Jump to content

Suchejroo

Members
 • Posts

  472
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  21

Suchejroo last won the day on May 10

Suchejroo had the most liked content!

1 Follower

About Suchejroo

 • Birthday December 1

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Suchy Browar
 • Rok założenia
  2013/2019
 • Liczba warek
  70+
 • Miasto
  Gdańsk

Recent Profile Visitors

1130 profile views

Suchejroo's Achievements

 1. Piwowarstwo domowe polega na tym, by polepszać jakość swojego piwa i iść cały czas do przodu, a nie robić piwa z wadami. Zazwyczaj dążymy do tego, że jeśli powstaje jakaś wada - szukamy przyczyny i staramy się wyeliminować.
 2. @Piotr Ba po Twoich wypowiedziach myślę, że powinieneś dokładnie poczytać sobie opis w stopce od @zasada
 3. Myślę, że warto całą rurkę i korek wyciągnąc - w tym czasie folią zakryć wieko fermentora. Umyć, zdezynfekować i znów na swoje miejsce
 4. Zrób jak @zasada radzi - 4l będzie dobrze by zacząć. Ja np robie tak, że mam 3,5:1 + 3,5l dla martwej przestrzeni, czyli jak mam 5kg to licze jako 6x3,5 i nie mam problemów. No właśnie się da. Nigdy nie śrutowałem na mokro i problemów nie mam. Musisz nam pokazać swój słód po ześrutowaniu - ważna jest szczelina i grubość ziarna po śrutowaniu.
 5. Niewielki? To rozumiem, ze przechowujesz go po użyciu? Ogólnie dobry wybór. Ja sobie fermentory myje płynem do naczyń + StarSan, natomiast PBW do kegów i linii w kegeratorze. Co do wcześniej wspomnianego przez @Łachim enzybrew 10 ja również go stosuję, ale na przykład raz na kilka tygodni do czyszczenia kotła z nalotu - usuwa idealnie.
 6. Ogólnie, myślę, że głównie chodzi o dwie rady które koledzy już wymienili. Śrutowanie oraz moim zdaniem ważne jest odczekać 5min zanim ruszymy z pompą by się złoże ułożylo wstępnie. Ogólnie możesz podesłać zdjęcie ześrutowanego słodu, napisać ile dajesz też wody do zacierania. Kolejnym pomysłem dać łuskę ryżową - z jakich słodów korzystasz? Przy 100% jęczmienia masz tak również?
 7. Nie czytałem poradnika, lecz na moje rozumowanie ma zostać płynne by nie rozerwać ścian komórkowych drożdży, po to dodajesz gliceryne. Gdy zamarzają drożdże to przez rozrywanie ścian komórkowych drożdże giną. A tak w zamrażarce możesz utrzymać je w dobrej kondycji na dłużej bez "zabicia" drożdży.
 8. Ale on nie pisał nigdzie z tego co widzę o sośnie, a kolega wcześniej. Na zdjęciu pędy świerkowe - ja też takich uzywałem. O jakim poradniku mówisz, o banku drożdży i zamrażaniu z gliceryną?
 9. Kwestia odmiany drzewa. Ogólnie powinny byc dobre w takim razie jeśli są fajne żywiczne. U rodziców w ogrodzie miałem kilka rodzajów świerków, podobne miejsca i zupełnie inne pędy. W tamtym roku chyba w czerwcu zbierałem dopiero. a niektórzy u siebie w kwietniu.
 10. Ale też pytasz o informacje? Bo ogólnie zbiór pędów ma bardzo wąskie okno czasowe. Trzeba na bieżąco monitorować własne pędy bo szybkość dorastania zależy od odmiany, klimaty itd. Inaczej dojrzeją na południu inaczej na północy kraju. Najlepsza metodą jest zerwanie jednego i sprawdzenie aromatu po roztarciu w dłoni. Jeśli jest trawiaste to za wcześniej, jeśli jest przyjemnie żywiczne to można dodawać do brzeczki.
 11. NIe wiem czy bym czekał dłużej. Moim zdaniem jest też opcja, że miałeś za wysoką temperaturę, drożdże szybko zaczęły pracę, temperatura podrosła gwałtownie i jak fermentacja się kończyła to temperatura spadła i drożdże się zatrzymały ( nie lubią spadków, dlatego zazwyczaj podnosimy temp przy końcu). Kolejnym razem, lepiej zacząć w niższej temperaturze i później przenieść fermentor do cieplejszego miejsca, tak by nie było spadku temperatury przy końcu fermentacji. Przy tej warce dodałbym chmiel, zostawił na 3 dni, może cos jeszcze lekko ruszy. Po 3 dniach sprawdził gęstość jeśli wzrasta to poczekał. Jak nie to butelkował.
 12. Raczej przelanie nic nie da. Albo słabo napowietrzone, albo drożdże w słabej kondycji albo zatarte mega wysoko. Jak już chmielił bym w tym samym wiadrze.
 13. Zakwaszał w garze, zagotował brzeczkę po zakwaszaniu więc nie ma o czym mówić, żadnych bakterii nie ma na żadnym etapie.
 14. Nie wiem czy to dobry pomysł na cichą. Ja dawałem do gotowania 280g i było bardzo wyraźne, aż za bardzo. Na Twoim miejscu jak już zrobiłbym herbatę z pędów i dodał przegotowane i ostudzone przy rozlewie EDIT: warka na 10l
 15. Ale to są powody nie kociołka, tylko taniego kociołka. Część problemów miałem na Coobrze, na GF nie mam żadnych z wymienionych po opanowaniu procesu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.