Skocz do zawartości

vpatyk

Members
  • Postów

    251
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla koval_blazej w Obsługa systemu Cornelius keg   
    https://www.aliexpress.com/item/Beer-Tap-Shank-Quick-Disconnect-Adapter-Convert-for-Draft-Beer-Faucet-and-Ball-Lock-connect/32878682613.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dz3KSUR
    Jak kran z kompensatorem to pewnie się da, ale jeszcze nie testowałem.
  2. Dzięki!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla DanielN w Obsługa systemu Cornelius keg   
    Syczenie raczej słychać w kegu jak ciśnienia równają się po wyszynku. Jak słyszysz ciągle syczenie z okolic manometru to masz raczej nieszczelność. Jeżeli dzieje się to tylko w chwili równania ciśnień, to może być to specyfika Twojego reduktora. Ciężko cokolwiek więcej powiedzieć. Posmaruj płynem do mycia naczyń jak będą bąble to masz nieszczelność. Można też kupić specjalne preparaty do tego. Można też zostawić na jakiś czas i sprawdzać czy ciśnienie spada. Jak tak to nieszczelność i tyle.
     
    Powyżej 50 barow (750psi). Trochę to zależy od temperatury butli.
     
    Tak. Polecam użyć klucz nasadowy z większą dźwignią  najczęściej pod  głowicą jest  trochę pozostałości po słodkich  napojach  i  działa to jak  klej. Początkowo myłem keg z pełnym rozkręcaniem co każde napełnienie. Ale lenistwo wygrało i rozkręcam teraz raz na trzy-cztery napełnienia. Przy pierwszym użyciu warto rozkręcić i wymienić uszczelki jak są w słabym stanie. Nie zapomnij o wykręceniu zaworka bezpieczeństwa, tam często coś wybiło przy odgazowaniu i może być trochę zaschniętego brudu. NaOH albo nadweglan sodu da radę to domyć.
  3. Dzięki!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla anteks w Obsługa systemu Cornelius keg   
    nie ma takiej opcji
  4. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla anteks w Obsługa systemu Cornelius keg   
    Polecam takie na złączke pepsi
    http://allegro.pl/zlaczka-john-guest-1-4-ffl-3-8-pi4512f4s-i6014811571.html
    http://allegro.pl/zlaczka-john-guest-5-8-bsp-x-3-8-kran-do-piwa-i6926487615.html
  5. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla Versaar w Obsługa systemu Cornelius keg   
    1) reduktor jak reduktor, nie warto aż tak przepłacać, a tym bardziej zamawiać z Chin, bo nie wiadomo w jakim stanie przyjedzie, ja na Twoim miejscu bym szukał jakiejś używki po kosztach. 
    2) jak kolega wyżej pisał, nie kupuj tego badziewia, po paru miesiącach nie trzyma ciśnienia, szkoda pieniędzy, tutaj warto dopłacić do droższego sprzętu. 
    Ja bym polecił wkręcić do złącza piwnego odpowiednią szybkozłączkę John Guest, a do tego sztywny przewod piwny i szybkozłączkę JG również wkręconą do kranu, pozwoli Ci to na szybki demontaż i czyszczenie, a uwierz mi jest to wygodne
    3)tylko kran z reduktorem, używke spokojnie kupisz w dobrej cenie. 
  6. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla Jakub Eger w Obsługa systemu Cornelius keg   
    1. Ja mam dwa, zacząłem od pojedynczego do spawarki, działa nieźle, zmieniłem tylko manometr na taki do 5-6 bar zamiast kilkunastu dla lepszej kontroli. Podłączony jest do małej wręcz mikro, butli, robi teraz za sprzęt przenośny, piknikowy.
    Mam też używamy dedykowany do piwa na 3 Kegi, ten robi stacjonarne bardziej, na dużej butli.
    2. Złączki miałem gołe bez napisów i tych nie polecam, pekaly lub po pół roku zaczęły puszczać na uszczelce, zmiany oringow nic nie pomogły, jedynie wymiana. Teraz mam ta z wytloczonymi napisami, jest lepiej, ale niektóre jednak czasem ciekną, zwłaszcza jak keg zimny, albo rurka pręży i odgina zawór nieco.
    Gwint czy nie to chyba tylko kwestia czyszczenia, ja nie mam i żyje, czyszcze przeplywowo przez wolny keg i agregat od lodówki. Taki pseudo cip
    3. Kran, nalewak, można nowy na OLX za 90zł znaleźć, ładne urzywki ok 70. Komfort bez porównania.
    Piknik działa tylko w idealnych warunkach, ciśnienie/nagazowanie/temperatura. Ze te trzy parametry rzadko się łączą w plenerze, nie wiem kto i po co nazwał to piknik
    Mi sprawdza się jedynie przy bitterze jak ma nagzowanie angielskie (czyt. Znikome) i wydaje grawitacyjnie, z otwartym zaworem gazowym. Ale tak trzeba cały keg zużyć w weekend.

    #browarswedow
    http://www.facebook.com/browarswedow/


  7. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od Browar Soravin w Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
    Dziś pierwszy test siatki i hopstoppera od lewatywy i muszę przyznać, że robią robotę. Dodatkowo pożyczyłem wymiennik płytowy ciepła i od momentu włączenia kotła do zadania drożdży zajęło mi 3 godz 40 minut, także czas naprawdę niezły, a jeszcze miałem małe przeboje z wymiennikiem, więc myślę, że mogłem całość zrobić 15-20 szybciej. Jako ciekawostkę dodam, że hopstopper  zassał praktycznie całą brzeczkę, a jedyne straty, to piwo które zostało w wymienniku.
  8. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla sugarsweet w Obsługa systemu Cornelius keg   
    vpatyk, wszystko zależy od całego zestawu; w knajpie keg stoi w ciepłym przecież ;-)
     
    Nagazowanie zależy od ciśnienia i temperatury, więc dobierasz ciśnienie do temp. w której jest keg. Oczywiście to musi też uwzględniać sposób wyszynku i chłodzenia. Jak masz kegerator możesz używać pewnie tylko 0,5bara, a jak schładzarkę to nawet i 2,5bara.
     
     
    Jak będzie upał, to tez będę pił piwo i je nalewał ;-) Przy schładzarce (suchej) w domu, latem pszeniczne które chcę pić 'zaraz' podpinam pod butlę zaraz po zalaniu kega, a polewam od razu po nagazowaniu. Czyli całość zostawiam w temp. pokojowej, ustawiam 2,2-2,4bara i wio (no jak bardzo chcesz pić to trzeba poturlać kegiem, a jak robisz to np. 3 dni przed weekendem/imprezą to czekasz spokojnie).
  9. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od Browar Soravin w Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
    Kilka dni temu pojawił się filmik o warzeniu na coobrze od dystrybutora

     
    Patrząc jak chłopaki zacierają (przelewanie przez rurkę) zastanawiałem się ile zajmie im wysładzanie- powiedzieli, że zajęło godzinę. Nie wiem ile wyszło im brzeczki, ale zakładając, że 23 l, to wydajność wg bs ok 66 %, co biorąc pod uwagę sposób zacierania- nie wygląda nawet tak źle.
     
    Dziś kolejna warka za mną i tak jak pisałem wcześniej- na koniec- przy zlewaniu brzeczki do fermentora - pończocha na kranik i wszystko pięknie w niej zostaje; jedyne co bym usprawnił, to niepotrzebnie zostawiłem bazooke, bo spokojnie miałbym ok 1 litra więcej piwa (za bardzo przetrzymała resztki chmielin. A warka zajęła mi bez mycia i sprzątania rekordowo niecałe 3,5 godz (bo chłodziłem do 35 stopni), gdzie w międzyczasie przygotowałem sprzęt i butelki na rozlew piwa. 
  10. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od rkkr w Piwny depozyt - Bielsko-Biała - ŚRODEK ul. 1 Maja 1   
    Myślę, że tak, tym bardziej, że wiem, że na pewno mnie nie będzie, a piwa zostawiłem.
     
    Dziś w depozycie zostawiłem 2x Sour Cherry Ale (Eve's dream)
    Pobrałem: Happy Beer (Browar bez Zasad), American Wheat (Browar 44,7)
     
    Przeglądając piwa naszła mnie pewna refleksja- mianowicie dużo piw stoi po kilka miesięcy (Apy, Pszenica), gdzie wiadomo, że tracą bardzo dużo, a podejrzewam, że niekiedy mogą stać się wręcz niepijalne... Co z tym zrobić- nie wiem... ,może ktoś ma jakieś sugestie?
  11. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla Mibor w program BeerSmith - pomoc dla użytkowników   
    Może ta dyskusja pomoże znaleźć odpowiedzi na te pytania
     
    http://www.piwo.org/topic/23005-szukamy-os%C3%B3b-ch%C4%99tnych-do-przetestowania-opis%C3%B3w-s%C5%82od%C3%B3w-vm-w-beersmith/
  12. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla dan737 w Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
    Czyli zacieranie wiesz już ile będzie trwało 60min+mashout 10min= 70min + czas podgrzewania miedzy przerwami załóżmy 66-72-78 stopni C ok 15min to daje mam 85min. Wysładzanie w zależności od zastosowanych słodów ale jeszcze dłużej jak 40min mi nie zeszło, a najkrócej wysładzałem ok 15min czyli cały taki proces +- musisz liczyć ok 2 godzin.
  13. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od beu w Piwny depozyt - Bielsko-Biała - ŚRODEK ul. 1 Maja 1   
    Porter nie doczekał do piątku... i to była bardzo dobra decyzja, bo piwo było wyśmienite (najlepsze z czterech pobranych z "magicznej skrzyneczki")
     
    Barwa: brązowa, bardzo klarowna
    Piana: drobna, drobne pęcherzyki, mało trwała
    Zapach: przyjemny.... słodowy, lekko owocowy idący w stronę wina
    Smak: goryczka niska, w smaku bardzo złozone- wychodzi bardzo dużo przyjemnych rzeczy, które ciężko jednoznacznie określić, czuć bardzo przyjemny alkohol
    Ogólna ocena: REWELACJA... dziś wolne, więc uwarzyłem dwie warki, a Buka pięknie zwieńczyło dzień. Bardzo udane piwo, choć miałem spore obawy, bo nigdy nie przepadałem za Muminkami.
    Zdjęcie:
    https://www.instagram.com/vpatyk/
  14. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od beu w Piwny depozyt - Bielsko-Biała - ŚRODEK ul. 1 Maja 1   
    Chyba trafiła ci się jakaś butelka z "bonusem", bo dziś otworzyłem ostatnią butelkę Summer Ale i zero gushingu, a wysycenie niskie. NIe pozostaje mi nic innego niż przeprosić.
     
    W Sobotę w depozycie zostawiłem 4x Wędzoną Apa (w dwóch wersjach- troszkę inne chmielenie na zimno i inne odfermentowanie, choć różnicę w zasadzie niewyczuwalne). Pobrałem zestaw od Beu (Witchcraft, Wild Ale, Szafran i Porter).
     
    Szafran Pale Ale, Wild Ale i Witchcraft (wszystkie mają cechy wspólne):
    Barwa- Bursztyn; wysycenie niskie (idealne), piana obfita drobnopęcherzykowa i tradycyjnie każda ze świetną etykietą (choć jak dla mnie brakuje na nich oznaczenia blg)
     
    Sazfran: Aromat-słaby, choć czuć specyfikę equinoxa, Goryczka niska, smak- Equinox (czyli trudny do określenia- jak dla mnie taki pieprzowo-owocowy). Piwo bardzo sesyjne... ciekawi mnie tylko ten szafran, bo szczerze mówiąc nie jesem w stanie określić czy było on wyczuwalny (być może dlatego, że raczej rzadko się go używa)
     
    Wild Ale: Sam nie wiem czego się miałem spodziewać... tym bardziej, iż ostatnio miałem dziwne przygody z dzikusami. Aromat: delikatny słodowy (rzekłbym klasyczny aromat piwa), smak- jak dla mnie najbardziej zbliżony do lagera; goryczka wysoka- przyjemna. Udane piwo, choć ciężkie do oceny z uwagi na nietypowe surowce i dość czysty profil.
     
    Witchcraft: Tu się trochę zawiodłem, bo po Beu spodziewałem się znacznie więcej, tym bardziej, iż uwarzone w stylu co do którego jak sam Piwowar podkreśla - "z dumą" polemizował z Marcinem Chmielarzem ... No ale wracając do piwa, to: aromat - minimalny - wychodziły lekkie cytrusy(pewnie kwestia czasu i zwietrzenia) no i takie trochę puste w smaku (zbyt głębokie odfermentowanie?, mało karmelków?). Goryczka średnia- przyjemna, ale czegoś mi brakowało. Nie powiem, że było złe (bo piwo bez wad i oczywiście  pijalne), ale po tak świetnym piwowarze spodziewałem się prawdziwej petardy (podejrzewam jednak, że głównym winowajcą jest czas, który zrobił swoje, a w przypadku AIPY wiadomo, że niestety działa mocno na niekorzyść).
     
    Na piątek, po ciężkim tygodniu zostawiam sobie portera...
     
    Zdjęcia:
    https://www.instagram.com/vpatyk/
  15. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla Bawolak w Piwny depozyt - Bielsko-Biała - ŚRODEK ul. 1 Maja 1   
    Witajcie, 
     
    Wczoraj ruszył piwny depozyt w wielokranie ŚRODEK.
    (pod teatrem ul. 1 Maja 1)
     
    Bielski piwny depozyt:
    Jest to skrzynka umieszczona na zapleczu Wielokranu ŚRODEK- wypełniona piwami domowej roboty. Jeśli chcesz skosztować piwa innego piwowara i pochwalić się swoim piwem możesz zostawić w naszym depozycie swoje piwo i w zamian wziąć piwo kogoś innego.
     
    Zasady są proste:
    - 1 za 1 - lub więcej za 1 jeśli ktoś ma chęć powiększyć depozyt
    - każdy wpisuje w wątku depozytu co wziął i co zostawił
    - staramy się pisać w miarę możliwości parę słów o wrażeniach z degustacji
    - piwa muszą być identyfikowalne - wymagane minimum to: Imię/ksywą, styl, data warzenia. Mile widziane podstawowe parametry (Plato, Alk. IBU, EBC …
     
    Można więc podjechać w dogodnym momencie i dokonać wymiany (przy dużym ruchu w lokalu piątek, sobota może zdążyć się sytuacja, że nie będziemy w stanie udostępnić skrzynki)
    Prosimy korzystajcie z depozytu w pozostałe dni tygodnia.
     
    Miłym gestem będzie, jeśli w podziękowaniu za pośredniczenie w wymianie domowych piw odwdzięczycie się właścicielom lokalu jakimś małym zakupem na miejscu.
  16. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla rkkr w Piwny depozyt - Bielsko-Biała - ŚRODEK ul. 1 Maja 1   
    Gdzieś zgubiłem notatki z kilku ostatnich piw (od następnego chyba sobie założę  watek w dziale Zapiski...) ale postaram się odtworzyć recepturę bo była ona zlepkiem kilku innych.
     
    Zasyp (korzystałem z zestawu Pils w sklepie Homebrewing.pl):
     
    Słód pilzneński Strzegom - 4kg
    Słód karmelowy Carapils Weyarmann - 0,3kg
     
    Zacieranie (korzystałem ze schematu z receptury Pils - sziszi z wiki):
     
    30 minut - 65oC
    odebrano 4 litry zacieru - 20 minut - 72oC, 10 minut - 100oC
    30 minut - 72oC
    odebrano 4 litry zacieru - do zagotowania
    5 minut - 76oC
     
    Chmielenie:
     
    Czas gotowania 65 minut
     
    Chmiel goryczkowy Magnum (20 gram - granulat)- 60 minut
    Chmiel aromatyczny Lubelski (20 gram - granulat)- 15 minut
     
    Drożdże:
     
    Fermentum Mobile FM30 Bohemska Rapsodia - gęstwa III pokolenie
     
     
    Fermentacja:
     
    Fermentacja burzliwa - 3 tygodnie w temp 10-11oC
    Brak fermentacji cichej
     
    Rozlew z 3g cukru/0,5l piwa
     
     
     
     
     
  17. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla JacekKocurek w Większe warki na małym sprzęcie- Jak zwiększyć wybicie?   
    Nacinając nożem zmieniasz strukturę całego złoża. Głównym zadaniem nacinania jest faktycznie ułatwienie przepływu cieczy przy wysładzaniu ale przy okazji trochę tez miesza się złoże.
    Filtr włożyć najlepiej po zakończeniu zacierania i dac kilka minut na ułożenie się złoża.
    Łatwiej i taniej go wykonać z PVC-C, jest odporne na gorącą wodę i ma atest do wody pitnej więc brzeczka tez może być.
    Elementy armatury (trójniki, kolanka) kosztują ok. 1-1,5zł/sztukę (trochę ich trzeba) no i jeden 3m kawałek rurki to koszt ok 12zł. Trochę jest zabawy z nacinaniem szczelin. Lepiej jest, gdy szczeliny są od spodu. Całości nie trzeba kleić (nieklejone można rozebrać i łatwo wyczyścić) poza częścią wchodząca z gara (lewar nie lubi fałszywego powietrza)
     
    Na układ kwadratowy z dwoma dodatkowymi rurkami w środku potrzeba 5-6 kolanek (zależy, czy cały lewar - 2 kolanka - wykonany z PVC, czy tylko jedno kolanko a dalej już wężyk)  i 5 trójników.
  18. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla santa w Małe Fermentory   
    Ja mam takie wiaderka. Mają skalę i atest PZH.
     
    http://www.leroymerlin.pl/narzedzia-reczne/pedzle-walki-kuwety/kuwety-i-kratki-malarskie/wiadro-malarskie-okragle-dragon,p56823,l761.html
  19. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla banita12 w Przed zakupem sprzętu i surowców   
    Mi garnek 28l dobrze służy przez 7 lat więc nie słuchaj tych sceptyków. Chyba, że będziesz chciał warzyć większe warki niż 25l. Udało mi się uwarzyć wiele dobrych piw na tym sprzęcie.
  20. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od kusuguchiji w Piwa koncernowe-pytanie...   
    Witam. Mam trochę dziwne pytanie, nie do końca może pasujące do piaskownicy, ale myślę, że tu najszybciej znajdę odpowiedź. Ostatnio opowiadałem znajomemu o warzeniu piwa m.in. o piwach dolnej i górnej fermentacji i pierwsze jego pytanie w zasadzie mnie położyło...
     
    Otóż zapytał , które z piw koncernowych są dolnej fermentacji, a które górnej. Powiem szczerze sam się zastanowiłem, bo ile kiedyś twierdziłem, że piwo x jest lepsze niż y, o tyle odkąd zacząłem warzyć praktycznie nie kupuje piw koncernowych, poza tym oznaczenia na etykietach są nic nie mówiące. Co do smaku to ja porównanie mam jedynie do czeskich lagerów i wydaje mi się, że nasze koncerniaki nijak się z tym mają. Jeśli miałbym obstawiać, to wydaje mi się, że Lech, Tyskie, Żywiec, Żubr Okocim, Harnaś, Kasztelan i większość innych to piwa typu Ale, ale nie zdziwiłbym się gdyby było inaczej. Jakie jest wsze zdanie na ten temat?
  21. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od gisaikei w Milk Stout; dzielenie warki   
    Witam zakupiłem zestaw surowców na Dry Stout 12 blg w skład którego wchodzą
     
    Słód Pale ale Maris Otter 3,5kg
    Płatki jęczmienne 0,5kg
    Palone ziarno jęczmienia 0,3kg
    Słód Czekoladowy 0,2kg
    Chmiel Target 35g
    Opis skopiowałem ze strony sklepu internetowego , W/w składniki są przewidziane na 20 litrów, ja zamówiłem Warkę 25 litrową, więc jest ich proporcjonalnie więcej.
    Chciałbym podzielić warkę na połowę i jedną zrobić Dry Stouta, a w drugiej Milk Stouta (ostatnio miałem niebywałą przyjemność skosztować Sweet Cow z Ale Browaru i piwo było rewelacyjne, więc chciałbym zrobić coś w ten deseń).
     
    Pytanie pierwsze to czy do w/w zestawu wogóle jest sens dodawać laktozę, żeby wyszło mi coś podobnego do w/w piwa, a jeśli tak, to czy dobrze zaplanowałem proces
     
    Zakładam, że po wysładzaniu wyjdzie mi ok 28-30 litrów brzeczki Wydaje mi się, że z uwagi na jeden gar warzelny powinienem podzielić brzeczkę przed gotowaniem po połowie i tam gdzie ma być Milk Stout 15 minut przed końcem dodaje wyliczoną laktozę (ok 300 g). Oczywiści chmiel dodawać równię proporcjonalnie. Jeśli macie inne pomysły bądź sugestie, to proszę o pomysły.
     
     
    Przy okazji pytanie o drożdże...
    -czy jedna saszetka Safale US 4 podzielona po połowie wystarczy (jak będę robił, to będę dysponował gęstwą po IPA też z Safale US 4) , czy może dokupić drugą szaszetkę i każdą zaszczepić brzeczkę osobno.
     
     
    oraz o mech irlandzki...
     
    -rozumiem, iż do tu nie ma żadnych przeciwwskazań by go dodać (oczywiście proporcjonalnie).
  22. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od dzukekidzuki w Milk Stout; dzielenie warki   
    Witam zakupiłem zestaw surowców na Dry Stout 12 blg w skład którego wchodzą
     
    Słód Pale ale Maris Otter 3,5kg
    Płatki jęczmienne 0,5kg
    Palone ziarno jęczmienia 0,3kg
    Słód Czekoladowy 0,2kg
    Chmiel Target 35g
    Opis skopiowałem ze strony sklepu internetowego , W/w składniki są przewidziane na 20 litrów, ja zamówiłem Warkę 25 litrową, więc jest ich proporcjonalnie więcej.
    Chciałbym podzielić warkę na połowę i jedną zrobić Dry Stouta, a w drugiej Milk Stouta (ostatnio miałem niebywałą przyjemność skosztować Sweet Cow z Ale Browaru i piwo było rewelacyjne, więc chciałbym zrobić coś w ten deseń).
     
    Pytanie pierwsze to czy do w/w zestawu wogóle jest sens dodawać laktozę, żeby wyszło mi coś podobnego do w/w piwa, a jeśli tak, to czy dobrze zaplanowałem proces
     
    Zakładam, że po wysładzaniu wyjdzie mi ok 28-30 litrów brzeczki Wydaje mi się, że z uwagi na jeden gar warzelny powinienem podzielić brzeczkę przed gotowaniem po połowie i tam gdzie ma być Milk Stout 15 minut przed końcem dodaje wyliczoną laktozę (ok 300 g). Oczywiści chmiel dodawać równię proporcjonalnie. Jeśli macie inne pomysły bądź sugestie, to proszę o pomysły.
     
     
    Przy okazji pytanie o drożdże...
    -czy jedna saszetka Safale US 4 podzielona po połowie wystarczy (jak będę robił, to będę dysponował gęstwą po IPA też z Safale US 4) , czy może dokupić drugą szaszetkę i każdą zaszczepić brzeczkę osobno.
     
     
    oraz o mech irlandzki...
     
    -rozumiem, iż do tu nie ma żadnych przeciwwskazań by go dodać (oczywiście proporcjonalnie).
  23. Super!
    vpatyk otrzymał(a) reputację od Skibimedic w Pierwsza warka - dobre rady...   
    Skoro chcesz ambitniej podejść do tematu, to tak jak pisze Sebek - olej puchę i próbuj warzyć z ekstraktów (warunkiem jest posiadanie dużego gara, choć podobno można sobie jakoś poradzić również bez niego). Piwo na pewno będzie lepsze - wiem , bo po dwóch brewkitach przesiadłem się na ekstrakty, a teraz próbuje swoich sił z zacieraniem.
     
    Tu masz link do warzenia IPA z instrukcjami odnośnie chmieli i ekstraktów.
    http://www.piwo.org/topic/12591-pierwsze-ipa-z-ekstraktow-niechmielonych-pytania/
     
    Polecam też sprawdzić oferty sklepów, które mają fajne zestawy z ekstraktów (najwięcej ma chyba warzenie.pl)
  24. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla olo333 w Zacieranie na kuchence elektrycznej   
    1) Doświadczenia z taką kuchenką nie mam, ale najlepiej będzie chwilę przed osiągnięciem zakładanej temperatury przenieść garnek na inne, zimne pole. W czasie przerwy miej zamkniętą pokrywkę.
    2) Najpierw zamieszaj dobrze, a potem mierz w środku garnka
    3) Dobrze jak ma około 78°C. Ja najczęściej wysładzam na raty.
    Mniej wody zużyjesz chłodząc chłodnicą no i oczywiście zrobisz to o wiele szybciej. Gorącą wodę z chłodnicy można jakoś wykorzystać, np. wykąpać się w niej
  25. Super!
    vpatyk przyznał(a) reputację dla MateuszO. w Zacieranie na kuchence elektrycznej   
    Ja używam elektrycznej płyty która tak jak piszesz charakteryzuje się bezwładnością (grzeje po wyłączeniu) Nie jest to duży problem ale przy pierwszych warkach można wpaść w panikę. Trzeba po prostu "wyczaić" maszynę. Wystarczy odpowiednio wcześnie wyłączyć, ewentualnie jak przesadzimy to zsunąć z palnika. Przy dużej objętości zacieru temperatura wolno rośnie więc można sobie kilka stopni przed zakładaną temp wyłączyć i sobie reszta dojdzie Jeśli zalezy Ci na szybkim podgrzaniu to zamykamy pokrywkę, jeśli nie to odkrywamy, ja zazwyczaj zacieram przy odkrytej a jedyny moment kiedy zamykam to przed chmieleniem aby doprowadzić do wrzenia. Podsumowywując nadaje się ta kuchnia choć ma swoje wady i wymaga to wprawy.
    Termometr fajny a miejsce mierzenia nie ma aż takiego znaczenia pod warunkiem ze przed mierzeniem dobrze zamieszasz.
    Ja wodę do zacierania przygotowywuje w garnkach i stopniowo dolewam do filtratora. Powodzenia
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.