20g EKG Pytanie czy to 40g EKG zrobi już robotę czy może sypnąć trochę więcej. Dodatkowo mam pytanie czy robić przerwę białkową. Chciałbym zacierać jednotemperaturowo w 67°C i przy takim zacieraniu w instrukcji z zestawu jest napisane żeby zrobić przerwę w 55°C przez 10-15min. Natomiast przy opisie zacierania sterowanego 63/73 już nic na temat tej przerwy nie wspominają. Z góry dziękuję za wszystkie konstruktywne odpowiedzi
 12. Witam. Właśnie przymierzam się do mojej pierwszej zacieranej warki. W tym celu zakupiłem sobie zestaw z CP Pale Ale. Skład zestawu przedstawia się następująco: Słód pale ale 3,8 kg Słód karmelowy jasny 0,2 kg Chmiel Marynka, granulat, 35 g Chmiel Lubelski, granulat, 40 g W instrukcji chmielenia sklep proponuje chmielenie: 60min. Chmiel goryczkowy 10.min. Chmiel aromatyczny W innym sklepie zakupiłem również 100g chmielu East Kent Goldings z 2012r. Moja Prośba do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w modyfikacji schematu chmielenia na smak i aromat chmielem EKG tak aby uzyskać piwo jak najbardziej zbliżone do typowego angielskiego bittera. Chmielenie marynką na goryczkę myślałem pozostawić bez zmian. A i co myślicie o dodaniu do zasypu 200g płatków jęczmiennych?
 13. Dzięki za odpowiedź. Co do posmaków to już się pogodziłem z tym, że nie będzie to prawdziwy lager, choć młode piwo nie jest jakoś strasznie estrowe, za to smak jest mocno słodowy z lekkim karmelem, więc może nie będzie tragedii. Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Po przeniesieniu fermentora z 12°C do 16 zauważyłem wzrost ciśnienia a nawet bulkanie w rurce co w swojej naiwności wziąłem z początku za wznowienie fermentacji aczkolwiek teraz myślę że to pod wpływem zwiększonej temp, uwolniła się część CO2 rozpuszczonego w piwie. Czy mam rozumieć, że przy obliczaniu cukru do refermentacji w butelkach mam przyjąć temp. młodego piwa w jakiej teraz się znajduje czy też może jeszcze w jakiej będę rozlewał? Domyślam się że jak zniosę fermentor na 1 dzień do niższej temp. to już raczej nie nasyci się bardziej CO2. Edit: A może poczekać jeszcze z rozlewem i wstawić na dłużej do niższej temp. w oczekiwaniu na doklarowanie i większe nasycenie CO2 ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.