Jump to content

Suchejroo

Members
 • Posts

  423
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

Everything posted by Suchejroo

 1. Cicha jest zalecana, gdy chcesz chmielić na zimno i odebrać gęstwe. W większości przypadku nie trzeba. Jeśli piwo było dobrze napowietrzone i zapewnione zostały dobre warunki drożdzom podczas fermentacji. Na cichą przelewamy gdy jesteśmy pewni, że piwo już zostało przefermentowane i drożdże miały czas by posprzątać.
 2. A po co używasz pompy podczas gotowania?
 3. No ale z tym trochę chyba przesadziłeś
 4. Powiem Ci, że u mnie tak średnio. Zależy od ilości owoców i drożdży. Przy kwasach i 2kg owoców na 10l za każdym razem drożdże produkowały siarkę. Teraz robię tak, że zlewam na cichą, zbieram gęstwę i jedną łyżkę gęstwy dodaję na cichą wraz z owocami.
 5. Ogólnie przy tych drożdżach bym uważał i tak szybko nie butelkował. One lubią bardzo długo delikatnie dojadać co widać poniżej. To mój Dry Stout i widać, że po tygodniu większość przejedzona lecz jeszcze kolejne 10 dni dojadało. Są to minimalne zmiany nawet przy 3 dniach spradzania - lecz po 10 dniach może to byc nawet 2-3BLG. Wiadomo, wy też zatarliście na słodko, ale sprawdzałbym przy tych drożdzach dopiero po 2 tygodniach, bo później może dojadać powoli w butelce. Tak raz miałem z MIlk Stoutem z wiśniami. Piwo odfermentowało dobrze, lecz słabo cukier z owoców ( 14 dni w niższej temperaturze) i powoli dążyło do granatów. P.S. Ja po tygodniu niecałym wystawiłem fermentor z lodówki i będąc na delegacji widać kiedy kobieta w domu wietrzy
 6. Poczekaj poczekaj. W jaki sposób dodałeś ciemnego słodu?
 7. Ogólnie jest ok. Ja daje na 5l 1,5ml by zejść do pH 6.0 przy wysładzaniu więc możliwe (wodę mam podobną).
 8. No nie wiedziałem jaką masz różnicę wysokości między kegiem a kranem. A co masz za schładzarkę? Keezer/kegerator ?
 9. Kalkulator długości przewodu piwnego
 10. Ogólnie z kalkulatora długości węża piwnego wynika, że przy nagazowaniu 2.0 vol w 18°C ciśnieniu 1,3 bar potrzebujesz go 3,3m przy średnicy 3/16".
 11. Masz jeszcze inną opcję. Zebrać zdezynfekowaną łyżką drożdże z góry - to są najlepsze drożdże do zadania do kolejnego piwa.
 12. U mnie praktycznie 2 tygodnie do zabutelkowania. Moja delegacja trwa 10 dni więc idealnie zrobiłem piwko, wróciłem na chmielenie na zimno po 2 dniach butle i po robocie. Ogólnie te drożdże z tego co widze to tak 75-80% odfermentowania więc pewnie po robocie u Ciebie. Niech posprzątają kilka dni i butle. W tym czasie kołysał bym mocno fermentorem by piana opadła. Miałem kiedyś tak z Hazy Daze 2.
 13. A ja Wam powiem, że ostatni RIS 23BLG z ziarnem kakaowca na gęstwie S-04 nagazował się po 4 tygodniach i piana jak na stoutcie. Piękna, kremowa więc nie ma reguły, Jak dobrze byly fermentacje prowadzone to powinno wystarczyć i się dobrze nagazować.
 14. U mnie jeśli chodzi o te drożdże to bardzo fajnie się zachowują. Pierwsza fermentacja w 20°C +/- 0.2°C - piana widoczna poniżej. Warka Verdant NEIPA 15°BLG, u mnie natomiast po fermentacji piana opadła, powierzchnia była bez drobinki drożdży. Fermentacja szybka, bez efektów ubocznych, świetny aromat brzoskwiń wraz z Galaxy na whirlpool dało świetny efekt. Piwo zabutelkowane po chmieleniu również na zimno - efekty za tydzień. Na świeżo zebranej gęstwie nastawiłem drugą warkę Verdant NEIPA - podobny zasyp, podobne chmielenie, podobny ekstrakt. Tu fermentację rozpocząłem w 18°C i od razu po starcie ustawiłem na 20°C. Jak widać na zdjęciu piana praktycznie identyczna, warka jeszcze w fermentorze. Poniżej możecie zobaczyć również jak drożdże poradziły sobie z fermentacja ( na wartości cukru nie patrzcie, słabo skalibrowany iSpindel). Start drożdży po 8h od zadania, koniec w niecałe 3 dni. Obie warki zacierane w okolicach 68-69°C, odfermentowanie (przynajmniej w pierwszym) 75%. Kolejny w planach jest Sweet Stout, zobaczymy co będzie przy tym stylu.
 15. Ja ostatnio używałem i dają w RISie świetny efekt, lecz ja ziarna prażyłem w piekarniku. Fajna czekoladka wychodzi Zero tłuszczu a w piwie piana konkret po miesiącu.
 16. Jest dobrze. Rób według receptury. 1kg słodu pochłonie około 1l. Gotowanie to około 2-3l w godzinę. Straty białek itp to około 2l. Koniec końców zostanie Ci 20l.
 17. Ja kiedys gotowałem, od 20 ponad warek zalewam wrzątkiem i nie ma problemów żadnych. Szukałbym problemu gdzie indziej Tak jak wspomniałem, ja nie gotuje (jak wielu innych) i zero zakażen. Obstawiałbym niewypłukaną chemie. Zbędne. Płukać butelki po piciu, ja później przed rozlewem płuczę w OXI/Starsan i w to bez płukania wodą już bezpośrednio piwo nalewam.
 18. Po prostu chmiel bez worka, szczególnie jeśli robisz CC. Ja nie robię CC a zawsze chmielę na zimno luzem i żadnych problemów, pieczenia etc.
 19. Najświeższa jest jeszcze po tygodniu. Z każdym tygodniem znacznie traci, dłuższej niż 2-3 tygodnie bym nie używał.
 20. Zakwaszałeś kwasem mlekowym bezpośrednio czy bakteriami? Zakwaszałeś przed fermentacją bez sprawdzania pH końcowego?
 21. Jesteś pewny, że spławik nie opiera się o dno? Chyba cięzko jak w wiadrze 22l piwa
 22. Dodawanie soli bez znajomości składu wody moim zdaniem mija się z celem. Szczególnie aż tyle gipsu
 23. Ja dorzucę od siebie brak dostosowania pH.
 24. Dzięki za przesyłke, jest juz od dawna u mnie! Jestem pod wrażeniem organizacji mimo wszystko, tak jak było planowane to bez żadnych opóźnień jest u Nas! Wesołych Świąt, życzę kolejnych sukcesów!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.